Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Koray283 tek tır ile E2 alan çok var ama dediğim gibi sadece vize alırsınız, tırın giderleri vs para kazanmaktan ziyade 2 yıl sonunda kafa kafaya çıkabilirsiniz ama CDL A tır şöför lisansı alıp 2. Tırı kendiniz sürerseniz o zaman iyi para bırakır ama sosyal ve aile hayatınız minumuma iner

• @btek14 Burada her şeyin süresi uzun yapacak bir şey yok. Direkt EB-3 yapmayı planlıyordum; ama 2-3 sene bir iş yapamadan beklemek zor geldiği için evvela E-2 yoluna girdim. Eninde sonunda ben de EB-3 için başvuru yapacağım; ama bakalım, yapılan planlar uymuyor, işimizi biraz kervan yolda düzülür mantığı ile ilerleteceğiz.

E-2 için tır alıp sonra %15-20 eksiğine satmayı planlayan arkadaşlar; eğer tırınız 1 sene hareket ederse kaybınız %50'yi bulur, internette gördüğünüz tır fiyatlarının üzerine 2k(ruhsat,plaka, satıcı geliri vs) + 6k sigorta + %7 (vergi) ekleyerek hesap yapabilirsiniz. Yalnızca tır alarak taşıma yapamazsınız, DOT lisansı olan bir şirket ile taşıma anlaşması yapmanız gerekir. Basit gibi göründüğüne bakmayın son derece stresli bir iştir. Trafik cezası, DOT cezası gibi bir sürü sürprizi vardır. Tır bozulur ise Allah yardımcımız olsun 🙂

• @selamibasaran çok doğru tespit, mekanikten anlayan türk şöför bulmak gerekiyor, en basitinden kayış attı inip değiştirecek, lastik patladı kendisi söküp takacak vs… bunları amerikalı söförler yapmıyor en ufak arızada servise çekip faturayı sana yolluyor

• @caglar_oz Bence Türk şoförler ile de beklentiyi yükseltmeyelim, far ampulünü değiştirsin yeter.

• Tamam tır yattı o zaman şekerden devam konuya…orada da çok söylenti var yok şu dolandirici bu sahtekar diye…birde tek kiosk ile olmuyor min 2 diyorlar oda 120-130k ya çıkıyor…ben restaurant cafe tarzi islere karsiyim hic tecrubemiz yok o sektorde…sıfır tecrube ile TR de bile cafe isini 50 kez düsünürsün kaldi ki amerikada o isler cok riskli

• @Koray283 cebinizde 150k yatırıma hazır para yoksa tır işini düşünmeyin zaten.

• ⭐⭐

@caglar_oz Türkiyedeki şoförlerin çoğu yapmıyor ki şu dediklerinizi amerikada böylesini bulmak daha zor.

• @Koray283 yemek içme sektötü çok farklı bir boyutta Us de ben şok geçirmiştim, kapısından girmeyeceğim mekanlar müşteriden kırılıyordu, fast food desen zaten deli gibi iş yapıyorlar uzun lafın kısası mübalağ yapmıyorum en iyisinden en berbat yemek mekanları işten yıkılıyordu, çok garip gelmişti bana tabi bunda evde yemek yapmama kültürü etkili ama ufacık bir yerde bile onlarca mekanın 7/24 dolu olması çok garip gelmişti yeme içme işini yabana atmayın derim, 10 masa ufak bir yer bile olmayacak gelir yaratabilir

• @caglar_oz cok doğru ama yine de hic bilmeden bu sektöre girmek cesaret ister…yas ilerledikce alacagimiz riskler daha azaliyor ister istemez

• ⭐⭐

Yeme içme sektörü zor bir sektör. Sabah akşam çalışıyorsun. Hafta sonlarıda çalışıyorsun. Kendine vakit az kalıyor. Hizmet sektörü genelde böyle zaten.

E bunun yanında yemek için usta buldun şef buldun,adam ayrıldı gitti o arada sıkıntıya giriyorsun.

Bana göre abd de yapılabilecek işler ustası yardımcı ayrıldığında şahsen kendimizin onun yerini doldurabileceği bir iş olmalı. Şoför istifa mı etti kendimiz tıra çıkıyor olabilmemiz lazım, mutfak şefimiz ayrılıyor mu,en az onun kadar yerini doldurmak lazım. Bende büyük araba ehliyeti var ama hiç kullanmadım. Şu ana kadar ihtiyaç olmadı ama ihtiyaç halinde çıkabilirim araca. Bunun gibi. Gelecekteki ticari planlarınız içerisinde bu yedeklemede olsun derim.

@caglar_oz, içinde söyledi: EB-3C (EW) Other Workers Vizesi Aşamaları

@Koray283 yemek içme sektötü çok farklı bir boyutta Us de ben şok geçirmiştim, kapısından girmeyeceğim mekanlar müşteriden kırılıyordu, fast food desen zaten deli gibi iş yapıyorlar uzun lafın kısası mübalağ yapmıyorum en iyisinden en berbat yemek mekanları işten yıkılıyordu, çok garip gelmişti bana tabi bunda evde yemek yapmama kültürü etkili ama ufacık bir yerde bile onlarca mekanın 7/24 dolu olması çok garip gelmişti yeme içme işini yabana atmayın derim, 10 masa ufak bir yer bile olmayacak gelir yaratabilir

• @selamibasaran isi yapabiliyor olmaya kesinlikle katiliyorum…türkiyede olsak elbet birini buluruz çevremizi kullanir vs ama oralarda çok zor…E2 icin o yüzden franchise lar daha bir mantıklı gibi geliyor en azindan arkada bir destek oluyor…öbür türlü çok zor

• @Koray283 Cafe işi, Türkiye dekini bilmem ama burda tahmininden çok daha kolaymış. Evde elma bile soyamayan oğlum, devraldığı cafeyi 3 aydır sorunsuz işletiyor burada. Yap-sat mantığından çok al-sat mantığı geçerli burada (en azından bizim cafe için bunu söyleyebilirim) Yaptıklarının da malzemesi hazır, mesela kurabiye hamuru hazır, sadece tepsiye koyup 10 dk fırınlaniyor. Ben gelmeden önce profesyonel barista eğitimi aldım oğluma yardımcı olmak amacıyla ama inanın gereksizmis, bizdeki 3.dalga kahveci olayı yok burda, herşey gidiyor yani 😃 oğlum devraldığı cafede bir haftalık egitimle çözdüyse, herkes yapar. Önemli olan doğru lokasyou bulmak, yoksa yeme-icme işi her türlü tutuyor burda lokasyon doğruysa. Restoran işini bilemem o zordur belki.

• ⭐⭐

Daha önce I-140 ile ilgili vermiş olduğum eksik / hatalı bir bilgi var onu düzeltmek istiyorum.

I-140 onayından sonra 180 gün geçtiyse, sponsor çekilse bile farkı bir sponsora geçebiliriz demiştim ama bu bilgi kısmen doğru. Ancak bu sadece AOS yöntemi için geçerli. “AC21 portability - 180 days rule” deniliyor buna. AOS file edilmiş ve I-140 onayı üzerinden 180 gün geçtiyse bundan faydalanabiliyoruz.

Consular Processing yönteminde maalesef bu mümkün değil. CP ile ilerliyorsak vizemizi alana kadar sponsor aynı kalmalı ve bize sponsor olma niyeti devam etmeli. Sponsor I-140’ı geri çekerse veya kapanırsa süreç sıfırdan başlıyor yani yeni sponsor ve LC gerekiyor, PD miz sıfırlanıyor. Büyük sponsorlar / firmalar için böyle bir risk pek yok ama yine de bu durumu bilmekte fayda var diye düşünüyorum.

• @tufank Consular tam eziyet herşeyiyle, canım AOS 🙂

• ⭐⭐

@caglar_oz AOS bu açıdan ve erken yerleşmek açısından avantajlı. CP de vizeyi alıp her şey hazır bir şekilde gidilebilme imkanı olduğu için avantajlı. Keşke CP ile AOS süreleri yakın olsa birbirine o zaman bu kadar kafa yormak zorunda kalmazdık 🙂

• @tufank İşte bu üzdü 😞 LC doldurmasaydık bari zaten en uzun onay evrakı o. Neyse ki sponsorumuz büyük bir firma bir sorun yaşamayacağız diye ümit ediyorum.

• @tufank peki böyle bir durumda refund veriyor mu bdv? Bizden kaynaklı bir durum değil sonuçta?

• ⭐⭐

@Koray283 refund vermiyor ama sürece yeni bir sponsor ile başlatıyor ek ücret talep etmeden. Ama bana kalırsa bu yetersiz. sponsora da bir yaptırım uygulamaları lazım, kaybedilen zamanın telafisi için. Sponsorları dikkatli seçmeleri gerekiyor.

• @tufank peki bana başlarken dediler ki yaş önemli bir kriter bizde bu yüzden eşimin üzerinden katildik…şimdi 2 yıl sonra sıfırdan başlanırsa e eşimin yaşıda ilerlemiş olucak ve bu da bir risk olusturucak…ben belki bu riski almak istemeyecegim…nasıl bizden kaynaklı bir sorunda refund olmuyorsa sponsor kaynaklı da olmalı…yanılıyormuyum?

• ⭐⭐

@Koray283 evet ben bu konuda hemfikirim yani sponsor kaynaklı sorunlarda bir tazminat olmalı, bunu iyileştirmeleri gerekiyor. Eskiden belki çok seçici değillerdi ama covid zamanı yaşananan sıkıntıların çok uç örnekler olduğunu biliyoruz, her yer kapalıydı. Bazı sponsorların / şubelerin ayakta durmaları mümkün değildi. Bugün artık böyle bir sorun yok ve yaşanan bu sıkıntılardan dolayı daha seçici davranıyorlar.

Yaş ile ilgili neden böyle bir uyarı yapıldı bilmiyorum, belki fiziksel olarak zor olacağı içindir. Bunun haricinde mülakatta yaşın bir sorun yaratacağını düşünmüyorum. Aday fiziksel olarak 8 saat çalışmaya elverişli ve işi yapmaya niyetli ise bir sorun yoktur.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

123

41.1k
Kullanıcı

4.4k
Konu

427.0k

| | | |