Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Bu arada Turkiye'de hic coronavirus tasiyan hasta yok! Karadan sinirlar bile herkese acik, nasil oluyor bu is?

• @MySea mutlaka vardır, olmaz olur mu, henüz testi pozitif çıkan hasta yok sadece. Ayakta grip gibi geçiren, grip ilaçlarıyla atlatmaya çalışan, standart zatürre teşhisi konan çok insan vardır bence kovid-19 lu.. hatta pnömaniadan öldüğü kayıtlara geçen ama aslında bu virüsten ölmüş olanlar bile olabilir, nitekim amerikadaki son 2 veya 3 ölüm vakasının hikayesi böyle..
    Sağlık bakanı boşuna mı sürekli aynı şeyi söylüyor, teyit edilmiş vaka yok ama aramızda bu virüsü taşıyanlar olabilir diye..

• Bence de ulkemizde vardir fakat gizli tutuyorlardir diye dusunuyorum. Bir haber de denk geldim turkiye de olmamasinin nedeni ellerini cok yikayan bir millet oldugumuz icin ulkemizde yokmus 😃 tam komedi ya

• Gizli tutulabileceğini sanmiyorum, illa biri biryerlerden sızdırırdı.. Nitekim haftalar öncesinde 2 vaka sızmıştı coronovirüs diye, bilgisayar ekranindan cekilmis fotografla, ön tanı olarak coronovirüs şüphesiyle sisteme girilmiş hastalar, dr direk tanı bölümüne yazmış birileri hemen foto cekip paylasmisti iste coronovirüs vakası gizleniyor diye, bakan da hemen aciklama yapti, yani biz de ispiyon sevdası durumu da var ya pek gizli kalmaz, sanmiyorum..

• Ayrıca elleri düzgün yıkama (sabunla usulüne uygun ve yeterli sürede) en önemli korunma yöntemlerinden, hafife almayın derim, tek başına sebep olarak gösterilemez tabi ama istatistik olarak da tuvaletten sonra el yıkama alışkanlığında avrupa ülkelerine göre yüzdemiz çok çok yüksek, ama bu alışkanlığı kalabalık ortamdan çıkınca, eve gelince, biriyle tokalaşınca, asansöre bindikten sonra gibi gibi de uygulamamız lazım ki o istatistik işe yarasın..

• Yalniz Turkiye'de insanlar yasam bicimi olarak birbirlerine cok yakinlar. Tanidik birileri ile karsilasinca hemen opusup sarilmalar veya en azindan tokalasmalar falan cok olagan. Birde cafe ve benzeri bir olgumuz var, okay batak oynamalar, bir masanin etrafinda 7-8 kisi yanyana oturmalar falan. O yuzden, yayilma orani oldukca yuksek olur bence.

• @MySea kesinlikle, ayrıca dikkat etmeyen, biz Türküz bize bişey olmaz diyen insanlar gördüm ben son 15 gün içinde.. biz zaten dikkat ediyoruz, annemi 1553737 defa tembihlemişimdir öpüşme sarılma dikkat et diye.. çocukları öpmek artık yasak biz de, babaları 10 gundur öpmüyor, ben 1 haftadır dikkat ediyorum, annem gelince ondan da rica ettim öpmemesini. Dışarıda mütemadiyen ellerini siliyorum, hiçbir yere dokunmaması gerektiģini biliyor zaten artık oğlum. Bu virüsten önce de çocuklar arasında ateşli ishal ile birlikte kırıp geçiren bir salgın vardı zaten antrenmanlıydı 1-2 aydır çocuk.. parka gitmiyoruz, asansör vs dokunmak yasak gibi gibi biz de ellerimizle ubasmıyoruz düğmelere, sonradan ah vah etmemek için dikkat etmek lazım.. ama işte bizim dikkat etmemiz bir yere kadar işe yarıyor, yakınlarımızın da dikkat etmesi lazım ama ben malesef yeteri bilincin oluştuğunu, tehlikenin farkına varıldığını düşünmüyorum, insallah iş işten geçmemiştir..

• @bsk ben arkadaslardan takip ediyorum valla 😁 north star mall de bizim sirketin bi subesi var. oradaki arkadas aradi burayi kapatilar virus sebebiyle napayim diye. ondan bilgi aldik

• Dun Istanbul-Singapur ucagindaki yolculardan birisinde coronavirus testi positive cikmis.

• ........

• ABD de hasta sayisi 158, hayatini kaybedenlerin sayisi ise 11 e yukseldi.

• Birde Grand Princess cruise ship olayi var. 11 yolcu ve 10 murettebatta belirtiler tespit edilmis. Gemi kiyida acikta bekletiliyor.

• ⭐⭐

Etrafınızda dikkatinizi çeken neler var? Mesela avmlere gidiyormusunuz? Doluluk oranı nedir?

• THY uçağında tespit edilen virüslü yolcu, transit yolcuymuş, aktarma ile Singapur'a geçiyormuş.
    Tabi o uçakta illa TC'de yerleşik insanlar da vardı ve geri dönecekler. Uçaktaki herkesin 14 gün karantinada kalması lazım ama buna ilişkin bir bilgi yok..

• ........

• @VolkanU kabin memurlarının da söz konusu yolcuyla yakın temasta bulunduğu bildirilmiş, inşallah tedbir alırlar..
    Bu arada bu ilk vaka değil aslında, geçenlerde de İstanbul aktarmalı seyahat eden bir yolcunun daha testi pozitifti, bu seferkinin bu kadar gündem olmasının sebebi thy ile uçmuş olması sanırım..

• ........

• @gallifrey sayın @gallifrey Seattle'da coronavirus'ün yayılması ile ilgili durumlar nasıl? Yetkili mercilerin aldığı önlemler, halkın aldığı önlemler veya verdiği tepkiler ne durumda? Kontrol altına alınabileceği yönünde bir hava var mı yoksa halkta panik havası mı hakim? Gözlemlediğiniz kadarıyla siz neler düşünüyorsunuz?

Umarım herhangi bir şekilde virüsle temasınız olmaz

• @gokcell bunu söylerken mizah yaptığını düşünecem.

Benzer Başlıklar

• 190
  • 28
  • 44
  • 3
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

94

40.8k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.3k

| | | |