Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @yalta Avucunu yalar. Bu ülkede bu tür borçları ödemek bana göre enayilik. Birincisi devlet durduk yere hadi gel bana aylık şu kadar para ver diyor(tabii hemen vereyim aq) Lan zaten işsizim gelirim yok. Neden bir de aile üyelerinden dolaylı yolla para tırtıklama peşindesin. İkincisi zırt pırt çıkan aflar vs. Borç silme faiz silme falan. Ee bunları bilirken ve çok acil bir durum olmadan hastaneye de gitmediğime göre (son 5 senede 1kez gittim) enayilik yapmanın da anlamı yok. Tavsiyem de kimse ödemesin zaten.

• Abi standard deduction ne demək ?

• @sami-nur, içinde söyledi: 2018 Vergi Dilimleri (Gelir Vergisi)

Abi standard deduction ne demək ?

Kisaca aciklayayim: 2019 vergi yili icin $12,200 bekarlar icin, $24,400 evliler icin.

Ornek: 2019 daki geliriniz, $100K diyelim. Bekarsaniz, $100K - $12,200 = $87,800 uzerinden vergilendirileceksiniz. Evli ve joint vergi yapiyorsaniz, $100K - $24,400 = $75,600 uzerinden vergilendirileceksiniz.

Puf noktasi surada: Standard deduction da itemized deduction yapamazsiniz, yani mortgage faizi, emlak vergisi, universite odemesi, saglik harcamalari falan giremezsiniz.

• @knnrn abi tax return ne demek ?

• @MySea o zaman federal vergi standard deduction oluyor .
    Saglik sigortasina verilen para ,emlak vergisi ,satis vergisi ,miras vergisi itemized oluyor anladigim kadariyla

@MySea o zaman federal vergi standard deduction oluyor .
    Saglik sigortasina verilen para ,emlak vergisi ,satis vergisi ,miras vergisi itemized oluyor anladigim kadariyla

Dogru.

• @sami-nur Tax return, verginizi IRS'e beyan etmektir. Eger odemeniz gerektiginden fazla vergi sizden kesilmisse, tax refund yani uste para alirsiniz. Az kesilmisse, dogal olarak vergi borcunuz var demektir.

• @MySea birde texas eyaletinde anladigim kadariyla federal vergi yok .eyer o eyaletde vergi yoksa onda Irse tax return etmemem lazim .
    Birde federal vergi yoksa Texasda o zaman diger vergileri (emlak,sigorta ve s) onlari da mi Irse vermem lazim yoksa baska yere mi vermem lazim .bir az karisik bir durum bu vergiler.

@MySea birde texas eyaletinde anladigim kadariyla federal vergi yok .eyer o eyaletde vergi yoksa onda Irse tax return etmemem lazim .

Federal vergi ABD'nin hangi eyaletinde yasarsaniz yasayin var, ondan kacis yok! Texas'da sadece eyalet income tax yok. Yani her durumda, eger 2019 yili icinde geliriniz varsa, tax return yapma durumundasiniz.

• @MySea sayin crazycell vergi bolumun paylasdi .bende okudum 7 eyaletde gelir vergisi yok ama satis vergisi var .bunlardan biri Teksasdi anladigim kadariyla .o bolumu bulsam gosteririm sana .

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sami-nur, içinde söyledi: 2018 Vergi Dilimleri (Gelir Vergisi)

@MySea sayin crazycell vergi bolumun paylasdi .bende okudum 7 eyaletde gelir vergisi yok ama satis vergisi var .bunlardan biri Teksasdi anladigim kadariyla .o bolumu bulsam gosteririm sana .

ABD'de 2 tür gelir vergisi (income tax) var, biri federal diğeri eyalet (state). Bazı eyaletler bu eyalet gelir vergisini (state income tax) almaz. Ama federal vergi ABD'ye vergi ödemekle mükellef olan herkes tarafından ödenmek zorunda.

• @knnrn o zaman eyalet vergisi olmuyan bir yere goc etsek ,o zaman ancak federal vergi versek ,olurmu acaba ? Ceza olmaz yani

• @MySea, içinde söyledi: 2018 Vergi Dilimleri (Gelir Vergisi)

@MySea birde texas eyaletinde anladigim kadariyla federal vergi yok .eyer o eyaletde vergi yoksa onda Irse tax return etmemem lazim .

Federal vergi ABD'nin hangi eyaletinde yasarsaniz yasayin var, ondan kacis yok! Texas'da sadece eyalet income tax yok. Yani her durumda, eger 2019 yili icinde geliriniz varsa, tax return yapma durumundasiniz.

Bu arada, federal vergiden bazi durumlarda gecici olarak muaf olma durumu var ama bu forumdakilerin boyle bir durumlarinin oldugunu sanmiyorum.

Ote yandan, paycheckli gelirinizden, tax deferred IRA hesabiniza veya tax deferred emeklilik hesabiniza yillik belli limitlere kadar para yatirabilirsiniz. Bu durum tax deferred oldugundan, yatirdiginiz miktar yatirirken vergilendirilmez. Fakat zamani geldiginde cekerken vergilendirilecek.

Ornegin, diyelim ki 2 haftalik paycheck brut $3,000. Normalde ($3,000 - saglik sigorta premium) uzerinden vergilendirilmesi lazim. Ama siz bu miktarin $500'ni tax deferred IRA veya emeklilik hesabina otomatik olarak gondertirseniz, ($2,500 - saglik sigorta premium) uzerinden vergi odersiniz. Kesinlen $500 simdilik vergiden muaf, ama ileride paranizi IRA veya emeklilik hesabindan alirken, vergilendirilecek.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@knnrn o zaman eyalet vergisi olmuyan bir yere goc etsek ,o zaman ancak federal vergi versek ,olurmu acaba ? Ceza olmaz yani

Texas, Washington vb. bir eyalette yaşarsanız sadece federal vergi ödersiniz. Yasal olan bir şeyi yaptığınız için tabii ki ceza falan olmaz.

• @MySea eyer ben her yil emekliliye para yatirsam ve parayi goturmesem hic bir zaman vergi vermiycem bir de o zaman emekli ola biliyorum .ben boyle anladim

• @sami-nur Yok o oyle degil. Oldukca detayli bir konu. Internetten arastirma yapin ve/veya ABD'de iseniz, calistiginiz yerden veya bankanizdan bilgi alabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

• 3
  • 38
  • 9
  • 3
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

108

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |