Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @redsat2000 teşekkürler 😁

• @fetihy @Muhtaradana @redsat2000 çok teşekkür ederim 🙂

• @gizemm, içinde söyledi: Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris

@gizemm, içinde söyledi: Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris

Merhaba, ben ilk girisimi Paris aktarmali ucusla 25 Aralik'ta Detroit'ten yaptim. Istanbul havalimanindan cikarken pasaport polisi oturum iznim olmasina ragmen sistemde ikametim Turkiye'de oldugu icin yurtdisi cikis harcini odemem gerektigini soyledi, sanirim memura gore degisiyor bu harc durumu. Amerika'ya giriste ziyaretci sirasini bekledim ve pasaport kontrolu sonrasi beni sari zarfimla birlikte bir ofise goturduler. Ofiste beklerken diger giris yapanlari uzun sorgulara cektiklerini gorup biraz panik oldum acikcasi. Ama sira bana geldiginde sorgulamadan pasapotumu geri verip cikis yapabilecegimi soylediler.
    Giris yaptiktan 1 hafta sonra SSN, verdigim adrese ulasti fakat GC henuz gelmedi. 7 Ocak'ta cikis yapip, yuksek lisansimi bitirince Eylul ayinda yerlesecegim.
    Sizlere birkac sorum var: Cikis yapmadan once GC ile ilgili yapmam gereken bir sey/gitmem gereken bir ofis var mi? Tekrar giriste GC elimde olmadigi icin sorun yasar miyim?

Green card'im dun sistemdeki adrese ulasti yani giris yaptiktan tam 1 ay sonra gelmis oldu. Belki birilerine referans/yardimci olur amaciyla yaziyorum, ben de zamaninda forumdaki bilgilerin cok yardimini gordum. Umarim herkesin sureci sorunsuz gecer 🙂

Hayırlı olsun , uzuuun bekleyişin finali sanırım 😀

• @gizemm Hayırlı olsun. Tebrik ederim.

• Konu ile ilgili cevap konsolusluktan bugün geldi. İmkan olmadığını söylediler. Gelen cevabı aşağı ekledim. Bir an önce ben de hazırlanıp Şubat ayının sonu gibi giriş yapmayı düşünüyorum.
    Herkese teşükkürler. 🙂
    @crazycells , @DeathZombie , @knnrn , @eem1978

2019a dair DV programi 30 Eylul itibariyle sona erdiginden, vizenizin yenilenmesi mumkun degildir. Amerika’ya 6 Mart 2020 tarihinden once giris yapamazsaniz, kazanilmis hakkinizi kullanamamis olursunuz. Arzu ederseniz, izleyen donemde ayni sekilde DV program icin bir basvuru yapmayi deneyebilirsiniz.
    Saygilarimizla,
    Gocmen Vize Bolumu

• @akif evet resmi bir şekilde konu cevaplanmış oldu sayenizde. Yeni hayatınızda bol şans.

• Biz de ara tatili fırsat bilerek ilkokul çağında 2 çocuğum ve eşimle ile birlikte ABD'ye ilk girişimizi Houston üzerinden gerçekleştirdik.
    Biletimizi skyscannerdan üzerinden United Airlinesdan aldık. Gidiş dönüş yaklaşık 500 USD civarı bir ödeme yaptık. Biletimizi 1 hafta önce aldık. Hepimize 1 bavul ve 23 kg hak verildi. Ayrıca bir sırt çantası ve bir el bagajı (Laptop çantası vs) hakkımız vardı.
    Her iki yolculukta da bir aktarma yaptık. Gidişte Frankfurt dönüşte Amsterdam.
    Türkiyeden çıkış işlemleri kolay oldu. Aktarmalı uçtuğumuz için sanırım bavul ile ilgili bir soru sorulmadı. Normal şekilde bavullarımızı verdik.
    Çıkış harç pulu için görevli polisleri ikna edemedik. Çok da ısrarcı olmadan ödemeyi yaptık.
    İlk uçuşu THY ile yaptık. Frankfurtta indikten sonra terminaller arası transit bölgeden trenle geçiş yaptık. Schengenimiz yoktu ve transit geçişimiz 12 saatin altında idi. Bu yüzden sorun yaşamadık. Bavulları Frankfurtta görmedik. Sadece yeni terminale girişte pasaportumuz ve biletimiz kontrol edildi. Devamında uçağa girmeden önce terminal içinde bulunan özel kontuarlarda ABD’ye gidiş amacımız ile ilgili bir görevliye bilgi veriyorsunuz. Bu bilgiyi görevli olabildiğince detaylı olarak istiyor. Burada yanımızdaki ve bavullardaki eşyalar için bilgi soruldu. Mülakatı İngilizce yaptık.
    İlk kez yaptığımızdan dolayı transatlantik uçusu biraz zorlu geçti. Öğlen 2 gibi Frankfurttan bindik saat 6 gibi Houstona indik. Tüm yol boyunca gündüzü yaşadık ancak sanırım uyunmasına izin vermesi açısından yolcular tarafından üzün süre güneşlikler kapalı tutuldu. United’in koltukları THY’ye göre sanırım transatlantik uçuş yüzünden daha rahattı. Uçak da boş olduğu için boş bölümlerde uzanma imkanımız oldu.
    Houstona inince ilk girişimiz olduğu için görevlinin yönlendirmesiyle turistik taraftan sıraya girdik. Güney Amerika ağırlıklı ciddi bir kalabalık vardı. İlk görevliye varmamız 1 saate yakın sürdü. Görevliye paketimiz olduğu söyledik. Pasaportları ve vizeleri kontrol ederek nerde kalacağımız, ne yapacağımıza, ne kadar paramız olduğuna ve canlı hayvan, tohum ve benzeri şeyler getirip getirmediğimize dair dair bazı sorular sorarak başka bir görevliyi çağırdı. Bu görüşmemiz 5 dakika sürdü.
    Bu yeni görevli ile birlikte vize görüşmesindekine benzer başka özel bir odaya alındık. Buraya sanırım sadece göçmen vizelerin ilk girişlerin dışında ileri incelemeye alınan başka kişiler de alınıyor. Burada bizimle beraber yine Güney Amerika ağırlıklı 30-40 kişi ile birlikte beklemeye başladık. Bu bölgede ayrı mülakat odaları var ancak biz bu odalara çağrılmadık. Açık alandaki görevlilerden birinin dosyalarımız incelediğini gördük. Yaklaşık 10 dakika sonra soyismimi seslenerek beni yanına çağırdı. Burada yeşil kartların teslim edilmesini istediğimiz adresi tekrar teyit ettirdi. Burada adresi değiştirme hakkımız vardı ancak biz adresi değiştirmedik. Görevli yine para, canlı hayvan ve bitki için benzer soruları sordu. Özellikle para için çok ısrarcı oluyorlar ve sizden net bir rakam istiyorlar. Bu rakama USD dışındaki tüm paraların USD karşılıkları da dahil. O yüzden cebinizdeki tam rakamı bilerek gitmekte fayda var. Bizim alice toplam paramız söz konusu 10000 USD’den az olduğundan herhangi bir beyanda bulunmadık ama açıkçası giriş sırasında en çok para konusu hakkında soru soruldu. Görevli son olarak hepimizi yanına çağırarak vizeye damga vurarak bu damganın 1 seneliğine yeşil kart yerine geçeceğini ve kartımızın 3-6 ay içinde geleceğini söylerek artık ABD’ye giriş yapabileceğimizi söyledi.
    Biz de teşekkür ederek uçaktan inişimizden yaklaşık 2 saat sonra bavullarımızı almaya gidebildik. Bavulların banttan alımı bittiğinden bizim bavulları yan yana bantın önüne bırakmış bir şekilde bulduk. Bavullarımızı alarak kiralık arabamıza doğru yola çıktık.
    Şimdilik bu kadar, Houston’dan izlenimleri de ilgili başlıkta yazacağım.

• @ybi04, içinde söyledi: Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris

Biz de ara tatili fırsat bilerek ilkokul çağında 2 çocuğum ve eşimle ile birlikte ABD'ye ilk girişimizi Houston üzerinden gerçekleştirdik.
    Biletimizi skyscannerdan üzerinden United Airlinesdan aldık. Gidiş dönüş yaklaşık 500 USD civarı bir ödeme yaptık. Biletimizi 1 hafta önce aldık. Hepimize 1 bavul ve 23 kg hak verildi. Ayrıca bir sırt çantası ve bir el bagajı (Laptop çantası vs) hakkımız vardı.
    Türkiyeden çıkış işlemleri kolay oldu. Aktarmalı uçtuğumuz için sanırım bavul ile ilgili bir soru sorulmadı. Normal şekilde bavullarımızı verdik.
    Çıkış harç pulu için görevli polisleri ikna edemedik. Çok da ısrarcı olmadan ödemeyi yaptık.
    İlk uçuşu THY ile yaptık. Frankfurtta indikten sonra terminaller arası transit bölgeden trenle geçiş yaptık. Schengenimiz yoktu ve transit geçişimiz 12 saatin altında idi. Bu yüzden sorun yaşamadık. Bavulları Frankfurtta görmedik. Sadece yeni terminale girişte pasaportumuz ve biletimiz kontrol edildi. Devamında uçağa girmeden önce terminal içinde bulunan özel kontuarlarda ABD’ye gidiş amacımız ile ilgili bir görevliye bilgi veriyorsunuz. Bu bilgiyi görevli olabildiğince detaylı olarak istiyor. Burada yanımızdaki ve bavullardaki eşyalar için bilgi soruldu. Mülakatı İngilizce yaptık.
    İlk kez yaptığımızdan dolayı transatlantik uçusu biraz zorlu geçti. Öğlen 2 gibi Frankfurttan bindik saat 6 gibi Houstona indik. Tüm yol boyunca gündüzü yaşadık ancak sanırım uyunmasına izin vermesi açısından yolcular tarafından üzün süre güneşlikler kapalı tutuldu. United’in koltukları THY’ye göre sanırım transatlantik uçuş yüzünden daha rahattı. Uçak da boş olduğu için boş bölümlerde uzanma imkanımız oldu.
    Houstona inince ilk girişimiz olduğu için görevlinin yönlendirmesiyle turistik taraftan sıraya girdik. Güney Amerika ağırlıklı ciddi bir kalabalık vardı. İlk görevliye varmamız 1 saate yakın sürdü. Görevliye paketimiz olduğu söyledik. Pasaportları ve vizeleri kontrol ederek nerde kalacağımız, ne yapacağımıza, ne kadar paramız olduğuna ve canlı hayvan, tohum ve benzeri şeyler getirip getirmediğimize dair dair bazı sorular sorarak başka bir görevliyi çağırdı. Bu görüşmemiz 5 dakika sürdü.
    Bu yeni görevli ile birlikte vize görüşmesindekine benzer başka özel bir odaya alındık. Buraya sanırım sadece göçmen vizelerin ilk girişlerin dışında ileri incelemeye alınan başka kişiler de alınıyor. Burada bizimle beraber yine Güney Amerika ağırlıklı 30-40 kişi ile birlikte beklemeye başladık. Bu bölgede ayrı mülakat odaları var ancak biz bu odalara çağrılmadık. Açık alandaki görevlilerden birinin dosyalarımız incelediğini gördük. Yaklaşık 10 dakika sonra soyismimi seslenerek beni yanına çağırdı. Burada yeşil kartların teslim edilmesini istediğimiz adresi tekrar teyit ettirdi. Burada adresi değiştirme hakkımız vardı ancak biz adresi değiştirmedik. Görevli yine para, canlı hayvan ve bitki için benzer soruları sordu. Özellikle para için çok ısrarcı oluyorlar ve sizden net bir rakam istiyorlar. Bu rakama USD dışındaki tüm paraların USD karşılıkları da dahil. O yüzden cebinizdeki tam rakamı bilerek gitmekte fayda var. Bizim alice toplam paramız söz konusu 10000 USD’den az olduğundan herhangi bir beyanda bulunmadık ama açıkçası giriş sırasında en çok para konusu hakkında soru soruldu. Görevli son olarak hepimizi yanına çağırarak vizeye damga vurarak bu damganın 1 seneliğine yeşil kart yerine geçeceğini ve kartımızın 3-6 ay içinde geleceğini söylerek artık ABD’ye giriş yapabileceğimizi söyledi.
    Biz de teşekkür ederek uçaktan inişimizden yaklaşık 2 saat sonra bavullarımızı almaya gidebildik. Bavulların banttan alımı bittiğinden bizim bavulları yan yana bantın önüne bırakmış bir şekilde bulduk. Bavullarımızı alarak kiralık arabamıza doğru yola çıktık.

Hayirli olsun

• @ybi04 hayırlı olsun,ik girişinizi yapmışsınız, sizim için güzel bir tatil olsun
    Detaylı anlatımınız için teşekkür ederim
    Şu anda Türkiye'ye döndünüz mü?

• @ybi04, içinde söyledi: Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris

Biz de ara tatili fırsat bilerek ilkokul çağında 2 çocuğum ve eşimle ile birlikte ABD'ye ilk girişimizi Houston üzerinden gerçekleştirdik.

Hayırlı olsun. İlk girişinizi sorunsuz gerçekleştirmişsiniz. Devamındaki tecrübelerinizle ilgili paylaşımlarınızı bekliyor olacağız.

• @Muhtaradana evet, döndük.öncelikle keşif gezisi olaak yaptık. ama devamında çocuklar için biraz tatile de çevirdik. ben en kısa zamanda bu sefer kalıcı olarak gidiyorum. eşim ve çocuklar okul bittikten hemen sonra yanıma gelecekler.

• ⭐⭐

@ybi04 ya kusura bakmayında yazıda 500 dolar uçak bileti dediniz kişi başı sanırım bu rakam

• @haymatlos_ evet kişi başı. yazmayı unutmuşum kusura bakmayın.

• Şimdi normalde pasaporta basılan vize tarihimiz nisana kadardı. Biz erken giriş çıkış yaptık. Sorum şu:
    Türkiyeye giriş yaptıktan sonra mı 6 ay içinde tekrar çıkmamız gerekiyor yoksa nisandan sonraki 6 ay içinde mi?

• ⭐⭐

@rana ilk girdiğinizde havalanında pasaporta mühür basıldı değil mi ? o tarihten itibaren 1 yıl içerisinde kartsız giriş yapabilirsiniz sonrası için gc fiziki olarak lazım

• @haymatlos_ ilk olarak teşekkür ediyorum. Evet basıldı. Polis şubesi tarafından buna dair bir kagıtt verildi. 6 ayda bir giriş çıkış yapılması gerekiyor diye okumuştum burada yanlışlık yapmayalım istiyorum.

• ⭐⭐

@rana 6 ayda giriş çıkış şöyle siz göcmensiniz turist değil orada kalmanız daha önemli uzun süre yurtdışında sebepsiz kalınca sorun olur diye girişte

• @haymatlos_ yanlıs anlamamak adına tekrar yazıyorum kusuruma bakmayın. Simdi ben türkiyeye döndüm esim orada kaldi. Gc daha gelmedi ne yazikki. 2020 de tasinma dusuncemiz suan yok. Ben 2021 de gitsem basilan tarihten( ocak basindan) once sorun olmuyor yani oylemi? Bu yıl bidaha gitmeme gerek yok dogru mu anladim.

• ⭐⭐

@rana teknik olarak gc olmadan elinizdeki pasaport ile mühür basılan günden önce girmenizden sıkıntı yok (eşinize söyleyin gc adresinize geldiğinde size kargo posta vs. ile göndersin) o zaman mühür tarihi önemli olmaz ama girdiğiniz zaman sınır polisi sorabilir bilginiz olsun

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

110

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |