Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Hani bir söz vardır denizden babam çıksa yerim diye 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

New York ya da civarindaki marketlerde hamsi satiyorlar... Ayrica Turklerin balik restoranlari da var, orada akdenizde cikan baliklari bulmak mumkun oluyor.Turkiye'den dondurarak getiriyorlar sanirim... bunun yaninda Yunan restoran ya da tavernalari oluyor buralarda da cupra, istavrit, barbunya, mezgit vs. bulmak mumkun...

New York'un Bronx bolgesinde dunyanin en buyuk 2. balik pazari var (biraz kucuk gibi geldi bana ama ikinci en buyuk pazarmis 🙂 ), orada da mezgit, gumus ve hamsi vs. (ya da onlara cok benzeyen baliklari) satiyorlar. Bu pazarda dunyanin pek cok degisik yerinden degisik boyutlarda deniz urunleri var...

Okyanus baliklari biraz daha buyuk oluyor, bence Akdeniz'deki kucuk baliklarin yerini dolduramiyorlar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Bunu da facebook'taki post'tan aktarayim:

Mi.:

Bulundugunuz sehirdeki Chinese marketlere bakin. Mesela Californiada 99 Ranch vardir. Ve bunlarda hemen her cesit taze balikbulmak mumkun.Isimlerde soyle imis:
    Sazan = Carp
    Alabalık = Trout
    Mezgit = Whiting fish
    Çinakop = Bluefish
    Levrek = Seabass
    Çupra = Seabream
    Köpek Balığı = Shark
    Hamsi = Anchovy
    Balina = Whale
    Yunus = Dolphin
    Lüfer = Bluefish
    Barbunya = Red mullet
    Mercan = Coral
    Kedi Balığı = Catfish
    Fener Balığı = Goosefish
    İstavrit = Horse mackere
    Kefal = Mullet
    Kılıç Balığı = Sword fish
    Palamut = Short-finned tunny
    Sardalya = Sardine
    Zargana = Needlefish
    Vatoz = Pleco
    Tırpana = Thornback
    Orkinos = Tuna Fish
    Acıbalık = Bitterling
    Uskumru = Scomber

• Bilgi için çok sagol @crazycells

• Bulundugunuz yerlerde farmers market varsa, genelde onlarda taze balik bulunuyor. Temizleyip istediginiz sekilde parcalara ayirip paketleme yaparlar.

• Japon yemek malzemeleri satan mağazalarda da balik cesitleri bulabilirsiniz. Hangi ülkeden getirildiğini de yazıyorlar ayrica.

• ⭐⭐⭐

Hamsi olmadığı durumda Smelt balığını deneyebilirsiniz. Ara sıra alıyoruz bir hayli lezzetli ve hamsiye çok benziyor. Besin değerleride gayet iyi. Abd’de de yetişiyor bildiğim kadarı ile.

7CE7462D-02DE-4DE0-BFCB-40204C2CF915.jpeg

• @FreeWoRLD biz de gumus baliği diye geçiyor anladigim kadari ile.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cnpist evet aynı aileden

• ⭐⭐⭐

@cnpist Sanirim oyleydi.

• Merhaba @FreeWoRLD , Charlotte da taze balik nereden aliyorsunuz. Pismis olarak mi aliyorsunuz bunu?

• ⭐⭐⭐

@Senay-Sirin Merhaba Senay Hanim. Bahsettigim bu baligi Super G Mart marketinden aliyoruz. Baska balik cesitleri ve canli baliklarda var.

• Ben genelde farmers marketten (Delaware) white bass (levrek) veya rockfish (lagos) aliyorum.

White bass 1 pound = $3.50
    Rockfish 1 pound = $6.50

• @FreeWoRLD gittim bugun G mart'a. Yok yok derler ya, aynen oyle. Hayatinda gornedigim kadar cesit meyve sebze vardi ustelik. Ayda bir giderim herhalde buraya. Mint Hills civarindaydi, size cok uzak degil mi?

• Wholefoods Yunanistan menseili Levrek getiriyor. Ciftlik ama tadi guzel. Solungaclara bakmak icin elletmiyorlar ama gostermelerini isterseniz gosteriyorlar. Tanesi 9$di sanirim (hiper pahali). Ama begenerek yiyoruz.

• ⭐⭐⭐

@Senay-Sirin, içinde söyledi: Amerika'da taze balık bulabiliyor musunuz?

@FreeWoRLD gittim bugun G mart'a. Yok yok derler ya, aynen oyle. Hayatinda gornedigim kadar cesit meyve sebze vardi ustelik. Ayda bir giderim herhalde buraya. Mint Hills civarindaydi, size cok uzak degil mi?

Evet Şenay hanım, orası harika değil mi 😊 Bizim en çok uğradığımız market. Ballantyne’a taşındık artık fazla uzak değil orası.

Bu arada sebze meyve için Turkiye’den alışık olduğumuz bildiğiniz pazar var orayı tavsiye ederim (eğer bilmiyorsanız). Charlotte Regional Farmers Market. Cumartesi sabah gidin. Her şey lokal ve sebzelerin tadı kokusu muhteşem.

• @FreeWoRLD
    Siz Charlotte'i guzel kesfetmissiniz. Bahsettiginiz pazar'i da bilmiyordum, benim calistigim okula yakinmis, hafta ici bir gun oraya da giderim artik.
    Ballantyne 'da daha cok Turk var bildigim kadariyla. Esiniz ve cocuk icin iyi olmustur. Herkes kafa dengi olmasa da 1-2 iyi arkadas yeter insana.
    Biz de onumuzdeki ay Concord Mills civarina tasiniyoruz eger bir terslik cikmazsa.
    Esinize selamlar. Siz boyle ilginc/faydali yerleri kesfettikce paylasmaya devam edin 🙂

• 20200126_152336.jpg

Bugun ugradigimiz farmers marketteki balik reyonundan bir resim. Burasi 365 gun acik ve her turlu deniz urununu taze olarak almak mumkun.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

113

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |