Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

SpaceX şirketi Falcon 9 roketi ile dun ikinci gez 60 tane starlink uydusunu yörüngeye yerleştirdi. Boylelikle uzaydaki starlink uydu sayısı 120'ye cikti. Falcon 9 roketi görevini tamamladıktan sonra başarıyla dönüş gerçekleştirdi. Falcon 9 roketleri en az 10 kez kullanilabilecek uzere tasarlanmış. Şimdiye kadar 4 uçuş gerçekleştirdi.

SpaceX, Starlink uyduları ile dünyanın en ücra koselerine dahi internet hizmeti verebilmeyi hedefliyor. 2020'de Kuzey Amerika'da hizmete açılacak bu servis, Kuzey Amerika'nin tamamına hizmet verebilmesi icin en az 400 starlink uydusuna ihtiyac duyuyor.

Dunya genelinde hizmet saglayabilmek icinse 1500 starlink uydusuna ihtiyac var.

Siz ne düşünüyorsunuz? Çok büyük bir inovasyon degil mi?

Ek:

Bu da dünkü fırlatmanın videosuymuş

• @Edelweiss merhaba hocam Elon musk takdir ettiğim bir kişilik. SpaceX uzay firmasının bütün faaliyetlerinin tamamını youtube daki kanallarından canlı izledim diyebilirim 🙂 ve aşırı derecede ilgi alanıma giren bir konu.

Tüm dünya kapsamında hizmet verebilmesi adına 2025 yılına kadar toplamda dünyanın alçak yörüngesine 12.000 adet uydu yerleştirecekler. Bu uydular o normal uzaya fırlatılan iletişim uyduları veya tv yayınları için gönderilen uyduların büyüklüğünde değil bir tanesi ortalama bir ölçekleme yaparsak 70-80 ekran tüplü tv büyüklüğünde diyebiliriz. bir fırlatımda toplamda dediğiniz gibi 60 adet uyduyu uzaya gönderiyorlar.

Sistem devreye girdiğinde hizmet alabilmek için bir adet alıcı (receiver) cihaz ve bir adet çanak anten ile uydu üzerinden bu hizmet alınabilecek. Ayrıca tabiki starlink şirektinden abonelik satın alınıp bu hizmet kullanılabilecek.

Starlinkte en düşük internet hızı 1 gigabit olacak, şuan Türkiye standartları ortalaması %80 i 8mb-16mb adsl ye mahkum edildiği düşünülürse bu hızları nasip olurda görürsek yok artık dememek işten bile değil 🙂

• ........

• ⭐⭐

sabah duydum da uyduları fırlattığını bence bu iş sadece amerikaya yarar bir arada musk zarar ediyor tesla vb. işlerden diyorlardı

• ⭐⭐⭐

@gokcell, içinde söyledi: Starlink

Aşırı derecede delay olur, fiber opticle kıyaslarsak. Dolayisiyla fiber optiğe rakip olacak bir durumu yok. Ama internetin çekmediği dağ taş, bayır, açık deniz, okyanus için ideal

Ping time 25 - 50ms arası bekleniyor. Eğer gerçekleştirilirse, oldukça iyi bir performans bence. Fakat elbette dediğiniz gibi fibere rakip olamaz.

• ⭐⭐⭐

@Edelweiss Oldukça yakından takip ettiğim ve çok ilgilendiğim bir konu. Özellikle tüm dünyayı kaplayacak olması tarihte önemli bir geçiş noktası olacak kadar önemli.

• ........

• ⭐⭐⭐

Konu hakkında merak edenler için muhteşem bir yazı var, tüm detaylar mevcut;

https://www.reddit.com/r/Starlink/comments/7zqm2c/starlink_faq/?utm_source=share&utm_medium=ios_app&utm_name=iossmf

• ⭐⭐⭐

@Edelweiss
    Bir merak ettigim konu su. Turk Telekom Starlink ile nasil savasir 🙂

Eger fiyat avantaji olursa (ki zannetmiyorum $50 altı fiyat tahmini var), tamamen bagimsiz internet erisimi demek ve ornek olarak Turkiye icin cok iyi bir avantaj. (Wiki halen bloke mi?)
    Eger suan Turkiye'deki tekel ortamini bozacak bir unsur olustugunda, oylesine vazgececeklerini dusunmek sanirim yanlis olur. Ciddi tepki olacaktir. Belki TTnet hukumet destegi ile starlink anteni avina cikar 🙂

• ........

• ⭐⭐

@Edelweiss Elon musk ayda marsda koloni kurmayı düşünüyor
    marsa gitmek pahalı olduğu için önce aya yolcular taşıyip kazancıylada marsda koloni kurmak adamın hayali bakım başara bilecekmi

• Haziran 2018'de Baskan Trump, Pentagon'na bir Space Force olusturmasini talimat etti. Henuz daha planlama asamasinda ama birkac yil icerisinde olusturulabilir. Tahminen ilk 5 yilda $2B harcanacak ve 15,000 personnel olacak...

• ⭐⭐⭐

@FreeWoRLD Starlink kafasina göre gelip internet paketini satamaz. İstediği kadar uydudan versin. Buna TT nin değil Telekominakosyon Kurulunun engeli çıkar. Sonuçda hangi frenaknslar kimler tarafindan nasil kullanilacağina TK karar veriyor. O tür hayallere kapilmayin bence Telekom işleri karın ağrisidir

Bilmedigim icin soruyorum;
    Starlink Turkiye uzerinden satamaz fakat diyelim ki Bulgaristan Starlink ile anlasti. O durumda btk Starlink uydularindan Bulgaristan icin yapilan yayinin Istanbul kapsamasini teknik olarak nasil engelleyebilir sence?

• ⭐⭐⭐

@FreeWoRLD Birde latency var, Voip, VoD, IPTV gibi servisler pek iyi çalışmaz. Bir de hava durumu şartlarına göre sürekli frekansda sorunlar çıkar. Ama kapsama alanı bakımından dünyanın her yerinde internet olur

Ping zaten latency olcmeye yarayan bir aracdir. Baska bir latency tanimi var mi? Bilmiyor olabilirim.

• ........

• ........

• ⭐⭐⭐

@gokcell
    Af buyur; Ben halen sunu anlamadim.
    25 ms bakir veya fiber kablo uzerinden test sunucusuna hiz aliyorsam, ayni baglantiyi dusuk yorungeye kurulan uydudan yine 25 ms aliyorsam, bu bahsettiginiz "mevcut fiber optice göre çok çok yavaştir" konusunu anlayamadim. Eger bir paket 2 ayri kanaldan 25 ms'de aktariliyorsa, baska fark nedir?

• ........

• ⭐⭐⭐

@gokcell Açıklama için teşekkürler fakat tamamen farklı bir konu olmuş anlattığınız 🙂

Yukarıda anlattıklarınızı anlıyorum, elbette adsl ve fiber sinyal kaliteleri farklı ve gayet tabiki alınan değerler farklı olacak. Packet overhead bile farklıdır. Bende 1ms ile fiber 940Mbps hız alıyorum kendi internetimde. Adsl daha düşük sonuç verecektir.

Fakat sorum şuydu;
    Siz önceki mesajda dediniz ki uygulamaya göre latency farklı olur. Bende soruyorum ki; iki hat 25ms veriyorsa başka ne fark var. Eğer sonuç 25ms ise zaten yukarda yazdığını etkenlerden sonraki sonucudur.

• ........

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

41

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |