Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

• @asliozel Hayirli olsun!

• @Jamiryu

ilk sorunun cevabini bilmiyorum.
    2. soru icin: Esinizin Amerikan vatandasi oldugunu varsayiyorum. turist veya ogrenci vizesi almayi deneyin, eger alabilirseniz islemleri amerikada baslatabilirsiniz. Mulakata da Amerika da girebilirsiniz, fakat tum bu islem boyunca amerikadan ayrilamazsiniz. Bu yontemi deneyecekseniz iyi arastirma yapmaniz lazim veya bir avukata danismaniz sizin icin daha iyi olur.

• @baskent06 Vizeniz hayirli olsun. "tum dokumanlar approved" emaili aldiktan kac gun sonra randevu tarihini iceren email aldiniz?

• İyi geceler.
    I -130 başvurusu hakkında engin bilgilerinize ihtiyacım var.
    Eşim Amerika' ya gittiğinde, bir arkadaşı vasıtasıyla işe başlayacaktı ve sonrasında, I - 130 başvuru formunu doldurup gönderimini yapıcaktı. Ama malesef bir aksilik sonucu iş olayı iptal oldu. Eşim şuan iş arayışında ve işlemlere başlayamadık. Doğal olarak ayrı kalıcağımız sürede uzamakta 🙂
    Eşime bir arkadaşı, işe girmeden de I - 130 işlemlerine başlayabileceğini, ceac' e belge yükleyeceği zaman çalışıyor olmasının gerektiğini söylemiş.
    Buradan hem teyit hemde fikir almak istedim. Bu konuda beni aydınlatabilir misiniz lütfen.
    Şimdiden teşekkürler.

• @Jamiryu esiniz amerikan vatandasi mi?

• @1702em bizde şöyle bişey oldu ı 130 formu onaylandı fakat sonra evrakları nvc ye yollamadıklarını öğrendik aradık falan orayı mail attık bekleyin dediler 2 ay bekledik sonuca ulaşamadık eşim de 465 dolar vererek bi form doldurup yolladı bunun için bakalım onu bekliyoruz .

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Jamiryu, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

İyi geceler.
    I -130 başvurusu hakkında engin bilgilerinize ihtiyacım var.
    Eşim Amerika' ya gittiğinde, bir arkadaşı vasıtasıyla işe başlayacaktı ve sonrasında, I - 130 başvuru formunu doldurup gönderimini yapıcaktı. Ama malesef bir aksilik sonucu iş olayı iptal oldu. Eşim şuan iş arayışında ve işlemlere başlayamadık. Doğal olarak ayrı kalıcağımız sürede uzamakta 🙂
    Eşime bir arkadaşı, işe girmeden de I - 130 işlemlerine başlayabileceğini, ceac' e belge yükleyeceği zaman çalışıyor olmasının gerektiğini söylemiş.
    Buradan hem teyit hemde fikir almak istedim. Bu konuda beni aydınlatabilir misiniz lütfen.
    Şimdiden teşekkürler.

evet, denildigi gibi esiniz daha sonra is bulsa da olur. NVC'ye belge yukleme asamasinda esinizin ya isi olmasi gerekiyor ya da bir sponsor bulmasi gerekiyor.

• Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok yardımcı oldunuz.
    Son olarak şunu sormak istiyorum. Malumunuz sisteme yükleyeceğimiz belgeler ingilizce olmak zorunda. Mesela biz, daha önce birlikte yaşadığımıza dair kira sözleşmemizi göndermek istiyoruz. Kira sözleşmesinde ikimizinde adı soyadı ve imzası mevcut. Bu sözleşmeyi nerden ve nasıl ingilizce versiyonuna çevirebiliriz acaba.

• @crazycells Ben hala konsolosluk tan dan idari işlemin bitmesi bekliyorum herhalde rekor bende olacak 4 buçuk ay bekleyin size geri döneceğiz demek ve ne kadar zor bir süreç elinden bir şey gelmemek

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Jamiryu, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok yardımcı oldunuz.
    Son olarak şunu sormak istiyorum. Malumunuz sisteme yükleyeceğimiz belgeler ingilizce olmak zorunda. Mesela biz, daha önce birlikte yaşadığımıza dair kira sözleşmemizi göndermek istiyoruz. Kira sözleşmesinde ikimizinde adı soyadı ve imzası mevcut. Bu sözleşmeyi nerden ve nasıl ingilizce versiyonuna çevirebiliriz acaba.

Isterseniz kendiniz cevirip ekleyebilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@h25f34, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@crazycells Ben hala konsolosluk tan dan idari işlemin bitmesi bekliyorum herhalde rekor bende olacak 4 buçuk ay bekleyin size geri döneceğiz demek ve ne kadar zor bir süreç elinden bir şey gelmemek

Gecmis olsun, bol sabirli beklemeler. Maalesef ayni dediginiz gibi beklemek disinda yapilacak bir sey yok.

• @hjkkll

465 dolar vererek hangi formu doldurdunuz? 2 aydir bekliyorum ve hala bir ses yok NVC'den.

Kolay gelsin.

• I 824 formu nvc ye gitmemiş çünkü evraklar o yüzden yplladık bunu

• Benim de şöyle bir durumum söz konusu, amerikan vatandaşıyım ve 9 yılı aşkın bir süredir Türkiyede yaşıyorum. Amerikadan Türkiye ye dönüş yaptığımdan bu güne kadar hiç tax return yapmadım. Şuan Eşim Amerikada yaşamaya sıcak bakmaya başladığı için taşınmaya karar verdik. mart 2019 da USCIS başvurusunu yaptık ve NVC ye aktarılmasını bekliyoruz. bu durumda bir problem yaşar mıyım acaba ? bu arada bu sene tax return yapmam gerektiğini öğrendim. ilk defa 2019 senesi için internetten yurtdışında yaşayanlar için olan tax return kısmından başvuru yapmayı düşünüyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Onur-Arpacay, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Benim de şöyle bir durumum söz konusu, amerikan vatandaşıyım ve 9 yılı aşkın bir süredir Türkiyede yaşıyorum. Amerikadan Türkiye ye dönüş yaptığımdan bu güne kadar hiç tax return yapmadım. Şuan Eşim Amerikada yaşamaya sıcak bakmaya başladığı için taşınmaya karar verdik. mart 2019 da USCIS başvurusunu yaptık ve NVC ye aktarılmasını bekliyoruz. bu durumda bir problem yaşar mıyım acaba ? bu arada bu sene tax return yapmam gerektiğini öğrendim. ilk defa 2019 senesi için internetten yurtdışında yaşayanlar için olan tax return kısmından başvuru yapmayı düşünüyorum.

isterseniz sponsorluk konusunu inceleyin, dediginiz durumda vize alabilmek icin ABD'de yasayan bir sponsora ihtiyaciniz olacak.

Eger tax return yapmamanizin nedeni kazancinizin belirtilen sinirdan dusuk olmasiysa bir sorun yasayacaginizi sanmiyorum, ama vergi odemeniz gerektigi halde odemediyseniz o durumda sorun yasayabilirsiniz.

• Herkese merhabalar,
    Ben bu foruma yeni uye oldum bu konu basligi altinda toplanan yazilari ara ara okuyorum ama o kadar cok sayfa var ki belki benim sorduklarim daha once sorulmus ve benim gozumden kacmis olabilir. size kisaca durumumuzu anlatmak istiyorum. ben amerikan vatandasiyim esim turk vatandasi biz 21 aralik 2019 da evlendik ve GC icin ilk asamayi biran once baslatmak istiyoruz. ben yapilcaklar listesi cikarttim @crazycells sayesinde ama aklima takilan bazi kisimlar var.

1. asamayi yaparken cover letter yazmamiz gerekiyor mu? Cover letter'a iliskimizin ozetini yazmak bizi taniyip anlamalari acisindan bir ise yarar mi? Cunku bizim durumumuz biraz karisik basladi (ben amerikada okudum gittim geldim tasindim dondum vs vs) bir de istanbulda yasiyoruz ve bir cok istanbullu gibi buyuk istanbul depreminden korkuyoruz bunu cover letterimda duzgun bir dille ifade etmem surec bakimindan bize bir arti saglar mi?

2)evliligimizin iyi niyetli olmasiyla alakali bir sorum olcak. bugune kadar gittigimiz tatiller, nikahimiz, arkadaslarimizla olan fotograflarimiz vb hepsini dun bastirdim yaklasik 220 tane fotografimiz var. facebook ve instagram konusmalarimizin kayda deger kisimlarini ekran goruntusu aldim. onlarda 120-130 ekran goruntusu oldu. whatsapp konusmalarina hic girmedim bile. sizce bunlar yeterli mi ya da cok mu fazla? sanirim kargoya verirken bize baya maliyetli olcak bu durum.

3)son olarakta bu facebook ve instagram konusmalari icin yeminli tercumana ihtiyacimiz olcak sanirim anladigim kadariyla. bunun icin istanbulda onerebilcegimiz bir yeminli tercuman var mi?

Biz de basvurur basvurmaz burdan surecimizi sizinle paylasacagiz.
    not: imla ve yazim hatalarim icin ozur dilerim. herkese iyi gunler 🙂

• @crazycells Merhabalar, amerikada kuzenim yaşıyor ve bana sponsor olacak. bu konuda problem yaşayacağımızı düşünmüyorum. tax return için de kazancımın belirtilen sınırdan düşük olduğunu düşündüm. bu nedenle tax return doldurmadım. kesinlikle vergi ödemem gereken bir durumda olduğumu düşünmüyorum. çünkü " One is called the Foreign Earned Income Exclusion (FEIE, or Form 2555). This benefit allows you to exclude a certain amount of foreign earned income from any US tax. So for this tax year (2018), you can exclude up to $103,900. " bu tutarın üzerinde gelirim yok malesef 🙂 geçtiğimiz 9 sene boyunca da senelik belirtilenin üzerinde hiç olmadı. fakat bu sene Amerikaya taşınmaya karar verdiğmizden dolayı gittiğimizde ev almak için kredi çekmemiz gerekicek. bu nedenle tax return yaparak biraz kazanç göstermemiz gerektiğini tavsiye ettiler. 9 yıl sonra ilk defa tax return doldurucam. amerikaya taşındığımda da IRS ofisine gidip 9 yıl neden tax return yapmadığımı açıklamayı düşünüyorum.

• Herkese merhabalar,
    Amerikan vatandaşı esim ile 6 senedir evliyiz. Iki çocuğumuz var, cocuklar Türkiyede doğdu ama biz onların pasaportlarını Türkiye’de konsolosluktan aldık. Geçen sene bir karar verdik ve Amerika’ya taşınmak için 13 Subat 2019’da belgelerimi doldurup USCIS’e teslim ettik. Düne kadar hiçbir gelişme olmadi. Dün online statüsüm “your case was transferred to another office and a new office has jurisdiction “ olarak güncellenmiş.
    Uscis is yoğunluğunu azaltmak için bazi dosyaları transfer ediyormuş. Benim merak ettiğim bu yeni ofis ile birlikte beklediğim bütün süreç başa mı dönecek? Yani daha ne kadar beklememiz gerekiyor acaba? Daha önce böyle bir şey yaşayan var mı?
    Herkese sevgiler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Mrs-Cakal, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Herkese merhabalar,
    Ben bu foruma yeni uye oldum bu konu basligi altinda toplanan yazilari ara ara okuyorum ama o kadar cok sayfa var ki belki benim sorduklarim daha once sorulmus ve benim gozumden kacmis olabilir. size kisaca durumumuzu anlatmak istiyorum. ben amerikan vatandasiyim esim turk vatandasi biz 21 aralik 2019 da evlendik ve GC icin ilk asamayi biran once baslatmak istiyoruz. ben yapilcaklar listesi cikarttim @crazycells sayesinde ama aklima takilan bazi kisimlar var.

1. asamayi yaparken cover letter yazmamiz gerekiyor mu? Cover letter'a iliskimizin ozetini yazmak bizi taniyip anlamalari acisindan bir ise yarar mi? Cunku bizim durumumuz biraz karisik basladi (ben amerikada okudum gittim geldim tasindim dondum vs vs) bir de istanbulda yasiyoruz ve bir cok istanbullu gibi buyuk istanbul depreminden korkuyoruz bunu cover letterimda duzgun bir dille ifade etmem surec bakimindan bize bir arti saglar mi?

2)evliligimizin iyi niyetli olmasiyla alakali bir sorum olcak. bugune kadar gittigimiz tatiller, nikahimiz, arkadaslarimizla olan fotograflarimiz vb hepsini dun bastirdim yaklasik 220 tane fotografimiz var. facebook ve instagram konusmalarimizin kayda deger kisimlarini ekran goruntusu aldim. onlarda 120-130 ekran goruntusu oldu. whatsapp konusmalarina hic girmedim bile. sizce bunlar yeterli mi ya da cok mu fazla? sanirim kargoya verirken bize baya maliyetli olcak bu durum.

3)son olarakta bu facebook ve instagram konusmalari icin yeminli tercumana ihtiyacimiz olcak sanirim anladigim kadariyla. bunun icin istanbulda onerebilcegimiz bir yeminli tercuman var mi?

Biz de basvurur basvurmaz burdan surecimizi sizinle paylasacagiz.
    not: imla ve yazim hatalarim icin ozur dilerim. herkese iyi gunler 🙂

1. iyi olur, gonderdigin pakette ne var ne yok hepsini gormus olurlar, gozden bir sey kacmamis olur. Cover letter'a daha ziyade paketteki belgelerin listesini koymaniz daha iyi olur, surada ornegi mevcut:
      https://yesilkartforum.com/forum/topic/422/i-130-formu-ile-ilgili-sorular

2. fotograflari birlestirip A4 kagitlarina mi bastirdiniz? Bu sekilde yaparsaniz daha dogru olur, hem fotograflari tek tek gondermemis olursunuz.

3. Eger cok uzunsa, bence kendiniz cevirseniz de kabul edebilirler. Ne de olsa vereceginiz tek kanit degil, pek cok kanittan sadece biri.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

79

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.3k

| | | |