Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @volkanu okul hesap açılış tarihi, son bir yıldaki hareketler ve güncel parayı göstermemi istiyor ama. En azından sitelerinde böyle yazıyor

• @ahmet-tokdemir çok pardon, ben mesajınızdaki "Gerek okuldan kabul alma" kısmını okumuşum ama algılamamışım sanırım.

Sadece vize için geçerli benim söylediğim. Yurt dışında okul okumadığım için bu yönde bir tecrübem yok maalesef.

• @volkanu sorun yok teşekkür ederim yine de 🙂

Konu ile alakalı bilgisi olanların yanıtlarınıı bekliyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ahmet-tokdemir Bank Statement ile ilgili içinde söyledi:

Herkese merhabalar

Gerek okuldan kabul alma, gerekte vize görüşmesinde banka hesap dökümünündeki hareketlerin önemi nedir acaba? Sadece yeterli bir meblağ para göstermek dezavantaj mıdır vize reddi açısından?

Eger hesapta hareket yoksa ve bu paranin site ait olmadigini dusunuyorlarsa bu paranin kaynagi konusunda sorular gelebilir. Fakat hareket olmasi, paranin uzun suredir hesapta oldugunu gostereceginden bu konudaki supheleri ortadan kaldirabilir.

Yani kisaca, olmasi avantaj ama olmamasi cok buyuk bir problem degil.

• @crazycells teşekkürler bir nebze içim rahatladı 😊

• Herkese selamlar

Şu ana kadar açılmış bütün öğrenci vize başlıklarını inceledim. Kendi çapımda bütün araştırmalarımı bitirdikten sonra harekete geçtim ve ilk olarak okula başvurdum ve kabul adlım. I-20 formum şuan yolda geliyor.

Öncelikle acenta olmadan hareket etmek vize açısından konsoloslukta dezavantaj oluşturur mu bunu sormak istiyorum.

ikinci sorum I-20 formu elime geçtikten sonra sırasıyla hangi aşamaları yapmam gerekli? (Sevis ds160 vs.) . Özellikle hangi belgeler hangi dekontları atlamamam gerekiyor vs. tecrübesi olanların yardımlarını bekliyorum. Kendi araştırmalarımı yaptım ama emin olmak için üstünden geçmek kontrol etmek maksadım.

Son olarak vize görüşmesinde yanımda götürmem gerekenleri listeledim. Eğer eksiğim varsa yada eklememin faydalı olacağını düşündüğünüz bir şey olursa aşağıdakilere ne gibi ekleme yapmamı önerirsiniz?

•I-20 ve kabul mektubu
    •160 dolar ödendi belgesi
    •Ds-160 formu
    •Sevis belgesi
    •Bank Statement ve konsolosluk için referans mektubu
    •Mali Destek mektubu
    •Tapular ve emlak beyannamesi
    •Öğrenci belgesi ve Transkript
    •Biyometrik Fotoğraf (6 ay önceden minimum )

Şimdiden teşekkürler.

• @ahmet-tokdemir Bol şanslar şimdiden.

• @paw-of-eagle teşekkür ederim 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ahmet-tokdemir Danışman/Acenta olmadan Vize almak içinde söyledi:

Herkese selamlar

Şu ana kadar açılmış bütün öğrenci vize başlıklarını inceledim. Kendi çapımda bütün araştırmalarımı bitirdikten sonra harekete geçtim ve ilk olarak okula başvurdum ve kabul adlım. I-20 formum şuan yolda geliyor.

Öncelikle acenta olmadan hareket etmek vize açısından konsoloslukta dezavantaj oluşturur mu bunu sormak istiyorum.

ikinci sorum I-20 formu elime geçtikten sonra sırasıyla hangi aşamaları yapmam gerekli? (Sevis ds160 vs.) . Özellikle hangi belgeler hangi dekontları atlamamam gerekiyor vs. tecrübesi olanların yardımlarını bekliyorum. Kendi araştırmalarımı yaptım ama emin olmak için üstünden geçmek kontrol etmek maksadım.

Son olarak vize görüşmesinde yanımda götürmem gerekenleri listeledim. Eğer eksiğim varsa yada eklememin faydalı olacağını düşündüğünüz bir şey olursa aşağıdakilere ne gibi ekleme yapmamı önerirsiniz?

•I-20 ve kabul mektubu
    •160 dolar ödendi belgesi
    •Ds-160 formu
    •Sevis belgesi
    •Bank Statement ve konsolosluk için referans mektubu
    •Mali Destek mektubu
    •Tapular ve emlak beyannamesi
    •Öğrenci belgesi ve Transkript
    •Biyometrik Fotoğraf (6 ay önceden minimum )

Şimdiden teşekkürler.

su konudaki ilk iletiyi incelediniz mi? Burada basvuru asamalari ve belgeler sira sira yaziyor aslinda:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/97/f-m-öğrenci-vizeleri

Sizin liste de tam gorunuyor, ama yine de konudan kontrol edin bence.

Siz danisman kullansaniz bile konsolosla kendiniz muhattap olmalisiniz, dolayisiyla kesinlikle size bir avantaj saglamaz. Maalesef danisman size sadece bir yere kadar yardimci olabilir, ayrica bu isi daha once yapmis olmasi sizin vize almanizi da garanti etmiyor ne yazik ki. Danismanla calisip red alan da cok fazla kisi var.
    Ben genel olarak sizi, sizden daha iyi hickimsenin anlatmayacagini dusundugumden bu tur islemler icin danismanlik almanizi tavsiye etmiyorum. Hickimse sizin dosyaniza, sizin vereceginiz kadar onem vermez.

Bol sanslar.

• @crazycells evet o konu dahil hepsini inceledim ve orda yazılanlara göre hareket edeceğim. Danışman kısmı için vizeyi garantilemediğini biliyorum hatta insanların kendi başına halledebileceği şeyler için bile “bi danışman ile çalışmanızı şiddetle öneririm” tarzı çok tavsiye gördüm. Ben fazladan bi maliyetin altına girmemek için kendim halletmeye çalışıyorum işlerimi. Sadece görüşme esnasında bi artısı var mıdır onu öğrenmek istedim. Cevabınız için teşekkür ederim 😊

• Merhaba;
    21 Yaşındayım 6 Aydır Bir Firmada Yazılım Geliştiriciyim Çalışıyorum (Web Developer)
    2016 'da liseden mezun oldum, üniversiteye kaydoldum 1,5 sene okudum bölümü sevmediğim için bıraktım.(transkript düşük haliyle) mezun olmadım.
    Daha sonra ;

Yazılımla İlgili Bilişim Akademisinde Eğitim Aldım Üstün Başarı Sertifikası İle Bitirdim.
    Yazılım Alanında kendimi geliştirmem için ingilizcem iyi olması lazım bu yüzden amerikada bir üniversitede ingilizce dil eğitimine başvurdum kabul aldım I-20 bekliyorum.
    İngilizce Dil Kursuna Gittim B1 İle mezun oldum, Sertifika Aldım.
    Sponsorum Abim olacak kendisi daha önce aynı üniversiteden eğitim aldı geri döndü Türkiye'ye, Hesabında okulun istediği bütçe mevcut. (benim hesabıma mı atmalı parayı görüşmeye gittiğimde ?)

Dil Eğitiminin devamında aynı üniversitede IT akademik programını okumak istiyorum.

Çalışan olarak mı başvurmalıyım yoksa sadece lise mezunu birisi olarak mı ?
    Sizce F1 vize alma şansım nedir?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ahmetkor calistiginizin bilgisini de formlara girin kesinlikle.

sponsorunuz abiniz olsa da, harcayacaginiz parayi kendi hesabiniza gecirmenizi tavsiye ederim, ayrica abinizin maddi durumunu da belgeleyebilirsiniz mulakat sirasinda.

Bence dil okulu sonrasinda okuma planlarinizdan cok bahsetmeyin, eger geri donmeyeceginizi dusunurlerse vize almaniz zorlasabilir.

Bu bolumdeki ilgili konulara goz atmanizi tavsiye ederim:
    https://yesilkartforum.com/forum/category/89/öğrenim-vizeleri-f-m-ve-j

• Başka önerisi olan var mı arkadaşlar ?

• Türkiye'de dil kursuna gittiniz mi diye sorduklarını duymuştum, belki burda 3-6 aylık bir kursa gidip sonra başvurmanız daha iyi olabilir.

• @ahmetkor F1 Vizesi Hakkında Lütfen Acil Yardım ! içinde söyledi:

Başka önerisi olan var mı arkadaşlar ?

gözümün önünde 30 kişiye vize verildiğini gördüm. verecek olan memur istersen ilkokul mezunu ol veriyor vermeyecek olan ise harvarddan kabulun olsa vermiyor. benım sana tek tavsıyem kanada avustralya schengen ıngıltere gıbı bır ulkeye ya da bolgeye bırden fazla gıdıp gelmen. hemen herkes ıcın tek krıter buydu desem yerıdır.

• Aldığım duyumlara göre zannediyorum ki rahip olayı zamanında olan politik gerginlik dolayısıyla gözle görülür şekilde artan red oranları şu sıralar tekrar normal seviyesine inmiş gibi görünüyor. Şanssızlık bu ya tam da o sıralarda vize randevum vardı. Olan da bizim hayallere oldu. 🙂

• @ahmettyetmez54 F1 Vizesi Hakkında Lütfen Acil Yardım ! içinde söyledi:

Aldığım duyumlara göre zannediyorum ki rahip olayı zamanında olan politik gerginlik dolayısıyla gözle görülür şekilde artan red oranları şu sıralar tekrar normal seviyesine inmiş gibi görünüyor. Şanssızlık bu ya tam da o sıralarda vize randevum vardı. Olan da bizim hayallere oldu. 🙂

yurtdışına çıkmamış olanlara olumsuz bakıs gene var. ulkede krız var malesef ve mıllet cekıp gıtme derdınde.

• @dustyblue Haklısınız. Konsolosluğun en çok dikkat ettiği şey de bu. Geri döneceğini kanıtlaman gerek. Yurtdışında herhangi bir ülkeye gidip geri dönmüş olman çok büyük avantaj sağlar. Ben daha önce yurtdışına çıkmadım. Bunun büyük dezavantajı var tabi ki. Ama yine de büyük oranda buna göre değerlendirmeleri biraz mantıksız gibi geliyor kulağa. Sonuçta mesela Schengen alırken de yurtdışına çıkmamış olman dezavantaj oluyor. Şimdi her ülke vize verirken bu şekilde bir tutum sergilerse biz nasıl vize alacağız. Bu hususta biraz daha esneklik olması daha sağlıklı olur kanaatimce.

• @ahmettyetmez54 F1 Vizesi Hakkında Lütfen Acil Yardım ! içinde söyledi:

Aldığım duyumlara göre zannediyorum ki rahip olayı zamanında olan politik gerginlik dolayısıyla gözle görülür şekilde artan red oranları şu sıralar tekrar normal seviyesine inmiş gibi görünüyor. Şanssızlık bu ya tam da o sıralarda vize randevum vardı. Olan da bizim hayallere oldu. 🙂

Ne sordular hocam ? Neden red yediniz?
    Mali durum nasıldı ?
    Okul kayıt vs bahsederseniz güzel olur.

Ben daha önce yurtdışına çıkmadım , 2012 de abim f1 ile gitti o da o zaman çıkmamıştı yurtdışına dolayısıyla büyük bir etken olduğunu zannetmiyorum.

• @ahmetkor Baştan özetle anlatayım. Yaklaşık 4 ay TOEFL sınavına çalıştım ve yeterli puanı aldım. Sonra okul ile iletişime geçtim ve gerekli belgeleri gönderdim. Daha sonra okuldan kabul aldım. Okuldan I-20 belgesi ve kabul mektubu geldi. Bunlarla birlikte diğer belgeleri de hazırlayarak vizeye başvurdum. Görüşme sırasında kadın görevli bana sırasıyla şu soruları sordu
    1)Neden bu programı (Computer Science) seçtiniz?
    2)Neden Amerika?
    3)Transkriptinizi görebilirmiyim?
    3)Masraflarınızı nasıl ve kim karşılayacak? Bunu kanıtlayan belgeleriniz var mı?
    4)Anan baban ne iş yapar?
    5)Daha önce yurtdışında bulundunuz mu?

Bu sorulara kendi durumuma uygun cevaplar verdim. Soruları sorarken yüzüme pek bakmadı ve çok soğuk davrandı. Bilgisayardan bir şeyler yaptı. Sonra bir adet red kağıdı aldı bana uzattı. Çok üzgünüm falan dedi (Üzgün falan da değildi aslında). Yaklaşık 2 dakika sürdü.

Mali durumum ise okulun minimum istediği miktardı. Banka hesabımda 30 bin dolar olduğunu gösteren bir belge götürdüm.

Yurtdışına çıkmış olma mevzusu da @DustyBlue 'nun dediği gibi son zamanlarda ülkedeki kriz ve ona bağlı olarak yaşam standartlarının çok düşmesi ve geleceğin karanlık görünmesi sebebiyle gençlerin kendini ilk fırsatta yurtdışına atıp bir daha geri dönmeme düşünceleri sebebiyle dikkate alınıyor. Eskiden çok fazla önem verilmiyor olsa da artık çok fazla dikkate alınıyor malesef. Tabi bu sadece bir etken. Tamamen buna bağlı değil. Eğer ki okulu bitirdikten sonra Türkiye'ye geri dönebileceğinizi farklı şekillerde kanıtlayabilirseniz yurtdışına çıkmış olma mevzusuna takılmayacaklardır. Bu konuda içiniz rahat olsun.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

69

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |