Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @staphaureus teşekkür ederim 😃

• @turke Merhabalar - Ben, kızım ve eşim DV2022 talihlisiyiz, bu nedenle bu foruma katılmıştım. Maalesef oğlum 24 yaşında DV2022 talihlisi olamadı, kendisi son sınıf tıp öğrencisi (intern), son sınıf stajlarını tamamlıyor, bu arada USMLE'e yoğun bir şekilde çalışıyor. 4.sınıf sonunda 2 ay Wisconsin'e observer olarak gitmişti, şöyle bir plan olabilir mi; son stajı (sanırım kadın doğumdu) yaz aylarına denk geliyor, bunu ABD'de herhangi bir üniversitede tamamlayabilir mi? Bunun kabul görmesi zor mudur? Bir an önce orada hem para kazanıp hem de uzmanlığını yapmak istiyor. Bunun için izlemesi gereken yol için bir öneriniz olabilir mi? Sizin yaşadığınız tecrübeler çok önemli. Bu nedenle söyleyeceğiniz her şey çok kıymetli. Teşekkürler.

• @koc2022 Merhaba, öncelikle kendi okulunda öğrenci işleriyle konuşup elective stajını okulda saydırıp saydıramayacağını öğrenmeli. Sonrasında kadın doğum için elective rotation ayarlayabilirse problem olmaz diye düşünüyorum. Mezun olduktan sonra bir an önce para kazanmak istiyorsa paid research pozisyonları bulabilir match olana kadar, yalnız oraya gider gitmez paid pozisyon bulmak zor, öncesinde 3-4 ay çalışmak gerekiyor bildiğim kadarıyla.

• @staphaureus Merhabalar - Bilgiler için teşekkürler. Stajı okulunda saydırabiliyor, bunu sormuştu, bu konuda herhangi bir engel yok, ancak oradan kabul görmesinde bir zorluk olabilir mi diye düşünüyorum. Şu aralar kontak kurmaya başlayacak, bazı arkadaşları Almanya v.s. gibi Avrupa ülkelerinde kolayca staj için kabul buluyormuş, ama ABD deneyen henüz yok, bu nedenle bir ön araştırma yapmaya çalışıyorum. Teşekkürler.

• Merhaba. Hepsini okudum ancak bazı sorularım hala giderilmedi. Ben tıp5 im bir iki aya bitecek bu dönemim ve greencard hakkı kazandım. Üniversitem ecfmg ye kayıtlı. Amerikada uzmanlık yapmadan pratisyen hekim olarak devam etme seçeneği yok mu? Bilgisi olan varsa süreç ve maaş hakkında meraklarım var.

• @M-Talha-Keserci hayır öyle bir seçenek yok. Acil uzmanlığı ya da aile hekimliği uzmanlığı yapmalısınız. Eğer pratisyen hekim gibi çalışmak istiyorsanız tabi.

• @M-Talha-Keserci, içinde söyledi: Amerika'da Doktorluk

Merhaba. Hepsini okudum ancak bazı sorularım hala giderilmedi. Ben tıp5 im bir iki aya bitecek bu dönemim ve greencard hakkı kazandım. Üniversitem ecfmg ye kayıtlı. Amerikada uzmanlık yapmadan pratisyen hekim olarak devam etme seçeneği yok mu? Bilgisi olan varsa süreç ve maaş hakkında meraklarım var.

Mezun olmadan önce, gerekirse mezuniyetinizi geciktirmeyi de göze alarak, kendi üniversitenizce kabul edilmese dahi ABD'de en azından bir ay bile olsa mutlaka ama mutlaka "hands-on clinical experince" deneyiminiz/stajınız olsun. Mezun olduktan sonra garip ama gerçek, sadece hands-on olmayan/hasta teması imkanı olmayan sadece observership/gözlemci olarak deneyim şansı bulabilirsiniz. ABD'deki tıp uzmanlıklarının bir çoğu başvuru şartları arasında hands-on US clinical experience şartını sağlamış olmanızı istiyor. Maddi olarak masraflı USMLE Step 1, Step 2 CK ve OET sınavlarından sonra ECFMG sertifikasyonu ve match başvurusu ile ABD'de residency denilen uzmanlık eğitimi almadan, bazı istisnai durumlar hariç, tıp doktorluğu yapılamıyor. Uzmanlığa girinceye kadar tıp alanlarında research işlerinde aylık ortalama 3-4 bin dolar ücretli çalışabilirsiniz. Ücretli research işi buluncaya kadar tıp eğitimi veren hastanelerde ücretsiz volunteer işlerle ABD hastane ortamını gözlemleme, sertifika veya LOR alma imkanınız da var.
    Bu konuda NisaCemOren YouTube videoları size çok yol gösterici olacaktır:

• 10 yıllık Enfeksiyon doktoru olan kardeşim çekilişten green karta hak kazandı. Derdini anlatacak kadar İngilizcesi var.
    TR'de sınavlara girmeden direkt Amerika'ya gelse asistan doktor olarak iş bulma şansı var mıdır.. Ne önerirsiniz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Bosphorus işten kastınız mesleği yani doktorluksa, ABD'de doktorluk yapabilmek için TR'den aldığı diplomasını ne yazık ki direkt kullanamıyor.
    bunun için bu başlıkta detaylı bilgi bulabilirsiniz.

• @Bosphorus asistan doktor olarak çalışabilmesi için sınavları geçtikten sonra ECFMG sertifikası alıp, mülakatlara başvurması ve match olması lazım.

• Merhabalar,her kese iyi çalışmalar ben şu an kadın doğumdan asistanim İnşallah mezun olduktan sonra perinatoloji yandali yapmak istiyorum, ABD yapmayı çok istiyorum, biliyorum ki,uzmanlık tanınmıyor,internette bir yerlerde ECFamG sertifikasyonu board sertifikasyonu aldıktan sonra clinical fellowship yapmak mümkündür diye bir şeyler okudum ,bununla ilgili kesin bilgisi olan varmı genel olarak clinical fellowship aktif bir şey öğretirler mi yoksa observation pozisyonunda oluyosun önceden teşekkürler

• Öncelikle herkese merhaba. Ben liseden yeni mezun olmuş bir tıp öğrencisiyim. Hayallerimde USMLE sınavlarına girip ve gereken diğer şeyleri yapıp amerikada doktor olmak var. Birkaç sorum var. Cevaplarsanız çok sevinirim.

1. USMLE sınavlarına ne zaman girmem en mantıklısı ve kolayı olur?
        1. ve 3. sınıfta USMLE kaynaklarıyla çalışmam faydalı olur mu? Faydalı olacaksa bunlar hangi kaynaklar olmalı?
    2. Amerika'da araştırma stajını kaç kez,ne zaman yapmalıyım?
      Hangi sınavı hangi zamanda vermem ve stajları hangi yazlara koymam konusunda kesin bir yol çizersen çok memnun olurum.
      Her şey için çok teşekkürler.
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@akadir USMLE Türkiye Instagram ve Telegram grubunu takip etmenizi öneririm.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 

• Merhaba 25 yıllık radyoloji uzmanıyım, USMLE sınavına hazırlanmak istemiyorum, Amerikada USG teknikerliği yapabilir miyim?
    bunun için hangi sınava girmem veya nasıl bir yol izlemem gerekir.
    teşekkürler.

• Herkese merhaba,
    Ben Türkiye'de beşinci sınıf öğrencisiyim, patoloji ihtisasını yerleştirmeyi çok istiyorum. GPA'm 3.97 ve okulumun en yüksek GPA'sı. Özgeçmişimdeki en güçlü şey çünkü henüz ABD'de hiç deneyimim yok, bu şimdi kafam karıştı ve endişeliyim. İki seçeneğim/yolum var. Hangisinin benim için daha uygun olduğu konusunda gerçekten kafam karışık.
    İlk olarak, Türkiye'de tıp fakültesi 6 yıl olan son yılım için biraz araştırma veya gözlem bulmaya çalışabilirim. İngilizce seviyemin mülakatı geçmek için yeterli olduğundan emin değilim, özellikle konuşmam. Step 1 ve 2 rahatlıkla geçebilirim çünkü okuma seviyem yeterli. Araştırma bulursam endişem, konuşmam nedeniyle herhangi bir tavsiye mektubu almamam veya mülakatı geçememeem. Diğer bir seçenek de türkiye'de amerika'ya gitme fırsatı veren hastanelerden birine yerleşip bu süreçte cv'mi güçlendirmek, bu sırada çevremi oluşturmak ve amerika'daki doktorlarla network kurabilmek. Hangisi daha iyi, bana tavsiye verir misiniz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@akadir, içinde söyledi: Amerika'da Doktorluk

Öncelikle herkese merhaba. Ben liseden yeni mezun olmuş bir tıp öğrencisiyim. Hayallerimde USMLE sınavlarına girip ve gereken diğer şeyleri yapıp amerikada doktor olmak var. Birkaç sorum var. Cevaplarsanız çok sevinirim.

1. USMLE sınavlarına ne zaman girmem en mantıklısı ve kolayı olur?
        1. ve 3. sınıfta USMLE kaynaklarıyla çalışmam faydalı olur mu? Faydalı olacaksa bunlar hangi kaynaklar olmalı?
    2. Amerika'da araştırma stajını kaç kez,ne zaman yapmalıyım?
      Hangi sınavı hangi zamanda vermem ve stajları hangi yazlara koymam konusunda kesin bir yol çizersen çok memnun olurum.
      Her şey için çok teşekkürler.

Sinavlarin bir kismini Turkiye'de de alabilirsiniz. Adaylar, genelde ABD'ye arastirma yapmak icin gelip sinavlari burada tamamliyorlar, bu sirada zaten yasal bir statunuz ve calisma izniniz de oluyor. Eger sianvlari zamaninda bitirip basvurulari tamamlayabilirseniz, uzmanlik icin programa kolayca gecis yapabilirsiniz.

Yazlari mumkun oldugu kadar hastane, universite ve enstitulerdeki hocalarla yazisip sizi laboratuarinda misafir edecek birini bulmanizi tavsiye ederim. En azindan TR'de tip egitimini bitirmeye yakin oldugunuzda uzun sureli bir calisma yeri bulmanizi kolaylastirir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@lily63, içinde söyledi: Amerika'da Doktorluk

Merhaba 25 yıllık radyoloji uzmanıyım, USMLE sınavına hazırlanmak istemiyorum, Amerikada USG teknikerliği yapabilir miyim?
    bunun için hangi sınava girmem veya nasıl bir yol izlemem gerekir.
    teşekkürler.

su basligi incelemenizi tavsiye ederim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/3515/radyoloji-teknikeri-olarak-çalışmak

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cnrzrg, içinde söyledi: Amerika'da Doktorluk

Herkese merhaba,
    Ben Türkiye'de beşinci sınıf öğrencisiyim, patoloji ihtisasını yerleştirmeyi çok istiyorum. GPA'm 3.97 ve okulumun en yüksek GPA'sı. Özgeçmişimdeki en güçlü şey çünkü henüz ABD'de hiç deneyimim yok, bu şimdi kafam karıştı ve endişeliyim. İki seçeneğim/yolum var. Hangisinin benim için daha uygun olduğu konusunda gerçekten kafam karışık.
    İlk olarak, Türkiye'de tıp fakültesi 6 yıl olan son yılım için biraz araştırma veya gözlem bulmaya çalışabilirim. İngilizce seviyemin mülakatı geçmek için yeterli olduğundan emin değilim, özellikle konuşmam. Step 1 ve 2 rahatlıkla geçebilirim çünkü okuma seviyem yeterli. Araştırma bulursam endişem, konuşmam nedeniyle herhangi bir tavsiye mektubu almamam veya mülakatı geçememeem. Diğer bir seçenek de türkiye'de amerika'ya gitme fırsatı veren hastanelerden birine yerleşip bu süreçte cv'mi güçlendirmek, bu sırada çevremi oluşturmak ve amerika'daki doktorlarla network kurabilmek. Hangisi daha iyi, bana tavsiye verir misiniz?

Su an 5. sinifin yazinda misiniz? Yoksa 5. sinifa yeni mi giriyorsunuz?

Eger ABD'de gocmen veya vatandas degilseniz, o durumda vize almaniz gerekecek. Medikal alanda egitim veya gozlem icin gelirseniz J1 alip, 2 yil kuralini "waive" edemeyebilirsiniz. Oysaki uzmanlik icin (H1B alacaginizi varsayarak yaziyorum) veya sonrasinda gocmen olabilmek icin J1 2 yil kuralinizin olmamasi gerekiyor. Bu nedenle direkt biyomedikal alanda arastirma yapmak icin gelebilirsiniz, yani hasta gormeyeceksiniz, laboratuarda deney veya analiz yapacaksiniz. Bu sekilde alinan J1 vizesinde 2 yil kuralini "waive" edebiliyorsunuz... Laboratuarda oldugunuz surece enstitulere de, hastanelere de basvuru yapabilirsiniz.

Bu konuda ayrintili bilgi icin su basligi inceleyebilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/79/j1-waiver-2-years-rule-j1-vizesinin-2-yil-kuralini-kaldirmak

Okulunuzda aranizin iyi oldugu ve tabii ki ABD baglantisi olan hocalarla iletisime gecmenizi tavsiye ederim. Baslangic olarak bu hocalarin sizi yonlendirdigi veya araci olacagi kisilerle iletisim kurup yaz staji veya uzun sureli 6 ay+ staj/calisma programlari talebinde bulunabilirsiniz.

Bu kisilerin disinda calismasi sizi ilgilendiren veya ilginizi ceken hocalara direkt email atarak yanlarinda staj yapma teklifinde bulunabilirsiniz. Benim size tavsiyem gitmek istediginiz (belki bir tanidiginizin yardimci olabilecegi?) sehre odaklanin ve o sehirdeki her universite, enstitu ve hastanenin sitesinden calisabileceginiz bir kisiyi belirleyip (calisma alanina ve yayimladiklari makalelere gore) o kisiye email atin. 10'larda ve hatta 100'lerce kisiye email atmaniz gerekebilir, ama bu durum "ilk adim" icin oldukca normal, bilesiniz... Onemli olan tek bir kisinin kabul etmesi... Bu, sizin icin yeterli...

ABD'ye TR'deki doktorlar bu sekilde gelip, hem CV'lerini guclendiriyorlar, hem bu surecte sinavlarin geri kalanlarini geciyorlar, hem de networking ile ek referans buluyorlar. Ve bu sekilde uzmanlik programlarina basvuru yapiyorlar...

ABD'de ortalama bir yerde devam etmeniz kesinlikle TR'de en iyi yerde bile devam etmekten daha iyidir, cunku hem ingilizcenizi hem de network'unu gelistirmeniz gerekiyor ki, uzmanlik basvurusu yaparken avantajli konumda olun...

Bu surecte bol sanslar dilerim!

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   gucarslan gucarslan 

Benzer Başlıklar

• 23
  • 7
  • 8
  • 5
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

78

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |