Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Geçerli B1/B2 vizesi varken veya, vize süresi dolduktan sonraki ilk 12 ay içerisinde yeni vize başvurusu yapıp, mülakata çağrılmadan sadece posta yoluyla pasaportunu gönderip ikinci bir 10 yıllık vize alan oldu mu acaba?

• @daydreamer (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ içinde söyledi:

Geçerli B1/B2 vizesi varken veya, vize süresi dolduktan sonraki ilk 12 ay içerisinde yeni vize başvurusu yapıp, mülakata çağrılmadan sadece posta yoluyla pasaportunu gönderip ikinci bir 10 yıllık vize alan oldu mu acaba?

sebep olarak ne sunulabilir ki bu durumda konsolosluğa?

• @DustyBlue Vize için bir sebep mi?

• @daydreamer (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ içinde söyledi:

@DustyBlue Vize için bir sebep mi?

evet yani 1 sene once 10 yıllık vize almışsınız neden yenıden vıze ıstıyorsunuz eskısını ıptal edıp dıyebılırler sonuçta.

• @dustyblue (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ içinde söyledi:

@daydreamer (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ içinde söyledi:

@DustyBlue Vize için bir sebep mi?

evet yani 1 sene once 10 yıllık vize almışsınız neden yenıden vıze ıstıyorsunuz eskısını ıptal edıp dıyebılırler sonuçta.

Yanlış anlamışsınız, ben vize süresi dolduktan sonraki 12 ay içerisinde ya da vize süresinin bitmesine az bir süre kala tekrar başvuran oldu mu diye soruyorum.

• @daydreamer benim vizem nisan 2018'de bitti
    ocak ayında sanırım yeniden görüşmeye gittim herhangi bir sıkıntı olmadı.

Bitmeden de giderseniz ve geçerli sebebiniz varsa sıkıntı olacağınız düşünmüyorum.

• @volkanu (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ içinde söyledi:

@daydreamer benim vizem nisan 2018'de bitti
    ocak ayında sanırım yeniden görüşmeye gittim herhangi bir sıkıntı olmadı.

Bitmeden de giderseniz ve geçerli sebebiniz varsa sıkıntı olacağınız düşünmüyorum.

Teşekkürler. Konsolosluk sayfasında, eğer henüz geçerli bir vizeniz varsa veya vize sürenizin bitmesinin üzerinden 12 aydan fazla zaman geçmediyse ve ilk başvurunuzda idari işleme kalmadıysanız bazı durumlarda mülakata girmenize gerek olmadan yeniden vize alabilirsiniz şeklinde bir açıklama vardı, o yüzden sormuştum. Bu şekilde vize alan oldu mu diye.

• @daydreamer bana öyle bir seçenek sunulmadı ds160 doldururken.
    Randevu almaya yönlendirdi.

Üstelik bu 4üncü abd vizem olmasına, 10 yıllık ingiltere vizem olmasına ve 5-6 tane süresi geçmiş schengen vizem olmasına rağmen baya fazlaca ve detaylı soru sordular 🙂

• @gokce-taskiran (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ içinde söyledi:

@vermaynen 3 ret aldığınızı bilmiyordum. Muhtemelen de dil okuludur. Bu kadar ısrarlı başvurular - durumda değişiklik olmadan - aleyhinize olur. Zaten dil okulu da olabilecek en kötü başvurulardan biri bence 😞

Daha once 5 yillik f1 vize de almistim. Ama 2010 da aradan zaman gecmisti baya. Simdi ki basvurularim bronsun doneminde dolarin 7 lira oldugu donemlerde oldu ve 1 er hafta arayla basvurulari yapmistim 3. basvurumda adam ne degisti diye sormustu. 3 gorusmede de hic bir evrakima bakilmadan red verdi. Toefl egitimi alicaktim 3 ay ama olmadi malesef tr de yuksek lisans yapmak adina. Simdi ise esimle birlikte turist vizesi basvuru yapmak istiyoruz 3 vizesiz ulke seyahatimiz oldu ve yaklasik 2 ay once de schengen vizesi alip 1 ulkeye seyahat ettik esimle ve yaklasik 2 hafta sonrada 2 schengen ulkesine daha seyahatimiz olucak yani toplam da 3 vizesiz ulke seyahati 3 schengen ulke seyahati tamamlanmis ve abd turist vize basvurusu yapmak dusuncesindeyiz. 3 red in uzerinden yaklasik 8 ay gibi bir zaman gecti.

• @volkanu Teşekkürler. Zaten ısrarla "bazı durumlarda" diye belirtmelerinden çok pis huylanmıştım 🙂

• @daydreamer Eğer vizeniz 2007 Mayıs sonrası alınmış ise zaten standart prosedür posta başvurusudur. Bu şekilde vizesini aldığım bir dolu insan oldu.

• @daydreamer Ama isterlerse posta başvurusu hakkınız olmasına rağmen "rastgele" çağırabilirler. Ayrıca öncede ret varsa, veya soyad-isim değşmiş ise, veya farklı bir vize türüyse de çağırırlar.

• @gokce-taskiran (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ içinde söyledi:

@daydreamer Eğer vizeniz 2007 Mayıs sonrası alınmış ise zaten standart prosedür posta başvurusudur. Bu şekilde vizesini aldığım bir dolu insan oldu.

Başvurunun ve vize tesliminin posta yoluyla tamamlanacağı hangi aşamada belli oluyor?

• @daydreamer usvisa info da hesap olustururken

• @gokce-taskiran 2007'den sonra 2inci kez vize görüşmesine gittim, ikisinde de rastgele mi çağırıldım yani?

Çevremde de hiç duymadım posta yoluyla amerika vizesi alan ancak siz daha iyi bilirsiniz elbette..

• Merhaba,
    Size birkac soru sormak istiyorum. ABD'de ogretim gorevlisiyim, green card ile burada yasiyorum. Babam daha once turist vizesi aldi, 10 sene bitti, simdi tekrar almak istiyoruz beni ziyarete gelebilmesi icin. (Onceki vizeyi alirken ben F-1 vizesindeydim, simdi PR olmam sikinti olur mu bilmiyorum).. Onceki vize bittikten sonra aradan bir seneden fazla gectigi icin posta ile basvuramadigimizi ogrendim, o yuzden randevu aldik. (Ankara’dan aldik, @gokce-taskiran hanim bahsettiklerine bakilirsa bunun bir avantaji olabilir sanki). Babam emekli doktor, iki senedir calismiyor, bu da bir sikinti olusturur mu bilmiyorum.

Bir de soyle bir durum var. Daha once 3 sefer geldi beni ziyarete, birinde 2 hafta, birinde 3 ay 1 gun, son gelisinde ise 3 hafta kaldi. 3 ay 1 gun kaldigi ziyarette (ikinci gelisi) giriste pasaportuna I-94'a 90 gun yazmislardi. Burada iken gecirdigi bir hastalik ve operasyon dolayisiyla biraz uzun sure kalacagini tahmin etmistik, ve uzatma icin gerekli formlari doldurup basvuruyu yapmistim. Uzun lafin kisasi, babam 3 ay 1 gun sonra (yani resmi olarak kendisine izin verilen sureden 1 gun fazla kaldiktan sonra) Turkiye'ye donebildi, ve o dondukten birkac hafta sonra bana basvurumuzun cevabi olumlu olarak geldi. Tabi o tarihte zaten donmus oldugu icin bana gelen evrakta bizim istedigimiz uzatma suresi kadar degil, babamin cikis yaptigi tarihe kadar uzatmislar (I-94'dan bir gun sonrasi). Sanirim cikis yaptigini gorduler, dolayisiyla basvuruyu kabul ettiler ama birkac ay daha uzatacaklarina ciktigi tarihe kadar uzattilar. Ama sonuc olarak burada kaldigi sure illegal olmamis oldu.

Babam o ziyaretinden birkac yil sonra yine gelip sorunsuz olarak 3 hafta beni ziyaret etti, giriste de hicbirsey sormadilar. Simdi bu durumda DS-160 formunda "Have you ever been unlawfully present, overstayed the amount of time granted by an immigration official or otherwise violated the terms of a U.S. visa?" sorusuna evet dememiz gerekir mi? Yoksa bunu butun basvurulari zamaninda yaparak resmi yollarla kuralina uygun bir sekilde duzelttigimiz icin "NO" diyebilir miyiz? Ben NO dedim, ama simdi kafama takildi, ve duzeltmem gerekir mi diye sormak istedim. YES demek illegal bir durumu kabul etmek gibi geldi bana, ve biz kuralina uygun basvurulari yaptigimiz ve kabul edildigi icin o kategoriye girmiyoruz diye dusundum.

Vakit ayirip okudugunuz icin ve cevaplariniz icin simdiden tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@manga (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ içinde söyledi:

Merhaba,
    Size birkac soru sormak istiyorum. ABD'de ogretim gorevlisiyim, green card ile burada yasiyorum. Babam daha once turist vizesi aldi, 10 sene bitti, simdi tekrar almak istiyoruz beni ziyarete gelebilmesi icin. (Onceki vizeyi alirken ben F-1 vizesindeydim, simdi PR olmam sikinti olur mu bilmiyorum).. Onceki vize bittikten sonra aradan bir seneden fazla gectigi icin posta ile basvuramadigimizi ogrendim, o yuzden randevu aldik. (Ankara’dan aldik, @gokce-taskiran hanim bahsettiklerine bakilirsa bunun bir avantaji olabilir sanki). Babam emekli doktor, iki senedir calismiyor, bu da bir sikinti olusturur mu bilmiyorum.

Bir de soyle bir durum var. Daha once 3 sefer geldi beni ziyarete, birinde 2 hafta, birinde 3 ay 1 gun, son gelisinde ise 3 hafta kaldi. 3 ay 1 gun kaldigi ziyarette (ikinci gelisi) giriste pasaportuna I-94'a 90 gun yazmislardi. Burada iken gecirdigi bir hastalik ve operasyon dolayisiyla biraz uzun sure kalacagini tahmin etmistik, ve uzatma icin gerekli formlari doldurup basvuruyu yapmistim. Uzun lafin kisasi, babam 3 ay 1 gun sonra (yani resmi olarak kendisine izin verilen sureden 1 gun fazla kaldiktan sonra) Turkiye'ye donebildi, ve o dondukten birkac hafta sonra bana basvurumuzun cevabi olumlu olarak geldi. Tabi o tarihte zaten donmus oldugu icin bana gelen evrakta bizim istedigimiz uzatma suresi kadar degil, babamin cikis yaptigi tarihe kadar uzatmislar (I-94'dan bir gun sonrasi). Sanirim cikis yaptigini gorduler, dolayisiyla basvuruyu kabul ettiler ama birkac ay daha uzatacaklarina ciktigi tarihe kadar uzattilar. Ama sonuc olarak burada kaldigi sure illegal olmamis oldu.

Babam o ziyaretinden birkac yil sonra yine gelip sorunsuz olarak 3 hafta beni ziyaret etti, giriste de hicbirsey sormadilar. Simdi bu durumda DS-160 formunda "Have you ever been unlawfully present, overstayed the amount of time granted by an immigration official or otherwise violated the terms of a U.S. visa?" sorusuna evet dememiz gerekir mi? Yoksa bunu butun basvurulari zamaninda yaparak resmi yollarla kuralina uygun bir sekilde duzelttigimiz icin "NO" diyebilir miyiz? Ben NO dedim, ama simdi kafama takildi, ve duzeltmem gerekir mi diye sormak istedim. YES demek illegal bir durumu kabul etmek gibi geldi bana, ve biz kuralina uygun basvurulari yaptigimiz ve kabul edildigi icin o kategoriye girmiyoruz diye dusundum.

Ben de yerinizde olsaydim NO derdim. Hem "1" gun , bu sorunun asil sorulma amaci degil; hem de siz o 1 gun icin sonradan izin almissiniz, dolayisiyla illegal kaldiginizi dusunmenize gerek yok.
    Basvurunuzda bol sanslar.

• @crazycells (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ içinde söyledi:

@manga (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ içinde söyledi:

Merhaba,

Ben de yerinizde olsaydim NO derdim. Hem "1" gun , bu sorunun asil sorulma amaci degil; hem de siz o 1 gun icin sonradan izin almissiniz, dolayisiyla illegal kaldiginizi dusunmenize gerek yok.
    Basvurunuzda bol sanslar.

Teşekkürler. Peki emekli birinin oğlu da ABD’de permanent resident olması dolayısıyla vizede sıkıntı yaşamaması için ne yapması tavsiye edilir? Ben buradan davet mektubu, green kartımın fotokopisi vs göndermeyi düşünüyordum ama bazı yazılanları görünce emin olamadım. Ayrıca annem ve kardeşlerim Türkiye’de, konsoloslukta keşke onu sorsalar babama, TR’ye dönüş için en büyük bağ o görünebilir.. (ev tapuları dışında, ama onlar da ne kadar ikna edici bilmiyorum). Geçmişte vize almış olması ve giriş çıkış yapmış olması da iyi birşey belki ama o zamanlar çalışıyordu, şimdi emekli. 🤔

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@manga ilk iletiyi okuyup hareket edin isterseniz, maalesef herkesin durumu birbirinden farkli oldugu icin siz kendinize gore en dogrusu neyse o sekilde hareket etmelisiniz. Herkes icin ise yarayacak bir formul yok 🙂 sizin dediginiz kisimlar bence de dosyaniza olumlu yansir. Emekli olmasi buyuk bir sorun degil, emekli olup da vize alan pek cok kisi var 🙂 ne zaman, nerde, ne yapacak ve ne zaman donus yapacak, bu tur bilgilerin bulundugu bir davet mektubu faydali olabilir. Bol sanslar.

• @crazycells 👍 çok teşekkürler 😊

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

108

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |