Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• selam.bilgisi olanların yardımını rica ediyorum.2016 yılı greencard sahibiyim.En son haziran 2018 tarihinde Amerika'ya giriş yaptım. Türkiye'de çalıştığım yer ile sözleşmem devam ettiği için geri döndüm.Amerika'da herhangi bir SSn veya diğer işlemleri başlatmadım. 2019 Yılında ameliyat ve fizik tedavi görmeme sebep olan bir kaza yaptım. 2019 senesi tamamen ameliyat ve fizik tedavi etkileri ile geçti.2020 yılında da pandemi ve Trump hükümetinin göçmenlerin Amerika'ya girmesini yasaklayan kanundan dolayı giriş yapamadım.Şimdi sorum şu.
    Elimde ameliyat raporlarım vs. mevcut. Bunların İngilizce'ye tercümesini alıp (tabi yeminli tercüme) durumumu anlatan bir dilekçe ile birlikte direkt Amerika'ya uçup gümrük polisi ile mi muhatap olsam yoksa SB1 vizesi için mi uğraşsam. Özellikle okuduğum yorumlar içinde @crazycells kullanıcı isimli arkadaşın bilgi sahibi olduğunu düşünüyor. Yardım ve fikir paylaşımı için şimdiden teşekkür ederim.

• @gucarslan @crazycells iyi günler diliyorum. çeşitli sağlık sorunları ve pandemi dolayısı ile 2 senedir Amerika'ya giriş yapamadım. Elimde ameliyat raporlarım ve fizik tedavi aldığıma dair resmi evraklarım mevcut. 2016 yılı Green card sahibiyim. 3 sene giriş çıkış yaptım.2019 dan bugüne giriş yapamadım.
    Sroum ; direkt Amerika'ya mı gireyim veya SB1 vizesine mi başvurayım. Geri dönüş yaparsanız çok minnettar olacağım. Teşekkür ediyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@benanunali merhaba, öncelikle geçmiş olsun diyorum ilgili ameliyatınız için.
    en son 2018'de giriş yaptığınızı görüyorum yorumunuzdan.

peki green card şuan elinizde mi?
    ve abd'de banka hesabı ya da buna benzer sizi oraya bağlayan bir bağ bulunuyor mu?

• @gucarslan, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

@benanunali merhaba, öncelikle geçmiş olsun diyorum ilgili ameliyatınız için.
    en son 2018'de giriş yaptığınızı görüyorum yorumunuzdan.

peki green card şuan elinizde mi?
    ve abd'de banka hesabı ya da buna benzer sizi oraya bağlayan bir bağ bulunuyor mu?

GREEN CARD bende.Herhangi bir hesabım yok ama,eğer olabilirse gitmeden önce açtıracağım. Zannediyorum bunu yapma imkanım olacak. Orada bir arkadaşım var ve beni bekliyor.Ben gitmeden hesap açıp telefon aldırabilirim diye düşünüyorum.Zannediyorum SSN numarası green card hazırlanırken green card sahibi kişi için çıkarılıyormuş diye biliyorum.

• @gucarslan bu arada teşekkür ediyorum ilginiz için.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@benanunali eğer kartınız sizdeyse direkt giriş yapmanızı tavsiye ederim. şahsen yerinizde olsam bunu yapardım. elbette ameliyat raporlarınızın (tercümeli) çok büyük faydası olur, olacaktır. şahsen girişimi de JFK'den yapardım. hikayenizi çok iyi kurgulayıp, tarih sırasına göre planlayıp tek seferde ifade edecek şekilde netleştirip giriş yapmayı denerdim.

pandemi dönemi, ameliyatınız gibi çok geçerli sebepler girişinizi kolaylaştıracaktır diye düşünüyorum. çünkü SB-1 süreci ciddi zor bir süreç, bununla uğraşmak yerine elinizdeki card ile giriş yapmanız en sağlıklısı gibi duruyor.

tavsiyem bu olacaktır.
    kararınız umarım güzel sonuçlarınır, güzel haberlerinizi bekliyoruz.

• @gucarslan çok teşekkür ediyorum dostum. Umuyorum hepimiz için güzel olsun.
    Bilgi vereceğim gelişme olursa. Sağlıcakla kalın.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@benanunali, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

@gucarslan çok teşekkür ediyorum dostum. Umuyorum hepimiz için güzel olsun.
    Bilgi vereceğim gelişme olursa. Sağlıcakla kalın.

