Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @vermaynen
    Tesekkur ederim , tabi biraz detaylandiriyim. Daha once iki kez schengen vizesi almistim. Sureleri dolmustu ve gecerli bir vizem yoktu pasaportumda. Ozel bir firmada sigortali calisiyorum. Yillik iznimi hakettigimi ve 1 hafta New Yorkta tatil yapmak istedigimi soyledim. Yalniz gidecegimi de belirttim. Daha once hangi ulkelere gittigimi sormadi. Ama son 4 yil icinde 6 schengen ulkesine gitmistim. Giris cikis damgalarindan kontrol sagladi sanirim. Genel olarak gozlemledigim sey su oldu. Amerikada yasayan bir yakinin yanina gitmek isteyenler daha fazla soruya maruz kaldilar. Belgelerle birlikte aciklama istediler. Oran olarak birsey soylemek cok zor orada bekleyerek gecirdigim vakit 30 dakikaydi. Bana denk gelen memurun onay verdigi de oldu vermedigi de oldu. Kisinin durumuna gore degerlendiriliyor sonucta.
    Sanirim makul nedenler sunmak onemli olan , mesela sigortali bir iste calisiyorum ama 1 aylik tatil yapmak icin gitmek istiyorum desem bu sefer sirketten yazili onay kagidini isteyebilirdi, sgk dokumunu istebilirdi aylik bordrolari isteyebilirdi, banka dokumune bakmak isteyebilirdi vs... umarim aciklayici olmustur. )))

• @heavenblue (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ içinde söyledi:

@vermaynen
    Tesekkur ederim , tabi biraz detaylandiriyim. Daha once iki kez schengen vizesi almistim. Sureleri dolmustu ve gecerli bir vizem yoktu pasaportumda. Ozel bir firmada sigortali calisiyorum. Yillik iznimi hakettigimi ve 1 hafta New Yorkta tatil yapmak istedigimi soyledim. Yalniz gidecegimi de belirttim. Daha once hangi ulkelere gittigimi sormadi. Ama son 4 yil icinde 6 schengen ulkesine gitmistim. Giris cikis damgalarindan kontrol sagladi sanirim. Genel olarak gozlemledigim sey su oldu. Amerikada yasayan bir yakinin yanina gitmek isteyenler daha fazla soruya maruz kaldilar. Belgelerle birlikte aciklama istediler. Oran olarak birsey soylemek cok zor orada bekleyerek gecirdigim vakit 30 dakikaydi. Bana denk gelen memurun onay verdigi de oldu vermedigi de oldu. Kisinin durumuna gore degerlendiriliyor sonucta.
    Sanirim makul nedenler sunmak onemli olan , mesela sigortali bir iste calisiyorum ama 1 aylik tatil yapmak icin gitmek istiyorum desem bu sefer sirketten yazili onay kagidini isteyebilirdi, sgk dokumunu istebilirdi aylik bordrolari isteyebilirdi, banka dokumune bakmak isteyebilirdi vs... umarim aciklayici olmustur. )))

Tesekkurler vermis oldugunuz bilgiler icin. Turist vizesi basvurusunu bir sirket araciligiyla mi yaptiniz ? Anladigim kadariyla tur satin alarak gitmiyorsunuz ? Birde giris yaptiginiz schengen ulkeleri nerelerdi acaba? Ben ve esim de sigortali calisanlariz. Schengen vizesini alali 1 ay oldu sadece italyaya giris yaptik son 2 ay kaldi yaklasik olarak ve yakinda avusturya , macaristan yapip sonrasinda basvuru yapicagiz kismet olursa. Toplamda 3 schengen ulkesi ve 3 de vizesiz ulke ziyaret ederek basvurumuzu gerceklestirecegiz. Daha once 1 kez abd vizesi almistim bireysel olarak ogrenci f1 ve 5 yil suresi doldu. Yaklasik 6-7 ay once de 3 kez ogrenci f1 vize reddi yedim bireysel. Esim ilk kez basvuru yapicak ve birlikte turist yapicagiz bakalim ne olucak :))
    Bu arada 1 haftalik new york tatili yapmayi istediginizi soylediginiz de size nerde kalicaksiniz ne zaman gidiceksiniz nerelere gitmek istediginizi v.s detayli sorular sordu mu ornegin bizde miami gitmek istiyoruz nerede kalicaksiniz nerden alisveris yapicaksiniz nereleri gormek istiyorsunuz gibi sorulara maruz kalabilirmiyiz bu sekilde size de detayli sorular yoneltildi mi acaba ?

• @vermaynen
    Evet vize basvurularimi bireysel yapiyorum. Turla cikis yapmadim hic. Gittigim ulkeler Hollanda, belcika, Fransa, luksemburg, ispanya ve portekizdi. Yakin zamanda ABD F1 vizesi icin 3 kez red almissiniz. Kayitlarinizin hepsi orada vardir . Su an farkli bir vize turunden basvuru yapacaksiniz. Nasil bir soruyla karsilasirsiniz bilemeyecegim ama F1 reddi konusunda soruya hazirlikli olun derim. Oncesinde dolduracaginiz Ds-160 formunda soyle bir soru var. Daha once reddedilen ABD vizeniz var mi? Varsa red sebebi nedir diye. Soruyu formda cevapliyorsunuz. Yuzyuze gorusmede sorulursa formda verdiginiz bilgiyle ortusen bir cevabiniz olsun.
    Bahsettiginiz diger detay sorularla karsilasmadim. Nereden alisveris yapacaksiniz, nerede kalacaksiniz vs gibi..
    Size ve esinize simdiden bol sans diliyorum. Umarim kolayca alirsiniz vizenizi )

• @heavenblue (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ içinde söyledi:

@vermaynen
    Evet vize basvurularimi bireysel yapiyorum. Turla cikis yapmadim hic. Gittigim ulkeler Hollanda, belcika, Fransa, luksemburg, ispanya ve portekizdi. Yakin zamanda ABD F1 vizesi icin 3 kez red almissiniz. Kayitlarinizin hepsi orada vardir . Su an farkli bir vize turunden basvuru yapacaksiniz. Nasil bir soruyla karsilasirsiniz bilemeyecegim ama F1 reddi konusunda soruya hazirlikli olun derim. Oncesinde dolduracaginiz Ds-160 formunda soyle bir soru var. Daha once reddedilen ABD vizeniz var mi? Varsa red sebebi nedir diye. Soruyu formda cevapliyorsunuz. Yuzyuze gorusmede sorulursa formda verdiginiz bilgiyle ortusen bir cevabiniz olsun.
    Bahsettiginiz diger detay sorularla karsilasmadim. Nereden alisveris yapacaksiniz, nerede kalacaksiniz vs gibi..
    Size ve esinize simdiden bol sans diliyorum. Umarim kolayca alirsiniz vizenizi )

Tesekkurler vermis oldugunz bilgiler icin. Evet red nedeni mi belirtecegim fakat neden red yedim bilmiyorum klasik herkese verdikleri kagittan verdiler. Su sebepden dolayi diye belirtilmedigi icin ne yazacagim hic bilmiyorum acikcasi. Daha once ogrenci vizesine basvurmussunuz sorusuna yabanci dili burda alacagim bayram tatili icin gitmek istiyoruz esimle derim diye dusunuyorum aklima baska birsey gelmedi. Iyi dilekleriniz icin tesekkurler. ))

• @vermaynen (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ içinde söyledi:

@dustyblue (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ içinde söyledi:

son iki haftada 2 arkadaşım ret aldı istanbuldan. üstelik yurtdışına gitmiş(avrupa vs) bankada sağlam para göstermiş ve iş/okul konusunda gayet yeterli kariyerleri olduğu halde 30 saniyede ret verildi bu insanlara. anlamıyorum cidden. kumral iri yarı erkek görevliymiş ikisini de reddeden. hatta aynı kişi arkadaşım orada sırasını beklerken bir kişiye bile vize vermemiş 45 dakikada. siyah saçlı hafif çekik gözlü bayan uzun süre sorgulayıp genelde vize verirken, tercüman kullanan balık etli ablamız herkese vize dağıtıyormuş.

Gecmis olsun. Red alan arkadaslariniz bekarmiydi acaba ? Mulakatta sorular sorular nelerdi ne sebep olmus olabilir bir fikirleri var mi ?

ikisi de bekardı. standart sorular sorulmuş ama hızlıca ve çokta cevapları umursayarak dinlememiş adam. reddetmiş geçmiş. ben başvurduğumda 3-5 tane soru sordu üstelik ben çalışmıyorumda(sigortalı olarak) yüksek lisans öğrencisiyim.ne zaman mezun olacağımı ve avrupada hangi ülkelere gittiğimi sordu, vereceği belliydi çünkü benimle restoran sohbeti falan yaptı adam buraya bende gittim güzel tercih falan gibi.

• Istanbul konsoloslugundan mi yoksa ankara konsoloslugundan mi turist vizesi gorusmesi yapmak daha mantikli olur 3 kez istandabul red yemis biri olarak 1 kez de istanbuldan vize almis biri olarak? Ankaradan mi gorusme almaliyim bu sefer ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@vermaynen (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ içinde söyledi:

Istanbul konsoloslugundan mi yoksa ankara konsoloslugundan mi turist vizesi gorusmesi yapmak daha mantikli olur 3 kez istandabul red yemis biri olarak 1 kez de istanbuldan vize almis biri olarak? Ankaradan mi gorusme almaliyim bu sefer ?

Genelde yasadiginiz sehre gore basvuru yapiyorsunuz. Istanbul ve cevresindeki illere Istanbul'daki konsolosluk bakiyor, Turkiye'nin geri kalanina ise Ankara'daki konsolosluk.

• @crazycells (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ içinde söyledi:

Istanbul konsoloslugundan mi yoksa ankara konsoloslugundan mi turist vizesi gorusmesi yapmak daha mantikli olur 3 kez istandabul red yemis biri olarak 1 kez de istanbuldan vize almis biri olarak? Ankaradan mi gorusme almaliyim bu sefer ?

Genelde yasadiginiz sehre gore basvuru yapiyorsunuz. Istanbul ve cevresindeki illere Istanbul'daki konsolosluk bakiyor, Turkiye'nin geri kalanina ise Ankara'daki konsolosluk.

Bende oyle duymustum fakat bursa dan da ankara konsolosluguna basvuru yapan da olmustu diye hatirliyorum tam emin degilim ama bursa illa istanbul da mi girmeli ankarada giremiyor mu hic bilmiyorum ?

• @vermaynen istanbuldan da ankaraya başvurabilirsiniz bunun için bir engel yok.
    Bu tarihte burda işlerim vardı dersiniz ki sormazlar bile bence..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ içinde söyledi:

Bende oyle duymustum fakat bursa dan da ankara konsolosluguna basvuru yapan da olmustu diye hatirliyorum tam emin degilim ama bursa illa istanbul da mi girmeli ankarada giremiyor mu hic bilmiyorum ?

Sayin @VolkanU 'nun belirttigi gibi bir nedeniniz varsa, basvurunuzu Ankara'da da kabul edeceklerdir.

• Aslinda demek istedigim istanbul dan yada ankaradan vize verilme oranlarinin yuksek olup olmamasi ben istanbul un ankaraya gore daha fazla olumlu yonde vize verildigini duymustum cok onceleri. Ama 3 red den sonra istanbul un ankaradan farkli olmadigi dusundum.

• Bu arada forumda cok fazla kisinin abd gitmeye hevesli oldugunu goruyorum fakat gordugum kadariyla kimse bir adim atmiyor. Gc ye basvurup bekliyor ya cikarsa diye. 11-12 yildir bekliyorum bende ama f-1 ile gittim geldim simdi f1 denedim olmadi turist denicem yakin zamanda green card aciklandiktan sonra. Gitmek isteyenler de f-1 veya b1/b2 ile sanslarini denemeliler diye dusunuyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Bu arada forumda cok fazla kisinin abd gitmeye hevesli oldugunu goruyorum fakat gordugum kadariyla kimse bir adim atmiyor. Gc ye basvurup bekliyor ya cikarsa diye. 11-12 yildir bekliyorum bende ama f-1 ile gittim geldim simdi f1 denedim olmadi turist denicem yakin zamanda green card aciklandiktan sonra. Gitmek isteyenler de f-1 veya b1/b2 ile sanslarini denemeliler diye dusunuyorum.

Dil okulu icin F1 veya turist B2 vizeleri ABD'de kalici olarak size calisma firsati vermediginden o sekilde bir yonelme var. Herkes hayatinin o asamasinda olmayabiliyor 🙂
    Eger ogrenciyseniz veya gencseniz tabii ki en garanti yollardan biri ABD'de master/doktora icin gelip burada sonrasinda is bulmak olur. Zaten bu programlardan sonra calisma izni de veriyorlar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Aslinda demek istedigim istanbul dan yada ankaradan vize verilme oranlarinin yuksek olup olmamasi ben istanbul un ankaraya gore daha fazla olumlu yonde vize verildigini duymustum cok onceleri. Ama 3 red den sonra istanbul un ankaradan farkli olmadigi dusundum.

Evet, dediginiz sekillerde tevaturler mevcut; ama ben hepsinin dayanaksiz oldugunu dusunuyorum.
    Genelde "benim bir arkadas var Istanbul'da birkac denedi, reddedildi ama Ankara'da rahat aldi"; ya da tam tersi "Ankara'da reddedildi sonra Istanbul'da denedi ve aldi" diye... Birkac kisiye bakarak bu sekilde istatistik cikaramayiz 🙂

• @crazycells (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ içinde söyledi:

Aslinda demek istedigim istanbul dan yada ankaradan vize verilme oranlarinin yuksek olup olmamasi ben istanbul un ankaraya gore daha fazla olumlu yonde vize verildigini duymustum cok onceleri. Ama 3 red den sonra istanbul un ankaradan farkli olmadigi dusundum.

Evet, dediginiz sekillerde tevaturler mevcut; ama ben hepsinin dayanaksiz oldugunu dusunuyorum.
    Genelde "benim bir arkadas var Istanbul'da birkac denedi, reddedildi ama Ankara'da rahat aldi"; ya da tam tersi "Ankara'da reddedildi sonra Istanbul'da denedi ve aldi" diye... Birkac kisiye bakarak bu sekilde istatistik cikaramayiz 🙂

Evet tamamen sans demek daha dogru olur. Bakalim ben 4. yü turist olarak deneyecegim bu sefer esimle birlikte yine istanbuldan denerim diye dusunuyorum insallah aliriz. ))

• crazycells,

Aklima takilan bir konu var. Diyelim ki mayis da yapacagim schengen ulkesine ziyaretten once turist vizesine basvurursam yani sadece ds160 formunu doldurursam ve 2 schengen ulkesine ziyareti gerceklestirdikten sonraki tarihlere vize gorusmesi alirsam. Pasaportum da vize gorusmesi oncesi daha once yaptigim schengen ulkeleri olucak fakat ds160 formunda bu ulkeler olmayacak cunku daha once ziyaret ettiginiz ulkeler diye bir soru var sanirim orda su su ulkelere de gidicem diye bisey belirtemiyoruz gitmis olmak gerekiyor haliyle fakat gorusme de daha once ziyaret ettiginiz ulkeler soruldugunda evet su 2 ulkeye de ziyaret ettim dersem fakat ds160 formunda goremezse cunku sadece pasaport da gorucek bu arti mi olur eksi mi olur benim icin bilemedim acikcasi ? Neden schengen ulkelerine gidip geldikten sonra basvuru yapmiyorsun diyebilirsin fakat haziran ve bayram oncesi randevu tarihi bulamayabilirim diye endiseliyim o yuzden simdi 1-2 gune basvuru yapsam mi yapmasam mi bu durumda ?

• @vermaynen (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ içinde söyledi:

crazycells,

Aklima takilan bir konu var. Diyelim ki mayis da yapacagim schengen ulkesine ziyaretten once turist vizesine basvurursam yani sadece ds160 formunu doldurursam ve 2 schengen ulkesine ziyareti gerceklestirdikten sonraki tarihlere vize gorusmesi alirsam. Pasaportum da vize gorusmesi oncesi daha once yaptigim schengen ulkeleri olucak fakat ds160 formunda bu ulkeler olmayacak cunku daha once ziyaret ettiginiz ulkeler diye bir soru var sanirim orda su su ulkelere de gidicem diye bisey belirtemiyoruz gitmis olmak gerekiyor haliyle fakat gorusme de daha once ziyaret ettiginiz ulkeler soruldugunda evet su 2 ulkeye de ziyaret ettim dersem fakat ds160 formunda goremezse cunku sadece pasaport da gorucek bu arti mi olur eksi mi olur benim icin bilemedim acikcasi ? Neden schengen ulkelerine gidip geldikten sonra basvuru yapmiyorsun diyebilirsin fakat haziran ve bayram oncesi randevu tarihi bulamayabilirim diye endiseliyim o yuzden simdi 1-2 gune basvuru yapsam mi yapmasam mi bu durumda ?

Ds160 a gittiğiniz ülkeleri yazarsınız mülakatta hangi ülkelere gittiniz derlerse ds160 ı doldurduktan sonra şu iki ülkeyi de gezdim dersiniz. Ds160 ı doldururken gerçekleşmeyen bir şeyi yazmamanız doğru bilgi vermenizi sağlar bunun bir sıkıntısı olmaz aksi bir durumda pasaport kontrolünde giriş çıkış mührünü görmez o sıkıntı olur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

crazycells,

Evet, eksi bir durum olarak size yansiyabilir, risk almayin. Bence de basvuruyu gezilerden sonra yapin, pek cok konsolos gorevlisi sizin DS160 formunuza bakip vizeyi alip almayacaginiza karar veriyor. Yurtdisi ziyaretleriniz vize aliminda belirleyici olabilir, eger DS160 formunuzda bu bilgileri gormezlerse mulakata 1-0 geriden baslayabilirsiniz.

• tanti,
    crazycells,

Haklisiniz en iyisi ulkelere giris cikis yaptiktan sonra ds160 a da yazip o sekilde basvuru yapmak daha mantikli olur. mayis in sonuna kadar acaba randevu tarihi bulabilecekmiyim ne dersiniz ? Mayisin ilk gunleri giris cikis yapicam cunku gelir gelmez basvursam hazirandan once gun alabilirmiyim endiseliyim ?

tanti,
    crazycells,

Haklisiniz en iyisi ulkelere giris cikis yaptiktan sonra ds160 a da yazip o sekilde basvuru yapmak daha mantikli olur. mayis in sonuna kadar acaba randevu tarihi bulabilecekmiyim ne dersiniz ? Mayisin ilk gunleri giris cikis yapicam cunku gelir gelmez basvursam hazirandan once gun alabilirmiyim endiseliyim ?

Büyük ihtimal alırsınız. Yaz sezonu yoğunluk olabilir ama tarih değiştirenler olduğundan boşluk oluyor illaki

İstanbul ve Ankara yazarak en yakın tarihi öğrenebilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

66

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.3k

| | | |