Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

Ben Can Çolpan’ı gayet samimi bulmuştum. Kanaatime dair birkaç dayanaktan söz etmek gerekirse, yaşadığı zorluk ve olumsuzluklardan çekinmeden bahsetmek, İngilizce seviyesini açıkça dile getirmek, ABD deneyimlerini artısıyla, eksisiyle anlatmak, kendi hayatının, evinin kapılarını - elbette belli ölçüde - hepimize açmak yeterince samimiyet göstergesidir.

Yorum ve e-postalara cevap vermedi mi, yoksa veremedi mi bilmiyorum. Vermek zorunda olduğunu da sanmıyorum. Bunları kendisinden henüz cevap alamamış biri olarak yazıyorum. Kim bilir ne sebeple, ne koşullarda cevap vermedi bilmiyorum ve vermedi diye onu asla yargılamıyorum.

İnternette yoruma ve geri dönüşe açık içerik yayımlamak gerçekten sabır istiyor., kendimden biliyorum. Hele gelişmekte olan ülke lisanlarında içerik yayımlamak galiba ilave sabır istiyor.

Can Bey’e buradan selamlar... Umarım kanalını yorumlara kapatarak yeniden açar.

• Açıkçası bende Can Colpan’ın her videosunu içerik açısından bir amaca hitap eden ve mutlaka ihtiyacı olan birilerine yarayacak türden görürdüm. Sanırım tüm videolarını izlemiştim Türkiye’deyken. Oldukça kaliteli bir aile bence Colpan ailesi.
    Şahsi düşüncem biraz kişiselleştirerek, yorumlara alınma konusunu yenemiyordu. Muhtemelen pes etti ama hakta veriyorum kendisine. Umarım tekrar devam eder.

• Can bey’in kanali işi samimiyet adi altinda viciklastirmadan amerikaya giden, gitme hazirliklari yapan herkese cok faydali olabilecek hem teorik hem de pratik bilgiler sunan ender kanallardan biriydi. Ne kadar dogru bilmiyorum ama baska bir kanalin paylstigi bir videonun altındaki tartışmada okudugum kadariyla sanirim kotu yorum ve hakaretle yetinmeyen densizin biri can bey’in isyerini dahi aramis. Keske kpatmasaydi ve devam etseydi yayınlarina ama sanirim bu derece insanlari rahatsiz etmek, insanlari hakli olarak bir takim kararlar almaya yöneltebilir.
    Can bey’in kanali amerika fikrinin kafamda olusmasini sağlayan ilk iki kanaldan biriydi. Buralari okuyorsa eger , kendisine sonsuz tesekkurler diliyorum burdan. İnsallah paylasimlrini tekrar devam ettirme karari alir.

• can çolpanın videoları ilk çektiği zamanlar ile belli bir tanınırlığa ulaştıktan sonra farklılaştığını düşünüyorum. Kanalının kapandığını da siz söyleyince fark ettim zaten takip etmeyi bırakalı 6 ay kadar olmuştu. videoları hevesle çektiği ilk dönemin şöyle bir özelliği var, can çolpan ve ailesinin arkadaşı neredeyse hiç yoktu bu nedenle videolara ağırlık veriyordu. sonrasında bu youtube kanalınında yardımıyla belli bir çevre edindi. sonra bu edindiği çevre içinden kendisine bir arkadaş grubu oluşturdu. Zaten iş güç vs ile beraber kanalada vakit ayırmanın mantığı kalmadı. gittiği tatilleri bile paylaşan birinin çekilecek konu kalmadı demesi zaten anlamsız oluyor. Mesele şeyi hatırlıyorum yeni aldığı toyota highlander ı soruyordu takipçileri can çolpan arkadaşlar arabanın modeli ortada çok merak ediyorsanız netten arayın sorun ben sevmiyorum böyle şeyleri videoya çekmeyi diyordu, sonra bu sorular kesildi kimse ilgi göstermez oldu falan. bir anda instagramda japonyaya toyotaya araba için teşekkür edip aracın fotoğraflarını paylaşmaya başladı, görgüsüz diyeceksiniz ama evet öyleyim ne yapayım demeler falan. insanları küçük gören laflar etmeler, atılan özel mesajları saçma bile olsa ifşa edip kafa bulmaya çalışmalar. açıkçası videoları da yayınları da umurumda değil. kimse vazgeçilmez değil kimse bulunmaz hint kumaşı değil. 2019 yılına giriyoruz hemen her şeyde olduğu gibi bu konuda da alternatifler mevcut. onlarca youtuber var, bu forum var mesela.

bu konudan bağımsız söylüyorum bazı insanlara ihtiyacımız olduğunuz zannederken onlarında en az bizim onlara ihtiyacımız olduğu kadar bizlere ihtiyacı olduğunu unutmamak lazım. youtube konusundan devam edersek onca saçma sapan söze rağmen yorum kısmında abi/abla diye her sözünüze destek veren yağcı takımı bulmak kolay değil...buna alışan insanında bundan vazgeçmesi kolay değil.

can çolpan'ın ilk başlarda kendi durumununda getirdikleri nedeniyle oldukça samimi ve yardımcı olmak amaçlı hareket ettiğini biliyorumfakat bu sonradan sonraya değişti. bunun sebepleri arasında adamın iş yerine mailler atıp, onu zor duruma düşüren insanlarda var(adı lazım değil), kullanıp selam vermeyenlerde. Yinede bu "ben oldum" tarzı tepeden bakan tavırları göstermesi hoş değildi ve bende aylar önce her yerden takibi bırakmıştım. isabet olmuş bugün kadar ki öğrettikleri için teşekkür ederiz kendisine.

• Daha önce de yazılmış. Kadir Bey'in ( @semavi ) kanalı var, çok kıymetli videolar paylaşıyor. Serkan Yürekli Bey var, o da son derece bilgilendirici yayınlar yapıyor. Emrah Ateş var. Evrim Hanım'ın kanalı da çok güzel.

Can Bey için ayrı parantez açmak istiyorum. Ben de yıllar sonra Amerika'ya gitme hayali onların videolarını izlemeyle başladı. Çok çok emek harcanmış ve faydalı videolar izledik. Başta çok istekliydi. Sağolsun benim de bazı sorularıma cevap vermişliği var. Fakat son zamanlarda gerek takipçilerden gelen olumsuz yorumlar, gerek yeni video çekilmesi talepleri ve gerekse sorulan sorular (bu soruların bazıları saçma olabilir fakat bunu da takipçilerin öğrenme açlığına ve greencard çekilişi konusunda toplumumuzun yeterince bilgi sahibi olmamasına bağlıyorum), onu bu karara itti. Benim de severek takip etmeme rağmen eleştirdiğim bazı yanları vardı Can Bey'in ama, karşılık beklemeden yaptığı şeye saygı duyulması gerekiyordu. Bazı değerli forum üyelerinin dediği gibi farklı opsiyonları deneyip, videolarına devam edebilirdi veya o çoğu saçma yorumları görmezden gelebilirdi.

Aynı şekilde aynı zamanda forum üyesi olan ve hem Instagram hesabı olan ve hem de Youtube kanalı olan bir beyefendi vardı. O daha az dayandı olumsuz yorumlara. Video çekmemeye başladı ama daha sonra tekrar video çekmeye başladı. Doğru da yaptı kanaatimce.

Yani büyük konuşmamak lazım ama (benim video çekmek gibi bir niyetim yok:) ) böyle bir işe soyunuyorsa kişi, biraz görmezden gelip ve sabırlı olmak lazım diye düşünüyorum.

• O kadar guzel anlatmissiniz ki Can Bey’i keske ben de izleseymisim dedim. Simdilik sadece İlkay Zaman i biliyorum. Ama tavsiyelerinizi aldim izleyecegim tesekkurler.

• @paw-of-eagle ABD'deki Turk Youtuber tavsiyeleri içinde söyledi:

Daha önce de yazılmış. Kadir Bey'in ( @semavi ) kanalı var, çok kıymetli videolar paylaşıyor. Serkan Yürekli Bey var, o da son derece bilgilendirici yayınlar yapıyor. Emrah Ateş var. Evrim Hanım'ın kanalı da çok güzel.

Can Bey için ayrı parantez açmak istiyorum. Ben de yıllar sonra Amerika'ya gitme hayali onların videolarını izlemeyle başladı. Çok çok emek harcanmış ve faydalı videolar izledik. Başta çok istekliydi. Sağolsun benim de bazı sorularıma cevap vermişliği var. Fakat son zamanlarda gerek takipçilerden gelen olumsuz yorumlar, gerek yeni video çekilmesi talepleri ve gerekse sorulan sorular (bu soruların bazıları saçma olabilir fakat bunu da takipçilerin öğrenme açlığına ve greencard çekilişi konusunda toplumumuzun yeterince bilgi sahibi olmamasına bağlıyorum), onu bu karara itti. Benim de severek takip etmeme rağmen eleştirdiğim bazı yanları vardı Can Bey'in ama, karşılık beklemeden yaptığı şeye saygı duyulması gerekiyordu. Bazı değerli forum üyelerinin dediği gibi farklı opsiyonları deneyip, videolarına devam edebilirdi veya o çoğu saçma yorumları görmezden gelebilirdi.

Aynı şekilde aynı zamanda forum üyesi olan ve hem Instagram hesabı olan ve hem de Youtube kanalı olan bir beyefendi vardı. O daha az dayandı olumsuz yorumlara. Video çekmemeye başladı ama daha sonra tekrar video çekmeye başladı. Doğru da yaptı kanaatimce.

Yani büyük konuşmamak lazım ama (benim video çekmek gibi bir niyetim yok:) ) böyle bir işe soyunuyorsa kişi, biraz görmezden gelip ve sabırlı olmak lazım diye düşünüyorum.

Adım geçtiği için cevap vermek istedim...

Defalarca aynı şeyi anlatmamak için video çekmeye başladım...

Çalışma seklim müsait olduğu için çekiyorum arada...

Her zaman söylerim, burada bulamayacağınız şey gerçek arkadaşlar... Sosyal medya sayesinde gerçek arkadaşlarda edindik... Elimizden geleni yaptık onlar için, onlarda bizim için....

Yorumlara cevap vermeye çalışıyorum.... Henüz küfür yemedim ama eden ergenlerde çıkar... Geçen görgüsüz arabanı tanıtıyorsun bari temizle demiş birisi... Araba benim bile değildi 🙂 izlemeden sallamış. Sonra anlamış ki silmiş.... Yani gereksiz insanlar olacaktır bunun gibiler mesela...

Diğer video çeken arkadaşları tanımıyorum. Onlarda kendi dogrularini anlatiyorlardir yuksek ihtimal... Kendimi youtuber olarak adlandırmiyorum açıkçası... Şuan çektiğim videolar sadece ihtiyaca yönelik olduğu için olsa gerek, kötü yorum almıyorum... Zaten girdiğinizde yorumları da görebilirsiniz ...

Gerekli gördüğüm şeyler olursa çekecegim elden geldiğince... Devam edip etmeme gibi bir kararim yok simdilik...

• Vaktim oldukça herkesin kanalını takip etmeye çalışıyorum. Emekleriniz için teşekkürler, çok faydalı oluyor. Mayıs ayında güzel haberi alırsak artık ben de aranıza katılacağım. :))

• Forumumuza üye mi bilemedim ama Facebook gruubmuzda üye ve aynı zamanda arkadaşlarımız olan, dünya tatlısı bir prensesin ve minnoş bir kedinin ebeveynleri olan Cisem ve Koray Bali çiftinin kanalına da göz atabilirsiniz. https://www.youtube.com/channel/UCaYkjPd2Uqv4m4vAtiiJhVA

• insanların greencard başvuru süresince fotoğraf yükleme aşamasında ne kadar zorlandıkları hepimizin malumu..baktığınızda çok basit bişey belki ama insanlar o kadar büyük beklentiler içerisindeki hata yapmak istemiyolar..hayaller masum, herkes ailesinin geleceğinin veya bekarsa kendi geleceğinin derdinde..o yüzden o basit formun en zor kısmı olan foto olayında hepimiz azda olsa zorlanmışızdır..ama bunu dalga konusu haline getiren youtuber arkadaşlar oldu..ben bu konuda çok zorlanmadım foto işiyle uğraştığım için ..ama diğer arkadaşların zorlanmasını garipseyen youtuber arkadaşlar oldu.. ki kendi videolarını çekerken ses ile görüntüyü aynı anda verebilmek için günlerce uğraşan youtuber arkadaş sözüm sana 🙂

• ⭐⭐

Ver Elini Amerika kanalından sonra iboabd kanalı da bütün videolarını silmiş.

Son zamanlarda takip etmiyordum ama bildiğim kanalların herhangi bir açıklama yapmadan kapanmasına ve tekrar izlenebilecek yararlı içeriklerin birden bire erişilemez hale gelmesine üzülüyorum.

Green Card çıkıp da Youtube'da bu konulara merak sardığımda ilk gördüğüm kanallar arasında idi bunlar... iboabd'nin pizza dağıtarak ne kadar kazandığını ve ne kadar kolay geçindiğini anlattığı bir videosu vardı, ilk izlediğim videolardan biri olduğundan aklımda yer etti... Şaşırtıcı bulmuştum.

• @saulgoodman haterlar her yerde olunca adamlarda bunlarla uğraşmaktan vazgeçiyorlar artık..can çolpan (ver elini amerika) kendi kabuğuna çekilmiş vaziyette hayatını yaşıyor eminim..amannnn bunlarlamı uğraşıcam artık diyordur 🙂 haklıda bence çünkü videoları için çok uğraşlar vermiş belli fakat insanlar saygı gösterip yararlı bilgiler için teşekkür etmek yerine abuk subuk muhabbet ve eleştiri halindeler..

• @aayhann size katılıyorum. İnsanların işi gücü yok mu? diye sorası geliyor insanın. Hadi diyelim burası sanal dünya, gerçeğinde de var böyle dangalaklar.

• ⭐⭐

Youtube uzerinde kazanclar eger cok takipcisi ve izleyicisi olan bir kanal degilseniz cok dustu. Bu yuzden kanali olan ABD'de yasayan youtuberlar alternatif para kazanma yontemlerine yoneldi. Ilkay Zaman mesela Amazon FBA yaparak para kazanmaya calisiyor. Ekim Nazim Kaya diye bir adam var ki kendisine hic guvenmiyorum. Lamborghini ile video cekip ben parami boyle kazandim diye insanlari ozendirerek para ile ders satan birisinin samimiyetine guven olmaz sonucta. Velhasil ABD'ye yeni tasinmis, heyecanla, hevesle tecrubelerini paylasan Turk Youtuberlar disinda pek bir kanal yok malesef. Bu baglamda aslinda gocmenlik sureci ve ABD hakkinda net ve dogru bilgi alabileceginiz bir kanal da yok. Tabi Ilkay Zaman ile kebap, mangal videolari izlemekten keyif aliyor ve yemek noktalarini kesfetmeyi seviyorsaniz orasi ayri 🙂

• @edelweiss ekim nazım kaya yı seven varmı acaba :))) bi insan hiçmi güven vermez arkadaş..ve de ilkay zaman ın bildiğim kadarıyla yakın arkadaşı..ilkay zaman bir videosunda dedi ki ; mal mülkle, zengin yaşantısıyla sizlerin gözünü boyayan gösterişi seven insanlardan uzak durun tarzında bi konuşması oldu..ıphone la alakalı videosuydu sanırım..ama şunu diyemedim ki ulen senin en yakınındaki insan ekim nazım kaya tamamen insanların bu şekilde gözlerini boyamaya çalışan bir adam..adamın çektiği çoğu videoda ya lüks bi restaurantta ya bir gökdelende yada sürekli lamborghinisiyle :)))

• Ekim Nazım Kaya tam anlamıyla bir "hayal taciri" çok iyi pazarladı bu drop shipping olayını ve çok güzel paralar kazandı.. Onun kursuna yazılan insanlar acaba "madem bu kadar çok para kazanılıyor neden bu adam 100 dolara bunun dersini verme ihtiyacı hissediyor" diye sorgulamıyorlar mı çok merak ediyorum..

• @volkanu valla bizim insanımıza yattığı yerden para kazanmak fikri o kadar cazip geliyor ki bu tip adamlarda bu sayede çok rahat ekmek yiyorlar..yanlış anlaşılmasın çağ internet çağı..tabiki bu şekilde para kazanan insanlara saygım sonsuz, ama ekim nazım bunu tamamen kötüye kullanan bir arkadaş bence...

• Adı geçmiş diye baktım da, gerçekten tipinde de hayır olmayan birisiymiş Ekim Kasım Aralık Ocak neyse ismi artık 😃 Ben green card konusunda daha çok okuyarak bilgi edindim, en çok da bu forumdan ve Ali'den, sonra diğer forum arkadaşlarımdan, @Malkoç-Ömer 'in de hakkını yiyemem, videolarını çok izledim, çok yardım aldım. Kendi sürecimde en çok Can'ları izlemişimdir. Güzeldi videolar ve içerikler.

• Abd'de yaşayan Türk youtuber'lardan en antipatiği İlkay Zaman olmalı. Videoları ve hikayeleri yeme-içme üzerine. İlk izlediğim Malkoç Omer iyidir. Çolpanlarda iyidir. İdris Usta biraz değişik kulvarda ileriyor :)) ama o da iyidir.

• YouTube dan para kazanılir ise bir ara bana da anlatın 🙂

Benim videolara kötü yorum falan çok gelmedi ama, yakında 'abi iyisin ama mikrofon Alman lazım' vs muhabbetinden dolayı bırakabilirim 🙂

Bilgi amaçlı video çekme olayı kısıtlı. Çok konu kalmıyor. Bazı konularda hemen video çekmek ise yanlışlara neden olabilir...

ülke insanımız genellikle okumayı değil de dinlemeyi seviyor. Bazilarilari dinlemeyi bile zulum olarak goruyor. Bu da ayrı bir zorluk çünkü, adam video da anlattığım şeyi videonun altında soruyor yani dinlememiş doğru düzgün. direk soru sorayim cevap alayim 🙂 Forumlarda aliskiniz tabiki bu duruma 😃

Velhasıl youtuber olmak emek isteyen bir şey. Bas çek yayınla tarzı video çeken biri olarak Ben youtuber kategorisinde değilim. Lakin buraya gelen arkadaşlara da çok can alıcı gördükleri konularda kısada olsa video çekip yayınlamalarini öneririm. Faydalı oluyor gerçekten insanlara... 3-5 video bile olsa boşluk dolduran bir konu olursa çok kişiye faydanız olur...

Yedigin yemegi paylasirsan, agresif videolar cekersen (hey siz fakirler, biz burada cok iyiyiz tadinda) cok iyi bir kitleye hitap edebilirsniz. tabi ki bir kitle yaratayim derdiniz var ise...

Ben sahsen benden tek artisi greencard kazanmis olmasi olan bir kisinin videolarini bilgi vermiyorsa cok fazla seyretmezdim (kendim de dahil). BU bizim forumumuza ve greencard kazananlara bakan yonu olayin... Lakin, kart kazanmamis, kazanma hayallerinde olan, burayi tanimak isteyenler yada ise gidip gelirken vaybe amerikada neler varmis diye video seyreden insanlarin, sadece greencard ile buraya yerlesme surecleri ile ilgileneceklerini yada ilgilerini cekeceginide sanmiyorum...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

117

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |