Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

• Bugun mulakati olan birkac arkadas vardi yanlis hatirlamiyorsam. Tecrubelerinizi paylasmanizi sabirsizlikla bekliyorum.

• @kadargo ben bugün mülakata gırdım ve 2 3soru sordular ne zaman tanıştınız dedi esımın adını sordu esımın amerıkadakı en yakın arkadaşını ve esımın ne ıs yaptığını sordu ve vızen onaylandı pasaportun belırttıgın adrese gelecek dedı

• Arkadaşlar mülakat çok kolay yeterki tüm evraklarınız hazır olsun.

Bankada yeterli nakit 💴 olsa bile bizden sponsor istendi.Şaşırdığım nokta bana aile içi şiddet konusunda bilgi fişi verdi ama vize için çok basit bir evrağımın orjinalini NVC’ye yüklememi ve pasaportum ile birlikte PTT ile konsolosluğa göndermemi istedi. sarı bir listeli kağıda işaretleyip ,teşekkür edip beni gönderdi. Enteresan bir deneyim yaşadım.

Merhabalar, Benden istenilen tüm evraklar ve pasaportumu 30 aralıkta Ankaraya PTT ile gönderdim. 2 Şubat'ta elçiliğe teslim edildi. Bugün 10 gün oldu her gün kontrol ediyorum ve her gün durumum Refused oluyor. Stresli bekleyişim devam ediyor.

• @Yesim-nisa-Kilic öncelikle hayırlı olsun süreciniz nezaman başladı kaç ay oldu

• @ksmdgn 2021de hazıran ayında başladı

• @uguran Teşekkür ederim, moral bozmadan hedefe kitlendik, ama insan ister istemez ara sıra düşüyor aslında en büyük sorun iki arada kalmak burada iş hayatımı durdurmak zorunda kaldım şirket sözleşme istiyor zaman belirsizliği sebebi ile imza atamıyorum, imza atayım diyorum pat diye sonuç gelir ve tazminat ödemek zorunda kalmak bunaltıyor ve buda ekonomi olarak sarsıyor inşallah senin içinde diğer arkadaşlarımız içinde her şeyin en güzeli olur.

• @Yesim-nisa-Kilic, içinde söyledi: IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

Merhabalar ben bugün mülakata gırdım ve onay aldım bana ama içerde green kart ıcın bısey soylemedıler sımdı ben green kart ucretını burdan mı oduyecegım nasıl yapacagım bılgı verırsenız sevınırım

Green Card ödemesini vizeniz basılı pasaportunuz geldikten sonra ister Amerika’ya giriş yapmadan önce isterseniz de giriş yaptıktan sonra USCIS sitesi üzerinden yapıyorsunuz. Tavsiyemiz, Amerika’ya giriş yapmadan ödemenizi yapmanız. Ödeme yaptıktan sonra çıkacak olan ekranda IOE ile başlayan numaranızı kaydedin. O numarayla başvurunuzun aşamalarını yine “USCIS Case Status” sitesinden takip edebilirsiniz.

• @D-K Merhaba. Hangi evrağınız eksikti acaba?

• @Naerys teşekkür ederim

• Yasaklı

@Naerys Amerikan vatandasi ile TURKIYE den evlenip Aile yolu ile gocmenlige basvuranlar, Uscis e basvururken $535 Family Sponsorship Form fee ve $220 USCIS Immigrant Fee veriyorlar diye biliyorum (Bu green kartin hazirlanmasi icin odenen Uscis Immigration fee ile green kart hazirlanip uscis de belirttigin adrese ucretsiz yollaniyor diye biliyorum) , yine case NVC ye gecince $325 State Department Processing fee ve $120 Financial Support Form fee (i864) oduyor diye biliyorum. toplam $1200. ptt kismi. Unganlar, saglik vs masrafi haric.
    Amerikan vatandasi ile evlenip, Turkiyeden vizeye basvuranlar, vizeleri onaylaninca vize yerine gececek I 531 kasesi vurulur konsolosluklarda pasaportlarina ve bu kase vurulmus vizeleri ile birlikte amerikaya goc ederler, max 6 ay icinde, amerikaya giris yaptiklari zaman, gocmenlik gorevlisine burda adreslerini guncelleme firsati bulurlar ve green kartlari adreslerine 1-2 ay icinde ucretsiz gelir diye biliyorum. (Not: herhangi bir sekilde green kart postada kaybolursa, yada gonderen kuruma geri donmezse, tekrar sil bastan basvuru yapilmasi lazim aksi halde, green karti alamazsiniz! )
    ben turkiyeden basvuranlarin green kart icin para odemediginiz dusunuyordum. benim bilmedigim bu green kart odeme bilgisinin bir linki varmi bunu teyit edebilecegimiz?

• @Kevin-Kingston Kart basım ücretini ödemeniz gerekiyor. linki okuyun lütfen.

• @Yesim-nisa-Kilic sizin süreciniz neden uzun sürmüş eşiniz abd vatandaşı değil mi

• @ksmdgn pandamı ve evlılıgımıze ınanmamıslardı bızımde

• @Kevin-Kingston, içinde söyledi: IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

@Naerys Amerikan vatandasi ile TURKIYE den evlenip Aile yolu ile gocmenlige basvuranlar, Uscis e basvururken $535 Family Sponsorship Form fee ve $220 USCIS Immigrant Fee veriyorlar diye biliyorum (Bu green kartin hazirlanmasi icin odenen Uscis Immigration fee ile green kart hazirlanip uscis de belirttigin adrese ucretsiz yollaniyor diye biliyorum) , yine case NVC ye gecince $325 State Department Processing fee ve $120 Financial Support Form fee (i864) oduyor diye biliyorum. toplam $1200. ptt kismi. Unganlar, saglik vs masrafi haric.
    Amerikan vatandasi ile evlenip, Turkiyeden vizeye basvuranlar, vizeleri onaylaninca vize yerine gececek I 531 kasesi vurulur konsolosluklarda pasaportlarina ve bu kase vurulmus vizeleri ile birlikte amerikaya goc ederler, max 6 ay icinde, amerikaya giris yaptiklari zaman, gocmenlik gorevlisine burda adreslerini guncelleme firsati bulurlar ve green kartlari adreslerine 1-2 ay icinde ucretsiz gelir diye biliyorum. (Not: herhangi bir sekilde green kart postada kaybolursa, yada gonderen kuruma geri donmezse, tekrar sil bastan basvuru yapilmasi lazim aksi halde, green karti alamazsiniz! )
    ben turkiyeden basvuranlarin green kart icin para odemediginiz dusunuyordum. benim bilmedigim bu green kart odeme bilgisinin bir linki varmi bunu teyit edebilecegimiz?

Ben kendim bu sureci yasadim. Buradaki butun arkadaslar da ayni surecten gecti. Vizenizi aldiktan sonra 200 kusur dolar civarindaki Green Kart ucretini USCIS websitesinden odemeniz gerekiyor. Aksi takdirde kartiniz gelmez.
    Pasaportunuza basilan ve sadece 1 sene boyunca Green Kart yerine gecen vize Green Kart degil. Green Kart odemesini yaptiktan sonra bizim cipli kimlikler gibi kart yolluyorlar size. Eger bu odemeyi yapmazsaniz pasaportunuzdaki vizeniz bir sene sonunda dolmus oluyor, yine 2 senelik o kartin odemesini yapmaniz gerekiyor. Ancak o karti bu sefer 1 senelik alirsiniz (en basta odemesini yapmadiginiz icin). Sonraki sene (3. sene) bu sefer 10 yillik Green Kart yenileme ucreti odeyip ona basvurursunuz. Ayrica; kaseyi konsolosluk degil, Amerika'ya giris yaptiginizda havaalanindaki pasaport kontrol memuru basiyor. Zaten orada da o vizenin bir yil gecerli oldugunu, Green Kartin odemesini yaptiysan hangi adrese gelmesini istedigini soruyor. Odeme yapmadiysan da Green Kart odemesini en kisa zamanda yap diye uyariyor. Bu asamalara gelirseniz insallah siz de yasayacaksiniz. Ama tecrube edinmeden, bu asamalari yasamis ve tecrubesi olan kisilerin bilgilerine guvenmenizi tavsiye ederim.

Son olarak; dedigim gibi ben ve buradaki vize almis arkadaslarim bu surecten birebir gectigimiz icin konuyu biliyoruz. Lutfen bilmediginiz konularda gereksiz yorumlar yaparak bilgisi olmayan, ogrenmeye calisan arkadaslarin kafasini karistirmayalim. Tesekkur ederim.

• @Yesim-nisa-Kilic Rica ederim Yesim hanim. SSN de Amerika'ya giris yaptiktan sonraki 3 hafta icerisinde adresinize gonderilecek. Bu sure kisa da olabilir uzun da olabilir. Benim SSN 10 gunde gelmisti. Onun icin herhangi bir odeme yapmaniz gerekmiyor. DS-260 formunu doldururken son kisimda SSN istiyor musunuz diye soruyorlar, evet dediyseniz sorun yok, direk gonderirler. Son olarak; surecinizi imzaniza tasir misiniz? Tekrar hayirli olsun. Mutluluklar.. ☺

• @Naerys tamam tesekkurler

• Yasaklı

@Naerys, içinde söyledi: IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

@Kevin-Kingston, içinde söyledi: IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

Ben kendim bu sureci yasadim. Buradaki butun arkadaslar da ayni surecten gecti. Vizenizi aldiktan sonra 200 kusur dolar civarindaki Green Kart ucretini USCIS websitesinden odemeniz gerekiyor. Aksi takdirde kartiniz gelmez.
    Pasaportunuza basilan ve sadece 1 sene boyunca Green Kart yerine gecen vize Green Kart degil. Green Kart odemesini yaptiktan sonra bizim cipli kimlikler gibi kart yolluyorlar size. Eger bu odemeyi yapmazsaniz pasaportunuzdaki vizeniz bir sene sonunda dolmus oluyor, yine 2 senelik o kartin odemesini yapmaniz gerekiyor. Ancak o karti bu sefer 1 senelik alirsiniz (en basta odemesini yapmadiginiz icin). Sonraki sene (3. sene) bu sefer 10 yillik Green Kart yenileme ucreti odeyip ona basvurursunuz. Ayrica; I-531 kasesini konsolosluk degil, Amerika'ya giris yaptiginizda havaalanindaki pasaport kontrol memuru basiyor. Zaten orada da o vizenin bir yil gecerli oldugunu, Green Kartin odemesini yaptiysan hangi adrese gelmesini istedigini soruyor. Odeme yapmadiysan da Green Kart odemesini en kisa zamanda yap diye uyariyor. Bu asamalara gelirseniz insallah siz de yasayacaksiniz. Ama tecrube edinmeden, bu asamalari yasamis ve tecrubesi olan kisilerin bilgilerine guvenmenizi tavsiye ederim.

Son olarak; dedigim gibi ben ve buradaki vize almis arkadaslarim bu surecten birebir gectigimiz icin konuyu biliyoruz. Lutfen bilmediginiz konularda gereksiz yorumlar yaparak bilgisi olmayan, ogrenmeye calisan arkadaslarin kafasini karistirmayalim. Tesekkur ederim.

Sayin @Naerys , ben size cok basit bir soru sordum ama malesef bir cevap henuz alamadim! Green kart ucreti diye bir ucret yok. bu iddaa sahibi olarak bunu aciklama sansi verdim lakin bir cevap yerine, hic anlamsiz, bos sozcukler goruyorum.
    1- $220 uscis immigration fee odeyen kisiye green kart ucretsiz yollanir. green card kart ucreti, green kart ucreti diye birsey yoktur. boyle yaniltici bilgi lutfen vermeyin!
    2- ben turk degilim, ben amerikali bit turk de degilim! ben amerikaliyim. Lutfen tavsiyeleriniz kendinize saklayiniz ve benimle bire bir polimige girmeyiniz.
    3- ben amerikayim! birakinda kendi vatanim hakkinda, buraya gelecek kisiye fikir vereyim, zaten bu forumun amaci bu degilmi! amerikaya gelecek tansiyon hastasi birisine (merkezi saglik sistemine kayit yaptirip faydalanmasina surda sadece 17 gun kalmis birine) burada hastaneler ve ilaclar pahali, gelirken ilaclarini almayi unutma demek, size gore benim bilmedigim ve gereksiz bir konusma ise, sizi anlayisla karsilarim, ciddiye almam ve bu sadece sizin dusunceniz oldugunu hatirlatirim! bana cevap vermeyin!

• @Kevin-Kingston, içinde söyledi: IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

@Naerys, içinde söyledi: IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

@Kevin-Kingston, içinde söyledi: IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

Pasaportunuza basilan ve sadece 1 sene boyunca Green Kart yerine gecen vize Green Kart degil. Green Kart odemesini yaptiktan sonra bizim cipli kimlikler gibi kart yolluyorlar size. Eger bu odemeyi yapmazsaniz pasaportunuzdaki vizeniz bir sene sonunda dolmus oluyor, yine 2 senelik o kartin odemesini yapmaniz gerekiyor. Ancak o karti bu sefer 1 senelik alirsiniz (en basta odemesini yapmadiginiz icin). Sonraki sene (3. sene) bu sefer 10 yillik Green Kart yenileme ucreti odeyip ona basvurursunuz. Ayrica; I-531 kasesini konsolosluk degil, Amerika'ya giris yaptiginizda havaalanindaki pasaport kontrol memuru basiyor. Zaten orada da o vizenin bir yil gecerli oldugunu, Green Kartin odemesini yaptiysan hangi adrese gelmesini istedigini soruyor. Odeme yapmadiysan da Green Kart odemesini en kisa zamanda yap diye uyariyor. Bu asamalara gelirseniz insallah siz de yasayacaksiniz. Ama tecrube edinmeden, bu asamalari yasamis ve tecrubesi olan kisilerin bilgilerine guvenmenizi tavsiye ederim.

Sayin @Naerys , ben size cok basit bir soru sordum ama malesef bir cevap henuz alamadim! Green kart ucreti diye bir ucret yok. bu iddaa sahibi olarak bunu aciklama sansi verdim lakin bir cevap yerine, hic anlamsiz, bos sozcukler goruyorum.
    1- $220 uscis immigration fee odeyen kisiye green kart ucretsiz yollanir. green card kart ucreti, green kart ucreti diye birsey yoktur. boyle yaniltici bilgi lutfen vermeyin!
    2- ben turk degilim, ben amerikali bit turk de degilim! ben amerikaliyim. Lutfen tavsiyeleriniz kendinize saklayiniz ve benimle bire bir polimige girmeyiniz.
    3- ben amerikayim! birakinda kendi vatanim hakkinda, buraya gelecek kisiye fikir vereyim, zaten bu forumun amaci bu degilmi! amerikaya gelecek tansiyon hastasi birisine (merkezi saglik sistemine kayit yaptirip faydalanmasina surda sadece 17 gun kalmis birine) burada hastaneler ve ilaclar pahali, gelirken ilaclarini almayi unutma demek, size gore benim bilmedigim ve gereksiz bir konusma ise, sizi anlayisla karsilarim, ciddiye almam ve bu sadece sizin dusunceniz oldugunu hatirlatirim! bana cevap vermeyin!

1. Sizin dediginiz $220 green card ucreti iddia ettiginiz gibi basta degil, vize basilmis pasaportunuzu konsolosluktan teslim aldiktan sonra odersiniz. Cunku size vizenizle birlikte (Vizenizin uzerinde) A- numarasi verirler. Alien Number olmadan da Green Kart ucretini odeyemezsiniz. Cunku A- Number zorunludur. Onu da ancak Vizenizle birlikte alirsiniz. Lutfen terbiyenizi takininiz ve bilmediginiz konularda da bos yorumlar yapmayiniz.

2. Ben Turk'um, Turklugumle de gurur duyuyorum. Turk olmam ya da Turkiye'de yasiyor olmam da Amerika hakkinda sizden daha az bilgiye sahip oldugum anlamina gelmiyor. Haddinizi bilin! Burada kimse sizin asaginizda degil. Aksine, siz seviyenizi verdiginiz cevaplarla ve yaptiginiz yorumlarla cogu kisiye gosterdiniz de piyango bana cikti. Forumun kurallarina uymayacaksaniz, insanlara saygili olmayacaksaniz lutfen yorum yapmayin. Kimse sizin seviyesizliginizi cekmek zorunda degil.

3. Kendi vataniniz hakkinda bu kadar bilgiliyseniz bu forumda isiniz de yoktur o zaman. Gidin vataniniz hakkinda vatandaslarinizla konusun. Burasi Turk vatandaslari ve onlarin Amerikali/Amerikan vatandasi eslerinin yeri.

4. Siz hanfendiye ilaclarini unutma, burasi cok pahali vs gibi bir sey demediniz. Alakasiz bir konuda alakasiz yorumlar yaparak kadinin sinirini bozdunuz. Kadin size Amerikan saglik sistemi hakkinda soru sormadi. Buradaki vize isleyisiyle ilgili baska bir arkadasa soru sordu ve siz alakasizca ve seviyesizce cevap verdiniz. Ben de sizi uyardim. Eger kaldiramiyorsaniz dedigim gibi, bilmediginiz konular hakkinda yorum yapmayin. Alakasi olmayan seyleri alakasizca konusmayin. Bir sorununuz varsa da gidip adminlerle konusun. @crazycells @gucarslan

• @ibrahim-karagöz eşimin ilk evliliğinin boşanma evrakının orjinalini ve benim nüfus kayıt örneğimi NVC ye fotoğraf yerine aslını yüklememi istedi.

• Sayın @Kevin-Kingston, Siz ne benim sürecim hakkında ne de maddi durumum hakkında bilgi sahibi değilsiniz. Kullanmış olduğum ilacın raporunu alıp USA'de Kaiser veya diğer sigorta dr larından birisine yazdırabileceğimi biliyorum. Ben Urganlara muayene olan başka bir arkadaşa merak ettiğim bir şeyi sormak istedim. Paylaşımıma bakarsanız bizzat o arkadaşa sorduğumu görürsünüz. Üslubunuzun senli benli ve kaba olmasından hiç bahsetmiyorum bile. Benim için yaptığınız yorum bana hiç bir fayda sağlamadı. Bilginize...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

45

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.3k

| | | |