Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Avustralya hakkinda bilgiler ve deneyimler

• avustralya konsolosluğu, vize tarihi en erken ne zamana veriyor bilen var mı? ya da nasıl öğrenebiliriz.

• ......bayanlar dunya kupasi devam ediyor, australya takimi pazartesi gunu canada takimini yenerse 16 ya girebilecek,beraberlik yetmiyor........basbakanimiz ihtiyaclari olanlar icin 30.000 ev yapmayi planliyor ve devletten 20 milyar istiyor,bu para verilmezse erken secime gideriz diyor,iki meclis var her ikiside onay vermesi gerekir.

...benim oturdugum bolgeye south west denir cok genis alani kaplar....tv lerde south west diye bir haber basliyorsa iyi olay degildir, south west de lubnanli arablar cogunlukdadirlar,amerrikada meksikalilarin ceteleri var burdada lubnanli araplar lebanez deriz onlarin ceteleri var,,,cogu buyuk uyusturucu islerinde ,islerini baskalarina kaptirmamak icin yine kendi aralarinda devamli bir birlerini kursunluyorlar,araba calip arabadan ates edip kaciyorlar sonra baska bir muhitte arabayi atese veriyorlar.,benim sokakta cok lubnanli arap oturur ama bakarim hic birbirleriyle komsuluk yapmazlar coguda muslumandir,her halde birbirlerinden korkuyorlardir diye dusunuyorum.bunlarin savaslarindan bu hafta icinde 4 kisi kursunlanarak olduruldu,yapanlar ve oldurulenler 30 yasin altinda gencler.

..australyada evlerde pisirme ve isinma icin elektrik kullanilir,gaz kullanimi cok nadirdir, hemen hemen her evin gunes alan tarafina solar paneller konuluyor,elektrik uretiyor ve elektrik faturasi daha az oluyor.,,,,,victoria eyaleti de yeni yapilan evlere gaz baglantisini yasaklamis, demekki elektrik kullanilmasini istiyorlar yada cevreye zarar verilmesi onlemek icin.....mevsim kis ama havalar fena degil gunduzleri 20 derecenin ustune cikiyor. kalin saglicakla

• Selamlar, Avustralya hakkinda ben de bazi bilgiler vermeden gecemeyecegim. Avustralya benim ilk goz agrim yani yurtdisi maceramda ilk ulkem diyebilirim. Burada gecirdigim 8 ay bana hem tek basima neler yapabilecegimi hem de gercekten kendimi nasil gelistirdigimi en guclu yonleriyle gosterdi. Turkiye perspektifinden baktigimizda belki de Turkiye'ye en uzak ulkelerden bir tanesi. Buraya ilk geldigimde bildigimi dusundugum Ingilizcem sifirlandi. Aksan gercekten cok farkli. Alismam 1-2 ayimi aldi neredeyse. Gerek dil okulu gerekse sosyal yasamda olusturdugum gruplar sayesinde yasama hizli adapte oldum. Insanlari gercekten cana yakinlar ve konusmayi seviyorlar. Tek dezavantaji uzak olmasi ve saat farkiydi benim icin ama green card gibi bir sansim olmasaydi kesinlikle yasamimi insa edecegim bir yer olurdu. Yesil alanlari, spor aktiviteleri, parklari inanilmaz genis kapsamli. Hava durumu kis olsa bile cok soguk degil. Sadece ara ara saganak yagislari beni zorluyordu. Alim gucunun en iyi oldugu yerlerden biri. Ancak ulke biraz kapitalizm sistemiyle calisiyor desem yanlis olmaz. Para harcamadan para kazanamayacaginiz bir ulke Avustralya. Ama kesinlikle yasamaya degecek, gecirdiginiz vakti degerli kilacak bir yer. Aklima geldikce bu ileti uzerinden bilgilerimi ve deneyimlerimi paylasmaya devam edecegim...

• ..WWC. DUNYA BAYANLAR FUTBOL sampiyonasi australyada devam ediyor.cumartesi aksami australya, fransa ile oynadi mac golsuz bitti final oldugu icin 30 dakika uzatildi yine gol yok,macin kaderi penaltilara kaldi ve australya penaltilarda fransayi eledi ve yari finale kaldi, cok heyecanli bir mac oldu hemen hemen ulkenin yarisi maci izlemis. ingilterede colombiya yi yenerek yari finaldeki rakibimiz oldu. diger finalistler,ispanya ve isvec ilk yari final maci sali aksami oynanacak,ispanya ve isvec arasinda- carcamba aksamida australya maci ingiltere maci oynanacak ozi kizlari matildalar tarih yaziyorlar...baslica sehirlerde dev ekranlar kuruluyor millet oralara gidip mac izleyecek..... butun takimlara basarilar, australya kazanirsa tabi cok seviniriz.

...hayat devam ediyor, biraz kuraklik yasiyor gibiyiz, yakinda kucuk bir dere var gecerken baktim kurumus durumda...burdada her seylere her gun ufak ufak zamlar geliyor,bazi gunler petrolun litresi 2 dolara cikiyor,firsat kollayip benzinin ucuzladigi zamanlar depomu dolduruyorum..

• ......televizyonlardan aldigim haberlere gore onumuzdeki bir kac ay yagmur ve sicak gececekmis.bu yil avrupada cok orman yanginlari oldu,hawaii adalarinin birindeki yangin felaketti binlerce ev yanip kul oldu.....iktidarda labor parti hukumeti var yani isci partisi is basinda. sayin basbakanimiz ortaya bir yes veya no fikri atti, ekim ayinda millet secim yapar gibi oy sandiklarina gidip rey atacak.....nicin atacagiz, australya yerlilerinin ve bazi ada insanlarinin buranin ilk sahipleri olduklari ve parlementoda soz sahibi olmalari icin..........40.000 yildir burda yasayip hic bir ise yaramamis insanlar icin yes demek biraz garibime gidiyor, aborgine toplulugunun cok az bir cogunlugu sanat kultur ogreniyorlar, buyuk cogunlugu ise sarap icmekten baska ise yaramiyorlar.

• ......ekim ayinin ortalarinda devlet capinda bir referandum yapildi,konu aborgine halkina bazi haklar vermek,onlarin ilk defa australyada bulunduklarini kabul etmek, parlementoda soz sahibleri olmak gibi, zaten propagandanin ismi voice di, oy atmadan aylarca evvel tanitim baslatildi, devlet gerek televizyon kanallarina ve yollarda belli merkezlerde gorevlendirmis olduklari insanlar icin cok para harcadi...

...hatunla bir gun manly plajina gitmistik donus icin vapur iskelesine yaklasiyoruz iki kisi ellerinde kagit oy propagandasi yapiyorlar ,biride bana yaklasip,ne oldugunu biliyormusun dedi, bende gulerek no-no-no deyip gectim, oy pusulasi cok basitti sadece iki kelime vardi yes ve no......oy atmak mecburi gidilmezse 75 dolar filan cezasi var diye biliyorum, eh o cumartersi gunu her kes referandum icin oy kullandi, aksam saatlerinde buyuk sonuc NO yani hayir olarak cikti, sayin basbakanimiz televizyonda agliyacak duruma geldi,yani hayir kelimesi yuzune tokat gibi patladi,milyonlarca dolar bosuna gitmis oldu. australyada gocmen kokenli insan coktur,,,her gocmen ailesinin australyaya faydasi olmustur ve hala oluyordur, aborgine halkina bazi haklar vermek diger toplum uyeleri icin buyuk haksizlik ve irkcilik olacakti, tecrubeli politikacilar basbakana tavsiyelerde bulunmuslar ama dinlememis,.ne diyelim hayat tecrubelerden ibarettir.

.......bir iki gun evvelki haberlerde vardi.....sydney sehir icinde cok motorway yollar vardir,paralidirlar toll way de denir,,,yollar ve tuneller yapiliyor tabi, australyada turkiye gibi galiba baska devletlkerin paralarini kullaniyor,2060 yilina kadar 123 milyar dolar yollardan gecis parasi odenecekmis. yani bu yolda bes km gidende 20 km gidende ayni parayi oduyor,bir 10 km lik tunel var gecisi 11,00 dolar.

.......Malum ISIS adli terror orgutu vardi irak ve suriyede cok kotu isler yaptilar yobazlarin kurduklari terror orgutu diyelim,,,,bu orgut uyelerinden cogu suriyede kampta tutuluyor,australya pasaportu tasiyan veya devamli oturma izni olan 11 kadin ve 20 cocuk da bu kampta bulunuyorlar ve australya hukumetine de ne olur bizi geri alin diye agliyorlar.,yalvariyorlar, kimileri avukatlari vasitasiyla mucadele ediyor kimileri insanlik orgutleriyle filan.

........bizim yakinimizda detention centre var, willawood denen bolge eskiden burasi hosteldi, disardan gelen hukumetin getirdikleri gocmenleri burda misafir ederlerdi, daha sonra kacak gocmenleri barindirma yeri oldu,burda senelerce bekleyenler var ,bir nevi hapishane,iste bu insanlarida korumaya calisan dernekler var, iki gun evvel yuksek mahkeme karariyla 81 illegal insan toplum icine saliniyor,milletin tepkisi buyuk ama yapacak bir sey yok, kimileri katil kimileri cocuk istismarcisi deniliyor...

...australyada belli bankalar bazi subelerini kapatip daha az personel calistiriyorlar,cogunlukla internet bankaciligi oluyor,agliyorlar agliyorlar ama yapmis olduklari yillik karlar 8-10 milyara yaklasiyormus.
    ..kalin saglicakla

• @sir-altan vize başvurusunu bu https://online.immi.gov.au/lusc/login siteden mi yapıyoruz, yoksa farklı bir siteden mi bilginiz varmı, geriye dönük baktım sadece bir yerde site adı bulabildim, aynı sitemi emin olamadım.

• ..australyada gocmen kokenli insan coktur,,,her gocmen ailesinin australyaya faydasi olmustur ve hala oluyordur, aborgine halkina bazi haklar vermek diger toplum uyeleri icin buyuk haksizlik ve irkcilik olacakti, tecrubeli politikacilar basbakana tavsiyelerde bulunmuslar ama dinlememis,.ne diyelim hayat tecrubelerden ibarettir.

Sizin Avustralya'li olarak tanimladiklarinizin hepsi gocmen birtek Aboriginal Indigenous people haric. Gercek Avustralyalilar onlar. Topraklari ellerinden alinmis, simdiye dek hayvan muamelesi yapilmis bir halka hakkini vermek icin referandum yapilmasi dahi yanlis ve ayip. Haklarinin derhal teslim edilmesi gerekir. Hele Aboriginal halkina haklarinin verilmesi diger gocmen gruplara haksizlik ve ircilik olur demek ise akillara ziyan.

• ......australya aborgine halkina taninan haklar kolay kolay kimselere taninmiyor, ama ne yazikki bu insanlar kendilerini gelistirmek yerine sarabi tercih ediyorlar.ocak ayinda australyada 50 yilim dolacak bu 50 yil icinde her hagi bir is yerinde calisan aborgine gormedim......butun australya kitasini aborginelere verseler ne yaparlarki..hic bir sey disardan goruldugu gibi degildir......devlet baba bu insanlara yep yeni evler verdi, ama onlar kapilarini pencerelerini sokup disarda ates yakip etrafinda sarap ictiler.

• ...amerikaya kacak gocmenler genellikle meksika sinirindan gecmeye calisiyorlar, kanada sinirlari daha kontrollu oldugu icin burdan gelecek kacak sayisi cok az olabilir,orta amerikada bir cok ada ve ada devletleri var,tabi bunlardanda kacak olarak gelmek isteyen coktur.

..australya kocaman bir kita koca bir ada, kita devleti, ulkenin her tarafi okyanus,yani buraya kara yolu yok,1976 yilinda kacak teknelerle gelmeye baslamislar,80 li yillarda kacaklar daha cok cogalmislar, vietnam savasindan sonra en cok teknelerle gelenler vietnamlilar olmus, ilk zamanlarda komunust rejimden kactiklari icin devlet bu insanlara kucak aciyordu, ruslar afganistani isgal edince bir hayli kacak gocmende afganistandan geldi,,bu illegal yollardan ulkeye girmek isteyenlere ( asylum seeker )deniliyor,..australyaya en yakin devlet indenozya ve adalari,kacak olarak australyaya gelmek isteyenler once indenozyaya turist gibi normal yollardan geliyorlar, sonrada kendilerine kohne teknelerle australyaya goturecek insan tacirleriyle bulusuyorlar, bazen bu kohne tekneler okyanus dalgalarina dayanamayip batiyor ve cok insan canindan oluyor,...

.....2000 yilindan sonra devlet karar aldi ve australya kara sularina girmis olan gocmenleri pasifik okyanusunda bulunan NAURU adasina gonderecegiz ve orda islemleri yapilacak,bu karardan sonra kacak teknelerinde biraz azalma olmus,,,bu yil mart ayindan itibaren 23 tekne sahil guvenlige yakalanmadan australya kara sularina girmis, 46 tekne yari yolda tesbit edilmis ve geri gonderilmis 103 tekne de daha hareket etmeden durdurulup denize acilmasi onlenmis.

......gecen ay bati sahillerinde karaya cikmis 12 kacak gocmen buluyorlar, kimse farkina varmadan girmisler mahrumiyet bolgesi gibi yer,, biraz aborgine yerlileri yardim etmis, sahislar perisan haldeler,hukumet hepsini topluyor ,sahil guvenlik birbirine giriyor ya nasil olurda bu adamlar kimse gormeden karaya cikar diyorlar,bu 12 kisi kendilerini getiren sahislara kisi basi 8 bin amerikan dolari odemisler..NAURU adasinda kacak gocmenlere bakan ozel sirketdir bir nevi kamp diyelim....australya hukumeti ne kadar tedbir alsada tekne ile kacak gocmen gelisini durduramiyor,karasulara giren teknedeki insanlarda 4000 km uzaktaki nauru adasina gonderiliyor, teknede galiba deniz ortasinda atese veriliyor,

... australyabin kara sulari buyuk, balikcilik cok, yine ayni sekilde indenozyali balikcilar australya kara sularina girip balik avliyorlar,sahil muhafaza gemileri bunlari kovaliyor, yakaladiklarina ceza yaziyor, bazen teknelerine el koyuyor.

• Altan abi bizde 20 gune Perth'deyiz am asylum seeker degil is icabi

• Avustralya Geroldton`dan selamlar Altan abi

• @oprmngr, içinde söyledi: Avustralya hakkinda bilgiler ve deneyimler

Avustralya Geroldton`dan selamlar Altan abi

,australyaya hos geldiniz,perth sehrinden bir kac saatlik yukarlarda olmalisiniz,bu gunlerde oralari cok sicak,gemicimisiniz.

• ....carsamba aksami melbourne sehrinde futbol maci oynandi,soccer, 54.000 seyirci gelmis....milletler arasi futbol ,innedeni bu yil parisde yapilacak olimpiyat oyunlarina katilabilmek,, mac australya kizlarin, matildalarin maciydi, kadin milli takimi ,rakip ise uzbekistan kizlari, ilk macta uzbekistanda australya 3-0 maci kazanmis.bayanlar macina 50.000 seyirci gelmesi alamet bir sey, australya spor seven bir ulke, australya takimi 38 inci saniyede gol atti, ilk devre 8-0 bitti,gece olmasina ragmen havada cok sicakmis..ikinci devre 10 gol daha atilir diye dusundum ama sadece 2 gol daha atildi skor 10-0 oldu ve australya takimi parisde yapilacak olimpiyatlara girmeyi basardi..

....daha evvel bir haber okumustum ticari gocmenlik vardi, belli bir miktar para ile australyada yatirim yapilinca vatandaslik veriliyordu,devlet bu sistemin ise yaramadigini anlamis ve kaldirmaya karar vermis......subat ayi yaz mevsiminin son ayi yani yaz bitti sayilir.bu gun persembe ogle saatlerinde sicaklik sydneyde 37 dereceyi bulacakmis..mayis ayinin ortalarina kadar yaz bitmez sayilir. kalin saglicakla.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

70

41.0k
Users

4.4k
Topics

426.1k

| | | |