Ben de sayin @gucarslan 'a katiliyorum, su an halihazirda uzun sureli ABD disinda kalmalar konusunda toleranslilarken bunu degerlendirin, elinizdeki tum belgeleri ingilizce cevirileri ile yaninizda bulundurun ve sorulacak sorulara iyi hazirlanin.

Gecmis olsun ve bol sanslar.

• teşekkür ediyorum dostum. sağolasın

• Merhabalar,
    Eşim biz evlenmeden önce dv2018 de greencard kazandı. Ekim 2018 de gidip 1 hafta kaldı. Ocak 2019 da evlendik amacımız Amerikaya gitmekti. Fakat ailelerimizin duygusal baskıları sebebiyle Türkiyede kaldık. 2019 aralık ayında 12 günlüğüne gittik. Benim turist bizem var. Cbp en kısa sürede Amerikaya gelip yerleşmemizi söyledi. Biz de Türkiyeye dönünce hazırlıklara başladık. Eşyalarımızı sattık, işlerimiZi Nisan ayında bırakıp gitmeye karar verdik. Ancak şubat ayında eşimin hamileliğini öğrendik. Ardından covid patlayınca gitmekten vazgeçtik. Bebeğimiz doğdu vs derken bu tarih geldi. Şimdi kızımızın geleceği için Amerikaya gitmek istiyoruz. Eşimin son çıkışından neredeyse 2 yıl olacak.
    1- Sizce Sb1 vizesine başvurmalı mı?
    2- Kızımız şu an 10 aylık o direk gidebilir mi annesiyle?
    3- Benim turist vizem var Aos yapabilir miyim?
    4-sb1 yerine direk gitmek daha mı mantıklı?
    5- cbpyi ikna etmek konusunda ne düşünürsünüz?
    6-

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@brhmtnyl, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

Merhabalar,
    Eşim biz evlenmeden önce dv2018 de greencard kazandı. Ekim 2018 de gidip 1 hafta kaldı. Ocak 2019 da evlendik amacımız Amerikaya gitmekti. Fakat ailelerimizin duygusal baskıları sebebiyle Türkiyede kaldık. 2019 aralık ayında 12 günlüğüne gittik. Benim turist bizem var. Cbp en kısa sürede Amerikaya gelip yerleşmemizi söyledi. Biz de Türkiyeye dönünce hazırlıklara başladık. Eşyalarımızı sattık, işlerimiZi Nisan ayında bırakıp gitmeye karar verdik. Ancak şubat ayında eşimin hamileliğini öğrendik. Ardından covid patlayınca gitmekten vazgeçtik. Bebeğimiz doğdu vs derken bu tarih geldi. Şimdi kızımızın geleceği için Amerikaya gitmek istiyoruz. Eşimin son çıkışından neredeyse 2 yıl olacak.
    1- Sizce Sb1 vizesine başvurmalı mı?
    2- Kızımız şu an 10 aylık o direk gidebilir mi annesiyle?
    3- Benim turist vizem var Aos yapabilir miyim?
    4-sb1 yerine direk gitmek daha mı mantıklı?
    5- cbpyi ikna etmek konusunda ne düşünürsünüz?
    6-

1. 10 yillik Green Card'i kendisindeyse cocuk dogumu ve pandemiyi one surerek giris yapmayi deneyebilir. Eger bu ise yaramazsa Turkiye'de SB-1 almasi daha iyi olur.

2. Eger 1 yili gecirmemis olsaydi rahatlikla girerdi ama bu sekilde CBP biraz ugrastirabilir; ama bence yine de ikna edebilirsiniz. Su basligi incelemenizi tavsiye ederim: https://yesilkartforum.com/forum/topic/298/green-card-sahiplerinin-abd-dışında-doğan-çocukları

3. ABD'ye gocmen olma amaciyla giris yapacaginiz icin kullanmaniz sorun olabilir. Hicbir sorunla karsilasmamak icin standart gocmenlik yolunu izlemenizi tavsiye ederim. Bu konuda birkac avukata ozel olarak danisabilirsiniz, durumunuzla ilgili daha ayrintili yonlendirmeler yapabilirler.

4. Evet.

5. Bol sanslar dilerim; bence "yeni dogan bebek ve anne" ikilisi sayesinde sansiniz yuksek. Ayrica pandemiden dolayi kisilere daha toleransli olduklarini da unutmayin. Burada onemli olan sizi ABD disinda tutan tum nedenleri belgelendirebilmeniz. Ne kadar cok belge olursa elinizde o kadar kolay ikna edebilirsiniz.

• Çok teşekkürler @crazycells
    Forumda çok kişiye bilgi be tecrübelerinizi aktararak yardımcı olmuşsunuz.

• Merhabalar,
    Babam dv2016 talihlisi ve ailecek greencard kazanmış olduk. İlk girişimizi 2017 Ağustos ve ikinci girişimizi 2018 Haziran'da olmak üzere 2 haftalık giriş yaptık. İkinci girişimizde henüz 10 ay olmasına rağmen CBP 4 saat havalimanında tutup sorgulamıştı. Daha sonrasında ailemin işlerinden dolayı ve benim üniversite transferim de istediğimiz gibi olmayınca greencard sürecinden vazgeçmiştik. Araya pandemi süreci girince ve bu yaz mezun olduğumdan dolayı sadece kendim amerikaya taşınmayı düşünüyorum. Önümüzdeki sene de yüksek lisans yapmak gibi bir düşüncem var. Bu sene başında hem dedemi kaybettik hem de ailecek kovid mağduru olduk. Forumdan okuduğum kadarıyla SB-1 süreci çok zorlu ve imkansıza yakın. Acaba 3 sene geçmesine rağmen önümüzdeki ay gitmem durumumda amerikaya kabul alabilme durumum sizce nedir? Eğer greencardım iptal edilirse herhangi bir ceza işlemi ile karşı karşıya kalır mıyım? Amerika da bir banka hesabı ya da ev kira kontratımız yok. Forum gerçekten çok faydalı şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ata23 merhaba,
    cezadan kastınız maddi ya da hukuki bir ceza ise, olası bir giriş sırasında red yeme durumunuzda ceza işlemi yapılmıyor.

iki sorum var;

1. kartlarınız elinizde mi?
    2. ikinci girişiniz sırasındaki bu sorgulama sonrası pasaportlarınıza herhangi bir ibare kondu mu?

bahsettikleriniz ışığında, şahsi fikrim hikayenizi tutarlı ve eğer varsa belgeli (okul, askerlik, hastalık, ölüm, vb.) şekilde hazırlayıp giriş yapmayı denerdim. özellikle covid döneminde gümrük polislerinin daha iltimaslı davrandığını biliyoruz. ancak burada önemli olan sizin sunacağınız sebepler ve bunu tutarlı ve inandırıcı şekilde aktarmanız. belki bir okul kaydı, belki bir iş teklifi, belki kiralanacak bir ev / ev kontratı bu hikayenizi destekleyebilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ata23, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

Merhabalar,
    Babam dv2016 talihlisi ve ailecek greencard kazanmış olduk. İlk girişimizi 2017 Ağustos ve ikinci girişimizi 2018 Haziran'da olmak üzere 2 haftalık giriş yaptık. İkinci girişimizde henüz 10 ay olmasına rağmen CBP 4 saat havalimanında tutup sorgulamıştı. Daha sonrasında ailemin işlerinden dolayı ve benim üniversite transferim de istediğimiz gibi olmayınca greencard sürecinden vazgeçmiştik. Araya pandemi süreci girince ve bu yaz mezun olduğumdan dolayı sadece kendim amerikaya taşınmayı düşünüyorum. Önümüzdeki sene de yüksek lisans yapmak gibi bir düşüncem var. Bu sene başında hem dedemi kaybettik hem de ailecek kovid mağduru olduk. Forumdan okuduğum kadarıyla SB-1 süreci çok zorlu ve imkansıza yakın. Acaba 3 sene geçmesine rağmen önümüzdeki ay gitmem durumumda amerikaya kabul alabilme durumum sizce nedir? Eğer greencardım iptal edilirse herhangi bir ceza işlemi ile karşı karşıya kalır mıyım? Amerika da bir banka hesabı ya da ev kira kontratımız yok. Forum gerçekten çok faydalı şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

10 yillik Green Card'iniz sizde mi?

• Evet greencardım bende. Pasaportumun süresi bittiğinden dolayı yenisi almak zorunda kaldım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ata23, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

Evet greencardım bende. Pasaportumun süresi bittiğinden dolayı yenisi almak zorunda kaldım.

Bu durumda ben de sayin @gucarslan gibi ABD'ye giris yapmayi denemenizi tavsiye ederim.

Hem forumdaki orneklerden, hem de avukatlarin aciklamalarindan pandemi doneminde CBP gorevlilerinin hic olmadiklari kadara toleransli olduklarini biliyoruz. Siz de bu etki gecmeden en hizli surede ABD'ye girebilirseniz, sizi ABD disinda tutan her seyi dusunup bunlara dair belgeler ile giris yaparsaniz daha toleransli olacaklardir diye dusunuyorum. Bol sanslar dilerim.

• Merhaba arkadaşlar, ben 26 yaşındayım bu sene ilk kez DV-2023'e başvuracağım, bundan yıllar önce (2004'de) ailem green card kazanmış ve Amerika'da 6 ay kalmışlar, daha sonra tekrar Türkiye'ye dönmüşler ve bir daha hiç Amerika'ya gitmemişler. Ancak Amerika'da kaldıkları süreçte bana ve kendilerine security number çıkarmışlar. Şimdi benim merak ettiğimde bu security number bir işe yarar mı? Yeniden green card'a mı başvurmam gerekiyor? Veya bu konuları nereye danışabilirim, Amerikan Konsolosluğunu arasam ilgilenirler mi?

Şimdiden teşekkürler, hepinize iyi günler ve green card sürecinde bol şanslar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Adventure00, içinde söyledi: SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi)

Merhaba arkadaşlar, ben 26 yaşındayım bu sene ilk kez DV-2023'e başvuracağım, bundan yıllar önce (2004'de) ailem green card kazanmış ve Amerika'da 6 ay kalmışlar, daha sonra tekrar Türkiye'ye dönmüşler ve bir daha hiç Amerika'ya gitmemişler. Ancak Amerika'da kaldıkları süreçte bana ve kendilerine security number çıkarmışlar. Şimdi benim merak ettiğimde bu security number bir işe yarar mı? Yeniden green card'a mı başvurmam gerekiyor? Veya bu konuları nereye danışabilirim, Amerikan Konsolosluğunu arasam ilgilenirler mi?

Şimdiden teşekkürler, hepinize iyi günler ve green card sürecinde bol şanslar.

Suradan gelecek bilgileri takip edelim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/4776/şu-an-göçmen-miyim-değil-miyim

• merhaba, benim hikayem şöyle. 2013 talihlisi olarak ekim 2013'de ABD'ye giriş yaptım. rutin işlemlerden sonra green cardımı aldım. W2 alabildiğim bir işe girdim, haricen başka bir işte part-time çalışmaya başladım. bir arkadaşımın kefaletiyle ev tuttum, banka hesabı açtım. eşim ve 3 çocuğumu da (okullarından dolayı) Şubat 2014'de giriş yaptırdım. 15 gün sonra geri döndüler. Ailevi sebeplerden 9 ay kadar sonra Temmuz 2014'de TR'ye geri döndüm. Ocak 2015'te tekrar gittim ama kısa (15 gün kadar) kaldım, gittiğimde 2014 taxını bir muhasebeci kanalıyla doldurup teslim ettim. Bir takım (çok da belgelenebilir olmayan) sebeplerden geri dönmek mümkün olamadı. Trump seçildi, göçmen karşıtı söylemlerinden çekindim, üstüne 2019 sonu pandemi başladı. Nisan 2021'de bir operasyon ve birkaç ay süren tedavi süreci geçirdim. Velhasıl gidemedim. Son USA çıkışım Şubat 2015. Son girişimde damganın altına 6 ayın üstüne gelen +3 günü not etti CBP memuru. Büyük oğlumla gitmiştik ona bir şey demedi. Green Card 2023 Ekim'e kadar süresi var. Dönerken ev kontratımı iptal ettim, arabamı sattım, ama banka hesabım küçük bir miktarla açık duruyor. Geldiğimden bu yana tüm yılların taxlarını ihmal etmeden eksiksiz doldurup gönderdim.

Bu topiği okudum. Şimdi geri dönmek ve yerleşmek istiyorum. Bir süre sonra da ailemi de götürmeyi planlıyorum. Sizler bu hikayeyi nasıl yorumlarsınız acaba? Nasıl bir yol izlemeliyim sizce?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

93

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |