Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• amerika'ya girdikten sonra, green card, ehliyet gibi yeni oluşacak üzerinde imzamızın görüntüsü bulunacak resmi belgelerde pasaportumuzda bulunan imzamızdan tamamen farklı bir imza kullanmaya başlamamız herhangi bir soruna sebep olur mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tam-karavana, içinde söyledi: Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris

amerika'ya girdikten sonra, green card, ehliyet gibi yeni oluşacak üzerinde imzamızın görüntüsü bulunacak resmi belgelerde pasaportumuzda bulunan imzamızdan tamamen farklı bir imza kullanmaya başlamamız herhangi bir soruna sebep olur mu?

Bu, forumdaki avukat arkadaslara sorulmasi gereken bir soru sanirim. Eger fikirlerimi onayliyorlarsa bile bunu dile getirmeleri yeterli olur ( @saulgoodman , @TolgaTarkanOlmez )

Bu resmi belgelerdeki imzayla kimliginiz teshis edilmis olacagindan, tum yasal belgelerde ayni imzayi kullanmaniz sorun cikma ihtimalini 0'a indirmis olur. Bu uygulamadan ne kadar cok uzaklasirsaniz, sorun cikma ihtimalini arttirmis olursunuz.

Hayatinizda nelerle karsilasacaginizi ise zaman gosterecek 🙂 dedigim sekilde yaparsaniz yasal olarak sorun cikma ihtimali yok 🙂 ama aksi durumda da illaki sorunlarla karsilasacaginiz anlamina gelmiyor.

Eger isim degisikligi yapmiyorsaniz (cunku isim degisikligi yapilinca imzanin degismesi de oldukca anlasilir), her seyin en yasal yolla gerceklesmesi icin size tavsiyem bir noter huzurunda imza beyani yapmaniz. Bu sekilde imzanin size ait olduguna dair yasal bir dokumaniniz da olur.

Bol sanslar 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

amerika'ya girdikten sonra, green card, ehliyet gibi yeni oluşacak üzerinde imzamızın görüntüsü bulunacak resmi belgelerde pasaportumuzda bulunan imzamızdan tamamen farklı bir imza kullanmaya başlamamız herhangi bir soruna sebep olur mu?

Bu arada, bu soru gocmenlikle alakali oldugundan Muslu Hukuk Burosu'na da bu soruyu yoneltebilirsiniz.

Surada yeni bir baslik acarak sormaniz yeterli olacaktir:

https://yesilkartforum.com/forum/category/120/muslu-hukuk-bürosu-sorularınızı-cevaplıyor

• şu var, imza genelde kimlik teşhisinden çok 'yukarki metini onaylıyorum/kabul ediyorum' veya 'yukarki metinden haberim oldu' anlamında kullanılıyor. bire bir aynı imzayı bile atmış olsanız o imzayı kabul etmediğinizde iş mahkemeye ve bilirkişiye taşınıyor. yine sizin yerinize yetkisiz başka birinin attığı imzayı bana aittir diye kabul ederseniz bütün sorumluluğu üslenmiş oluyorsunuz ve arkası aranmıyor.
    sizin de katıldığınız baska bir imza ile ilgili sohbetten aklıma geldi bu. çünkü türkiye'de isim yazmaktan ziyade şekle benzeyen imza atma alışkanlıgı var ve sahte imza durumlarında bilirkişilerin en zorlandığı şeyler biriymiş şekilimsi imzalarin gerçekliğine-sahteliğine karar vermek...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tam-karavana, içinde söyledi: Resmi belgelerde farkli imza kullanmak

şu var, imza genelde kimlik teşhisinden çok 'yukarki metini onaylıyorum/kabul ediyorum' veya 'yukarki metinden haberim oldu' anlamında kullanılıyor. bire bir aynı imzayı bile atmış olsanız o imzayı kabul etmediğinizde iş mahkemeye ve bilirkişiye taşınıyor. yine sizin yerinize yetkisiz başka birinin attığı imzayı bana aittir diye kabul ederseniz bütün sorumluluğu üslenmiş oluyorsunuz ve arkası aranmıyor.
    sizin de katıldığınız baska bir imza ile ilgili sohbetten aklıma geldi bu. çünkü türkiye'de isim yazmaktan ziyade şekle benzeyen imza atma alışkanlıgı var ve sahte imza durumlarında bilirkişilerin en zorlandığı şeyler biriymiş şekilimsi imzalarin gerçekliğine-sahteliğine karar vermek...

evet, Turkiye'de dediginiz gibi bir kultur var maalesef. Ben resmi belgeler icin yukarida zaten tavsiyemi yazmistim 🙂

Konu, ayri bir basligi hakediyordu 🙂 o nedenle diger konudan ayirip, uygun yere tasidim.

• @crazycells
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/2574/amerika-da-yeni-bir-imza-kullanmaya-başlamak
    tavsiyen üzerine ilgili soruyu muslu hukuk'a ilettim, bekliyorum.

• Muslu hukuk burosundan alacaginiz yaniti dogru yonlendirme olarak kabul etmenizi tavsiye etmekle beraber,

imzanizi kalici olarak degistirmeyi Turkiye' de noter huzurunda yapmaniz halinde ve bu belgeyi yeminli tercumana cevirterek asliyla birlikte surekli yaninizda tasimaniz halinde herhangi bir sakinca olmayacagini dusunuyorum.

Amerika' da kartla alisveris yaparken onaylama ekranina atilan imzalar cogu zaman benzer olmasa dahi bankalar tarafindan rahatlikla kabul ediliyor. Bence imzanizi degistirecekseniz bunu noterden cikar cikmaz kullanmaya baslamalisiniz ve artik eski imzanizi kullanmamalisiniz, surekli imza degistirmek ancak size sikinti yaratir. Eger isminizi degistirmeyi dusunuyorsaniz (mesela isminiz Can iken John yaptiniz) imzanizi el yazisi ile Can olarak atmaya devam etmenizin size verecegi hicbir zarar yoktur. Imza kurgunuza kimse karisamaz, kimse sizden imzanizi degistirmenizi isteyemez. Sizden resmi dokumanlara paraf atmaniz istendiginde (initials, isim soy isim bas harfleri) Amerika' da imzaladiginiz resmi dokumanlardaki isminiz ile paraf atmaniz dogru olacaktir. Isminiz mahkeme karariyla degistiginde parafiniz da ona uygun olarak degismeli.

Amerika' da bir devlet gorevlisinin sizin pasaportunuzdakinden farkli bir imza kullandiginizi tespit ettigi durumlarda (bu cok cok nadiren basiniza gelebilecektir, mesela bir sirket kurmak icin gerekli dokumanlari sunmak istediginizde) bunu ona tatmin edici sekilde aciklayabilmeniz gerekiyor. Tatmin edici sekilde aciklama yapildiginda ve noter belgesini gosterdiginizde ben herhangi bir yaptirim, ceza veya bir imkandan mahrum kalma gibi bir pozisyonda kalacaginizi zannetmiyorum.

• Benim dl uzerine basilan imzam asil imzam yerine adimi soyadimi yazdigim yazi. Aliskanlikla sekilsiz imzam yerine yazi olani almislar. Bankadan cek alirken normal imzami attim. Banka kimlik olarak gosterdigim ehliyetimde neden farkli dedi. Anlattim. O zaman yaziyla da yazin dedi. Yazdim. Kabul ettiler sorun cikmadi. Sanirim ben de yaziya donecegim.

• @TolgaTarkanOlmez
    şirket kuruluşunda noter belgesi yerine yeni elyazısı imzamızın olduğu ehliyet ve yeni imzayı gösterebilen diger belgeleri sunup, güvenlik nedeniyle daha zor bir imza kullanmaya başladığımızı söylesek, sizce bu tatmin edebilir mi imzaların farklı olduğunu tespit edebilecek kişiyi?

• ⭐⭐

Okurken gülümsedim çünki malesef benimde hala maruz kaldığım bir durum ☺️ hemen anlatayım 😂 ilk yurtdısı seyahatimi 17 yaşında yaptığımdan o zaman pasaporta imza atmıstım. Yıllar içinde ve son 10 senedir aynı imzamı kullanıyorum. Ama pasaportumda sorun cıkma sın diye sürekli 17 yasımdaki imzamı atmak zorunda kalıyorum neden bilmiyorum 😂😂😂

Suana kadar bir sorun cıkmadı. Sınır kapısında birsey imzalatıyorlar mı? Bak aklıma takıldı 😂😂

• ⭐⭐

Birde ufak bir not daha geceyim. Son 10 senedir kullandığım imzada bir şifreleme var 😂😂 olurda zor anda bir imzaya ihtiyaç kalırsa diye sanırım çok aksiyon filmi izlemekten hahahaha 😂😂

• ⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: Resmi belgelerde farkli imza kullanmak

Bu, forumdaki avukat arkadaslara sorulmasi gereken bir soru sanirim. Eger fikirlerimi onayliyorlarsa bile bunu dile getirmeleri yeterli olur ( @saulgoodman , @TolgaTarkanOlmez )

Bu resmi belgelerdeki imzayla kimliginiz teshis edilmis olacagindan, tum yasal belgelerde ayni imzayi kullanmaniz sorun cikma ihtimalini 0'a indirmis olur. Bu uygulamadan ne kadar cok uzaklasirsaniz, sorun cikma ihtimalini arttirmis olursunuz.

Hayatinizda nelerle karsilasacaginizi ise zaman gosterecek 🙂 dedigim sekilde yaparsaniz yasal olarak sorun cikma ihtimali yok 🙂 ama aksi durumda da illaki sorunlarla karsilasacaginiz anlamina gelmiyor.

Eger isim degisikligi yapmiyorsaniz (cunku isim degisikligi yapilinca imzanin degismesi de oldukca anlasilir), her seyin en yasal yolla gerceklesmesi icin size tavsiyem bir noter huzurunda imza beyani yapmaniz. Bu sekilde imzanin size ait olduguna dair yasal bir dokumaniniz da olur.

Bol sanslar 🙂

Türk hukukunda Atatürk döneminde çıkarılmış olan Soyadı Kanunu, imzanın ad ve soyadı içermesini gerekli kılar, ancak uygulamada bu kanunun bu hükmü uygulanmaz, imza yerine bir şekil çizme adeti yerleşmiştir, adını ve soyadını yazan kişilere az rastlanır. Bu sebeple hukuki açıdan bilinçli kişi ve kurumlar (örneğin bankalar) sizden bir belge aldıklarında imza diye çizdiğiniz şekille yetinmez, bunun yanı sıra ad ve soyadınızı da el yazınızla yazmanızı isterler. Aslında imzanız sizin elinizden çıktığı kanıtlanabilen ibaredir, çizilen şeklin de bir önemi vardır ama asıl önemli olan adınızı yazdığınız o el yazınızdır.

Mecburi olmamakla beraber Türkiye'de noterde imza beyannamesi vererek imzanızın değişikliğine bir resmiyet kazandırabilirsiniz. Genellikle vergi açılışı, şirket kuruluşu gibi işlemlerde verilen bir beyannamedir ama siz imza değişikliği için de kullanabilirsiniz.

Amerika federal hukuk ve eyaletler hukukunda durumu araştırmış değilim, ancak Sn. @crazycells'in önerilerini makul ve ihtiyat gereği olarak görüyor ve katılıyorum. Amerika'da noterlik hizmeti veren yerlerde buna benzer bir uygulama var mı araştırmadım, Muslu hukuk bürosundan aldığınız yanıtı paylaşırsanız biz de bilgilenmiş oluruz.

Küçük bir ek: Sık sık ve sebepsiz yere imza değiştirmek hukuken riskli olabilir. Beklemediğiniz hukuki ve cezai ithamlarla karşılaşabilirsiniz (İmzalamadığınız bir belgeyi veya senedi imzaladığınız iddia edilebilir veya bu değişiklikleri dolandırıcılık, sahtecilik gibi bir amaçla yaptığınız düşünülebilir). Ben imza olarak gerçek ad ve soyadın tutarlı olarak kullanılmasını doğru bulurum.

• https://yesilkartforum.com/forum/topic/2574/amerika-da-yeni-bir-imza-kullanmaya-başlamak
    konu hep benim sorduğum şeyin yakınlarında bir yerlerde dolanıyor. bunun sebebi konu başlığı sanırım. konu başlığını ben atamadım. türkiyede kullandığım imza ile ilgili bir çekincem yok. amerikaya eğer olur da gidersem yeni bir imza kullanmaya başlamak ile ilgili bir sorum var.
    ticaret sicili, vergi dairesi, belediye gibi kuruluşları noter tasdikli imza tahahhüdü istemelerinin belirli ve de hakikaten gerekli bazı gerekçeleri var.

• Merhabalar, Amerika’ya oldukça yakın zamanda uçuşum olucak yeni kimlik alsam çıkar mı bilemiyorum kimlikteki imzayı çok küçükken atmıştım yıllar sonra pasaport aldığımda yeni bir imza edinmiştim ve pasaport ile kimliğim arasında imza farkı var bu yurt dışına çıkarken sıkıntı yaratır mı kimliğe bakılıyor mu endişelenmemi gerektirecek her hangi bir durum var mı, aranızda daha önce kimlik gösteren veya sıkıntı yaşan oldu mu bu imza durumdan ve son olarak yinede önlem olarak yapabileceğim tavsiyeleriniz varsa paylaşırsanız sevinirim şimdiden çok teşekkürler

• @crazycells yardımcı olursanız çok sevinirim

Benzer Başlıklar

• 23
  • 3
  • 3
  • 1
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

52

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |