Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@wedofun Amerikan Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerine Katilmak içinde söyledi:

@freeworld merhaba
    Yaşadığınız yerde ki otomotiv sektöründen bahseder misiniz ? Hangi firmalar var ? Bu Fabrikalar da hangi uzmanlığa sahip insanlar çalışabilir? Kendi işinizden bahseder misiniz?

Merhaba Sayın @wedofun

Konuyu daha uygun olması açısından buraya aldım.

Yaşadığım yer North Carolina eyaleti Charlotte şehri bölgesi. Bir çok firma var. Benim çalıştığım firma ise genellikle SUV tarzı tüm araçlara AWD özelliğini sağlayan PTU ve RDM adındaki mekanizmayı üretiyor.

Çalıştığım firma ve tüm benzeri firmalarda üretim, mühendislik, lojistik, planlama, kalite vb tüm dalları barındırıyor. Zira fabrika dediğimiz zaman tahmin edersiniz bir çok dal oluyor.

Ben Tedarik Zinciri departmanında çalışıyorum. Planlama geçmişinden sonra, şuan 2021 itibari ile tedarik zinciri IT sistemleri projelerini yönetiyorum.

Tedarik Zinciri ve Lojistik bölümü ABD’de her eyaletinde ve her alanında iş bulabileceğiniz bir meslek.

Türkiye’de bu dalda çalışan ve aynı meslekte ilerlemek isteyenler için ABD’de aynen devam ettirebileceklerinin garantisini verebilirim. Çünkü ABD’de otomotiv sektörüde bir hayli aktif. En son baktığımda, sadece çalıştığım firmanın ABD genelindeki açık pozisyon ilanları yüzün üzerindeydi.

Aşağıdaki tüm markalar ABD sınırlarında araç üretmekteler. Listeden de görülebileceği gibi büyük bir sektör.

• Ford
    • GM
    • FCA
    • Honda
    • Toyota
    • Nissan
    • Subaru
    • VW
    • Tesla
    • Hyundai
    • Kia
    • BMW
    • Daimler
    • Volvo

• Sayın @freeworld ellerine saglık çok güzel bilgiler mesleki deneyim isteniyormu acaba alanda tabi birden fazla alan var farkındayım ama sizin bildiginiz çok deneyim gerektirmen açık pozisyonlar nelerdir. Bilginiz varsa tabi yeni gelecek arkadaşlara çok yardımcı olacaktır. Tekrar elinize saglık

• ⭐⭐⭐

@rüzgar Otomotiv Sektörü içinde söyledi:

Sayın @freeworld ellerine saglık çok güzel bilgiler mesleki deneyim isteniyormu acaba alanda tabi birden fazla alan var farkındayım ama sizin bildiginiz çok deneyim gerektirmen açık pozisyonlar nelerdir. Bilginiz varsa tabi yeni gelecek arkadaşlara çok yardımcı olacaktır. Tekrar elinize saglık

Sn @rüzgar
    Beyaz yaka (Maaşlı) pozisyonlarında mutlaka bir deneyim geçmişi aranıyor fakat saatlik ücretle (mavi yaka) çalışılan pozisyonlarda açıkçası doğru düzgün çalışacak personel bile bulunamıyor - en azından bu bölgede.

Her hafta en az 30 kişi alınıyor işe ve bir o kadarda çıkıyor. Turnover rate çok yüksek. Mavi yaka pozisyonlarda sanıldığının aksine çok fazla zor olan işler değil ama gelişmiş ülke olmasının verdiği rahatlık ve tembellik ile insanlar bu pozisyonlara rağbet göstermiyor. Halbuki bu pozisyonların senelik fazla mesailerle vs yaklaşık $40k lere kadar kazancı var.

• @freeworld Otomotiv Sektörü içinde söyledi:

@rüzgar Otomotiv Sektörü içinde söyledi:

Sayın @freeworld ellerine saglık çok güzel bilgiler mesleki deneyim isteniyormu acaba alanda tabi birden fazla alan var farkındayım ama sizin bildiginiz çok deneyim gerektirmen açık pozisyonlar nelerdir. Bilginiz varsa tabi yeni gelecek arkadaşlara çok yardımcı olacaktır. Tekrar elinize saglık

Sn @rüzgar
    Beyaz yaka (Maaşlı) pozisyonlarında mutlaka bir deneyim geçmişi aranıyor fakat saatlik ücretle (mavi yaka) çalışılan pozisyonlarda açıkçası doğru düzgün çalışacak personel bile bulunamıyor - en azından bu bölgede.

Her hafta en az 30 kişi alınıyor işe ve bir o kadarda çıkıyor. Turnover rate çok yüksek. Mavi yaka pozisyonlarda sanıldığının aksine çok fazla zor olan işler değil ama gelişmiş ülke olmasının verdiği rahatlık ve tembellik ile insanlar bu pozisyonlara rağbet göstermiyor. Halbuki bu pozisyonların senelik fazla mesailerle vs yaklaşık $40k lere kadar kazancı var.

Cevabınız için teşekkür ederim. Aslında maaş olarak kötü durmuyor ne kadar kazanılacağı belli olmayan işler dense belli bir süre böyle elemana çok ihtiyaç olan sektörlerde çalışmak deneyim artırmak bence mantıklı çok sağ olun

• @freeworld bende tr de otomotiv sektöründe çalışmaktayım. Eğer sizin için problem olmazsa çalıştığınız firmanın adını paylaşabilir misiniz? Bir de burada viki yasaklı olduğu için açamadım acaba bu fabrikalarındaki üretim yerleri nerelerde mesela çoğunlukla North Corolina da mı üretim merkezleri?

• @wedofun Otomotiv Sektörü içinde söyledi:

@freeworld bende tr de otomotiv sektöründe çalışmaktayım. Eğer sizin için problem olmazsa çalıştığınız firmanın adını paylaşabilir misiniz? Bir de burada viki yasaklı olduğu için açamadım acaba bu fabrikalarındaki üretim yerleri nerelerde mesela çoğunlukla North Corolina da mı üretim merkezleri?

wikipedia adreslerine ulasabilmek icin "wikipedia" onune "0" eklemelisiniz.

Ornegin:

Yukaridaki adresi su sekilde degistireceksiniz:
    https://en.0wikipedia.org/wiki/List_of_automobiles_manufactured_in_the_United_States

• @sharm teşekkür ederim bunu hiç bilmiyordum 😅

• ⭐⭐⭐

@wedofun NC eyaletinde aslında genele göre daha az. Bir çok yerde bu sektörde iş bulabilirsiniz. İşin güzel tarafı ise dil sorunu olmadığı sürece Türkiye’deki deneyim aynen burada geçerli.

• Bulundugunuz eyaleti Texastaki vergi oranlari ile kiyaslama imkaniniz olur mu? Ona gore bende fikir vermeye calisirim arkadaslara... 40K fena rakam gibi durmuyor. Heleki baslangic icin iyi bir rakam bile diyebilirim...

Otomotiv isi burada olmez perakende sektoru olarak... Fakat uretim sektoru olarak donemsel krizler yasanabilir...

2009 sonrasi bir cok marka ya kapandi ya satildi haliyle insanlar issiz de kaldi...

Buna ragmen ben cok basit mantikla bakiyorum olaya... ABD de yaygin bir ulasim agi yok... Ise gitmek isin benden araba almak zorundasin... Kriz bile olsa... Yada arabani bana tamir ettireceksin... Cunku otobus yok, dolmus yok...

Hatta 2009da sifir satislar dustukce ikinci elde servisler daha az kazanmadi... hatta daha cok kazandi...

• @FreeWoRLD sana ve buradaki beyaz yakalı çalışan arkadaşlara bir şey sormak istiyorum. Ekşi de okuduğum bazı yorumlarda beyaz yakalı Türk çalışanların işlerinde terfi almaları diğer Avrupa ülkelerinden gelen göçmenlere göre daha zor olduğunu söyleyenler var. Sizin gözlemleriniz nelerdir, Türklere karşı gizli bir ırkçılık var mı?

• ⭐⭐⭐

@israfil Otomotiv Sektörü içinde söyledi:

@FreeWoRLD sana ve buradaki beyaz yakalı çalışan arkadaşlara bir şey sormak istiyorum. Ekşi de okuduğum bazı yorumlarda beyaz yakalı Türk çalışanların işlerinde terfi almaları diğer Avrupa ülkelerinden gelen göçmenlere göre daha zor olduğunu söyleyenler var. Sizin gözlemleriniz nelerdir, Türklere karşı gizli bir ırkçılık var mı?

Avrupa tarafı hakkında tecrübem yok fakat duyumlara göre bu durum yaşanabiliyormuş.

ABD’de ise böyle bir durum olduğunu düşünmüyorum. Kendi deneyimime göre konuşmak gerekirse, ben Türkiye’de yaşayan ve iyi bir mesleki deneyim sahibi olarak ABD’deki şu an çalıştığım işe başvuru yaptım ve seçildim.
    Onca masrafım olmasına rağmen beni seçtiklerine göre bahsettiğiniz konu pek mevcut değil.
    Hatta, bir kaç ay önce çalıştığım departmanın yöneticiliğine aday seçildim fakat GC başvurusunu başlattığımız için herhangi bir rol değişikliği beni başvurunun en başına atacağı nedeniyle ben yöneticiliği şuan için reddettim. Bana en az 6 ay kaybettirecekti. Benim öncelikli planım GC sahibi olmak.

En azından benim deneyimime göre kesinlikle ayrımcılık olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

• @freeworld
    Açıkçası bende liyakata önem verildiğini düşünüyorum ama okuduğum birkaç yorumda Batı Avrupa'dan gelen diğer göçmenlerin terfi almalarının Türklere göre daha kolay olduğundan bahsediyorlardı. Bu yüzden kafam karışmıştı. Şimdi biraz daha netim.
    Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐

@israfil

Bence o konu kişinin kendi ile alakalı.
    Varolan durumu kendince şekil değiştirerek düşünceleride bu yönde ilerletirsek, mutlaka hal ve hareketlere, performansa yansıyacaktır. Dolayısı ile sonucuda bu yönde etkileyecektir.

Biraz güven, biraz cesaret ile çok kalifiye çalışanlarız Türk milleti olarak aslında. Bunu özellikle diğer milletlerin çalışma kültürlerini daha yakından görme fırsatı olduktan sonra iyi anlıyorsunuz. Yeterki o imkan olsun.

• @freeworld Otomotiv Sektörü içinde söyledi:

@wedofun NC eyaletinde aslında genele göre daha az. Bir çok yerde bu sektörde iş bulabilirsiniz. İşin güzel tarafı ise dil sorunu olmadığı sürece Türkiye’deki deneyim aynen burada geçerli.

Hocam mavi yaka icin dil seviyesi nasil olmali?

• ⭐⭐⭐

@kürşat
    Çalıştığım işletmede bir hayli aksanlı asyalı arkadaşlar var. Bence günlük yaşamı idare edecek kadar olduğu sürece sorun olacağını zannetmiyorum.

• @kürşat hocam işiniz teknik bilgi içeriyorsa işinizin teknik kelimelerini bilmek zorundasınız . Ha onun dışında günlük 400 500 kelime kullanarak günlük yaşamınızı idame ettirebileceğinizi düşünüyorum. Çevirmenlik yaptığım bir grupla is ilgili konuşanları günlük 100 kelimeyi geçmiyordu. Lakin günlük konuşma da 300 400 kelimeyi geçtiklerini pek görmedim . Yeterki türkçe gramer yapısıyla ingilizce cümle kurmaya çalışmayın.

Benim size bir diğer tavsiyem ise çok oyunculu telsiz iletişimin olduğu çok oynanan oyunları oynayarak da hem aksan hem cümle yapısını iyi anlarsınız . Oyunlara ornek vermek gerekirse player unknown battlegrouds world ol war , gibi oyunlari oynayın . Şahsi tecrübemdir . 10 yaşındaki kız kardeşim ingilizcesini geliştiremezken bu oyunları oynamaya başladıktan sonra en azından temel anlamda ingilizcesini geliştirmeyi başardı diyebiliriz .

• @mr-hakan Otomotiv Sektörü içinde söyledi:

@kürşat hocam işiniz teknik bilgi içeriyorsa işinizin teknik kelimelerini bilmek zorundasınız . Ha onun dışında günlük 400 500 kelime kullanarak günlük yaşamınızı idame ettirebileceğinizi düşünüyorum. Çevirmenlik yaptığım bir grupla is ilgili konuşanları günlük 100 kelimeyi geçmiyordu. Lakin günlük konuşma da 300 400 kelimeyi geçtiklerini pek görmedim . Yeterki türkçe gramer yapısıyla ingilizce cümle kurmaya çalışmayın.

Benim size bir diğer tavsiyem ise çok oyunculu telsiz iletişimin olduğu çok oynanan oyunları oynayarak da hem aksan hem cümle yapısını iyi anlarsınız . Oyunlara ornek vermek gerekirse player unknown battlegrouds world ol war , gibi oyunlari oynayın . Şahsi tecrübemdir . 10 yaşındaki kız kardeşim ingilizcesini geliştiremezken bu oyunları oynamaya başladıktan sonra en azından temel anlamda ingilizcesini geliştirmeyi başardı diyebiliriz .

Tesekkur ederim hocam teknik ingilizce konusunda gelistirmem gerekiyor anlasilan

• MERHABA ARKADAŞLAR 2019 EKİM AYI GC BAŞVURUSU YAPMAK İSTİYORUM. 20 YILLIK MESLEK LİSESİ MOTOR ÖĞRETMENİYİM. İSTER İSTEMEZ ELİMİZDEN İŞ GELİYOR. GC ÇIKMASI HALİNDE 42 YAŞINDA BİRİ OLARAK İÇİN OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE İŞ BULABİLİR MİYİM?

• @fatih-biten Tr'de 40lı yaşlar özel sektörde iş bulmak için sıkıntı yaşayacağınız dönemlerin başı gibi görünse, ABD veya Avrupa'da o yaşlarda sıfırdan yeni bir kariyere bile başlayabilirsiniz. İşgücüne katılım için yaş ortalaması oldukça yüksek. Bizdeki gibi emeklilik için çalışmadan ileri yaşlarını bekleyen bir kitle yok orda. 60lı yaşlarında çok fazla insan aktif çalışıyor. Ben 42 yaşın geç olduğunu düşünmüyorum.

Bir de mesajınızı düzenleyerek küçük harflerle yeniden girmenizi tavsiye ederim. Forumda (internette genel olarak olduğu gibi) büyük harf kullanımı çok hoş karşılanmıyor. Bol şans

• @daydreamer yardımlarınız için teşekkür ederim. Bu forumda yeni olduğum için bazı şeyleri yeni öğrenicez . Tekrardan teşekkür ederim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

87

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |