Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea sayin @MySea , bildigim kadariyla ABD dolari (USD) ; EURO, British Pound veya Japon Yeni gibi birimler karsisinda son 1 yildir deger kaybediyor 🙂 Acaba Turk Lirasina karsi neden deger kazaniyor, A Haberin bu konuda bir aciklamasi mevcut mu?

• Sayin @crazycells Cokomelli bir noktaya temas ettiniz. Zira zaten butun mesele de bu noktada ortaya cikiyor. Bakiniz:

A Haber: Dij minnaklarin ulkemiz uzerindeki buyuk oyunu.

• @MySea çomartv

• @crazycells imam hatip okullarında yetişen çocuklar mezun oldu, dualarıyla doları düşürürler artık.

• Sayın @Rhonster bu başlığı oluşturduğunda, yani çıldırdı dediğinde 5.80 civarıymış tam 1.5 ay önce. Bugün 7.86. Yurdum insanı bunada alıştı.

• ⭐⭐⭐⭐

@jamel86 yakın bir tanıdığımın dedesi kurtuluş savaşı zamanlarında dua ile düşman uçağı düşürmüş ama karşılığında böbreklerini kaybetmiş nasıl dua ettiyse bir kaç babayiğit bulurlarsa dalak böbrek karşılığı belki düşer.

• @Rhonster cübbeli Ahmet Hoca efendi çok ermiş çok muhterem bir zat onunla bir dua ritüeli yapsınlar. A haber de canlı yayın yapsın. Bak göreceksin 1 dolar 1 TL olacak.

• Sizler cok sanslisiniz! Maaslarinizi $ ile almiyorsunuz ki niye dert ediyorsunuz?

$ ile borcunuz da yoksa, oh gel keyfim gel 😀

• @jamel86 Dostum, bende imam hatip lisesi mezunu olacam bu yıl. Böyle demene üzüldüm zira imam hatibe gelen çocukların bir çoğu zaten kendi istekleri ile gelmiyorlar. 13 yaşında liseye başlarken akıl zaten tam oturmamış oluyor, mezun olacakları zaman 17-18 yaşında oluyorlar o zamanda sövüyorlar keşke gelmeseydim diye. Bende gelmek istemezdim. Çünkü sistemi çok yanlış ama öğrencilerin çoğunun bu konuda suçu yok. Suçun çoğu ebeveynlerde diye düşünüyorum. Ama taş*k geçmenizede zira gerek yoktu.

• @MySea çok haklısınız.. $ borcu olan sizler için çok üzülüyoruz biz burada.. 😃 çok şükür biz TL üzerinden eksi büyüyoruz.. 😁

• @enestalha sizi o okullara gitmeye zorlayan sisteme ben isyan ediyorum. Tabiki size bir sözüm yok. Acaba sorabilirmiyim siz imam hatipte okudunuz. Sizce imam hatipten mezun olan biri turkiyeye nasil bir faydası olur hangi dersler sizin üretim yapmanız için ögretildi. Sadece soru elestiri degil merak ettim.

• @jamel86 Size şöyle diyim, imam hatip normal anadolu lisesinden daha zor. Şöyle yani sizden anadolu lisesindekiler gibi beklentileri oluyor öğretmenlerin ama aynı zamanda o kadar sure ve arapça insanı yoruyor. Anadolu lisesindeki adam ana derslerini alıyor ve ingilizce ve almanca (alfabe aynı olduğu için yine bir nebze arapçadan kolay) öğreniyor. Bizde hem ana dersler hem mesleki dersler(kelam, siyer, vb), hemde arapça ve ingilizce istiyorlar. Böyle oluncada notlar düşük geliyor. Ha tabi bütün dersleri yüksek tutar mısın? Yaparsın ama kendine vakit denilen birşey kalmaz. Ülkeye faydalarına gelirsek, bu öğrenciye bağlı çünkü sistem aynı. Yani imam hatip bitiren doktor'da olur mühendis'te ama sorun imam hatip değil. Tümüyle eğitim sistemi sorunlu. Lise temel bilgiler vermek için var ama temel ne kadar büyükse yetişemiyoruz. Anlayacağınız sorun imam hatip, anadolu lisesi veya meslek lisesi değil. Bunların suçu yok. Eğitim sistemi tümüyle sıkıntılı. Tabi bu neticede benim görüşüm. Başka insanlar farklıdır. Şehirden şehire, okuldan okula bu değişebilir. Ama müfredat değişmez.

• @enestalha, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@jamel86 Size şöyle diyim, imam hatip normal anadolu lisesinden daha zor. Şöyle yani sizden anadolu lisesindekiler gibi beklentileri oluyor öğretmenlerin ama aynı zamanda o kadar sure ve arapça insanı yoruyor. Anadolu lisesindeki adam ana derslerini alıyor ve ingilizce ve almanca (alfabe aynı olduğu için yine bir nebze arapçadan kolay) öğreniyor. Bizde hem ana dersler hem mesleki dersler(kelam, siyer, vb), hemde arapça ve ingilizce istiyorlar. Böyle oluncada notlar düşük geliyor. Ha tabi bütün dersleri yüksek tutar mısın? Yaparsın ama kendine vakit denilen birşey kalmaz. Ülkeye faydalarına gelirsek, bu öğrenciye bağlı çünkü sistem aynı. Yani imam hatip bitiren doktor'da olur mühendis'te ama sorun imam hatip değil. Tümüyle eğitim sistemi sorunlu. Lise temel bilgiler vermek için var ama temel ne kadar büyükse yetişemiyoruz. Anlayacağınız sorun imam hatip, anadolu lisesi veya meslek lisesi değil. Bunların suçu yok. Eğitim sistemi tümüyle sıkıntılı. Tabi bu neticede benim görüşüm. Başka insanlar farklıdır. Şehirden şehire, okuldan okula bu değişebilir. Ama müfredat değişmez.

türkiyede sadece 8-10 tane imam hatip lisesi kalmalı gerisi tamamen kapatılmalı. siyermiş arapçaymış kuranmış bunları öğrenmek isteyen heveslisi olan zaten gider özel kursta eğitimini alır. 1.8 milyon öğrenciye zorla arapça öğretmek zorla siyer okutmak sadece dinden daha da soğuyan nefret eden nesiller yaratıyor. (ki bu yönünü sevyoum imam hatiplerin) ancak kaynaklar nasıl çöpe gidiyor insan üzülüyor. kaç arap ülkesinde türkçe seçmeli ders? kaçında zorla türkçe öğretiliyor? ne yazık ki imam hatipler arap kültür emperyalizminin din sosuna bulanmış halidir. oradan mezun olup sizin gibi aklı başınd aolanlar dışında çoğu arap dünyasını bir şey zannederek dinle imanla olayların çözüleceğine inanan insanlar olarak mezun oluyorlar. ilahiyat fakültelerimizin hali protestanlık öncesi katolik inancına benziyor. arapça kutsalmış gibi algı yerleştiriliyor arap olmayan ulusların zihinlerine. türkiyede sadece 1 tane ilahiyat fakültesi olmalı türkçe eğitim verilmeli arapça tamamen yasaklanıp türkiyedeki eğitimin arap dünyasıyla olan bağı kopartılmalı. anadoluya özgü islami forma geri dönülmeli. imamların maaş alması kurana göre haram ve günah ama biz yüz binlerce imama maaş ödüyoruz. diyanetin bütçesi dışişleri bakanlığıda dahil 6 7 bakanlığın toplamından daha büyük. ben hayatımda camiye gitmiyorum ve gitmeyeceğim ama o caminin bedava elektrik suyunu ödüyorum? adamlar evrime karşı, her şeyi kuran ile açıklamaya çalışıyor. burası yeri olmadığı için kuran hakkındaki görüşmelerimi yazmıyorum ama kuran-ı kerim türkçe olarak anlayarak okunduğunda bir insanın müslüman kalması pek mümkün değil. kusursuz denilen kitap çok acayip açıklara sahip. en barizi allahın kelamı denilen ayetlerin bazılarında muhammed doğrudan sesleniyor insanlığa.

işte o okullardan mezun olanlar ülke bürokrasisine girince rezil kepaze bir sisteme sahip oluyoruz. çünkü bir şeyi bilmediğini bilmek bile büyük erdem sırf kartal imam hatip mezunusun diye türk havayollarında yüzlerce müdürlük bu kişilere tahsis edilirse, 3 aylık stajı dışında en ufak yeteneği olmayan biri yönetime atanıyorsa imam hatipler bu ülkenin en büyük sorunu olmuş demektir. dolarda bu kafadaki bir bakan tarafından yükselirse yükselsin diye bırakılmış çok değil. bizim köşe marketin sahibi bu berattan iyi yönetir ekonomiyi bu söylediğimde çok ciddiyim.

• @enestalha siyeri fıkhı kuranı v.s ögrenmek isteyen bizzat YouTube den de öğrenebilir. Sorum sayısal bilimler alanında neler öğreniyor çocuklar.

• @DustyBlue harika yorum. Doların dusurmek isteyen önce imam hatip yerine fen bilimleri agirlikli lise acsin. Dolarin en temelinde fen Bilimleri geliyor.

• doların düşmesi için üretim gerek,üretim için fen bilimleri gerek. sadece üretimle de düşmez. adalet gerek,likayat gerek ki yatırımcı korkmadan yatırımını yapsın. şuan yaşadığımız ülkede hiçbiri yok. o yüzden düşmesi için bir sebep yok. anca swap yaparak sabit tutmaya çalışırız. nereye kadar bakalım.. bu işin uzmanı,bilirkişisi değilim mühendisin bileceği kadar ekonomi bilgisine sahibim, bu kısıtlı bilgiyle gidişin bir çaba göstermedikçe toparlanmayacağını görmemize rağmen kimse bir şey yapmıyorsa ya art niyet vardır bu işte ya da liyakatsizliğin sonucudur.

• @DustyBlue, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@enestalha, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@jamel86 Size şöyle diyim, imam hatip normal anadolu lisesinden daha zor. Şöyle yani sizden anadolu lisesindekiler gibi beklentileri oluyor öğretmenlerin ama aynı zamanda o kadar sure ve arapça insanı yoruyor. Anadolu lisesindeki adam ana derslerini alıyor ve ingilizce ve almanca (alfabe aynı olduğu için yine bir nebze arapçadan kolay) öğreniyor. Bizde hem ana dersler hem mesleki dersler(kelam, siyer, vb), hemde arapça ve ingilizce istiyorlar. Böyle oluncada notlar düşük geliyor. Ha tabi bütün dersleri yüksek tutar mısın? Yaparsın ama kendine vakit denilen birşey kalmaz. Ülkeye faydalarına gelirsek, bu öğrenciye bağlı çünkü sistem aynı. Yani imam hatip bitiren doktor'da olur mühendis'te ama sorun imam hatip değil. Tümüyle eğitim sistemi sorunlu. Lise temel bilgiler vermek için var ama temel ne kadar büyükse yetişemiyoruz. Anlayacağınız sorun imam hatip, anadolu lisesi veya meslek lisesi değil. Bunların suçu yok. Eğitim sistemi tümüyle sıkıntılı. Tabi bu neticede benim görüşüm. Başka insanlar farklıdır. Şehirden şehire, okuldan okula bu değişebilir. Ama müfredat değişmez.

türkiyede sadece 8-10 tane imam hatip lisesi kalmalı gerisi tamamen kapatılmalı. siyermiş arapçaymış kuranmış bunları öğrenmek isteyen heveslisi olan zaten gider özel kursta eğitimini alır. 1.8 milyon öğrenciye zorla arapça öğretmek zorla siyer okutmak sadece dinden daha da soğuyan nefret eden nesiller yaratıyor. (ki bu yönünü sevyoum imam hatiplerin) ancak kaynaklar nasıl çöpe gidiyor insan üzülüyor. kaç arap ülkesinde türkçe seçmeli ders? kaçında zorla türkçe öğretiliyor? ne yazık ki imam hatipler arap kültür emperyalizminin din sosuna bulanmış halidir. oradan mezun olup sizin gibi aklı başınd aolanlar dışında çoğu arap dünyasını bir şey zannederek dinle imanla olayların çözüleceğine inanan insanlar olarak mezun oluyorlar. ilahiyat fakültelerimizin hali protestanlık öncesi katolik inancına benziyor. arapça kutsalmış gibi algı yerleştiriliyor arap olmayan ulusların zihinlerine. türkiyede sadece 1 tane ilahiyat fakültesi olmalı türkçe eğitim verilmeli arapça tamamen yasaklanıp türkiyedeki eğitimin arap dünyasıyla olan bağı kopartılmalı. anadoluya özgü islami forma geri dönülmeli. imamların maaş alması kurana göre haram ve günah ama biz yüz binlerce imama maaş ödüyoruz. diyanetin bütçesi dışişleri bakanlığıda dahil 6 7 bakanlığın toplamından daha büyük. ben hayatımda camiye gitmiyorum ve gitmeyeceğim ama o caminin bedava elektrik suyunu ödüyorum? adamlar evrime karşı, her şeyi kuran ile açıklamaya çalışıyor. burası yeri olmadığı için kuran hakkındaki görüşmelerimi yazmıyorum ama kuran-ı kerim türkçe olarak anlayarak okunduğunda bir insanın müslüman kalması pek mümkün değil. kusursuz denilen kitap çok acayip açıklara sahip. en barizi allahın kelamı denilen ayetlerin bazılarında muhammed doğrudan sesleniyor insanlığa.

işte o okullardan mezun olanlar ülke bürokrasisine girince rezil kepaze bir sisteme sahip oluyoruz. çünkü bir şeyi bilmediğini bilmek bile büyük erdem sırf kartal imam hatip mezunusun diye türk havayollarında yüzlerce müdürlük bu kişilere tahsis edilirse, 3 aylık stajı dışında en ufak yeteneği olmayan biri yönetime atanıyorsa imam hatipler bu ülkenin en büyük sorunu olmuş demektir. dolarda bu kafadaki bir bakan tarafından yükselirse yükselsin diye bırakılmış çok değil. bizim köşe marketin sahibi bu berattan iyi yönetir ekonomiyi bu söylediğimde çok ciddiyim.

İmamlar artık köy köy gezip, istediği köye imam oluyor. Bakıyorlar kim daha iyi ev veriyor, suyu var mı? Ekip, dikmek için bahçe veriyorlar mı? Oturup pazarlığını bile yapıyorlarmış. Bizim memlekette her 10 kişiye bir cami düşüyor. Adamalar aşağı köyün camisi var bizim niye yok deyip cami yaptırıyor, para toplayıp. Aşağı köy dediğimde 500 metre uzaklıkta böle dizilen 6 köyde 6 cami var. Her hafta birisine cumaya gidiliyor. Bayram ve Cumarlar dışında camiye gidilmiyor. Okul yaptırın, iki yetimi okutun desek yapmazlar.

• Şuan manhattanda çalışıyorum. Müthiş bir ermeni kalabalıgı turkiyeyi ve azerbaycanı protesto etmek için yürüyüşe başladı. Davullu trampetli bayraklı ve hepsi organize şeklinde times Square yürüyor. Arabalar korna çalıyor. Kıyamet kopuyor burada. Bu ermeniler senatörlerin aklına girmede ustalar, resmi kurumlar dahi heryerde ermeni diasporası çok güçlü. Azerbaycan ve ermeni savaşından dolayi kesinlikle amerika bir yaptırım uygular. Haftaya etkilerini görürüz. Ermeniler çok sinirli ve ellerindeki pankartların çoğunluğu Erdoğan ve Türkiye karşıtı. Bunlar Azerbaycan ile savaş yaptığına göre Azerbaycan yazısı yok denecek kadar az Full Türkiye sloganı atıyorlar. Yaaahuuu bu Erdoğan neden böyle ülkemizi düşünmüyor. Bize İŞID li ve katil sloganı atılıyor şuanda. Çok incitici. Zaten s400 krizi var ayrıca Joe Biden seçimi kazanması kesin gibi. Herseyi birleştirince katsa yaptırımları uygulanacak diye düşünüyorum o zaman dolar 15 TL

• @jamel86 Ben ermenistan olayının çok fazla etki edeceğini sanmıyorum kur üzerinde,hem ateşkes olayı hem Türkiye'nin masada olmaması resmi bir yaptırım olmaması için bir sebep bence, Biden seçilirse de Trump'tan fark olarak Türkiye'de herhangi bir yatırımı yok ve rusya konusunda daha katı diye biliyorum. Orada yaşadığınız için tabii ki daha net görebiliyorsunuz. Benim ki bir tahminden öte değil.
    Konudan bağımsız olacak ama ;
    Trump'ın seçilmesine ihtimal vermiyor musunuz? Sanırım önce ki seçimde küçük eyaletler belirleyici olmuştu, bu seçimde ne düşünüyorsunuz?

• @DustyBlue bu ülkede sen ve senin gibi düşünenler dini ve dini motifleri sevmiyorsunuz diye başka insanların haklarına saygısızlık etmeye ve onların kısıtlamaya gitmeyi nasıl kendinizde hak olarak görüyorsunuz.
    Her hangi bir inanç sistemine dahil olanların yada inanmayanların bu ülkede eşit yaşama hakları var.Biri diğerinin hak ve özgürlüklerine müdehale etmediği sürece kanuni ve insan hakları çerçevesinde kısıtlama yada cezalandırma maruz bırakılamaz.

Başlık din konusu olmadığından yazdığın yorumunuzdaki bazı düşüncelerinize tek tek yanıt vermiyorum.

Liyakatsız, beceriksiz, adam kayırmacılığın,din soslu siyasetin,tarikatların cirit attığı yönetimlerden ekonomik başarı beklemekte zaten hayalcilik.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

77

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |