Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba;

Bir türk restaurantı tarafından florida miami de 20-25 gün kadar yasal olmayan yollarla turiSt vizesi ile çalıştırıldım ve daha sonrasında sebepsizce ve kendi keyfine göre whatsapptan beni işten çıkardı.

Aldığım ödeme nin bir paychecki elimde bulunuor. Kendisini şikayet edebiliyor muyum? Evet bende hatalıyım biliyorum ancak onun benim hayatımı mahvettiği gibi bende onu uğraşırmak istiyorum.

Teşekkürler
    İyi çalışmalar.

• çalıştırıldım derken? silah zoruyla falan mı oldu? ayrıca hayatınızın mahvolduğunu sanmıyorum ama şikayet ederseniz o zaman bunu kendi elinizle başarabilirsiniz sanırım.

• nasıl yani zorlamı çalıştırıldınız öyle birşey varsa polise gidin mutlaka

• @zaferb Sizin turist olarak calismaniz da lokantanin sizi calisma izniniz olmadan calistirmasi da kanunsuz... lokantada calismisiniz paranizi da almissiniz...sikayet ederseniz muhtemelen lokanta bir para cezasi alir sizde sinir disi edilirsiniz... lokanta calisma izniniz olsa bile sizi kanuni olarak ayni sekilde isten cikarabilirdi...

• Zaten herşey kuralına göre olmuş olsa bile sayın @gizem19 'un da dediği gibi, deneme süresi içinde olduğunuz için sorgusuz sualsiz çıkartma hakkı vardı..

Geçmiş olsun..

• Muslu Law Firm

@zaferb, içinde söyledi: Turist vizesiyle çalıştırıldım.

Merhaba;

Bir türk restaurantı tarafından florida miami de 20-25 gün kadar yasal olmayan yollarla turiSt vizesi ile çalıştırıldım ve daha sonrasında sebepsizce ve kendi keyfine göre whatsapptan beni işten çıkardı.

Aldığım ödeme nin bir paychecki elimde bulunuor. Kendisini şikayet edebiliyor muyum? Evet bende hatalıyım biliyorum ancak onun benim hayatımı mahvettiği gibi bende onu uğraşırmak istiyorum.

Teşekkürler
    İyi çalışmalar.

Sayın @zaferb,
    İşveren çalışma izni olmayan birini çalıştıramaz. Çalıştırdığı takdirde işveren bazı cezalara tabii olabilir. Bu cezalar para cezası, hukuka aykırı çalışmayı durdurma emri, ve hapis cezasına kadar değişik cezalar olabilir. Hukuka aykırı çalışanların sayısı fazla olursa cezalar da artar. İşe alma bilfiil olarak çalışmayı başlamayı gerektirir ve deneme suresini içermez. Geçici çalışanlar veya taşeronlar çalışan sayılmaz. İşverenin I-9 Formu üzerinden giderek belgelerinizi kontrol etmiş olması gerekir. Bunun siz çalışmaya başladıktan sonra üç işgünü içinde yapılması gerekir. İşveren formun yanlış doldurulmasından da sorumludur. I-9 Formu işverenler için çok problem yaratabilir ve I-9 auditleri işverenleri zor duruma sokar. Eğer durumunuz bunlara uyarsa şikâyetçi olabilirsiniz. Şikâyetin sizin için de hukuki sonuçları olacaktır. Lütfen linke bakiniz. https://www.uscis.gov/i-9
    Teşekkürler.

Benzer Başlıklar

• 2
  • 4
  • 3
  • 4
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

69

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |