Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhabalar arkadaşlar. Bildiğim kadarıyla Amerika'da ücretli yıllık üzerine bir kanun yok, şirketler kendileri belirliyorlar ücretli yıllık izin süresini. Amerika'da çalışan mühendis arkadaşlar bu konuda biraz bilgi verebilirse çok güzel olur. Mesela bu yıllık üzün süreleri sektörden sektöre mi değişiyor yoksa şirketten şirkete mi değişiyor, sizin ücretli yıllık izin durumunuz nedir? Emeğinizin karşılığı kadar izin yapabiliyor musunuz (Türkiye ile kıyaslamıyorum.) Mühendis olarak çalışan arkadaşlar bilgi verip bizi aydınlatırsa mutlu olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐

@dancing-queen PTO diye araştırırsan aradığın bilgilere ulaşabilirsin Paid Time Off diye

• @Rhonster Cevap için teşekkür ederim. Biraz araştırdım ortalama 2 hafta gibi sanırım. Yine de mühendis olarak çalışan arkadaşların net cevapları çok daha faydalı olur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dancing-queen Şöyle bir kaynak buldum: https://www.zenefits.com/workest/how-much-is-average-pto-in-the-us/

Buradaki rakamlar bana göre çok az. Benim çalıştığım kurumdaki izin saatlerini aşağıda paylaşıyorum. Bu saatler kurumda çalışan herkes için geçerli, yani mühendisler de bu şekilde izin hak ediyor.
    Bir hafta izin yapmak için 40 saat kullanmak gerekiyor.

pto-hours.PNG

• @knnrn aynı siteye ben de baktım ve bana da çok az geldi rakamlar onun için sordum mühendis olan arkadaşlar paylaşırsa gerçekten bu şartlarda mı çalışıyorlar teyit ederiz diye. Sizin kurumun izin süresi bence çok iyi özellikle de yukarıdaki sayfada yazan bilgilerle kıyaslayınca.

• Benim çalıştığım firmanın amerika ofisinde yıllık 4 hafta izin veriliyor. 5 seneden fazla çalışanlar için de 6 haftaya çıkıyor yıllık izin hakkı.

(IT sektoru)

• @ihavedreamed cevabınız için teşekkür ederim. 4 hafta yeterli bir süre özellikle de 5. seneden sonra 6 hafta olması gayet güzel. Umarım gelen örnekler hep bu şekilde olur yoksa 10 gün falan gerçekten çok az.

• İlk yıl izin kullanamazsın diye birşey varmı? Yoksa 3-4 ay çalıştıktan sonra 1 hafta izne çıkabiliyormusun? Genel olarak soruyorum.

• @Ryback Okuduğum bir kaynakta 4 aydan sonra biriken saatler kullanılabilir yazıyordu ancak @knnrn daha net bir bilgi verebilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ryback, içinde söyledi: Mühendislikte ücretli yıllık izin

İlk yıl izin kullanamazsın diye birşey varmı? Yoksa 3-4 ay çalıştıktan sonra 1 hafta izne çıkabiliyormusun? Genel olarak soruyorum.

Bizde ilk 6 ay izin kullanamıyorsun. Çok acil durumlar için özel bir izin var sadece. Ama ondan sonra izinleri maaşla birlikte hak ediyorsun. Yani ayda 2 defa bu saatleri PTO bankamıza ekliyorlar. Biriktikçe kullanabiliyoruz. Tüm izinleri kullandıktan sonra tekrar izin yapmak için bir yıl beklemek gerekmiyor yani.

@dancing-queen İzin saatleri iyi ama hastalık durumunda da ilk 2 gün PTO kullanıyoruz, ondan sonra EIB denen hastalık izni devreye giriyor. Doktor raporu vs olmasına gerek yok, olsa da bir şey fark etmiyor.

• @knnrn hastalık izni için doktor raporuna gerek olmaması bana çok garip geldi. Demek ki Amerika'da gerçekten kişi beyanına fazlasıyla önem veriliyor. Bizde olsa maalesef fazlasıyla suistimal ederiz. İlk 2 günün PTO dan kullanılması da buna bir önlemdir.

• @knnrn @dancing-queen Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐

Yasadigim NC eyaletinde calisilan sirkete gore degisiyor ve (otomotiv sektorunde) calistigim sirkette yillik izin hakki 2 hafta ile basliyor. Ben 10 seneyi doldurdugum icin anca 4 haftalik izine ulastim. Hastalik izni icin ise bir kural yok, hasta olundugunda izin alinabiliyor. Elbette yonetici insiyatifine bagli.

Turkiye'de ayni firmada calisiyordum ve izinler her sene aktarilirken, burada ayni firmada maalesef aktarilmiyor veya ucret olarak odenmiyor.

• @FreeWoRLD cevabınız için teşekkür ederim. 2 hafta bana az geliyor açıkçası. 2 hafta izniniz varken Türkiye'ye gelirken ücretsiz izin mi alıyordunuz acaba?

• Benim calistigim yerde, yillik normal izin 6 hafta. Hastalik izni yillik 2.5 hafta.

Normal izinleri bir yildan digerine ancak 6 haftaya kadar tasiyabiliyorsunuz. Eger 6 haftadan fazla birikmis izniniz varsa ve kullanmazsaniz, yil sonunda o fazlaliklari kaybediyorsunuz. Hastalik iznini kaybetme durumunuz yok, her yil eger kullanmazsaniz birikiyor. Benim su anda yaklasik 600 saat kadar birikmis hastalik iznim var mesela, yani 15 hafta kadar.

Bizim calisma saatlerimiz normal diger yerlere gore farkli. Haftada 4 gun, gunde 10 saat calisiyoruz. Ayrica, normalde haftada 1 veya bazen 2 gun telework yapiyorduk, simdi covid nedeniyle hep telework (evden) calisiyoruz. O yuzden izinler hep birikiyor. Yakmamak icin belli araliklarla izin kullaniyoruz. Mesela ben her 3-4 ayda bir 1-2 hafta hicbir yere gitmesemde, izin kullaniyorum.

• @MySea cevabınız için teşekkür ederim. 6 haftalık ücretli izin çok çok iyi. Türkiye ile kıyaslanamaz bile. Ben açıkçası Avustralya ile kıyaslamak ve Amerika'daki durumu öğrenmek için sormuştum. Avustralyada minimum 4 hafta olacak şekilde ücretli izin veriliyormuş, gördüğüm kadarıyla Amerika'da bununla ilgili bir standart olmasa da genel olarak 4 hafta civarında.

• @dancing-queen Bu arada her is yerinde uygulanmiyor ama bizimkinde yilda 10 gun de federal tatiller var. Yani o gunlerde herkes ucretli izinli sayiliyor, kendi izninizden dusmuyor.

• İnşaat mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bu sene ilk kez greencarda başvurdum. Umarım çıkar ve gelebilirim, birkaç yıl içinde çıkmaz ise yeni mezun mühendis vizesi ile Avustralya'ya gideceğim. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

• @dancing-queen Rica ederim! Size bol sans dilerim..

• @MySea teşekkür ederim ☺

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

108

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.2k

| | | |