Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

@saulgoodman iyi yapmışsınız bende konuyla doğrudan alakalı diye buraya da koyayım dedim.

• aynı iş gücünü sarf edip daha iyi şartlarda yaşamak istemem.
    gelecek nesillerime yeni ufuklar açmak

Saygılarımla,
    FUTURE İN THE SKY

• @onursevgi Amerika'ya gitme sebepleriniz ? içinde söyledi:

aynı iş gücünü sarf edip daha iyi şartlarda yaşamak istemem.

Saygılarımla,
    FUTURE İN THE SKY

🙂 aynı gücünü bırakın şuanda tam iki mislini çalışıyorum 6 ay oldu geleli ama umut var düzeltmeye çalışıyorum. Aynı işi yapmak baya zor artık meslek değiştireceğim. Aynı işi yapabilecek olanlar şanslı. Bende hanımda yapamıyoruz 🙂

• ⭐⭐

@gkhanfeez Amerika'ya gitme sebepleriniz ? içinde söyledi:

@onursevgi Amerika'ya gitme sebepleriniz ? içinde söyledi:

Saygılarımla,
    FUTURE İN THE SKY

🙂 aynı gücünü bırakın şuanda tam iki mislini çalışıyorum 6 ay oldu geleli ama umut var düzeltmeye çalışıyorum. Aynı işi yapmak baya zor artık meslek değiştireceğim. Aynı işi yapabilecek olanlar şanslı. Bende hanımda yapamıyoruz 🙂

🙂 Evet. Aynı işi kesintisiz yapabilecek meslekler sınırlı... Çoğumuz daha zor şartlarda çalışmayı göze alarak gidiyoruz aslında.

• Arkadaslar benim gordugum kadariyla universite mezunu biri bir sure herhangi bir iste calisip dile, kulture, yasam tarzina alistktan sonra kisa surede kendi meslegi olmasa da daha iyi islerde calisabilir kanaatindeyim. Nispet yapmak icin degil ama umut vermek icin ben aynen diger arkadasin dedigi gibi daha az calisip cok daha iyi bir hayat yasiyorum. Nerede oldugunuza gore de degisir tabi ancak etraf firsat dolu. Enseyi karartmayin, hersey cok guzel olacak.

• @gkhanfeez tr de meslekleriniz ne idi? ABD de ne iş yapıyorsunuz?

• ?

• @wedofun Amerika'ya gitme sebepleriniz ? içinde söyledi:

@gkhanfeez tr de meslekleriniz ne idi? ABD de ne iş yapıyorsunuz?

Ben perfusyonist(biyolog) esimde anestezi teknikeri. Cocuk parkinda calisiyorum ama bu hafta lyft yapmaya basliyacagim full time olarak.

• @gkhanfeez hayırlı olsun Lyft deneyiminizi de paylaşmanızı bekleriz. Umarım herşey istediğinizden daha iyi olur. 👌🏻

• @gkhanfeez Amerika'ya gitme sebepleriniz ? içinde söyledi:

@wedofun Amerika'ya gitme sebepleriniz ? içinde söyledi:

@gkhanfeez tr de meslekleriniz ne idi? ABD de ne iş yapıyorsunuz?

Ben perfusyonist(biyolog) esimde anestezi teknikeri. Cocuk parkinda calisiyorum ama bu hafta lyft yapmaya basliyacagim full time olarak.

Hayırlı olsun. Özel olmazsa lyft yapmaya başladığınızda kazanç değerlerinizden bahsetme şansınız olursa sevinirim.

• @gkhanfeez Amerika'ya gitme sebepleriniz ? içinde söyledi:

Saygılarımla,
    FUTURE İN THE SKY

benim çalışma şeklim vardiyalı sistem ve havacılık sektörü stresli bir iş kolu o yüzden daha ağır bişeyle karşılaşcağımı sanmıyorum 😃

• ⭐⭐

İlgili bir konu:

• @onursevgi Amerika'ya gitme sebepleriniz ? içinde söyledi:

@gkhanfeez Amerika'ya gitme sebepleriniz ? içinde söyledi:

Saygılarımla,
    FUTURE İN THE SKY

benim çalışma şeklim vardiyalı sistem ve havacılık sektörü stresli bir iş kolu o yüzden daha ağır bişeyle karşılaşcağımı sanmıyorum 😃

Elbette sektörler arası fark vardır fakat;
    Türkiye’deki uzun süre çalıştığım otomotiv sektörüne ABD’de devam ediyorum. Hatta aynı şirkette. Türkiye’de 1 kişinin yaptığı aynı işi burada 6 kişi yapıyor.

• -KIRMIZI İBİKLİ ĶÜÇÜK TAVUK-

ABD ve İngiltere’de ilkokul çocuklarına okutulan, Rus kökenli bir halk masalı var.
    Kırmızı İbikli Küçük Tavuk.

Kırmızı ibikli küçük tavuk, gezinirken buğday tanesi bulur, o buğdayı tarlaya ekebilmek için çiftlikteki öbür hayvanlardan yardım ister, hiçbiri yardım etmez, kırmızı ibikli küçük tavuk mecburen iş başa düştü der, kendisi eker, kendisi büyütür, kendisi hasat eder, kendisi değirmene taşır, kendisi un yapar, neticede ekmek yapar. Mis gibi ekmek kokusu etrafa yayılır. Kırmızı ibikli küçük tavuk “beraber yiyelim mi?” diye sorar. O hiç yardım etmeyen öbür hayvanların ağzı sulanır, “eveeeet yiyelim” derler. Kırmızı ibikli küçük tavuk acı acı gülümser, “yok öyle yağma” der, bir lokma bile vermez.

Bu masalı okuyan Amerikalı, İngiliz ve Rus çocuklar kıssadan hisse çıkarırlar, ders alırlar, çalışmayana, üretmeyene, karnını doyurmak için başkasından medet umana ekmek mekmek olmadığını kavrarlar.

E herkes çocuk değil tabii.
    Büyüklerin de okuması için bu masalın bir başka versiyonu var.
    Küreselleşme karşıtı aktivistler tarafından revize edildi, UNICEF’in sitesinde yayınlandı... Ki, büyükler de anlasın!

Kırmızı ibikli küçük tavuk, gezinirken buğday tanesi bulur, o buğdayı tarlaya ekebilmek için çiftlikteki öbür hayvanlardan yardım ister.
    Ördek “sen buğdayı filan boş ver, sana kahve tohumu satayım, acayip para kazanırsın, istediğin kadar buğday alırsın” der.
    Domuz “sen buğday yerine kahve ek, nasıl satarım diye merak etme, ben senin adına pazarlarım” diye seslenir.
    Fare iyice cesaretlendirir, “buğdayla uğraşma, kahve ekebilmen için istediğin kadar borç vereyim, ufak ufak ödersin” diye akıl verir.

Kırmızı ibikli küçük tavuğun aklına yatar.
    “Kahve üretiminden anlamam ki, nasıl yapacağım” diye sorar.
    Ördek “sana gübre satayım, çok çabuk büyür” der.
    Domuz “böceklerden korumak için ilaç satayım” diye seslenir.
    Fare gene finansal açıdan yaklaşır, “gübre ve ilaç alabilmen için sana istediğin kadar borç vereyim, ufak ufak ödersin” diye akıl verir.

Neticede hasat vakti gelir.
    Kırmızı ibikli küçük tavuk “şimdi ben ne yapacağım bu kahveyi” diye sorar.
    Ördek “paketlemek için benim fabrikama getirebilirsin” diye akıl verir.
    Domuz “kusura bakma, herkes kahve ekti, fiyatlar acayip düştü, senin kahve beş para etmez” diye seslenir.
    Fare ise “borcunu öde artık” der!

Kırmızı ibikli küçük tavuk, ibiğini kaptırdığını fark edince...
    “Aç kaldım, ekmek verecek yok mu” diye ağlar.
    Ördek “ekmek kolay da, alacak paran var mı” diye sorar.
    Domuz “herkes kahve ekti, buğday karaborsaya düştü, kusura bakma, istersen ekmek yapman için sana ithal buğday tohumu satayım” der.
    Fare ise avukatıyla gelir, “borcuna karşılık tarlanı haczetmek zorundayım, uslu tavuk olursan artık benim olan tarlamda yevmiyeyle çalışıp buğday yetiştirmene izin veririm” diye akıl verir.

Şimdilerde maalesef, kırmızı ibikli küçük tavuk, eskiden kendisine ait olan tarlada ırgat olarak çalışıyormuş.
    Yevmiyeyi almaya gittiğinde, ördek, domuz ve farenin aslında senelerdir şirket ortağı olduklarını öğrenmiş.

Böyle bu işler.

Dünyanın en bereketli topraklarına sahip olan, kendi kendine yeten yedi mucizevi ülkeden biri olan Türkiye’yi, kırmızı ibikli küçük tavuğa çevirdiler...

Alıntıdır....

• forumda ilk yorumum.
    37 yaşında , evi barkı olan, ortalamanın üstünde kazanan biri olarak. ilk kez greencard çekilişine eşim ve ben ayrı olarak katıldık.
    hayatım da yurt dışına taşınan yada taşınmak isteyen arkadaşlara 3. dünya ülkesi vatandaşı muamelesi görürsünüz , ön yargılı davranılır diyen biri olarak. bir çocuk babası olduktan sonra mı değişti dünya görüşüm tam olarak ne zaman değişti bilemiyorum ama onun geleceğini kurtarmak adına 3. dünya ülkesi vatandaşı muamelesi görmeye hazırım. çok sevdiğim ülkemden , ve vatanımdan ayrılmak zorunda olduğumu hissediyorum.

• Ben doktora derecemi bitirip gitmeyi düşünüyorum. Yetişmezse de tezi yazma aşamasını oraya bırakacağım. Eğer bir terslik çıkar da planlanan tarihte bitmezse gider gelirim bir süre. Türkiye'de akademinin hali malum, bakkal yönetemeyecek insanlar üniversite yönetiyor... Green card sahibi olmayı sadece alanımdaki en iyi üniversitelerde post doc. sahibi olup, sonrasında akademisyen olarak kalabilmek için istiyorum. Son açıklanan numara da bu yolda büyük bir umut oldu, umarım sonu güzel biter.

• @skarkopali Farklı bir çok tecrübe de mevcuttur eminim ama benim 3 tam haftalık yerleşik hayat denemem de, sivil-resmi pek çok görevliyle görüşmelerimde kesinlikle yabancı olduğumu bile hissettirmediler. Hatta ben İngilizcem sınırlı diye özür dilediğimde, "dert etme", "hiç problem değil" dediler sürekli. İşlemlerimde normalden daha fazla bir çaba ile yardımcı olduklarını hissettim.
    O yüzden burada tek dert ilk gelindiğinde iş veya iş bulacak süre içinde geçirilecek zamanda gereken para. Gerisi son derece sistematik bir şekilde kolayca ilerleyen işlemler.

• @skarkopali Illaki dediginiz sekilde bir muamele goreceksiniz diye bir sart yok. Kisa sureli bir alisma surecinin ardindan kendinize rahat bir yasanti kurabilirsiniz.

• ⭐⭐

@skarkopali Amerika'ya gitme sebepleriniz ? içinde söyledi:

forumda ilk yorumum.
    37 yaşında , evi barkı olan, ortalamanın üstünde kazanan biri olarak. ilk kez greencard çekilişine eşim ve ben ayrı olarak katıldık.
    hayatım da yurt dışına taşınan yada taşınmak isteyen arkadaşlara 3. dünya ülkesi vatandaşı muamelesi görürsünüz , ön yargılı davranılır diyen biri olarak. bir çocuk babası olduktan sonra mı değişti dünya görüşüm tam olarak ne zaman değişti bilemiyorum ama onun geleceğini kurtarmak adına 3. dünya ülkesi vatandaşı muamelesi görmeye hazırım. çok sevdiğim ülkemden , ve vatanımdan ayrılmak zorunda olduğumu hissediyorum.

Öyle bir muameleyi -büyük olasılıkla- size kimse göstermeyecek. Hatta kendi ülkenizde gördüğünüzden daha fazla saygı göreceksiniz. Çünkü herkesin birbirine saygılı olduğu bir yere geleceksiniz. Gelince daha iyi anlayacaksınız.

• @caglaror teşekkürler sizin gibi arkadaşlar forumda olduğu sürece insanlar umutsuzluğa düşmeyecektir .

Benzer Başlıklar

• 55
  • 17
  • 183
  • 3
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

116

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |