Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba Arkadaşlar,
    Kaç zamandır yazacağım vakit bulamıyorum.Çok geciktim ama kusurumuza bakmayın.
    Sizlere Amerikaya gelmeden önceki deneyimlerimin yanı sıra,bazı arkadaşlarımın genellikle sorduğu,keza gelmeden önce benim aklımıda meşgul eden uçuş ile ilgili tüm soruları derleyip bir araya getirdim.
    Sadece benim deneyimimdir.Belirtmek de fayda var.Herkes farklı deneyimler yaşayabilir.Sayıya göre,kişiye göre,sizinle ilgilenen personellerin hümanist yaklaşımına göre bile değişebilir.
    Sorular ;

28 Mart sabahı İstanbul Atatürk Airport ile uçuşum öncesi neler yaptım ?

1-) Hangi hava yolunu kullandım ?

• Lufthansa.

2-) Nereden nereye yolculuk yaptim ?

• İstanbul-Frankfurt-Dallas

3-) -Fiyatı ne kadardı ?-

• 3.400 TL(skyscanner) üzerinden uçuşuma 1 hafta kala aldım ve gayet de normaldi.1 ay öncesi ile 1 hafta öncesi arasında hiç bir fiyat farkı yoktu.Hatta 2 ay sonrası da buna dahil.Kontrol etmek amaçlı şöyle bir baktım Lufthansa uçuşlarına; genelde fiyatlar önündeki tüm schedules için sabitti.

Not : Kendinize mutlaka mil hesabı açın,hangi hava yolunu kullanacak olursanız kullanın ama tavsiyemdir açın.İleri de ekmeğini yersiniz.Mesela ben Lufthansa için ilk uçuşum da olsa,uygulamasını inidirip mil hesabını açtım.Düşünsenize 16 saat yol gidecekseniz.O millerin size dönüşü önemli.Star Alliance gruplarının hepsinin application arayüzleri zaten benzer.Anlayacağınız THY gibi.Üye olmakta fayda var.

4-) Valizlerimi aktarma süresi boyunca görmeden mi gittim ? (Yani İstanbul da verip TX da mı aldım ? )

-Evet.Valizimi uçuş sürem boyunca görmedim.İstanbulda verip,TX dan aldım.

5-) Aktarma var mıydı ?

-Evet.

6-) Kaç saat aktarma ile hangi ülkede bekledin ?
    -İstanbuldan 3-4 saat kadar süren yolculuğum’un ardından Frankfurt’a geldim.Frankfurt ile Dallas uçuşum arasında toplamda 1:30 saatim vardı.

7-) Transit vizeye ihtiyaç duydun mu ?

• Hayır.

8 -) Bagaj hakkım ne kadardı ?

• 23 kg + 23 kg + 8 kg (El Bagajı )

9-)Valizlerimiz overweight olursa ne olur ?
    İşte buraya ayrıca dikkat ;

Bazı arkadaşlar 23 kg + 23 kg hakkı olduğunu düşünerek ikisini 1 valize bölüp şöyle bir şey yapıyor ;
    30 kg + 16 kg yapabileceklerini,ya da 25 kg +21 kg gibi bölebileceklerini düşünüp çok büyük bir hata yapıyorlar.
    *
    Çünkü size verilen 23 kg + 23 kg içerisinde; 25 kg + 15 kg bile yapsanız,tek bağaj overweight olduğu için size bunu 1000 TL ye yakın bir ücretle yansıtmak istemeden önce bir bağajınızı diğer bagajınıza aktararak kg bölmesi yapmanızı isteyeceklerdir.Yani siz siz olun bu ağırlık bölmelerini hava alanı içersinde yapmak zorunda kalarak,valizlerinizi açıp uğraşmak yerine,eviniz de mis gibi düzenleyin.Orada da kimseye minnet etmek zorunda kalmayın.

10-) Yolculuk süreleri ve saatleri nasıldı ?
    A-)
    06:45
    İstanbul-Frankfurt
    ( Toplam Yolculuk süresi 3:50 saat )

B -)
    Bekleme süresi :
    Frankfurtta 1:30 saat bekleme sürem vardı.

*Dikkat ! Bekleme süresini şöyle hesaplamalısınız;
    -Uçak Frankfurta indi.Kapıların açılması için ihtiyacınız olan bekleme süresini de lütfen hesaba katın.Ben 15 dakika mı uçaktan inmek için öldürdüm.Sonra inip otobüslerin dolmasını bekledim.10 dakika da orada gitti.Frankfurt havaalanına girene dek,hali hazırda kaybettiğim.Total de 25 dakikam vardı.Geriye kalan 1:05 dakika.Buraya dikkat lütfen;
    Geriye kalan 1:05 dakika sizin orada oturacağınız süre değil.Lütfen bunu özellikle atlamayın.30 dakika boarding time süresi ile birlikte 30 dakika daha hesabımızdan çıkartalım.Geriye ne kaldı ?
    35 dakika.Evet 35 dakika da diğer uçuşa yetişebilmek için içeride vaktiniz var.Ben nasıl yetiştim ?
    Bu yarım saat ile gayet kolay ulaştım.

C-)
    Frankfurt- Dallas
    Sanırım 13 saat

11- ) Eğer benim ,bunlar dışında sorularım da var diyorsanız.O halde ne yapmalısınız ?

• Mutlaka kullanacağınız hava yollarının “Call Center” ını arayın.İngilizce probleminiz varsa dert etmeyin.Zaten her havayolu grubunun “call center” ı sizinle Türkçe konuşacaktır.

Küçük bir not ; 15 TL karşılığında uçuş pullarınızı almayı unutmayın.

• @Halil-Şekeroğlu Teşekkürler.Yeni hayatınız da başarılar dilerim. Bavullarınızı aktarma yaparken taşıdınız mı yoksa siz sadece inip diğer uçağı mı beklediniz? Bir de uçak pulu nedir? Aktarmalı da gideceğiniz yeri karıştırma ihtimalimiz var mı yoksa basit mi? Hayatımda hiç yurtdışına uçmadım da karışık değil sanırım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@halil-şekeroğlu elinize saglik.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@asil Ucak Yolculugu ve Ucak Bileti içinde söyledi:

@Halil-Şekeroğlu Teşekkürler.Yeni hayatınız da başarılar dilerim. Bavullarınızı aktarma yaparken taşıdınız mı yoksa siz sadece inip diğer uçağı mı beklediniz? Bir de uçak pulu nedir? Aktarmalı da gideceğiniz yeri karıştırma ihtimalimiz var mı yoksa basit mi? Hayatımda hiç yurtdışına uçmadım da karışık değil sanırım.

Turkiye'den cikarken aldiginiz yurtdisi cikis pulu , zaten havalimaninda pasaportlarinizi kontrol ederken sizi yonlendirecekler.

• @asil Teşekkür ederim.Valizinizi İstanbul’da verdiğiniz zaman, bir daha taşıma ihtiyacı duymuyorsunuz.Yani sadece ; inip diğer uçağı bekledim.Yollar oldukça basit bir şekilde takip edilebiliyordu.

• ⭐⭐

@halil-şekeroğlu merhaba Dallas a mı yerleşeceksiniz? Hangi bölgesine?

• Sayın @halil-şekeroğlu Değerli bilgiler için teşekkürler ayrıca yeni hayatınızda sağlık huzur ve başarılar dilerim

• @Halil-Şekeroğlu , Hayirlisi olsun sizin icin !
    Frankfurt havaalaninda koruge baglanmadiniz ve terminale otobusle mi gittiniz? terminale girince X ray kontrolunden geciliyormu? (amsterdam havaalani arrival depature ayni salon herhangi bir kontrol falan yok, ucaktan inince diger ucaga bineceginiz gate e gidiyorsunuz , Frankfurt ta oyle mi? )

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sash dün almanyadan müşterim geldi sash dediğin gibi körüğe bağlanmadan otobüsle gitmiş ama havaalanına girince bir tane bile insan yoktu diyor. xray geçerken resmini çekiyor pasaportu bilgisayara işletiyorsun yani adamlar uçmuşlar 🙂

• ⭐⭐ Yasaklı

Almanyada aktarma bela arkadaslar .frankfurtta donuma kadar aradılar türkiyeye gelenleri türkiyeden gidenleri...Italya roma varsa tercih ediniz

• Anlaşılan Amsterdam en guzeli en rahatı en kullanışlısı, geliş gidiş aynı salona girip çıkıyor , xray vs yok .
    Uçaktan indin , direkt gate e yani diğer uçağa gidiyorsun.

• ⭐⭐ Yasaklı

izlandaya da bakın özellikle kanada ucuslarında ucuz oluyor. Ayrıca almanyanın gazetelerini okuyorum özellikle Frankfurtta bazen hem Grevler oluyor, hem güvenlik sebebiyle ucaga binişlerde birer ikişer saat safety check oldugunu okudum bu yuzden almanyanin yerlileri bile ucaklara yetisemediklerini okuyorum. Almanyayı tercih etmemenizi istiyorum

• @hockeyumpire2 Merhaba.Hayır ben bir süre orada kalıp, Los Angeles’a geldim.

• Amerika uçuşlarındaki 23 kg sınırını tutturmak için 10-15 liralık basit bir bagaj tartısı çok işinize yarar. Hele de kalabalık gidiyorsanız ve bagajlar doluysa havaalanında tatsız bir durum yaşamamızı önleyecektir...

• @murat34 Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için.

• @sash Evet direk uçaktan inip otobüse biniyorsunuz.Körüğe direk bağlanmak zor. Çünkü havalimanı büyük.Ancak Frankfurt,Amsterdam gibi değil (tam olarak bilmiyorum).Bana da aynısını söylemişlerdi fakat X-Ray dan geçiyorsunuz mutlaka.1 tane X-Ray dan geçip,1 tane de çok hızlı bir pasaport kontrolünden de geçtikten sonra kapıya geçiyorsunuz.

• ........

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gokcell dünyada sayılı şirketler filodan çıkarttılar hatta alımları durdular ondan dolayı atasözü vardır bildiğinden şaşmayın ucuz uçağın bileti riskli olur

• ........

• @gokcell isteseniz de uçamazsınız zaten bu uçakların hepsi "grounded" durumda.
    Ayrıca hava sahaları da bu uçaklara kapalı. Yani misal Hollanda ben güveniyorum uçurucam dese bile sadece kendi ülkesi içinde uçurabilir. Kimsenin de bunu demeyeceğine eminim.

Havacılık otoritelerinin incelemeleri sonrası yapılan iyileştirmelere onay verilirse ben gönül rahatlığıyla uçarım..
    Zaten takip ediyorsanız tamamen boeing'in pilotları yeterince eğitmemesinden dolayı yaşanan kazalar.. (uçağın kusuru nispeten az)

Benzer Başlıklar

• 1
  • 38
  • 11
  • 8
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

77

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |