Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @seko merhaba esim green card kazandi ortaokul mezunu son 5 yildir asci yardimcisi olarak calisiyor bu durumda konsoloslukdan meslegi gecermi birde buradan baktigimda basvurmayin diyorlar ne yapmami onerirsiniz
    Svp baktigimda 6 ile 7 gosteriyor cok kararsiz kaldik ds 260 formunu doldurup gonderdik
    Ve ahci yardimcisi diye yazdik lutfen yardim bekliyorum

• ⭐⭐⭐

@enver39 Koşul: Her başvuru sahibi, DV programının gerekliliği olan eğitim ve/veya meslek koşullarını aşağıdaki
    şekilde yerine getirmelidir:
    • En az lise veya dengi bir eğitim görmüş olmak, ki bu koşul 12 yıllık resmi ilk, orta ve lise
    eğitiminin başarılı bir şekilde tamamlanmış olmasını gerektirir; VEYA
    • Son 5 (beş) yıl içinde belirli bir eğitim, deneyim veya uzmanlık gerektiren bir işte en az 2 (iki)
    yıllık bir iş deneyimine sahip olmak. Dışişleri Bakanlığı iş deneyiminin yeterliğini belirlemek
    için Birleşik Devletler Çalışma Bakanlığı’nın O*Net Online (https://www.onetonline.org) veri
    tabanını kullanacaktır.

DV- 2020’un bölgesel sınırları nedir?
    ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Servisi (USCIS), her yıl Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası’nın (INA) 203(c)
    maddesinde belirtilen bir formüle göre DV programının bölgesel sınırlarını belirlemektedir. Her ülkenin
    yerlilerine verilecek vizelerin sayısı belirlenen bölgesel sınırlara, her ülkeden kaç başvurunun geldiğine ve
    kazananlar arasında kaç kişinin vize almaya uygun bulunduğuna bağlı olacaktır. Herhangi bir ülkenin
    yerlilerine verilecek vizeler toplam vizelerin yüzde 7’sinden fazla olamaz.

Eğitim veya iş tecrübesi şartları nelerdir?
    Yasa ve yönetmelikler, katılımcıların lise veya dengi bir eğitim görmüş olmasını veya son beş yıl içinde
    eğitim, deneyim veya uzmanlık gerektiren bir işte en az iki yıllık bir iş tecrübesine sahip olmalarını
    öngörmektedir. “Lise veya dengi” bir eğitim, ABD’de ilk, orta ve lise eğitiminin tamamlanmış olması veya
    başka bir ülkede ABD’deki lise eğitimine denk resmi tüm eğitimlerin tamamlanmış olması olarak tanımlanır.
    Sadece resmi eğitimler kabul edilir. Hizmet içi eğitimler veya denklik sertifikaları [G.E.D. (Genel Eğitim
    Gelişimi sertifikaları) gibi] kabul edilmez. Eğitim ve iş tecrübesiyle ilgili belgeler vize görüşmesi sırasında
    konsolosluk yetkilisine ibraz edilmelidir.
    İstenilen eğitim ve iş tecrübesine sahip değilseniz başvurunuz vize görüşmeniz sırasında diskalifiye
    edilecektir ve size ya da aile bireylerinize vize verilmeyecektir.

Çeşitlilik vize programına hangi meslek sahipleri katılabilir?
    İş tecrübelerinin yeterlik ve denkliğini belirlemek için Birleşik Devletler Çalışma Bakanlığı’nın ONet OnLine
    veri tabanı kullanılacaktır. ONet OnLine veri tabanı iş tecrübelerini beş iş alanına (job zone) bölmüştür.
    Çalışma Bakanlığı web sitesinde birçok meslekten bahsedilmiş olsa da sadece belli meslekler kura
    programına katılım için uygundur. Mesleğinize dayanarak kura programına katılmak istiyorsanız, son beş
    yıl içinde, veri tabanında Özel Mesleki Hazırlık seviyesi (Specific Vocational Preperation – SVP) 7.0
    veya daha yüksek olan bir meslekte, en az 2 (iki) yıllık bir iş deneyimine sahip olmalısınız.
    İstenilen eğitim ve iş tecrübesine sahip değilseniz başvurunuz vize görüşmeniz sırasında diskalifiye
    edilecektir ve size ya da aile bireylerinize vize verilmeyecektir.

Çalışma Bakanlığı web sitesinde kuraya katılmaya uygun meslekleri nasıl bulurum?
    O*Net OnLine web sitesinde bir mesleğin yeterli olup olmadığını anlamak için aşağıdaki adımları izleyiniz:
    9
    UNCLASSIFIED

Web sitesinde “Meslek Bulma” (“Find Occupations”) alanından“Meslek Grubu’nu (“Job Family”)
    listeleyiniz.

Seçiminizi yaptıktan sonra “git” (“go”) komutuna basınız.

Buradan mesleğinizin bağlantısına tıklayınız.

Meslek bağlantısına tıkladıktan sonra İş Alanı (Job Zone) bağlantısını seçip bu meslek için uygun
    görülmüş İş Alanınına (Job Zone) ve Özel Mesleki Hazırlık seviyesine (SVP range) bakınız.
    Örnegin, Aerospace Engineers (Uzay Mühendisliği) seçiniz. Bu meslek için verilen Summary Report (özet
    raporu) sonunda Job Zone (iş alanı) altında Özel Mesleki Hazırlık seviyesini 7.0<8.0 olarak göreceksiniz.
    Bu durumda Uzay Mühendisliği kura programı için uygun bir meslektir.
    Ek bilgiler için Göçmenlik Kurası – Meslekler Listesi Web Sayfasına tıklayabilirsiniz

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@enver39, içinde söyledi: Lise mezunu olmadan Green Card almak

@seko merhaba esim green card kazandi ortaokul mezunu son 5 yildir asci yardimcisi olarak calisiyor bu durumda konsoloslukdan meslegi gecermi birde buradan baktigimda basvurmayin diyorlar ne yapmami onerirsiniz
    Svp baktigimda 6 ile 7 gosteriyor cok kararsiz kaldik ds 260 formunu doldurup gonderdik
    Ve ahci yardimcisi diye yazdik lutfen yardim bekliyorum

Buradaki ilk iletiyi inceleyebilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/2587/green-card-çekilişi-başvuru-şartları

• Bu ileti silindi!

• Merhabalar, Geçmiş dönemlerde eğtimle değilde, iş tecrübesi ile giden arkadaşlar oldumu, olduysa tecrübelerini sormak için onlarla iletişime gecebilirmiyim? Ayrıca benim mesleğim ticaret, hem online hem yüz yüze, aile şirket, O*net online dan baktığımda Job Zone 4 ve 7 < 8 değerinde, şimdiden teşekkür ederim

• Benim bir arkadasim 2006 yilinda lise mezunu degilken aldi vizesini. 2 yildan fazla sekilde 2 ayri isyerinde bilgisayar teknikeri olarak calisiyor gosterdi kendisini. Isyerlerinden yazilar aldi. Birde o zamanlar bir yerden, sanirim Halk Egitimden bilgisayar teknikerligi veya ona benzer bir belge aldi. Daha baska detayi varsa bilmiyorum. 2006'da vizesini alip geldi ve halen ABD'de yasiyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hudaverdi007, içinde söyledi: Lise mezunu olmadan Green Card almak

Job Zone 4 ve 7 < 8 değerinde

bu dediginiz sartlari sagliyor zaten? Yani telaslanmanizi gerektirecek bir durum yok...

su konunun ilk iletisini okursaniz, meslek sartiyla ilgili teknik bilgileri gorebilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/2587/green-card-çekilişi-başvuru-şartları

• @crazycells @MySea Ikinize de teşekkür ederim, yavaş yavaş hazırlıklara devam 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Green Card çekilişi sonucunda vize alabilmek için DV programının eğitim VEYA meslek deneyimi koşullarına uygun olmalısınız:

Vizeyi alabilmek için,

• lise veya dengi bir eğitim görmüş olmalısınız (12 yıllık ilk, orta ve lise eğitimini veya denkliğini tamamlamış olmalısınız)

VEYA

• son 5 (beş) yıl içinde eğitim, deneyim veya uzmanlık gerektiren bir işte en az 2 (iki) yıllık bir iş deneyimine sahip bulunmalısınız.

Eğitim Durumu Şartı

• Türkiye'de lise veya dengi eğitim kurumlarından mezun olmanız ve mülakat günü diploma sahibi olmanız, vize almanız için yeterlidir.

• Eğer mülakat günü üniversite öğrencisiyseniz, okuldan alacağınız bir öğrenci belgesi ve transcript yeterlidir.

• Eğer üniversite mezunuysanız, ya da master ve doktora gidi dereceleriniz varsa bu diplomaları da göstermeniz yeterli olacaktır.

• Mülakat günü sadece en üst eğitim seviyesine ait diploma yeterlidir.

• Ankara ABD Konsolosluğu'nda 'Açık Lise' diplomaları da lise dengi kabul edilmektedir. Dolayısıyla daha önce liseye başlamış ama bitirmemiş kişiler, açık liseyi bitirip bu diplomayla çekilişe katılabilirler.

Mesleki Deneyim Şartı

Meslek deneyimlerinin yeterlik ve denkliğini belirlemek için Birleşik Devletler Çalışma Bakanlığı'nın O*Net veri tabanı kullanılacaktır. O*Net OnLine veri tabanı iş tecrübelerini beş iş alanına (job zone) bölmüştür. Çalışma Bakanlığı web sitesinde birçok meslekten bahsedilmiş olsa da sadece belli meslekler kura programına katılım için uygundur. Mesleğinize dayanarak kura programına katılmak istiyorsanız, son beş yıl içinde, veri tabanında iş alanı (job zone) 4 veya 5 olan, ve Özel Mesleki Hazırlık seviyesi (Specific Vocational Preperation – SVP) 7.0 veya daha yüksek olan bir meslekte, en az 2 (iki) yıllık bir iş deneyimine sahip olmalısınız.

Eğer eğitim durumu şartını sağlamıyorsanız yani lise veya daha üst bir eğitim seviyesinde diplomanız yoksa, yaptığınız mesleğin program şartlarına uygunluğundan emin olmalısınız. Bunu kontrol etmek için;

adresinden kendi mesleğinizin sayfasını bulmalısınız. İngilizce seviyeniz yeterli değilse İngilizce bilen bir arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz veya sayfayı web browser'ınızdan Türkçe'ye çevirip arama yapabilirsiniz. Kendi yaptığınız işi en iyi anlatan mesleği bulduktan sonra meslek sayfasında aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi 'Job Zone' başlıklı bölümü bulmalısınız. Bu bölümde bulunan Title kısmında Job Zone Four veya Job Zone Five yazıyor olmalı, ayrıca en alttaki SVP Range ise 7.0 veya daha yüksek bir sayı olmalı.

Aşağıdaki örnekte de görebileceğiniz gibi çiftlik yönetici ve işletmecileri iş alanı dört ve 7.0'dan yüksek SVP puanı ile Green Card Çekiliş Şartını yerine getirmektedir.

Summary Report for: 11-9013.02 - Farm and Ranch Managers

alt metni

• Arkadaşlar selamlar. Green card 2021 talihlisiyim yaşım 40 kebapçı ustasıyım (aşçı) ama orta okul mezunu olduğumdan diplomam yetersiz meslek yeterliliğne baktığımda onunda puanının yetersiz olduğunu gördüm. Fakat formu incelediğimde daha önce aynı durumda olan bi arkadaşımız meslek kodunu aşçılıktan operasyon müdürlüğü ile değiştirmiş ordaki yazıda nasıl bi netice aldığı hakkında bi bilgi yoktu.ben bugün sgk dan kendi koduma baktığımda aynı kod bizdede var ( operasyon yöneticiliği) ve bu kodun puanı yüksek 7>8 . Sormak istediğim mesleki kodumu değiştirirsem green cardı alabilirmiyim. Cevap verebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Begmehmed, içinde söyledi: Lise mezunu olmadan Green Card almak

Arkadaşlar selamlar. Green card 2021 talihlisiyim yaşım 40 kebapçı ustasıyım (aşçı) ama orta okul mezunu olduğumdan diplomam yetersiz meslek yeterliliğne baktığımda onunda puanının yetersiz olduğunu gördüm. Fakat formu incelediğimde daha önce aynı durumda olan bi arkadaşımız meslek kodunu aşçılıktan operasyon müdürlüğü ile değiştirmiş ordaki yazıda nasıl bi netice aldığı hakkında bi bilgi yoktu.ben bugün sgk dan kendi koduma baktığımda aynı kod bizdede var ( operasyon yöneticiliği) ve bu kodun puanı yüksek 7>8 . Sormak istediğim mesleki kodumu değiştirirsem green cardı alabilirmiyim. Cevap verebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Evet, onemli olan onetonline'daki meslegin tanimina uymak...

Is yeri size mi ait? Yoksa sadece calisan misiniz?

• @crazycells işyerinin hem ustası hem sahibiyim ama resmiyette kardeşimin üstüne görünüyor

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells işyerinin hem ustası hem sahibiyim ama resmiyette kardeşimin üstüne görünüyor

Ama resmiyette nasil gorundugu daha onemli, cunku konsolosluk sizden bu belgelerin hepsini isteyecek.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Begmehmed eger buldugunuz meslegin gorev tanimina uyuyorsaniz, o durumda onu kullanabilirsiniz basvuruda...

• @crazycells şimdi bugün sgk ya muhasebecimi yolladım orda durumu izah ettik kendilerine kendileri bu kodu değiştirmemizde herhangibi bir sakınca olmadığını söylediler. Bizde hemen bugün değiştirdik hatta pazartesi gerekli evrakları götürüp geçmişe dönük yani 3 yıllık geriye gidip aynı kodu kullanabileceğimizi söylediler. Ki iş yerindeki pozisyonum zaten o.bu durum türkiyede sadece bende değil üç buçuk yıl öncesine kadar herkeste vardı çünki bizler sgk dökümanlarında beden işçisi olarak görünüyorduk son üç yılda yasa çıktığından kodlamalar belirtilmeye başlandı.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells şimdi bugün sgk ya muhasebecimi yolladım orda durumu izah ettik kendilerine kendileri bu kodu değiştirmemizde herhangibi bir sakınca olmadığını söylediler. Bizde hemen bugün değiştirdik hatta pazartesi gerekli evrakları götürüp geçmişe dönük yani 3 yıllık geriye gidip aynı kodu kullanabileceğimizi söylediler. Ki iş yerindeki pozisyonum zaten o.bu durum türkiyede sadece bende değil üç buçuk yıl öncesine kadar herkeste vardı çünki bizler sgk dökümanlarında beden işçisi olarak görünüyorduk son üç yılda yasa çıktığından kodlamalar belirtilmeye başlandı.

iyi etmissiniz, belgelerde dogru bilgilerin gorunmesi onemli. Konsolos, bunlari degerlendirecek neticede. Buldugunuz meslek kodunu veya linkini yazar misiniz?

• @crazycells aşçılık olan bölümün altında operasyon yöneticisi diye geçiyor.link bulursam atayım hemen

• ............

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@usanyc, içinde söyledi: Lise mezunu olmadan Green Card almak

@crazycells Esenlikler kardeşim Benim Açık öğretim lisesi diplomam var ds 260 forumda Amcamın inşaat şirketinde Lojistik müdürü olarak çalıştığımı belirtmiştim ama Sgk bilgilerinde inşaatta farklı bi pozisyonda çalışığım görülüyor bunda bi problem olur mu?Hem Aöl diploması hemde Şirketin antektit kağıdı üzerine bilgilerim ve Lojistik müdürü olarak çalıştığımı belirtmiş amcam bu çalışma belgesini götüreceğim mülakata acaba Sgk bilgilerinde farklı alanda çalıştığımın görünmesi zora sokar mı beni?yada amcamı arayıp sorarlar mı şirketindeki pozisyonumu?Teşşekürler...

DV kategorisi icin acik ogretim lise diplomasi tek basina yetiyor, bilginize.

• ..................

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

75

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.3k

| | | |