Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

Maryland eyaletindeki Deep Creek bolgesinde bir ailenin piknigini ziyaret eden davetsiz ayiya fistik ezmeli sandvic hazirlayip veriyorlar...

Sandvic hazirlanirken ayi arkadas sofra gorgu kurallarina uyup sakince yemeginin hazirlanmansini bekliyor 🙂

kaynak: http://www.diken.com.tr/aile-piknigine-katilan-ayi-masada-ikram-edilen-sandvici-yedikten-sonra-gitti/

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Kamp ve piknigi seven arkadaslar bilirler...

Black bear'ler yani siyah ayilar cogunlukla biraz tirsaktir ve bagirarak bile kendisini kacirabilirsiniz, cogunlukla siren sesi veya duduk ile kamp yapmaniz halinde bu ayilardan korunmaniz mumkun. Ama yaninda yavrulari olan anne ayi gorurseniz, cocuklarini korumak icin size saldirma ihtimali de var. O nedenle hickimse bu yukaridaki video'dan ornek alip ayilari bu sekilde beslemeye calismasin lutfen 🙂

ABD'nin dogu taraflarinda sadece siyah ayilar var, ama kuzey batidaki eyaletlerin bazilarinda kahverengi (boz) grizzly ayilar var, bunlar oldukca tehlikeli ve gorur gormez kacmaniz gereken ayi turu... Sizin onu korkutmaniz cok mumkun degil, sizi gorur gormez -eger tehlike olarak gorurse- saldirma ihtimali cok yuksek.

Bu haritada Kuzey Amerika'daki ayilarin dagilimini gorebilirsiniz:

bear-areas-map.jpg

• ⭐⭐

Ayi dedigin bizim Boz ayi gibi olacak bu ne boyle ayi mi olur 😁

• Ben bu videoyu fake sanmıştım 🙂
    Üniversitenin Dağcılık ve Kampçılık Klübü üyesiydim. Bu işlere gönül vermiş birisiyim. Uludağ'da kamp yaparken karşi yamaçta bir ayıyla göz göze gelmiştik. Gayet iri ve korkutucular. Rengi farketmez, her türlü kendimi güvene almaya çalışırım. Bir iki ufak öneride bulunayım belki birilerinin aklında kalır işine yarar.

1. Ayı ile karşılaşırsanız önce sessiz kalın, onu ürkütmeyin. İzleyin uzaklaşıyorsa iyice uzaklaşmasını bekleyin sonra ayrılın.
    2. Eğer yakınsanız bağırmaya başlıyacaktır. İki veya daha fazla kişi iseniz yan yana durup kollarınızı açın sesiniz çıktığı kadar bağırın, sizi daha heybetli görürse uzaklaşabilir. Hatta fazla kişi iseniz bir iki kişiyi omuzunuza alarak daha uzun heybetli görüntü elde edebilirsiniz.
    3. Ayının yanında yavrusu varsa, ne durumda olursanız olun muhtemelen size saldırmaya çalışacaktır. Hele ki bilmedem ayı ve yavrusu arasına girdiyseniz geçmiş olsun. Kaçabilirsiniz, tabi yapabilirseniz 🙂

• @crazycells Grizzly'nin Black bear'i yedigi bir belgesel izlemistim, kafatasina disini gecirmis. Cok uzulmustum, rutin de diyetlerinde yok, ama cakisan bolgeler cok oldugundan listeye giriyorlarmis.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mara, içinde söyledi: Aile pikniğine davetsiz katılan ayı

Ben bu videoyu fake sanmıştım 🙂
    Üniversitenin Dağcılık ve Kampçılık Klübü üyesiydim. Bu işlere gönül vermiş birisiyim. Uludağ'da kamp yaparken karşi yamaçta bir ayıyla göz göze gelmiştik. Gayet iri ve korkutucular. Rengi farketmez, her türlü kendimi güvene almaya çalışırım. Bir iki ufak öneride bulunayım belki birilerinin aklında kalır işine yarar.

1. Ayı ile karşılaşırsanız önce sessiz kalın, onu ürkütmeyin. İzleyin uzaklaşıyorsa iyice uzaklaşmasını bekleyin sonra ayrılın.
    2. Eğer yakınsanız bağırmaya başlıyacaktır. İki veya daha fazla kişi iseniz yan yana durup kollarınızı açın sesiniz çıktığı kadar bağırın, sizi daha heybetli görürse uzaklaşabilir. Hatta fazla kişi iseniz bir iki kişiyi omuzunuza alarak daha uzun heybetli görüntü elde edebilirsiniz.
    3. Ayının yanında yavrusu varsa, ne durumda olursanız olun muhtemelen size saldırmaya çalışacaktır. Hele ki bilmedem ayı ve yavrusu arasına girdiyseniz geçmiş olsun. Kaçabilirsiniz, tabi yapabilirseniz 🙂

Bilgilendirme icin tesekkurler sayin @mara 🙂

ayilar hantal gorundugu icin insan hic tahmin etmiyor ama ayi gercekten sizi yakalamak istiyorsa yakaliyor, cok hizli kosabiliyorlar... O nedenle bu video'daki kadar samimi olmamak en guvenlisi olur 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caglaror, içinde söyledi: Aile pikniğine davetsiz katılan ayı

@crazycells Grizzly'nin Black bear'i yedigi bir belgesel izlemistim, kafatasina disini gecirmis. Cok uzulmustum, rutin de diyetlerinde yok, ama cakisan bolgeler cok oldugundan listeye giriyorlarmis.

Aynen sayin @caglaror , ayi ailesi oldukca ilginc 🙂

Bir yandan sadece bambu yapraklariyla beslenen panda ayilar; diger yandan sadece balik ve foklarla beslenen kutup ayilari... Yani hem etcil, hem de otcul beslenebiliyorlar...

• Başlığı görünce yanlış anladım, girince gördüm ki gerçekten ayıymış 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

49

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.5k

| | | |