Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@turkay ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak içinde söyledi:

Merhaba avukatsız işlemlere başlamaya karae verdik.hem kendim hem 3 yaşındaki oğlum icin.cocuk olunca extra durum yada evrak soz konusu oluyor mu?ve doktor ücretleri ile ılgili bilginiz var mi?burada görüştüğüm bir doktor sadece benim için 580 dolar istedi.oglumun asi kartları yanimda ama kabul edip etmeyeceğini bilmiyorum.simdiden teskkur ederim

Evet, oglunuz icin de IR2 basvurusu yapacaksiniz, islemler tamamen ayni olacak. Kendisi icin ayri bir I-130 formu dolduracaksiniz ve yine ayri bir I-485 formu dolduracaksiniz. Yasi kucuk oldugundan, odediginiz ucret degisecek sadece.

Doktor ucretleri bildigim kadariyla yaklasik 400 dolar civari oluyor, cevrenizde bulunan baska birkac doktorla daha konusmanizi tavsiye ederim.

• IR2 belgeside ayrıca mi ucretlendiriliyor.avukat olmadan yaparsak sorun yasarmiyiz acaba.birde doktor raporunu da en başta göndermek gerekiyormus sanırım.
    Bunun dışında bir sorum daha olacak.ortak hesap açılması ılgili çok yazı okudum.ama bulunduğum yerdeki bankalar ssn olmadan açmıyor.yada at numarası istiyor.o numarada basvursakta iki aya anca geliyormus.bildigim kadarıyla sadece bank of amerikada hesap açılabiliyor ama alabama rainbow citydeyim.yakinlarimda bu baka yok.bu konuyla da ılgili bilgi verirseniz çok sevinirim.tesekkur ederim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

IR2 belgeside ayrıca mi ucretlendiriliyor.avukat olmadan yaparsak sorun yasarmiyiz acaba.birde doktor raporunu da en başta göndermek gerekiyormus sanırım.
    Bunun dışında bir sorum daha olacak.ortak hesap açılması ılgili çok yazı okudum.ama bulunduğum yerdeki bankalar ssn olmadan açmıyor.yada at numarası istiyor.o numarada basvursakta iki aya anca geliyormus.bildigim kadarıyla sadece bank of amerikada hesap açılabiliyor ama alabama rainbow citydeyim.yakinlarimda bu baka yok.bu konuyla da ılgili bilgi verirseniz çok sevinirim.tesekkur ederim

Evet, Green Card alacak herkes icin ayri bir basvuru gerekiyor. Yok, avukatlik bir durum yok 🙂 sizin dosyanizla ayni zaten sureci, sadece siz nasil evlilik iliskinizin gercek oldugunu kanitlamak icin belge gonderiyorsaniz, cocugunuzun da sizin cocugunuz oldugunu gosteren belgeleri gondermesi yeterli...

Evet, doktor raporlarini butun form ve belgeleri hazirladiktan sonra alip, hepsini beraber gonderin.

Banka subelerinin kendi inisiyatifinde maalesef, bir sube hesap acmiyorsa, digerine gidip sorun. Ayrica evlilik sonrasi esiniz ile ortak hesap da acabilirsiniz sanirim, boyle bir sey denediniz mi?

• IT numarası istiyor burdaki bankalar.o numarayı alacağımız yerde ya pasaport aslını yada sertifikalı kopyasını istiyor.kargo ile göndermek gerekiyormus.pasaportu kaybolanlar olmuş risk atamadım.sertıfıkalı kopyada konsolosluktan alınıyor sanırım.noter kabul etmiyor galıba.arastırdım sadece bank of amerika sorunsuz hesap açıyor oda burda yok.yatın belgelerimi kendim doldurmaya baslıcam.sıze tekrar sorularım olur kesin:) teşekkür ederim

• Mrb ben formları doldurmaya basladim.ama kafama takılan sorular var.biraz uzun olacak ama yardımcı olursanız sevinirim

1. uc yasindaki oglum için
      I-130, I-485 , I-693, I-131 ve I-R2 BELGELERI
      benim icin;
      I-130, I-485 , I-693, I-131, I-130A ve I-765
      Abd vatandaşı esim icin;
      I-864 ve G-1145
      Formları doldurulacak sanirim.bu evraklarda bir eksiklik varmıdır önce bunu sormak istiyirum.

2. I-130 belgesini esim; benim ve oğlum için dolduracak.peki I-130 A Belgesinden oğluma içinde dolduracak mi.

3. I-94 belgesi dolduracakmışım

4. IR2 Belgesinde evlatlık olmaktan bahsediyor kafam karisti.bu evrakla ilgili başka bir bilginiz var mıdır

Birde nufus kayit örneğinin ingilizcesini e devlet alabiliyormuyum.( e devlet şifresi olmadığı için babasının nufus kaydının altında cikiyor.ben kendi babası ve oğlumun isminin yazdığı nufus kayit örneğini e devletten alsam kabul görür mü.

Uzun oldu ama kusura bakmayin.simdiden teşekkür ederim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Mrb ben formları doldurmaya basladim.ama kafama takılan sorular var.biraz uzun olacak ama yardımcı olursanız sevinirim

1. uc yasindaki oglum için
      I-130, I-485 , I-693, I-131 ve I-R2 BELGELERI
      benim icin;
      I-130, I-485 , I-693, I-131, I-130A ve I-765
      Abd vatandaşı esim icin;
      I-864 ve G-1145
      Formları doldurulacak sanirim.bu evraklarda bir eksiklik varmıdır önce bunu sormak istiyirum.

2. I-130 belgesini esim; benim ve oğlum için dolduracak.peki I-130 A Belgesinden oğluma içinde dolduracak mi.

3. I-94 belgesi dolduracakmışım

4. IR2 Belgesinde evlatlık olmaktan bahsediyor kafam karisti.bu evrakla ilgili başka bir bilginiz var mıdır

Birde nufus kayit örneğinin ingilizcesini e devlet alabiliyormuyum.( e devlet şifresi olmadığı için babasının nufus kaydının altında cikiyor.ben kendi babası ve oğlumun isminin yazdığı nufus kayit örneğini e devletten alsam kabul görür mü.

Uzun oldu ama kusura bakmayin.simdiden teşekkür ederim

1. Evet, tam gorunuyor.

2. Hayir, sadece es icin.

3. Hayir, bu belgeyi siz doldurmayacaksiniz, USCIS'ten alacaksiniz:

sitede "get most recent i-94" kismina tiklayin.

4. Cocugunuz evlatlik mi? O durumda ilgili belgeleri ve ingilizce cevirilerini de gondermeniz gerekiyor.

Hayir, nufus kayit orneginin ingilizcesini e-devletten alamiyorsunuz.

• @crazycells yok benim oğlum evlatlık degil.babasi turkiyede.benim yanimda şuan.simdi abd vatandaşı olan esim onada sponsor oluyor bu durumda siz demiştiniz aynı belgeleri doldurun birde oğlunuz için IR2 belgesini de ekleyim diye.o belgeyi bulamadım ben.bunuda eşimin mi doldurması lazim.ve bu belge ne ise yariyor.extra ücretli mi..
    Birde e devletten babasinin nufus kayit ornegi altinda oglumun ki cikiyor bunu kabul ederler mi.14 yasindan kucuklerin e devlet sifresi olmuyormus.yoksa turkiyeden direk oglum adina mi belge alip kargo mu yaptirayim.
    Paylaşımlarınız icin cok tesekkur ederim.size danışmadan ilerlemek pek mümkün degil:)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells yok benim oğlum evlatlık degil.babasi turkiyede.benim yanimda şuan.simdi abd vatandaşı olan esim onada sponsor oluyor bu durumda siz demiştiniz aynı belgeleri doldurun birde oğlunuz için IR2 belgesini de ekleyim diye.o belgeyi bulamadım ben.bunuda eşimin mi doldurması lazim.ve bu belge ne ise yariyor.extra ücretli mi..
    Birde e devletten babasinin nufus kayit ornegi altinda oglumun ki cikiyor bunu kabul ederler mi.14 yasindan kucuklerin e devlet sifresi olmuyormus.yoksa turkiyeden direk oglum adina mi belge alip kargo mu yaptirayim.
    Paylaşımlarınız icin cok tesekkur ederim.size danışmadan ilerlemek pek mümkün degil:)

Evet, cocugunuzun sponsorla olan iliskisini gosteren resmi belgelerden bahsediyordum... Su sekilde ozetleyeyim:

Form I-130 Petition for Alien Relative

• Form I-130 - ABD vatandasi uvey anne/baba tarafindan doldurulup imzalanacak
    • online bilgilendirilme amacli opsiyonel olarak Form G-1145
      (bu formlar hakkindaki sorularinizi su konuda sorabilirsiniz: https://yesilkartforum.com/forum/topic/422/i-130-formu-ile-ilgili-sorular)
    • $535 form ucreti (check ya da money order)
      (guncel form ucretleri icin su sayfayi kontrol edebilirsiniz: https://www.uscis.gov/forms/our-fees )
    • ABD vatandasi olan anne/babanin ABD vatandasliginin kaniti (dogum belgesinin, pasaport biyografi sayfasinin ya da vatandasligini gosteren diger belgelerinin fotokopisi)
    • GC alacak cocugun pasaport biyografi sayfasinin fotokopisi
    • GC alacak cocugun en sonki I-94 formu (https://i94.cbp.dhs.gov/I94/#/recent-search) (Eger ABD'deyse)
    • Sponsorun su anki ve onceki evliliklere ait dokumanlarin fotokopileri (eger daha once bosandiysaniz, ilgili bosanma kararlari ya da olum ilanlari)
    • Cocukla olan resmi iliskinizi gosteren belgeler (dogum belgeleri, nufus kayit ornegi, cocugun oz anne/babasinin bosandigina ve yeniden evlilik yaptigina dair belgeler)

Diger bilgiler icin: https://www.uscis.gov/system/files_force/files/form/i-130instr.pdf

• Teşekkür ederım.cok soru soruyorum ama kusura bakmayın.
    pekı yukarda açıkladığım oğlumla ilgili olan nüfus kayıt örneği almam ile ilgili bilginiz var mı acaba!
    Bırde eşim benden önce iki kere daha evlenmiş her ikisininde mi boşanma evraklarını mi gondermelıyız.yoksa en son olan yeterli mı?
    Yanı eşim oğlum için I-130 belgesini doldurduğunda yeterli mi oluyor.IR2 Başvurusu yapmış mı oluyoruz bu durumda yoksa ayrıca mi yapılan bir işlem, ayrıca yapılıyorsa nerden yapıcaz ben bulamadım:)

Çok çok teşekkür ederım.cok vaktinizi aldım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Teşekkür ederım.cok soru soruyorum ama kusura bakmayın.
    pekı yukarda açıkladığım oğlumla ilgili olan nüfus kayıt örneği almam ile ilgili bilginiz var mı acaba!
    Bırde eşim benden önce iki kere daha evlenmiş her ikisininde mi boşanma evraklarını mi gondermelıyız.yoksa en son olan yeterli mı?
    Yanı eşim oğlum için I-130 belgesini doldurduğunda yeterli mi oluyor.IR2 Başvurusu yapmış mı oluyoruz bu durumda yoksa ayrıca mi yapılan bir işlem, ayrıca yapılıyorsa nerden yapıcaz ben bulamadım:)

Çok çok teşekkür ederım.cok vaktinizi aldım.

Oglunuzun bilgileri de yer alacagindan kendi nufus kaydinizi gonderebilirsiniz.

Sonlanmis butun evliliklere dair belge vermenizi tavsiye ederim.

Evet, I-130 basvurusunu gonderince, IR-2 basvurusu yapmis oluyorsunuz, Green Card almasi icin de I-485 gondermelisiniz. Iki basvuru sureci de tamamlaninca, oglunuzun Green Card'i onaylanmis olacak.

• Herkese merhabalar;
    Geçen hafta belgelerim Uscis ofisine ulaştı. Merak ettiğim şey belgeleri gönderdikten sonraki işlemler neler oluyor?
    Merak ettiğim başka bir şey belgeleri gönderdikten ne kadar bir süre içinde geri dönüş yapılıyor?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@burhanaktas ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak içinde söyledi:

Herkese merhabalar;
    Geçen hafta belgelerim Uscis ofisine ulaştı. Merak ettiğim şey belgeleri gönderdikten sonraki işlemler neler oluyor?
    Merak ettiğim başka bir şey belgeleri gönderdikten ne kadar bir süre içinde geri dönüş yapılıyor?

Eksik evrak yoksa, bir sonraki asama biyometrik randevu ve sonraki asama mulakat olacak. 2-3 hafta icerisinde biyometrik randevu ile ilgili bilgilendirme alirsiniz diye tahmin ediyorum.

I-130 basvurusu zaten USCIS'in belgelere bakip kabul edecegi bir form, I-131 ve I-765 basvurularini da yaptiysaniz kabul edildikten sonra size gonderilecek (bu aralar 3 ayda geldigini iletmislerdi). EAD'nin ustunde Advance Parole bilgisi de yer alacak, dolayisiyla ayni karti iki amacla da kullanabileceksiniz.

I-485 mulakati icin su konuyu inceleyebilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/118/aos-adjustment-of-status-ile-green-card-almak

Guncel tarihleri net olarak bilmiyorum maalesef, siz de asamalarda ilerledikce foruma aktarirsaniz ve mumkunse tarihleri imzaniza da aktarirsaniz sevinirim. Guncel tarih bilgileri konuda yer almis olur. Bol sanslar.

• @crazycells Merhaba, evraklarım USCIS'e ulaşmış, sms ile bildirim geldi. Travel document gelmeden ülkeyi terketmemem gerektiğini biliyorum ama turist vizem 10 yıllık ama 6 ay kalma süresi yeni doldu. Süre uzatması için başvuru yapmam gerekiyor mu? Evlendiğim için gerek yok diye okumuştum bir yerde ama bulamadım şu an. Vizeden emin olmadığım için sormak istedim. Bu arada travel document geldikten sonra vize ya da kalma süresi geçti vs ülkeye girince sorun yaşamamak için ne yapmam gerekiyor? Türkiye'de de düğün yapacağız evrak geldikten sonra. Heyecanla bekliyoruz evrakları:)

• Mrb saglik raporu icin islemlere basladik.bazi asilar ucretsiz vurulabiliyormus bizde bugun ogrendik.madison co hilty dept. Diye yaziyor evragin uzerinde.bilgi vermek istedim.
    Birde sorum olacak.alabama eyaletinde evlenirken esinin soyadini yazmiyorlar evlilik sertifikasina.bunu sorduk ama.bu sekilde oldugu soylendi.benim kendi adim soyadim yaziyor.ben Esimin soyadini kullanmak istiyorum.smdi evraklari doldururken Ben esimin soyadini yazarsam sorun olur mu? Yoksa evlilik sertifikasindaki gibi kendi soyadim ile devam edip sonra mahkeme you ile mi degisiklige gidicem
    Birde I 485 belgesinde suanki statunuz nedir diye bir soru var? Ben ekimde turist vizesiyle geldim.subatta evlendim.6 ayim nisanda doluyor.
    Tesekkur ederim

• @turkay Merhaba, tebrikler öncelikle. Aynı süreci yeni atlattım ve ben de aynı soruyu sormuştum. En kolayı konsolosluğa gidip soyadı değişikliği yapıp, kimlik ve pasaportu yenilemek oluyor. Yeniledikten sonra orada "Birth Certificate" örneği de veriyorlar yeni soyadınızla. Bu şekilde yeni soyadı ile başvurabilirsiniz ve tüm evraklar yeni soyadınızla gelir. Uscis contact center da aynı şekilde dönüş yaptı. Formlarda da daha önce kullandığınız isim, soyisim kısmında da evlenmeden önceki soyadınızı yazacaksiniz. Formdaki status de turist vizesi B2 olarak yazacaksiniz.

• @aslimh Mrb çok teşekkür ederim.ama.bulundugum bölgede konsolosluk yok.en yakını 10 saat uzaklikta.bu işi başka türlü cozemiyormuyum.yani kendi soyadımız devam etsem sorun olurmu.burda bir avukata sordum.bana kendi soyadınla devam edersin.green kartin o soyadıyla gelir dedi.ama sen evragini birt cerrtifikani gösterince orda eşinin soyadıyla düzenlenir dedi.kafam.karisti açıkçası. Siz ne aşamadasınız bu arada ve nerde yaşıyorsunuz.
    Hepimiz için hayırlı olur insallah

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aslimh ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak içinde söyledi:

@crazycells Merhaba, evraklarım USCIS'e ulaşmış, sms ile bildirim geldi. Travel document gelmeden ülkeyi terketmemem gerektiğini biliyorum ama turist vizem 10 yıllık ama 6 ay kalma süresi yeni doldu. Süre uzatması için başvuru yapmam gerekiyor mu? Evlendiğim için gerek yok diye okumuştum bir yerde ama bulamadım şu an. Vizeden emin olmadığım için sormak istedim. Bu arada travel document geldikten sonra vize ya da kalma süresi geçti vs ülkeye girince sorun yaşamamak için ne yapmam gerekiyor? Türkiye'de de düğün yapacağız evrak geldikten sonra. Heyecanla bekliyoruz evrakları:)

gozunuz aydin, surecinizi imzaniza tasiyin isterseniz; bizim icin de takip etmesi kolaylasir.

Artik turist vize statunuzu uzatmamalisiniz, gocmen olacaksiniz cunku.

Size gonderilecek Advance Parole dokumani ile giris cikis yapabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@turkay ben de sayin @aslimh 'in dedigi gibi yapmanizi tavsiye ederim.

• @crazycells Tekrar merhaba. Ablam H1B ile Greencard aldı. O da süreci biliyor. O ısrarla diyor ki sana EAD gelecek ve Advance Parole gelip gelmeyeceği belli değil. Gelmezse ne olacak, nasıl ülke dışına çıkacaksın? Belki turist vizesi kalma süreci uzatma başvurusu yapman gerekecek ya da başka bir şey. Onun arkadaşının neredeyse 2 yıldır Advance Parole dokümanı gelmemiş. Advance Parole gelmediği sürece vize kalış sürem dolduğundan başka bir şey yapmam gerekiyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aslimh ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak içinde söyledi:

@crazycells Tekrar merhaba. Ablam H1B ile Greencard aldı. O da süreci biliyor. O ısrarla diyor ki sana EAD gelecek ve Advance Parole gelip gelmeyeceği belli değil. Gelmezse ne olacak, nasıl ülke dışına çıkacaksın? Belki turist vizesi kalma süreci uzatma başvurusu yapman gerekecek ya da başka bir şey. Onun arkadaşının neredeyse 2 yıldır Advance Parole dokümanı gelmemiş. Advance Parole gelmediği sürece vize kalış sürem dolduğundan başka bir şey yapmam gerekiyor mu?

Hayir, kesinlikle turist vizenizi uzatmayin. H1B ve L1 vizelerine Advance Parole gerekmiyor, o nedenle ablaniza vermemisler; ama sizin durumunuzda gerekiyor. EAD'nin ustunde zaten Advance Parole dokuman olarak kullanilabilecegi yaziyor olacak, surec sonuclanana kadar onunla ABD'ye sorunsuz giris yapabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

• 27
  • 41
  • 114
  • 57
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

94

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |