Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Herkese merhabalar. Bu sene green cardımı aldım ve bi aksilik olmaz ise 18 mayıs günü sacramento, CA uçucağım. Her göçmen gibi ben de kendi mesleğimi yapma peşindeyim...Öncelikle bir çok yerde gördüğüm ve moralimi bozan "amerikada hiç bir diploma geçmez" şeklinde yorumlar yapanlara teşekkürler ediyorum. sayelerinde daha da hırslanıp öyle her önüne gelene inanmamayı öğrendim.her neyse mevcut durumda devlette ziraat mühendisi olarak çalışıyorum.özelde de çalıştığımdan kombine, güzel bir birikim oldu diyebilirim tecrübem açısından.

Türkiye'de ziraat mühendisliği denince akla afedersiniz ot bok mühendisi deyimi geliyor ve özellikle piyasa, arazide her şeyden (bitki koruma- toprak-gübre-makina vs) anlamamızı bekliyor.nitekim ekmek parası için öğreniyoruz bizde.Bu arada Türkiye de ziraaat mühendisliğinin 13 tane alt branşı var...Amerika'da ise iş bakarken farkettiğim şey insanların gerçekten bir alana yoğunlaşarak o alanda uzmanlaşması. Adam koymuş ilanı direk bana mikroelement çalışan, pestisit kontrolü yapacak ya da toprak bilimci lazım diyor.her birinin de ayrı ayrı kullanılan bi iş başlığı var. örneğin tarla ürünleri üzerine çalışan birisi agronomist ünvanını alıyor.hal böyleyken keyword sıkıntısı çekiyorum epey. aramalarım genelde "agricultural engineering" üzerine ancak adamlar engineer kelimesinin hakkını verecek eleman arıyor.biz öyle eğitim almadık ki 😃 biraz uzun oldu ama bu konuda bilgisi olan birileri var ise, özellikle bu ünvanlar konusunda tavsiyesi olan, yol gösterebilecek birileri var ise bir iki kelam edebilirsek sevinirim. Konu hakkında da(amerikada tarım-ziraat işleri) merak edilen bir durum var ise bildiğim ölçüde seve seve bildiklerimi paylaşırım.

Teşekkürler,

• @ercan-tekoglan ben pek bilmiyorum ama birşeyler söylemek istedim. Öncelikle çok iyi bir meslek sizinki ve burdan o alanda çalışan birileri söylemediği sürece kim ne derse desin havada kalacak. Sadece öneri olarak şunu demek isterim ki oraya yani ABD'ye gittiğinizde bir ünv.ye gidip sorun önce geçerli mi diye ingilizce transkipt ile eğer eksik dersleriniz varsa onları alıp tamamlarsınız eğer bir eksiklik yoksa büyuk bir ihtimalle belli alanlarda uzmanlaşmak gerekiyordur yüksek lisans ile olur o da sanıyorum ki. Ordaki hocaların açıklamaları ve yönlendirmelerine göre bir alan seçip onda uzmanlaşırsınız. Ya da belki staj fln. Gerekiyordur her neyse fazla uzattım ama en saglıklısı bir ünv.ye danışmak.

• @reader teşekkürler cevap için. Şu an gitmeden gerek linkedin gerek indeed üzerinden başvurular yapıyorum. Bir çok firma uluslararası zaten. Eğitim bakanlığının sitesinde belirtildiği üzere mühendislik alanında bir düzenleme mevcut değil. North Carolina üniversitesinde bir türk hocaya danıştığımda denklik sıkıntısı yaşamayacağımı belirtti ama tabi oraya gelmeden emin olamıyorum....meslek çok iyi derken hiring anlamında dediniz sanırım. orda bu mesleğe değer verildiğini duydum hep 😃

• @ercan-tekoglan evet o yüzden oraya gidip danışmadan kimse kesin birşey söyleyemez bence. Hem hiring hem de genel olarak bence en temel mesleklerden biri Türkiye'de her ne kadar kıymeti bilinmiyor olsa da USA'nın bu alanda çok çalışmaları oluyor ama dediğiniz gibi orda hep belli bir konuda uzman olanlar rahat iş buluyor. Bu yuzden kendinize bir alan secip hem uzmanlık okuyup hem de bir yandan o alanda çalışan firmalarda iş staj fln ayarlarsanız işte başarılı olursunuz bence. Başarılar.

• merhaballar ercanbey denklikk konusunda ne aşamadasınız acaba

• Merhaba ben ziraat mühendisiyim abd diplomam kullanabilirmiyim denklik olur mu veya diploma ingilizce mi isterler acaba ?

• Ne amacla kullanacaginiza bagli. Ozel sektorde is arayacaksaniz denklik soran bir sirket duymadim ve benden de istemediler. Ben de muhendisim. Devlet isi ya da master dusunuyorsaniz denklik gerekir.

• @hasbelkader teşekkürler

• denklik konusunda bir sikinti yok. belirli bir alanda tecrubeniz var ise kendizide iyi ifade edebiliyorsaniz isi alirsiniz. bir cok is ilaninda “excellent communication skills” gorursunuz muhakkak. o yuzden diplomadan ziyade dil e odaklanin 👍

• Sevgili Ziraat Muhendisleri:

Evimizin etrafinda degisik gul cicekleri var. Yapraklarinda kucuk kucuk delikler farkettim. Sanirim bir bocek cinsi yiyor yapraklari. Burada bocek ilaci tavsiye ediyorlar ama ben kimyasal kullanmak istemiyorum. Dogal yollarla nasil bir care tavsiye edebilirsiniz? 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: Ziraat Mühendisliği

Sevgili Ziraat Muhendisleri:

Evimizin etrafinda degisik gul cicekleri var. Yapraklarinda kucuk kucuk delikler farkettim. Sanirim bir bocek cinsi yiyor yapraklari. Burada bocek ilaci tavsiye ediyorlar ama ben kimyasal kullanmak istemiyorum. Dogal yollarla nasil bir care tavsiye edebilirsiniz? 🙂

Bir seyin kimyasal olmasi onu sentetik yapmiyor sayin @MySea 🙂 Su da iki hidrojen ve bir oksijen atomunun birlesimiyle olusan ve formulu H2O olan kimyasal bir madde 🙂 Hem de oldukca dogal 🙂 Organik tarim, konvensiyonel tarimdan cok daha verimsiz ve dogaya zararli bir tarim sekli. Cok daha fazla kaynagi tuketip, daha az urun cikmasini sagliyor. Tum tarim alanlari organige donusseydi, dunyadaki insanlari besleyebilecek kadar urun cikarilamazdi. Ne kimyasal kelimesinden, ne de kimyasal urunlerden korkmaniza gerek yok 🙂 tam tersi, eger minimum miktarda kullanilan ve cok etkili olan bir urun bulursaniz, tavsiye edilen olculerde kullanmaniz hem urunleriniz, hem de topraginizin verimi icin daha iyi olacaktir diye dusunuyorum 🙂

• Sayin @crazycells Kisa bir kimya dersi icin tesekkurler 🙂 ama ben yine de mumkun oldugu kadar onlardan uzak durmak istiyorum. Benim bahceme girmelerine gerek yok diye dusunuyorum 😃

Dogal bir recete var mi elinizde? 🌹 icin?

• @crazycells Bu arada lise 2 de kimya dersinden butunlemeye kalmistim. Yaz boyunca hic ders calismayinca, butunlemede gecemedim ve o zamanlar borclu gecmek diye bir tabir vardi, ben de o sekilde gecip, lise 3'e basladim. Lise 3 de mutlaka gecmem gerekiyordu ve o kadar cok kimya dersine calistim ki, bir ara periyodik cetveli falan ezbere biliyordum. Neyse sonucda bu defa bute falan kalmadan dogrudan gectim. Hatta en iyi notlarimdan birisi kimya olmustu.

Oglum bu yil son donemde periyodik cetveli ogrendi. Daha en basindan tavsiyede bulundum, iyice ogren bunlari diye. Niye diye sordu. Ileride cok lazim olacak dedim 😛 Hepsini ogrenmis, testlerden hep tam not aldi. 🙂

• Bu arada biz periyodik cetveli falan lisede ogrenmistik. Burada benim oglum 5. sinifta ogrenmeye basladi. Bu beni oldukca sasirtti!!!

• @MySea buradan bu sekilde direk bir sey soylemek yanlis olur. ama bu konuda ilginiz var ise http://www.agaclar.net/ diye bir yer var. forumdan yararlanabilirsiniz bence.

bu arada bana gore de organik tarim dunyanin en buyuk yalani 😄

• @Ercan-Tekoglan Tesekkurler websitesi icin! 🙂

• Ziraii ilac firmalarinin oyunlarina gelmeyin! Organik tarim cevre acisindan cok daha iyidir. Daha az kirlenmeye neden olur. Ayrica, dogal yasam dengesini bozmaz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea tam tersi aslinda sayin @MySea 🙂 organik tarim Turkiye'de masallastirildigi kadar masum degil... cevre acisindan daha kotu... hem daha fazla dogal kaynak kullaniyor, hem ortaya cikardigi urun bakimindan verimsiz, hem de topragi fakirlestiriyor 🙂

organik, dogal, sentetik (yapay), kimyasal... bu kelimeler insanlari ya korkutmak ya da umut vermek icin rastgele kullanilan "buzzword"ler 🙂 cogu insanin bunlarin gercek anlamlarini bildigine bile supheliyim 🙂 basiniz agirdiginda ictiginiz aspirin de oldukca sentetik bir molekul, dogadan gelmiyor, laboratuarda uretiliyor... organik, canlilari ilgilendiren molekuller demek, kimyasal da zaten gozunuzle gordugunuz her sey... cunku her sey atomlardan olusuyor 🙂 dolayisiyla akliniza gelen her sey kimyasal...

• Çok haklısınız, organik gıda diye anlatılan şeylerin aslında ne kadar gerçeği yansıtmadığını akademik düzeyde makaleler araştırılsa görülecek. Ancak kimseye kızmıyorum, tv programlarında, sabah kuşaklarında veya haber sitelerinde o kadar şeytanlaştırılıyor o kadar öcü gözüyle baktırılıyorlar ki insanlarda haklı olarak korkuyor.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

94

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |