Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Bu green card ile askerlik erteleme işlemleri TR'de oluyormu ? 1-2 aylık ziyarete gideceğim gittiğim zaman aradan çıkartayım dedim. Bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@06mert, içinde söyledi: Green Card ile Askerlik Tecili

Bu green card ile askerlik erteleme işlemleri TR'de oluyormu ? 1-2 aylık ziyarete gideceğim gittiğim zaman aradan çıkartayım dedim. Bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

Hayir, eger Turkiye'de yasiyorsaniz bu olanaktan yararlanamazsiniz. Bu islemi ancak konsolosluklarda yapabilirsiniz. Eger Turkiye'de 6 aydan uzun kalirsaniz bu yurtdisi tecili bozulur.

• @crazycells yunanistan'dan döneli 6 ayı geçti.. geçen gün askerlik şubesine bedelli askerlikle alakalı bilgi almak için gittim.. sen bakaya gözükmüyorsun, yurt dışı çalışan gözüküyorsun dediler. ben de bozulmamasına şaşırdım.

• @crazycells, içinde söyledi: Green Card ile Askerlik Tecili

İş yazısı (Çalışanlar için)

Teyit etmekt için tekrar sormak istiyorum. Green Card sahibi olmak askerliği erteletmek için yeterli olmuyor değil mi? Ayrıca ABD'de çalışıyor durumda olmanız ve bunu belgelemeniz gerekiyor sanırım. Yani sadece Green Card gibi sürekli oturum hakkını gösteren belgeyle başvurmak yeterli olmuyor anladığım kadarıyla.

• @NartNesren adiğe arkadaşım 🙂

bunu bence askerlik şubesine sor. çünkü yeni askerlik sistemiyle sanırım artık çalışmana gerek yok.. 3 sene yurtdışında bulunman yeterli diye biliyorum. net olarak askerlik şubesinden öğrenebilirsin bunu. bir de tanışalım senle.. ben de adiğe'yim.

• @travelleth Merhaba, tanışalım tabi ki memnun olurum 🙂
    Benim sormak istediğim aslında sizin söylediğiniz gibi 3 yıl çalışma sonucunda eski tabirle dövizli askerliğin şartları değil de yurtdışında askerlik teciline ilişkin şartlardı.
    Ama dediğiniz gibi en isabetlisi askerlik şubesinden bilgi almak olacak.

• @NartNesren özelden mesaj çektim hocam.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@travelleth, içinde söyledi: Green Card ile Askerlik Tecili

@crazycells yunanistan'dan döneli 6 ayı geçti.. geçen gün askerlik şubesine bedelli askerlikle alakalı bilgi almak için gittim.. sen bakaya gözükmüyorsun, yurt dışı çalışan gözüküyorsun dediler. ben de bozulmamasına şaşırdım.

Evet, otomatik gerceklesmiyor olabilir. Fakat dovizli askerlik yapmak isterseniz giris-cikis tarihlerini teker teker kontrol ediyorlar, boyle bir planiniz varsa yeniden 3 yil saymaniz gerekecek...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@NartNesren, içinde söyledi: Green Card ile Askerlik Tecili

@crazycells, içinde söyledi: Green Card ile Askerlik Tecili

Teyit etmekt için tekrar sormak istiyorum. Green Card sahibi olmak askerliği erteletmek için yeterli olmuyor değil mi? Ayrıca ABD'de çalışıyor durumda olmanız ve bunu belgelemeniz gerekiyor sanırım. Yani sadece Green Card gibi sürekli oturum hakkını gösteren belgeyle başvurmak yeterli olmuyor anladığım kadarıyla.

@travelleth, içinde söyledi: Green Card ile Askerlik Tecili

@NartNesren adiğe arkadaşım 🙂

bunu bence askerlik şubesine sor. çünkü yeni askerlik sistemiyle sanırım artık çalışmana gerek yok.. 3 sene yurtdışında bulunman yeterli diye biliyorum. net olarak askerlik şubesinden öğrenebilirsin bunu. bir de tanışalım senle.. ben de adiğe'yim.

Evet, askerlik sisteminde bazi degisiklikler oldu ve maalesef henuz yeni yasalari ayrintili inceleme firsati bulmadim. Ama ustunkoru okumalarima dayanarak soyle cevap verebilirim.

@NartNesren evet, hala Green Card tek basina yeterli degil, ogrenci ya da calisiyor olmaniz lazim.

Sayin @travelleth 'in dedigi durum sadece cifte vatandaslar icin gecerli (eskiden olmayan bir uygulama). Cifte vatandasligi olan kisi, 3 yil Turkiye disinda kaldiginda, ne yaptigi onemli olmadan(calismasi, ogrenci olmasi vs.) dovizli askerlik hakki kazanacak.

Eger bunlarin aksi yonde bir bilgi alirsaniz, lutfen buraya da yazin.

• @crazycells, içinde söyledi: Green Card ile Askerlik Tecili

Gerekli evraklar:

Is yazisindan kastiniz ise kabul mektubu gibi bir sey mi? Paycheck (veya bank statement) yaninda is yazisi da istendigi icin ne goturmem gerektigini tam olarak idrak edemedim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@loki-boi, içinde söyledi: Green Card ile Askerlik Tecili

@crazycells, içinde söyledi: Green Card ile Askerlik Tecili

Gerekli evraklar:

Is yazisindan kastiniz ise kabul mektubu gibi bir sey mi? Paycheck (veya bank statement) yaninda is yazisi da istendigi icin ne goturmem gerektigini tam olarak idrak edemedim.

Evet, ikisinden biri de kabul olacaktir diye dusunuyorum. Is yerinizden orada calistiginizi belirten bir mektup almaniz mumkun.

• Arkadaşlar malum, görev sefer emri diye bir şey geziyor internette, rastgele yeniden askere alma çağrısı yapılabiliyormuş. Green kart vizesi alan birini bu işlem nasıl etkiler ? Sefer görev emri çıkınca yurtdışı çıkış yasağı geliyor mu ?

• Sevgili @crazycells bir sorum var. 24 yasindayim lisans mezunuyum Mayista askerligimi 2021 subat ayina kadar tecil ettirdim. Bu sene greencard'a basvurdum cikarsa amerikaya gittigimde 10 yillik daha tecil ettirebiliyor muyum?

• @caglarcan, içinde söyledi: Green Card ile Askerlik Tecili

Arkadaşlar malum, görev sefer emri diye bir şey geziyor internette, rastgele yeniden askere alma çağrısı yapılabiliyormuş. Green kart vizesi alan birini bu işlem nasıl etkiler ? Sefer görev emri çıkınca yurtdışı çıkış yasağı geliyor mu ?

Sefer emrini bilmem ancak gümrüklerde çıkış yaparken sadece pasaportunuzun geçerli olup olmadığına ve adli olarak aranıp aranmadığınıza bakılır hocam.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kadircangokdemir, içinde söyledi: Green Card ile Askerlik Tecili

Sevgili @crazycells bir sorum var. 24 yasindayim lisans mezunuyum Mayista askerligimi 2021 subat ayina kadar tecil ettirdim. Bu sene greencard'a basvurdum cikarsa amerikaya gittigimde 10 yillik daha tecil ettirebiliyor muyum?

ABD'de calisiyorsaniz veya okuyorsaniz tecil ettirebilirsiniz.

• ⭐⭐

YEDİNCİ BÖLÜM

Yurt Dışı Erteleme ve Dövizle Askerlik

Yurt dışı erteleme

MADDE 38 – (1) Yabancı ülkelerde;

a) Çalışma iznini de ihtiva eden oturma izni veya doğrudan çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren veya bir meslek ya da sanat mensubu sıfatı ile bulunanlar,

b) Yabancı bandıralı gemilerde gemi adamı statüsünde bulunanlar,

c) İkamet eden çok vatandaşlık hakkına sahip olanlar,

durumlarını ispata yarayan belgeler ile bağlı bulundukları Türk konsolosluklarına başvurmaları hâlinde, bunların her türlü askerlik işlemleri, Bakanlık tarafından belirlenecek usul ve esaslara uygun olarak 35 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar ertelenebilir.

(2) Erteleme şartlarını haiz olmadıkları anlaşılanlar, erteleme süresi içinde herhangi bir takvim yılının yarısından fazlasını yurt içinde geçirenler, erteleme nedeni ortadan kalkanlar ile kendi istekleriyle erteleme hakkından vazgeçenlerin ertelemeleri iptal edilir.

Dövizle askerlik

MADDE 39 – (1) Türkiye Cumhuriyeti tarafından tanınmış yabancı ülkelerde; iltica başvurusu dışında elde ettikleri çalışma iznini de ihtiva eden oturma izni veya doğrudan çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren veya bir meslek ya da sanat mensubu sıfatını haiz olanlar ile bir iş sözleşmesine bağlı olarak yabancı bandıralı gemilerde gemi adamı sertifikasında yazılı mesleğini icra edenlerden;

a) Yurt içinde geçirilen süreler hariç olmak üzere, en az üç yıl süre ile fiilen çalışanlar,

b) Bakanlıkça verilecek uzaktan eğitimi alanlar,

durumlarını ispata yarayan belgelerle birlikte bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığı ile askerlik şubelerine başvurmaları, 9 uncu maddedeki gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca her yılın ilk mesai günü tespit edilen döviz alış kuruna göre avro veya karşılığı kadar konvertibl yabancı ülke parasını başvuru tarihinde peşin ödemeleri hâlinde askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar. Uzaktan eğitime ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenir.

(2) Yurt dışında ikamet eden ve çok vatandaşlık hakkına sahip olanlar en az üç yıl süre ile fiilen yabancı ülkelerde bulunmaları hâlinde çalışma şartı aranmadan birinci fıkrada belirtilen esaslara göre bu madde hükümlerinden yararlandırılır.

• ⭐⭐

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/06/20190626-1.htm kanunun tam metni burada 06/2019 tarihli son uygulama yurtdışında yaşayanlar içinde çoklu vatandaşlığı olanlarda çalışma şartı yok diye okudum ilgilenenlere

• Merhaba!

2018 senesinde ailemle birlikte green card ile abd'ye yerlestim, su an bir universitede ikinci sinif ogrencisiyim. Askerligimi tecil ettirmem gerekiyor ancak konsolosluk kapali oldugu icin tum islemler posta yoluyla yapiliyormus. Bu belgeleri bugun yollayacagim ancak dediginiz gibi e-devlet'e gecmesi iki uc ay suruyor ise iki uc aydan once turkiye'ye girmem sorun olur mu?

Ayrica bana verdikleri belgede ogrenci olup olmadigimla alakali bir soru yok. En fazla meslegi kismina ogrenci yazabilirim. Ne olur ne olmaz ben yine de okulumdan bir transkript cikarip yollayacagim.

Tesekkurler

• ⭐⭐

@strangereister e devlet şifreniz varsa oradan da msb ile ilgili bölümlerde başvuru belki vardır

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@strangereister, içinde söyledi: Green Card ile Askerlik Tecili

Merhaba!

2018 senesinde ailemle birlikte green card ile abd'ye yerlestim, su an bir universitede ikinci sinif ogrencisiyim. Askerligimi tecil ettirmem gerekiyor ancak konsolosluk kapali oldugu icin tum islemler posta yoluyla yapiliyormus. Bu belgeleri bugun yollayacagim ancak dediginiz gibi e-devlet'e gecmesi iki uc ay suruyor ise iki uc aydan once turkiye'ye girmem sorun olur mu?

Ayrica bana verdikleri belgede ogrenci olup olmadigimla alakali bir soru yok. En fazla meslegi kismina ogrenci yazabilirim. Ne olur ne olmaz ben yine de okulumdan bir transkript cikarip yollayacagim.

Tesekkurler

sorun olmaz, Turkiye'de yasamadiginiza ikna ederseniz zaten cikisa izin verip ilk firsatta konsolosluga gidip islemleri baslatin diyorlar. Siz zaten baslatmis olacaksiniz, hicbir sorunla karsilasmamak icin bu basvuruya dair tum belge ve kayitlari saklayin ve yaninizda goturun.

Benzer Başlıklar

• 5
  • 19
  • 4
  • 5
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

92

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |