Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• ABD'ye ilk giriş öncesi Türkiye'deki mevcut adresimi değiştirirsem sorun teşkil eder mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gül-ağar hic bir sorun olmaz.

• @fbazer aynı sorun bende de var 🙂 hanım kazandı aslında onlar bende sonra gelse bizim için daha kolay olurdu 😞

• Slm arkadaslar ben ailemle birlikte ekim ayinda giris yaptim aile fertlerinin green card lari geldi benim icin biometri aldilar acaba ne kadar zaman sonra benim green card im gelir

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@brooklyn cogunlukla ilk iki ayda gelse de, resmi olarak bekleme suresi 120 gundu. Dolayisiyla sizinki de buyuk ihtimal onumuzdeki 1 ay icinde gelecektir.

• Merhaba arkadaşlar, ilk girişimizi yapıp döndük. Yaşadıklarımızı ve tecrübelerimizi aktarmak istiyorum. Öncelikle Indiana eyaletine gitmeyi düşündüğümüz için girişi Şikago'dan yaptık. Uçak biletini farklı sitelerden araştırmamıza rağmen uygun fiyatlı bir bilet bulamayınca daha önce de iş ile ilgili çalıştığımız bir acente aracılığı ile Amsterdam aktarmalı KLM hava yollarından biletlerimizi aldık. 2 yetişkin ve 2 çocuk (9 ve 5 yaş) için Amsterdam aktarmalı Şikago gidiş-dönüş 8000 TL ödedik. Amsterdam da 3 saat bir uçuş arası vardı ki bu süre gayet makul bir süre idi. KLM, İstanbul- Amsterdam uçuşunu Pegasus ile yapıyor. Yolculuğun bu kısmı çok iyi değildi. Pegasus bildiğiniz gibi imkan olsa kabindeki havayı bile para ile satacak bir firma, ikram yok, herşey paralı. Su bile. Bir küçük su için 1.5 Euro (7.5 TL) para ödemek zorunda kaldım. Amsterdam'da KLM ile devam ettik. Amerika'ya ilk uçuşum olduğu için THY ile kıyaslayacak bilgim yok ama ben KLM'den memnun kaldım. İkramlar gayet yeterli, zaman geçiyor. Uçağımız 9 saatin sonunda Şikago ORD havaalanına iniş yaptı. USA'ya ilk giriş yapanları gişelere yönlendiriyorlar. Bizde bir gişe önünde sıramızı bekledik. Önümüzde 3 kişi vardı sadece. 10 dk gibi bir süre sonra sarı zarflarımızı verdik. Eşim ve benim fotoğraflarım çekildi, parmak izlerimiz alındı. Daha sonra bize arkada beklememizi söyledi, işlemlerin devamı için başka birisi gelecek dedi. Biz beklerken salına salına bir polis memuru geldi ve bizim zarfları aldı, bize de beni takip edin dedi. Polis memuru bizi daha sakin olan başka bir gişeye götürdü, bize koltukları göstererek bekleyin dedi. Bir 10 dk. sonunda Polis memuru bize seslendi ve tamam gidebilirsiniz dedi. Daha sonra çıkış kapısına yöneldik ama yanlış kapıya gitmişiz. İlk giriş yapanların valizlerini ve çantalarını detaylı kontrol ettikleri bir kapıya yönlendirdiler. Yanımızda yolda çocuklar yesin diye bir iki elma, mandalin vardı. Onları direk çöpe attılar. Neyseki fazla yiyecek birşey yoktu. Artık Şikago'daydık. Gelmeden önce hotwire.com dan araç kiralamıştım. Havaalanından çıktık ve araç kiralama şirketinin servisine binerek şirkete gittik. Çocuklar için booster (yükseltici) istedik. Otoyolda kullanmak için OGS benzeri "toll pass" aldık. Full sigorta ve full depo benzin ile aracı teslim aldım. Bu arada araç kiralama fiyatları çok uygun olmakla beraber yan hizmetler ve vergi ile fiyat inanılmaz artıyor. Biz "Full Size Car" bir aracı hotwire dan 3 gün için 140 dolara kiraladık. Şirkette arabayı almaya gittiğinizde şirket bize +280 dolar daha fiyat çıkardı, bu tamamen booster, toll pass, sigorta ve vergiler. Yani toplamda 420 dolar para verdik araç için. Şikago'ya iner inmez cep telefonlarımızın kullanılmadığını gördük, halbuki eşim yurt dışı için Vodafondan paket almıştı. Neyseki Türkiye'de iken Google Maps'den gideceğim yerin haritasını yakın karelerden çıktısını almıştım. Onları kullanarak Indiana yoluna (294 nolu yol) çıktık. Bu arada Amerika'da yollarda çok fazla şehir ismi yok, genelde otoyol numarası var. Bu bizi çok zorladı. Ama daha sonra alıştık. Bir ara yolu kaçırdık, başka yerlere gittik. Fakat Mc Donalds'lar çok yaygın ve ücretsiz internet var. Mc Donalds da durarak internete bağlandık, haritayı güncelledik ve devam ettik. Cep telefonunuza gitmeden önce internet gerektirmeyen bir GPS indirmenizi tavsiye ederim. Uzun bir yolun ardından otelimize varmayı başardık. Dinlendikten sonra 2.gün çevreyi gezdik. Daha sonra arkadaşım ile beraber daha önceden kontak kurup randevu aldığımız apartmanı görmeye gittik. Ev konusunu ilgili başlıkta yazacağım. Amerika'da trafik beni biraz zorladı. Yollarda her şeritten araçlar vızır vızır geçiyor. Trucklar normal arabalar ile aynı hızla gidiyor. Ayrıca hız limitlerinde gitsemde sürekli arabalar beni geçiyordu. Sanırım hata payını ekleyip de gidiyorlar. Bunun dışında genel olarak ilk izlenimim çok iyi. Yollar çok geniş. İnsanlar çok rahat. Eğer ingilizce biliyorum ama konuşmam zayıf diyorsanız ki ben de bu gruptayım Amerika tam bize göre, insanların rahatlığı sizi de rahatlatıyor ve konuşmaya başlıyorsunuz. Ben kendimi çok rahat hissettim Amerika'da. Bu gidiş-gelişin bize bir maliyeti oldu ama faydalı olduğunu düşünüyorum. Ev konusunu hallettik, gidince nasıl bir yer ile karşılaşacağımız gördük. Ayrıca gidince kartlarımız bir aksilik olmazsa gelmiş olacağı için resmi işlemlere hızlıca başlayabileceğiz. Temelli girişimiz Mart sonunda artık.
    Bugüne kadar birçok sorumun cevabını forumdan elde ettiğim için bende naçizane gördüğüm yaşadığım şeyleri aktarmaya çalışıyorum. Umarım okuyanlar için faydalı olur. İsteyen herkesin gitmesi ve süreci devam eden arkadaşların da sorunsuz bir şekilde vizelerini almasını diliyorum.

• büyük kısmını atlatmışsınız. Bundan sonraki hayatınızda başarılar. Yolunuz açık olsun.

• @mehmett iki çocukla bu kadar işi başarmanızı takdir ettim, işlerinizin rast gitmesine sevindim, temelli geldiğinizde inşallah mutlu olursunuz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mehmett paylasim icin cok tesekkurler 🙂 genel olarak diger yorumlarinizi ve deneyimlerinizi su konuda da duymak isteriz 🙂

https://yesilkartforum.com/forum/topic/90/amerika-da-green-cardla-yaşayanların-tecrübeleri/80

cok tesekkurler tekrardan.

• Selam arkadaşlar
    Biz 11 Şubat Pazar günü sabah 05:00 gibi transfer için ayarladıgımız Vito (Cünkü6 tane büyük 3 tane kabin 3 tane sırt çantası ve bir tane içi dolu 🙂 kedi kafesi) ile yola çıktık. Orada valizleri tasımak için taşıma aracı kiraladık.2 Güvenlikten geçerken görevli valizimizin birini açmamızı içinde yoğun metal olduğunu söyledi. Kamera başında oturanla yanındaki aralarında iddiaya girmişler. Birisi çatal bıçak demiş öbürü takım çantası. Tabi ki eşim takım çantasını almıştı o çıktı. Yani iddia için açtırdılar valizi. Biletlerimizi THY den almıştık,check in yaptırmaya giderken orada ÖZEN güvenlik ekibi önce pasaportlara ve sarı zarfın üstünde yazan bir şeye bakıp kaydettiler. sonra check in yapan yere geldik. Valizlerimiz tartıldı kimisi 23.5 kg kimisi 26.5 kg geldi ama hiç birisi 23 kg dan az değildi(THY bagaj hakkı 23X2+ 8Kg).Hiç sorun olmadan hepsini aldı (Çok hoş bir görevli kız). Bu arada kedimizin Tarım il Müdürlüğünde verilen sağlık raporunda (ki Cuma günü bizzat kedi kızımızı da götürerek aldık) ve pasaportunda, vurulan kuduz aşısının ne kadar süre geçerli olduğunu yazmamışlar. Görevli Kadın telefon açtı bir yerlere sordu. Biz de sorun olmaz da ABD ye girerken problem çıkabilir dedi.( Siz hayvanınızı götürecekseniz Veterinerin vurduğu kuduz aşısının geçerlilik tarihini(6ay mı 1 yıl mı) de yazmasını isteyin).Neyse kendisi yazdı sonra eşim Kedimizin uçuş ücretini ödemeye gitti( Bileti alırken kedimiz de kabinde bizimle gelecek diye rezervasyon yaptırmıştık, hayvanların uçuş ödemesi alanda yapılıyor). Kedimiz tartıldı kafesle beraber aşağı yukarı 8.100 gr geldi.Bir -iki ay öncesinden diyet yapmaya başadı kedi kızımız,çünkü 8 Kg dı ve kabinde gidebilmek için kafesle beraber en fazla 8 kg olması gerekiyordu. Neyse ki 7.200 grama kadar düşürebildik. Sonra kabin bagajlarını verdik herhalde kabin bagajımızın bir tanesi 15 kg geldi diğer ikisi de 8 kg dan biraz daha fazlaydı. hiç sormadı bile 🙂 08:15 te Uçağa bindikten sonra kabin görevlileri terlik çorap,üstünüze örtmek için örtü,yastık,diş fırçası,macunu dudak nemlendirici,uyku bandı vs.. getirdiler.Kedimize evden çıkmadan önce veterinerden aldığımız sakinleştiricinin yarısını verdik.Yolculuğun yarısında normale dönmeye başladı.Ama hiç sesi çıkmadı kuzumun. Eşim sıkılmasın diye kafesiyle beraber biraz koridorda tur attırdı. Sorun çıkarmadan yolculuk sonuna kadar idare etti.sınırsız yiyecek ve içecek servisi vardı uçakta. ABD saatiyle 11:45 te Türkiye saatiyle 20:00 de JFKye indik. herkesle beraber sıraya girdik 15-20 dakika sonra sıra geldi. herkesin söylediği gibi bizi başka bir odaya yada bölmeye almadılar. Sadece US vatandaşları başka sıradan girdi diğer herkes başka sırada aynı yerdeydi. Bizim gibi elinde sarı zarfı olan da yoktu. Neyse sıra geldiğinde zarflarımızı verdik ,önce talihli olarak benim parmak izimi alıp ortadaki kameradan fotoğrafımı çekti,sonra eşimin sonra kızımın en sonunda da kedimizin pasaportunu verdik. Sarı zarfları aldı pasaportlarımıza damga vurarak bize geri verdi. Veeeee Amerika'ya sorunsuz bir şekilde girdik veeee hatta iki hafta oldu. Alanda USCIS ödemesi yapamadık çünkü orada ödeme yokmuş. Bir iki gün sonra internetten ve kredi kartıyla yaptık. Perşembe günü SSN ofisine gittik henüz bilgilerimiz gelmemiş.Ama tekrar müracat ettik iki haftayı bulur dediler. SSN ofisine gidince orada formlar ayrı bir masada duruyor sizin doldurup hazır etmeniz gerekiyor ki işler çabuk yürüsün.Bu arada Bank Of Amerikada hesap açtırdık( SSN olmadan açmıyorlar diye biliyordum ama SSNmiz olmadığı halde hem benim adıma hem eşimin adına hesap açtık ve debit kartlarımızla çeklerimizi aldık. Şunu söylemek istiyorum SSN olmadan hiç bir şey yapamıyorsunuz. Ev kiralayamıyorsunuz(Tanıdığınızın evi yoksa) araba alamıyorsunuz,ehliyete başvuramıyorsunuz,Çocuğu okula kayıt yaptıramıyorsunuz. Biz hala SSN gelmesini bekliyoruz.Neyse hiç acelemiz yok buraya kadar geldik ya elbet hepsi sırayla olacak. O kadar gerildik ki Türkiye'deyken hepsi boşunaymış. Rahat olun arkadaşlar herşey sırası gelince oluyor.Umarım herkes bizim gibi sorunsuz bir şekilde giriş yapar. Yolunuz açık olsun.

• Merhabalar.

Öncesinde konu olmuş mu diye baktım ancak göremedim, varsa kusura bakmayın.

Telefon cihazları ile ilgili olarak; ABD ye ile girişte hemen masraf yapılmaması adına Türkiye'de çalışan 4G uyumlu nispeten yeni cihazlar (android) ABD ye ilk girişte alınacak hat+sim card ile çalışır mı? Sormamın nedeni şebeke çalışma frekanslarının farklılıklarından dolayıdır. Bu konuda tavsiyeleriniz nedir? Telefonlarımız çalışabilecek ise hangi şirketi tavsiye edersiniz?
    Teşekkürler.

• @yfamily bunu ben de merak ediyorum bazı kişilerin çalışmamış çünkü

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yfamily Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris içinde söyledi:

Merhabalar.

Telefon cihazları ile ilgili olarak; ABD ye ile girişte hemen masraf yapılmaması adına Türkiye'de çalışan 4G uyumlu nispeten yeni cihazlar (android) ABD ye ilk girişte alınacak hat+sim card ile çalışır mı? Sormamın nedeni şebeke çalışma frekanslarının farklılıklarından dolayıdır. Bu konuda tavsiyeleriniz nedir? Telefonlarımız çalışabilecek ise hangi şirketi tavsiye edersiniz?
    Teşekkürler.

telefon ile ilgili sorunuzu suraya yazar misiniz?
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/292/abd-de-kullandiginiz-telefonlar-ve-gsm-operatorleri/

Orada size frankanslari yazarak cevap vereyim. Evet, telefonun quadband olmasi butun sorunu cozer.

• @yfamily Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris içinde söyledi:

Merhabalar.

Teşekkürler.

TR'den getirdigimiz iPhone 4 be iPhone 6S Plus buradaki hatlarla calisti.

• @crazycells

@crazycells Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris içinde söyledi:

telefon ile ilgili sorunuzu suraya yazar misiniz?
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/292/abd-de-kullandiginiz-telefonlar-ve-gsm-operatorleri/
    Orada size frankanslari yazarak cevap vereyim. Evet, telefonun quadband olmasi butun sorunu cozer.

Hemen yazıyorum üstat.
    Teşekkürler.

• @sadriabi Teşekkürler.

@sadriabi Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris içinde söyledi:

TR'den getirdigimiz iPhone 4 be iPhone 6S Plus buradaki hatlarla calisti.

• İlk girişte yanımızda 20 000 dolar civarı bir nakit olsa sorun yaşar mıyız?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@civil_engineer Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris içinde söyledi:

İlk girişte yanımızda 20 000 dolar civarı bir nakit olsa sorun yaşar mıyız?

10.000 dolar ustunun kaydini aliyorlar, paranin kaynagini da gosterebilecek belgeleri yaninizda bulundurun.
    Yasal olmayan aktivitilerde bulunmadiginiz surece sorun yasamazsiniz 🙂

• Kaydını nerede alıyorlar acaba? Uçakta doldurduğumuz bir form vardı orada mı belirtiyoruz yoksa indiğimiz yerde parmak izimiz alındığı sırada mı ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@civil_engineer Gocmen Vize ile ABD'ye ilk giris içinde söyledi:

Kaydını nerede alıyorlar acaba? Uçakta doldurduğumuz bir form vardı orada mı belirtiyoruz yoksa indiğimiz yerde parmak izimiz alındığı sırada mı ?

ikisi de. Once ucakta doldurdugunuz gumruk formunda bunu belirtiyorsunuz, daha sonra giristeki memur o bilgiyi gordugunden size ayrintilari soruyor.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

92

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |