Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@gkhanfeez Hemşirelik ve sağlık sektöründeki diğer pek çok meslek için haftada 36 saat çalışarak tek başına aylık 5-6 bin doları çok rahat kazanabilirsin. Hem yeterli boş zaman hem de yeterli gelir. Hemşirelik için ortalama eğitim süresi 2-2.5 yıl, maliyeti ise yıllık 6-10 bin dolar civarında. Ben hemşirelik yapamam diyenler için radyoloji vb de uygun olabilir.

• @knnrn, içinde söyledi: Kariyer degistirmek

@gkhanfeez Hemşirelik ve sağlık sektöründeki diğer pek çok meslek için haftada 36 saat çalışarak tek başına aylık 5-6 bin doları çok rahat kazanabilirsin. Hem yeterli boş zaman hem de yeterli gelir. Hemşirelik için ortalama eğitim süresi 2-2.5 yıl, maliyeti ise yıllık 6-10 bin dolar civarında. Ben hemşirelik yapamam diyenler için radyoloji vb de uygun olabilir.

Ilk baslarda egitime biraz yatirim yapip zaman harcarsaniz, ileride rahat islere de girersiniz, iyi paralar da kazanirsiniz, baska seyler icin bol zamaniniz da olur. Ama cabalamadan hicbirsey olmuyor.

• @knnrn Bu plan zaten eşim için geçerli şu anda bizim tek sorunumuz İngilizce ben kendim için düşünemedim daha aklımada yatan zaten söylemişsiniz radyoloji. Ameliyathanede çalıştım ben en fazla bilgidiğin kvc yoğun bakım hemşireliği oda 2-2,5yıllık değildir herhalde. 2-2,5 hemşirelik okuyup hasta bakım işlerini çok yapmam ben yapmam değil aslında yapamam aslında. ben gözden de kaçırmış olabilirim belki sizin bu konuda açıklamalarınız vardır. Örnek cna ne yapar, lvn ne yapar ve nerelere kadar yükselebilirler tekrar okuyup izlemem lazım. Benim okumam için eve düzenli para girmesi lazım onun için de eşimin önce bir adım atması gerekiyor zaten bu yönde de çalışıyoruz Houston bu açıdan da güzel olacak bizim için sağlık merkezi ve bu işi iyi bilen birisinin yanında olmak var. Kendim için bir şeyler yapmaya müsait olduğumuzda zaten ben belki de mastır yapar kendi mesleğime devam edebilirim oda bir seçenek o daha da fazla kazandırıyor göreceğiz artık.

• Ben de bana çıkması halinde şuan okuduğum bölümü dondurup oraya yerleştikten sonra orada bir sene çalışıp in-state hale geldikten sonra community college başlamayı planlıyorum.

• @knnrn Kusura bakmayın rahatsız ediyorum. Sağlık alanında çalıştığınız için soruyorum. Ben Türkiyede bir hastanede sosyal çalışmacı ünvanı ile çalışıyorum. Peki Amerikada tıbbı sosyal hizmet alanında ne kadar ihtiyaç duyuluyor ve maaş durumları vs nedir ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kprelif, içinde söyledi: Kariyer degistirmek

@knnrn Kusura bakmayın rahatsız ediyorum. Sağlık alanında çalıştığınız için soruyorum. Ben Türkiyede bir hastanede sosyal çalışmacı ünvanı ile çalışıyorum. Peki Amerikada tıbbı sosyal hizmet alanında ne kadar ihtiyaç duyuluyor ve maaş durumları vs nedir ?

Diğer başlıkta size yanıt verilmiş. Ben de kendi gözlemimi yazayım. Evet, hastanelerde çok sayıda sosyal hizmet uzmanı çalışıyor. İş imkanlarının iyi olduğunu düşünüyorum. Maaşları da fena değil ancak sağlık sektöründeki diğer mesleklere göre düşük.

• @knnrn Evet maaarı inceledim de dediğiniz gibi. teşekkur ederim tekrardan.

• Merhaba
    Kariyer değişikliği ile değerli tavsiye ve dusuncelerinize rica ediyorum ; yardımcı olabılırsenız cok sevınırım.
    Evlılık dolayısı ıle USA e geldım. Su an GC bekleme surecındeyım, 44 yasındayım
    Oncelıkle fıkır vermesı acısından gecmıs ıs tecrubemden bahsedecegım. TR da işletme okudum . Isletme MBA im var (1. sorum ; Diplomamı burada nasıl saydırabılırım ? ) Ingılızcem ıyı duzeyde (TR da ıken işimi bır nebzede olsa dılıme borclu oldugumdan , iletişimde sorun yasamıyorum pek ). Daha once 2 yıla yakın Çinde yasama ve calısma tecrubem var. TR da 20 yılı askın tekstıl alanında calıstım ımalat , ihracat, ekıp yonetımı, satınalma , ( TR,ÇİN, Banglades , Indıa gıbı yerlerde tekstıl hazır urun satınalması ve koleksıyon& ımalat takıbı yaptım )
    Chicagoya yakın kucuk bır kentte yasıyoruz esımle. Esım unıversıtede calısıyor ancak yonlendırme konusunda cok vakıf degıl

GC ı beklerken zamanımı daha verımlı gecırmek , zamanı gelınce de ıs hayatına dogru yerden baslamak ıstıyorum. Bu noktada degerlı yardımlarınızı rıca edıyorum.

Burada zamanı sertıfıca programına kaydolmak aklımdan gecıyor. Master ya da doctora gozum almıyor pek . zaten oyle bır butcem de yok su anda
    HANGI KONUDA NASIL BIR EGITIM ALMAM GEREKTIĞI konusunda fıkrım yok, kafam karısık bıraz. IT bılgımım , fıkrımın altyapımın oldugu bır konu degıl. Fashıon Desıng mı dıyorum bazen ama ıse yarayacak mı? Evden de çalısabılecegım ya da free lance de olabılecek bır konu olsun ıstıyorum. healtycare bıllıng ya da accountıng aklımdan gecıyor ama detaya sahıp degılım.
    Ilgı alanım nedır hangı konuda basarılı olurum dıyorum maalesef bende yanıtı yok. Deneme yanılma yontemı ıle de ılerlenebılecek bır konu degıl. Umarım sorunumu ıfade edebıldım. Program & meslek tavsıyesı konusunda yardımcı olabılısenız cok sevınırım. Bıraz uzun oldu kusura bakyanın 🙂
    Degerlı yanıtlarınız ıcın sımdıden tesekkurler

• @knnrn, içinde söyledi: Kariyer degistirmek

Merhaba amerika ya yeni gelipde düzenli bi meslek sahibi olmak isteyenler için tavsiyeleriniz var mı? meslek eğitimi gibi programlara katılsam geçinme masraflarıyla birlikte nasıl olur yapılabilir mi ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Manwe6265, içinde söyledi: Kariyer degistirmek

@knnrn, içinde söyledi: Kariyer degistirmek

Merhaba amerika ya yeni gelipde düzenli bi meslek sahibi olmak isteyenler için tavsiyeleriniz var mı? meslek eğitimi gibi programlara katılsam geçinme masraflarıyla birlikte nasıl olur yapılabilir mi ?

Evet yapılabilir. Şu anda birkaç arkadaşım eğitimlerine başladılar, hemşire olacaklar. Öğrenim ücretini Fafsa ile ödüyorlar, yani okul sırasında bir şey ödemeyip, mezun olduktan sonra ödeyecekler. Belli durumlarda grant vb de çıkabilir ve okul ücretsiz olabilir. Esnek çalışma saatleri sağlayan bir işte çalışarak eğitim almak mümkün.

• @knnrn çok güzelmiş bilgim yoktu bu konuda sağolun, hemşire olmak isterdim ama o cesaret var mı bilemiyorum 😃

• @Manwe6265 Ben daha once birkac yerde yazmistim. Staffing company'lere basvurun. Gecmis egitim ve is tecrubelerinize gore, eger Ingilizceniz de belli duzeydeyse, size is bulabilirler. Ilk once temporary olarak baslarsiniz, sonrasinda iyi calisirsaniz, permanent (kadrolu) olarak devam edersiniz. Bu sekilde iyi islere giren cok kisi var. Zaten bu staffing sirketlerin anlasmali oldugu buyuk sirketler oluyor ve ihtiyaca gore hemen is ayarlayabiliyorlar. Google'dan "staffing companies" diye aratirsaniz, bulundugunuz yere yakin olanlari bulabilirsiniz.

• @MySea, içinde söyledi: Kariyer degistirmek

@Manwe6265 Ben daha once birkac yerde yazmistim. Staffing company'lere basvurun. Gecmis egitim ve is tecrubelerinize gore, eger Ingilizceniz de belli duzeydeyse, size is bulabilirler. Ilk once temporary olarak baslarsiniz, sonrasinda iyi calisirsaniz, permanent (kadrolu) olarak devam edersiniz. Bu sekilde iyi islere giren cok kisi var. Zaten bu staffing sirketlerin anlasmali oldugu buyuk sirketler oluyor ve ihtiyaca gore hemen is ayarlayabiliyorlar. Google'dan "staffing companies" diye aratirsaniz, bulundugunuz yere yakin olanlari bulabilirsiniz.

çok teşekkürler 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@akan, içinde söyledi: Kariyer degistirmek

Merhaba
    Kariyer değişikliği ile değerli tavsiye ve dusuncelerinize rica ediyorum ; yardımcı olabılırsenız cok sevınırım.
    Evlılık dolayısı ıle USA e geldım. Su an GC bekleme surecındeyım, 44 yasındayım
    Oncelıkle fıkır vermesı acısından gecmıs ıs tecrubemden bahsedecegım. TR da işletme okudum . Isletme MBA im var (1. sorum ; Diplomamı burada nasıl saydırabılırım ? ) Ingılızcem ıyı duzeyde (TR da ıken işimi bır nebzede olsa dılıme borclu oldugumdan , iletişimde sorun yasamıyorum pek ). Daha once 2 yıla yakın Çinde yasama ve calısma tecrubem var. TR da 20 yılı askın tekstıl alanında calıstım ımalat , ihracat, ekıp yonetımı, satınalma , ( TR,ÇİN, Banglades , Indıa gıbı yerlerde tekstıl hazır urun satınalması ve koleksıyon& ımalat takıbı yaptım )
    Chicagoya yakın kucuk bır kentte yasıyoruz esımle. Esım unıversıtede calısıyor ancak yonlendırme konusunda cok vakıf degıl

GC ı beklerken zamanımı daha verımlı gecırmek , zamanı gelınce de ıs hayatına dogru yerden baslamak ıstıyorum. Bu noktada degerlı yardımlarınızı rıca edıyorum.

Burada zamanı sertıfıca programına kaydolmak aklımdan gecıyor. Master ya da doctora gozum almıyor pek . zaten oyle bır butcem de yok su anda
    HANGI KONUDA NASIL BIR EGITIM ALMAM GEREKTIĞI konusunda fıkrım yok, kafam karısık bıraz. IT bılgımım , fıkrımın altyapımın oldugu bır konu degıl. Fashıon Desıng mı dıyorum bazen ama ıse yarayacak mı? Evden de çalısabılecegım ya da free lance de olabılecek bır konu olsun ıstıyorum. healtycare bıllıng ya da accountıng aklımdan gecıyor ama detaya sahıp degılım.
    Ilgı alanım nedır hangı konuda basarılı olurum dıyorum maalesef bende yanıtı yok. Deneme yanılma yontemı ıle de ılerlenebılecek bır konu degıl. Umarım sorunumu ıfade edebıldım. Program & meslek tavsıyesı konusunda yardımcı olabılısenız cok sevınırım. Bıraz uzun oldu kusura bakyanın 🙂
    Degerlı yanıtlarınız ıcın sımdıden tesekkurler

Bu konuda size tavsiyem, hangi mesleklerde mutlu olacaginizi bulmak yerine hangisinde mutsuz olacaginizi bulup bunlari eleyerek gitmek...

Ilkini yapmak zor, ama ikincisini yapmak cok daha kolay... En azindan bu sekilde listeyi 10-15 maddeden, 2 veya 3'e indirmis olursunuz...

Bence aklinizdaki tum meslekleri kagida dokun ve o konularda bilgi veren bir youtuber bulmaya calisin, tabii ki mukemmel bir meslek yok 🙂 hepsinin avantajlari ve dezavantajlari var... Siz, kendi yasaminiza uyanlari ve uymayanlari bu video'lari izleyerek belirleyin, pek cogunu kisa bir sure icinde eleyeceginize eminim. Geriye kalanlar icin ise daha derin bir arastirma yaparsiniz. Zaten listeyi 2 veya 3'e indirirseniz, bundan sonrasi icin deneme-yanilma yontemini de kullanabilirsiniz.

Bol sanslar.

• Turkiye ve yurtdisi kariyer kiyaslama adina yazilmis uzun ama guzel bir yazi. Bence gerceklere yakin bir sekilde degerlendirme yapmis yazan kisi.

• ⭐⭐

@caglaror Amerika genelinde bu tarz bir işgücünü eğiterek yapılandırma ve revize etme stratejisi uygulanıyor. İş güzü arz fazlası olan alanlardan iş gücü talebi olan alanlara eğiterek kanalize ediliyor. Şu an var olan işsizlik oranının nedeni uzaktan eğitim ve uzaktan çalışma ile beraber değişen çalışma hayatının dinamiklerinden dolayı ortadan kalkan bir çok meslekte çalışanların bir anda açıkta kalmaları. Ancak bununla beraber bir çokta yeni meslek çıktı ortaya ve eleman ihtiyaçları var. İşte bu geçiş dönemindeyiz şu an. Ve eyaletler bu tarz eğiterek kanalize ediyor iş gücünü.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea Hep mühendislik vs üzerinden örnekler verilmiş ama aynı karşılaştırmayı başka meslekler üzerinden de yapmak mümkün. Benim Türkiye'de iyi bir kariyerim vardı ama ne kadar yükselsem/ilerlesem de şu anda kazandığımın onda birini bile kazanmak hayaldi. Bizim meslek için maalesef çok düşük bir üst sınır var. Şu anda benimle aynı seviyede Türkiye'de çalışan arkadaşlarım 5-6 bin TL net maaş alıyor. Bakarsan bin dolar bile değil. Ben 11 yıl önce kariyerimin başındayken ABD'ye ilk geldiğimde 1350 TL net maaş alıyordum ve ABD'de soranlara 1000 dolar kazanıyorum diyordum. Geçen 11 yılda kariyerinde o kadar yükselmiş arkadaşlarım aynı seviyeyi bile koruyamamışlar. Rekabetçi kur falan diye yutturulmaya çalışılan şey işte bu insanların onca yıllık emeği.

• Yasaklı

Arkadaşlar kimse yanlış anlamasın ama IT sektörü öyle bodoslama dalıp tutunabileceğiniz bir sektör değildir. Örnek verenlerin telaffuz ettiği sertifika isimleri bile yanlış. Hevesinizi kırmak amaçlı değil hayal kırıklığı yaşamanızın önüne geçmek için yazıyorum.

Olmaz mı, elbette olur ama bu kadar basit değil. Çok basite indirgenmiş konuda. Forumda bu işten ekmek yiyen çok kalifiye arkadaşlar abiler var. Sanırım çok basit görülerek anlatıldığını ve genel olarakta sektörle hiç alakası olmayanların sormuş olması nedeni ile olsa gerek, belki de hiç görmemişte olabilirler. Yorum bile yapmamışlar.

Ben 8 yıldır network sektörünün içindeyim. Şu an bir sistem entegratöründe kıdemli network uzmanı pozisyonundayım. 3 sene de güvenlik tarafında hizmet verdim.(Forti client) Ama @nordlendingen ve @mehmet-JS e acaba yurt dışında mesleğimi yapabilir miyim diye bir soru sordum.

Bir de bu sektörün içinde hiç bulunmamış direkt siber güvenlik kariyeri yapmak isteyen arkadaşlar var. Şöyle söyleyeyim.

Network bilmeden direkt firewall dan girersen işin içine anca policy yazarsın. IP, routing bilmeden yürümez o iş. İşletim sistemi bilmeden direkt güvenlik tarafını öğrenemezsin.

Olmaz mı olur. Çok çaba ister. Bir de arkadaşların alt yapı gerektirmeden olabileceğiniz siber güvenlik dalları var dedikleri şeyler biraz spesifik.

Direkt gidip CEH olamazsın bu arada birisi olursun demiş. Peki olursunuz. Direkt CEH olmak demek nasıl bişey örnek vereyim.

Kumaştan zerre kadar anlamayan sırf satmak için malını öven tezgahtar olmak gibi bişey. Bilgi güvenliği uzmanı olursunuz mesela. Şirketin koridorlarında gezer bilgisayarını, usb sini masanın üstünde bırakıp mesaiden çıkanlara güvenlik ihlali tutanağı yazarsınız.

Muhasebe departmanı sizi it ci olarak görür. (Hatta onların gözünde siber güvenlik uzmanı bile olabilirsiniz.) Ama şirketteki IT çalışanları abi geldi yine geçen masanın üstündeki USB şeklindeki silgi yüzünden bana tutanak tutmuş, tipe bah hele diye gülerler. 🤣

Tekrar söylüyorum. Amacım kimseyi küçümsemek felan değil tamamen araştırmaya sevk etmek ve olayın basite indirgenmesinin önüne geçmek.

Gerçekten istekli olan ve emeklerimin boşa gitmeyeceğini düşündüğüm kişilere mentor sağlayabilirim. Kendiniz ile ilgili detaylı bilgi paylaşır ve eğer araştırmalarınız var ise bunlarıda dile getirerek sizi tanımama imkan sağlayabilirseniz elinden geldiğince doğru yönlendirmeler yapmaya çalışırım. Gerçekten yardım edilmesi gereken ve bu işe ciddi yaklaşan arkadaşlar için hangi branşta olursa olsun, o konudaki uzman bir arkadaşımla istişare ederek yardımcı olurum.

• Yasaklı

@Ercan-Tekoglan, içinde söyledi: Kariyer degistirmek

Merhaba,

Oncelikle kendimeden bahsedeyim kisaca...yas 30, mayista 31 olacak.bransim ziraat muhendisligi, 5 yillik tecrubem var.Midland Tx da yasiyorum su anda.

Kendi alanimda master yapip sonra alanimda calismayi dusunuyordum ancak bu ara sagolsun bir arkadasim aklima bi fikir soktu ve yavastanda buyuyor. Hos, net sonuca varmak icin daha zamanim var ama it sektorunde ki arakdaslardan bilgi almak isterim.

Arkadasim bilgisayar muhendisi danimarkada ve it ye yonelmek gibi bir fikir asiladi sagolsun.liseden beri arkadasim kendisiyle iyi kotu tanir beni...liseden beri amator olarak css html ve flash ile web siteleri yaptim hobi olarak... computer engineering (science agir olur dedi) uzerine Ai ve ML development calis, ileride cok fazla acik olacak bir alan, getirisi de cok iyi olur diye gorus belirtti. Daha universal bir meslek olmasi da ayri bir avantaj. Genel olarak mantiksiz da gelmedi hani.Maddi olarak ise daha cok kazandiracak bir alan. Gozume kestiriyorum dogrusu. Su an ki yasamim ve isim guzel, esnek. okumama engel olmayacak sekilde bir program ayarlayabilirim. Bolge olarak ise okullar 2+2 olarak dusunuldugunde maddi olarak rahatlikla karsilayabilecegim sekilde.

1-Sayfadaki it cilerin yorumlari nelerdir duymak isterim. zorluklar vs neler olabilir,
    2- okul secimi konusunda ;

Midland College

Odessa College

Odessa egitimi gozuken daha kolay ilk iki yili tik tik atlayip gidecegim dersler. Midland da ise direk programlamadan basliyor.

Özür dilerim ama bir mühendis olarak engineering ile sience ın arasındaki farkı tekrar bir değerlendirmeniz gerektiğini düşünmekteyim. Kolay olanın engineering olması bana biraz tuhaf geldi.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

104

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |