Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

@MySea vay be savas cikti diye litresi 20 oldu burada da. biz hep 50 liralik aldigimiz icin bize dokunmuyor aslina bakarsaniz, amerikalilar dert yansin azicikta...

• @celica Benzin 2008 ekonomik krizinde de $4 olmustu ve sadece iki ay falan o duzeyde kalmisti, sonra tekrar dusmustu. Bu defa bakalim nasil olacak?

• ⭐⭐

@MySea nasip olursa bizde düşünüyoruz mangalı bu ara

• amerika kendi petrolunu ureten bir ulke petrol kaynaklari cok,belki yer alti kaynaklarini kurutmamak icin disardan petrol aliyordur ve dunya piyasasina uyup vatandasina ayni baz uzerinden petrol satiyor olabilir.....benim arabanin deposundada 140 km yol yapacak kadar petrol var,yol daki benzincilerin tabelalarina her gun bakiyorum fiat duserse gidip dolduracagim,bu gunlerde pek araba kullanmamiza ihtiyacimiz olmuyor,arabayla is yerlerine gidenler mecburi ucuz pahali benzinlerini aliyorlar.

• @MySea umarız bu seferde düşüşe geçer abi. green cart çıkarsa satıp bankaya yatırırız dediğim bi arabam vardı. bu fiyatlar devam ettiği sürece arabaların da değeri düşecek, dolar da artmaya devam ediyor. napacağız bakalım..

• Delaware eyaleti, yukselen benzin fiyatlari nedeni ile, residentlerin hepsine $300 gas money (benzin parasi) gondermeyi planliyor.

• Delaware yeni bir hizmet baslatiyor: Gezici DMV servisi 😃

• Delaware eyaleti 2021 yilinda yaklasik $1 milyar beklenmeyen butce fazlasi elde etti. O yuzden, eyalet meclisi, 2020 tax return yapan tum Delaware residents icin kisi basi $300 benzin yardimini kapsayan yasayi onayladi, vali de imzaladi. Haziran sonuna kadar paralar gonderilecek. Yaklasik 600 bin residents + 150 bin senior residents bu yardimi alacak.

• Dun saglik randevu gunumuzdu 😊

Ilk once sabah ben hastaneye kan tahlili icin gittim. Lab da benim kani alan kadin Turk cikti. Hem lab teknisyeniymis hemde okuyormus.

Sonra oglumun kulak doktoru randevusu vardi. Duyma testini yapan audiologist kadinin kocasi Turk cikti. Hatta bizim Turk oldugumuzu ogrenince kadin benimle Turkce konusmaya calisti bazi seyleri.

Daha sonra esimin kan tahlili icin bir LabCorp randevusu vardi. Orada da esimin kanini alan kadin Turk'mus. Bir sure tanisip, sohbet etmisler.

• @MySea, içinde söyledi: Delaware

Delaware eyaleti 2021 yilinda yaklasik $1 milyar beklenmeyen butce fazlasi elde etti. O yuzden, eyalet meclisi, 2020 tax return yapan tum Delaware residents icin kisi basi $300 benzin yardimini kapsayan yasayi onayladi, vali de imzaladi. Haziran sonuna kadar paralar gonderilecek. Yaklasik 600 bin residents + 150 bin senior residents bu yardimi alacak.

Bizim Delaware eyaletinden benzin cekleri bu hafta geldi. Kisi basi $300 😉

• ⭐⭐

@MySea senin adina mutlu oldum abi bu torpraklar goremedigimiz seyler 😃

• @MySea Yakit destek olayi iyimis. Sanirim Delaware'a yol gorundu 🙂 listenin basina aldim ☑

• Delaware cost of living uzerine bir yazi:

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea peki yazı sizce ne kadar gerçeği yansıtıyor, oranın artık bir yerlisi diyebilecek kadar deneyimi olan sizden dinleyelim? 🙂

• @gucarslan Oncelikle yazi Temmuz 2022 tarihli oldugu icin guncel bir icerige sahip. Fakat, yasam masraflari icin verilen rakamlar her bir baslik icin ortalama rakamlar. Yani bu verilen rakamlarin biraz altinda veya ustunde bir realite ile karsilasmak da cok mumkun.

Bu yazida genel olarak kuzey Delaware (Wilmington ve Newark cevresi) ile guney Delaware (Dover ve daha guneyi) karsilastirilmis. Demek istedigim, fiyatlar bazi yerlerde semtine ve hatta sokagina gore degisebiliyor.

Genel olarak bence dogru rakamlar verilmis. Son bir yildir, ev fiyatlari 50%'e varan oranlarda yukseldi. Buna parallel olarak kira fiyatlari da yukseldi. Eskiden alicilarin/kiracilarin hukum surdugu bir piyasa vardi; fakat simdi artik saticilarin hukum devri basladi. Ayni sey araba piyasalari icin de gecerli. Genelleme yaparsak, orta ve guney Delaware'de (plajlar haric) ev fiyatlari kuzeydekilere gore biraz daha ucuzdur. Aynisi kiralara da dogru orantili sekilde yansiyor.

Gida ve diger mutfak/temizlik urunlerinde durum biraz farkli. Benim gozlemlerime gore bazi urunlerin fiyatlari yukseldi ama hala ayni fiyattan satilan urunler de mevcut. Hatta bazen indirimlere ugrayan urunler de var. Mesela, bizim aldigimiz grass-fed organic bir sut vardi, fiyati hep $6 idi, bugunlerde $11 olmus. Ama bu artis peynir ve yumurtalarda yok, onlarin fiyatlari ya ayni yada .20-.30 cents artmislar.

Covid bircok seyi degistirdi veya etkiledi. Turkiye'den bizim biraz bagisikligimiz var ama Amerikalilar enflasyon denen canavar ile henuz daha yeni tanisiyorlar! Ve en cok konustuklari sey ise benzin fiyatlari. O yuzden, bunun sonuclari nasil olacak hep birlikte gorecegiz...

• @MySea hocam merhaba size mesaj yazdım bakma imkanınız varmı

• @cem9081 Merhaba, cevap yazdim.

• Delaware gaziler (veterans) icin driver's license ve/veya ID kartlarda yeni duzenleme uygulamaya basladi. Driver's license/ID kartlarin sag alt kosesinde 'veteran' yazacak.

https://news.delaware.gov/2022/11/10/dmv-announces-new-veteran-indicator-for-driver-license-or-identification-card/#:~:text=To obtain the veteran indicator,DD-214

• Bizim eve 5 dakikalik mesafede yeni yapilan apartment complex ve floor plan ile fiyatlari.
    Konum olarak cok harika bir yerdeler. Downtown, University of Delaware ve diger aliveris merkezlerine yurume mesafesinde.
    3 odali daireler aylik $3k den basliyor.

• ⭐⭐⭐

@MySea Çok güzel yapmışlar. Yeni de olunca çok ferah ve güzel görünüyorlar. Ama hayalimde hep bana ait bir ev ve bana ait bir bahçe var. Apartman hayatından hoşlanmıyorum. Sevemedim bir türlü. Ama kurtulamıyoruz da 🙂

Benzer Başlıklar

• 24
  • 92
  • 102
  • 107
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

104

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.9k

| | | |