Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Muhtaradana Kesinlikle katılıyorum. Belki de bu aşama da Ankara'nin böyle bir hizmeti ve alt yapısı yoktur. Bunun içinde mecburen Ankara mülakat ile çağırmak durumda kalmıştır.

Bakalım bu tezimiz doğru çıkacak mı.. Mutlaka sonucu burdan paylaşalım. Hatta bence burdan şunun uyarısını da yapalım çocuklar için vize başvuru yaparken İSTANBUL KONSOLOSLUĞU seçilsin! Diyelim. Hoş bunun doğruluğunu 27 Mart tarihinde öğrenmiş olacağız. Hatta yetişkinlerin vize yenileme işlemleride İstanbul kuralına tabii tutulur diye düşünmeden edemiyorum..

Sonucu herkese paylaşacağım. Konsolosluk görevlisine bunun sebebini ısrarla soracağım. En kötü red ederler, ederse de etsinler...

• @x-jacop-x hocam postayla vize alinmasi muhabbeti bir hak degil.
    Yani isterlerse cagirabilirler mulakata. Postayla vize alinmayinca insanlar neden sasiriyor ona sasiriyorum 😉
    Vardir bir sebebi. Ben de cagirildim gecen sene. Hatta 3.vizemdi + zibilyon giris cikis varken

• @charon evet haklısınız konsolosluk sitesinde de zaten
    "Aşağıdaki kriterlere uyan ve eski A.B.D vizesini yenilemek isteyen başvuru sahiplerinin vize görüşmesi için şahsen gelmelerine gerek olmayabilir.
    diyor, biz şaşırmaktan ziyade işlemlerde prosedürel bir yanlış yapıyorsak bunu tespit edelim ki. İleride bu başlıktaki bilgilerden yararlanacak forum üyeleri daha doğru işlem yapabilsin.

• @Muhtaradana hocam butun belgeleri dogru da yollasaniz kafalarina gore cagirabiliyorlar.
    Sistemde birsey cikmistir, birseylere ikna olmamislardir, suruyle bilinmeyen sebep olabilir.
    Cok dusunmeyin yani.

• @charon Şaşırmaktan ziyade, çocuklar için "genel olarak" büyük bir yüzde de onay alınıyor mülakatsız. Dolayısı ile elbette çağırırlar ama biz genele bakıyoruz. Hali hazırda başvuru şeklim de biraz tuhaf benim, kalkıp ds160'i Ankara'ya hitaben doldurup da İstanbul'un "Başvuru Ankara'ya ama sistem otomatik olarak evrakları her ne kadar bana postalamışsa da Ankara baksın banane kardeşim" diyip Ankara ya yollamış olabilir mi diye düşünüyorum.. Mevcut sistemde de Ankara'nin randevusuz vize yenileme sistemi olmadığı için zaruri olarak randevu atamaya yönlendirme ihtimali üzerine düşünüyoruz.

Dikkatimi çeken bir başka husus ise Ais sistemine girince randevu ekranında bana sadece Ankara'yı seçmene izin vermek ile birlikte 27 Mart, 29 Mart ve sonraki haftalara full açık randevu seçme seçeneği veriyor bana.

Burdan şunu anlıyorum ki normal de randevu alsam bir kaç ay sonraya verilir, ama şuan 27 Mart da dahil olmak üzere neredeyse tüm günler bize özel tanımlanmış gözüküyor ve dikkat ettim randevular hiç dolmuyor. Sanırım bu ek görüşme için özel olarak tanımlanmış bir randevu ekranı. Zira diğer türlü günler tek tek dolardı.

Zaten gelen e postada ise şu şekilde yazıyor.
    "ABD Dışişleri Bakanlığı Ankara Konsolosluk Bölümünden bir temsilci, Vize Başvurusu durumunuzu, ek bir konsolosluk mülakatı gerektiği için alttaki başvuru sahip(ler)inin randevu alması için güncelledi."

Bakalım göreceğiz ne olacağını.

• @Muhtaradana ayni mesaj bana da gelmisti gecen sene posta yoluyla vize almak isteyince.
    Sikinti gecen seferki aldigim vizeyi baska ulkedeki abd elciligi verdigi icin sistemde parmak izimin gozukmemesiymis,ondan cagirmislar.
    Cagirmisken ufak mulakatta yaptilar.
    Buna benzer ufak tefek sebeplerle cagirabiliyorlar.

Abdde burokrasi sacma sapandir, bu da unutulmasin.

• Ben de 3 yaşındaki kızım için geçen hafta vize başvuru yapmıştım (benim ve eşimin turist vizesi var), bugün ceac sitesinden başvurumun reddedildiğini öğrendim. Çok üzücü bir gelişme, aos planlarım yalan oldu.

Atladığım doküman, konu ne şu an bilmiyorum ama konsolosluk farklı bir bilgi-belge isteyebilir mi ve bunu nasıl yapar? Sonuçta süreç posta yoluyla online olarak ilerliyor.

Ya da pasaport elime geçer geçmez yeni bir vize başvurusu yapabilir miyim? Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@volcanocan reddedildiden kastınız tam olarak nedir?
    ceac'da Refused olarak mı görünüyor, burada ilgili kısmın fotoğrafını atar mısınız?
    bir de ptt'den sms aldınız mı, pasaportun gönderildiğine dair.

bu arada, ebette bir başvuru daha yapabilirsiniz ama hemen yapmanoızı tavsiye etmem.
    sonuçta bu red sisteme işleniyor

• @volcanocan hocam aynısı başıma gelmişti.
    birkaç saat sonra mail geldi yüz yüze görüşücez diye.

• Muhtemelen yüz yüze görüşme için randevu almanızı belirtir bir e posta alacaksınız. Akabinde pasaportunuz belirtmiş olduğunuz gönderi adresine yeniden yollanacaktir. Keza bizde ki durum bu şekilde. Hatta bugün pasaportlar geldi içinde bir kağıt var ve şunu söylüyor.

Sayın Başvuru Sahibi:

Vize görüşmesinden muaf olarak (posta yoluyla gönderi) bir ya da daha fazla göçmen olmayan vize başvurusunda bulunduğunuz için teşekkür ederiz. Ancak şu anda başvurunuzu işleme koyamıyoruz. Ayrıntılı bilgi için lütfen aşağıdaki notlara bakınız:

*Vize görüşmesinden muaf olarak başvuru yapma hakkından yararlanamazsınız. Vize randevusu almak için lütfen turkey.usvisa-info.com adresini ziyaret ediniz.

• @gucarslan Bey, aşağıdaki iletiyi aldım.

A U.S. consular officer has adjudicated and refused your visa application. Please follow any instructions provided by the consular officer. If you were informed by the consular officer that your case was refused for administrative processing, your case will remain refused while undergoing such processing. You will receive another adjudication once such processing is complete. Please be advised that the processing time varies and that you will be contacted if additional information is needed. For more information, please visit TRAVEL.STATE.GOV or the website for the Embassy or Consulate at which you made your visa application.
    For more information, please visit U.S. Consulate General Istanbul.

Ayrıca pasaport iade SMS'i gelmedi. Öğleden önce refused almıştım.

@charon Bey, @x-jacop-x Bey, henüz e-posta da gelmedi. Bilgilendirme için teşekkür ederim. Süreci editlerim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@volcanocan bu ibare başvurunun reddedilğine dair değil aslında. AP'ye kalan dosyalar için sisteme yansıyan bir ibaredir bu. muhtemelen yüzyüze görüşme talebi olacak konsolosluğun, gelecek talimatları bekleyin lütfen.

• @volcanocan yüz yüze görüşme istiyorlar.
    aynı processten geçtim 🙂

• @charon Kanka sakalın yok ki kaç kez dedin, bana da keza söyledin dediğin gibi çıktı randevuya gideceğiz 10 Gün sonra.

• Evet, yüzyüze görüşme, randevu oluşturmam talep edildi. Sistemde en yakın tarih Ağustos ayı sonu. Vize randevu tarihini öne çekebilmek için Salih Bey (Rushvisasnow Danışmanlık) ile iletişime geçtim, beklemedeyiz.

• 15 marta posta yoluyla evrakları gönderdim. 17 Mart ta kayıt edildi 21 Mart ta Onaylandı. 22 Marta ise passaport gönderimi yapıldı gayet hızlı ilerledi

• @HAMZA-KAĞAN-ÇELİKTUĞ DS160 doldururken hangi konsolosluğu seçtiniz acaba?

• Çocuğum için göçmen olmayan vize talebim, göçmenlik niyetimizden dolayı (DV Lottery) red oldu. Bugün İstanbul'da yüzyüze görüşme gerçekleştirdim. Süreci merak edenler için not düşmüş olayım.

• ⭐⭐⭐

@volcanocan geçmiş olsun maalesef bariz bazı durumlar umarım dv vizenizi alırsınız..

• Randevuya gittik arkadaşlar. Çocukların vize talebini Red ettiler.
    27 Mart 2023'de randevuya eşimle birlikte gittik. Sadece beni aldılar, eşim dışarıda kaldı. İçeri girdikten sonra parmak izi bölümünden sadece sıra numarası aldım. Çocuk olduğu için parmak izi istemediler ki çocukları da götürmemiştik.

Eşim ve ben kamu personeliyiz, biz B1/B2 vizemizi 2022 yılında almıştık. Daha önce Almanya, Fransa ve Belçika ziyaretlerimiz oldu, pasaportumuzda giriş çıkışlarını belirtir mühür ve schengen vizem vardı.

Görüşme çok kısa sürdü, neden çocuklarınız için başvuru yaptınız dedi, bende çocuklarımiz ile gezmek için gideceğiz, onlar olmadan seyahatte etmek istemiyoruz zira deprem oldu ve onları geride bırakmak istemiyoruz seyahatimizde bize eşlik etmelerini istedik dedim. Daha sonra okula gidiyorlar mi bende evet ana sınıfına gidiyorlar dedim. Normalde onlara kim bakacakti dedi ve bizde annemde kalacaklardır ama annemde ameliyat olacak seyahat tarihlerinde dedim, Sonra yaklaşık 20 saniye sonra üzgünüm vizeniz onaylanmadı dedi ve sarı bir kağıt verdi, neden peki biz kamu görevlisiyiz çocuklarımız olmadan seyahat etmek bizim için kötü olacak dedim oda üzgünüm dedi. Zaten hemen sonra ki numarayı çağırdı yolladı.

Gerçekten artık anlam veremiyorum, Avrupa geçmişimiz var, 10 yıllık kamu görevlisiyiz, maddi belgelerimizde eksiksizdi, hiç bir şeye bakmadan bu yaptıkları çok büyük bir haksızlık!

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

83

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |