Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @ICu, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Süreçleri (Green Card sahiplerinin eş ve çocukları)

@ecom @Atılay-Yeşilada
    +
    Süreci başlatıp orduya kaydolursunuz. İyi ihtimalle 8-12 ayda eşinizin I-130 onayı gelir. O sırada size vatandaşlık hakkı doğar. Daha sonra kısa sürede NVC aşaması geçilip vatandaş eşlerine tanınan hak ile eşiniz bülteni beklemeden yaklaşık 3-4 ayda vize mülakatı alır

Anladığım kadarıyla F2A'ya başvurun böylelikle vatandaş olana kadar I-130 onayı gelmiş olur sonrasında da vatandaş eşlerine tanınan hak üzerinden devam edersiniz mi diyorsunuz?

• @gembruce, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Süreçleri (Green Card sahiplerinin eş ve çocukları)

Orduda hizmet yolu ile vatandaslik icin en az 1 yıl hizmet vermek gerekiyor (başvuru daha erken baslatilabiliyor) ancak vatandaş olduktan sonra ordudan hemen ayrılmak mümkün olmayabilir. Ornegin, kara kuvvetlerinde minimum aktif hizmet suresi 4 yil diye biliyorum. Aileden ayrı kalmayalım derken yurtdisi gorevde yıllarca ayrı kalmak da soz konusu olabilir. İyi arastirmak lazım.

https://www.militaryonesource.mil/financial-legal/legal/us-citizenship-through-military-service/

Yani şöyle açıkcası benefitleri gayet güzel ordunun. Tabiki deployment olayı her zaman var fakat + yönleri de var. Genelde 6 sene kontrat imzalatıyolar. Vatandaşlık konusunda da Berke Bey var en son Army Reserve ile asker olan kişiler arasında forumda. Eğitim başlarken vatandaşlık başvurusu yaptı ve 3 ay içerisinde vatandaşlığını aldı. Belki biraz hızlı oldu onun süreci ama maksimum 1 senede halledilebileceğini düşünüyorum vatandaşlık olayının. Zaten sanırım ayda 1 haftasonu gidiliyor genelde Army Reserved ile görev yaparken. Yılda 38 gün falan toplamda. Genel anlamda 2028 yılında vatandaş olacakken 2024 yılında belki vatandaş olabilirim ve devletin bazı imkanlarından da faydalanabilirim.

• @Atılay-Yeşilada bizim avukatimizin sürece başlarken ilk söylediği şey. Biran önce sürecinizi başlatın ki geri sayım başlasın. Süreç çok uzun vatandaslar için bile aslında çok kısa sayılmaz bir yerden başlamak lazım. Sifirdansa bir iyidir.
    Bir şekilde erken vatandaşlik alabilirseniz büyütülecek bir şey değil altı üstü vize turunuzu başvurup degistireceksiniz. Sonra zaten sürec hızlanır. Sayin @gembruce nin söylediklerinide dikkate almak lazım tabi.
    Ama bu yola çıkacaksınız beklemek sizin sadece surecinizi uzatacak. Neye karar verirseniz verin ama benim fikrimce biran önce harekete geçin derim.

• @ecom, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Süreçleri (Green Card sahiplerinin eş ve çocukları)

@Atılay-Yeşilada bizim avukatimizin sürece başlarken ilk söylediği şey. Biran önce sürecinizi başlatın ki geri sayım başlasın. Süreç çok uzun vatandaslar için bile aslında çok kısa sayılmaz bir yerden başlamak lazım. Sifirdansa bir iyidir.
    Bir şekilde erken vatandaşlik alabilirseniz büyütülecek bir şey değil altı üstü vize turunuzu başvurup degistireceksiniz. Sonra zaten sürec hızlanır. Sayin @gembruce nin söylediklerinide dikkate almak lazım tabi.
    Ama bu yola çıkacaksınız beklemek sizin sadece surecinizi uzatacak. Neye karar verirseniz verin ama benim fikrimce biran önce harekete geçin derim.

Tabiki bir an önce harekete geçeceğiz. Bugün sabaha kadar normalde Almanya'dan son kez Schengen deneyip Viyana'ya gitmeyi düşündüğümüz için şimdi yeni duruma alışmaya çalışıyoruz.

Siz bu konularda çok tecrübeli olduğunuz için bizim durumumuz hakkındaki fikirleriniz çok önemli ve bize çok fayda sağlıyor. Oyüzden çok teşekkür ederiz daha şimdiden verdiğiniz bir çok bilgi için.

Merak ettiğim bir şey ben Amerika'ya ilk girişimi yapmadan önce eşim için bu süreci başlatabiliyor muyum? Yoksa ilk girişi yapıp LPR olup Greencard'ı elime almam mı gerekiyor?

• @Atılay-Yeşilada Atılay bey ben de bu durumu araştırıyorum şu an. Siz ABD ye giriş yapıp yasal resident olmadan maalesef süreci buradan başlatamıyorsunuz. Önce girişinizi yapıp sonrasında F2A sürecini başlatmanız gerekiyor.

• @bernat, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Süreçleri (Green Card sahiplerinin eş ve çocukları)

@Atılay-Yeşilada Atılay bey ben de bu durumu araştırıyorum şu an. Siz ABD ye giriş yapıp yasal resident olmadan maalesef süreci buradan başlatamıyorsunuz. Önce girişinizi yapıp sonrasında F2A sürecini başlatmanız gerekiyor.

Biz Schengen illetine siz ise AP'ye takıldınız... Gerçekten ne desem ne yorum yapsam bilemiyorum. Belirsizliğin içinde zamana karşı yarıştık. En azından keşke diyeceğimiz hiçbir şey yok şuan. Artık en hızlı şekilde nasıl sürece başlıyorsak başlatıp yeni düzenlerimizi kuralım.

Bilgi için çok teşekkür ederim Berna Hanım, bu süreç içerisinde de iletişimimizi kesmeyelim. Siz ne zaman giriş yapmayı planlıyorsunuz Amerika'ya?

• @Atılay-Yeşilada Ben 24 ekimde philadelphia’ya kesin giriş yapıyorum. Biletlerimizi almıştık, 30 eylül sonrası Sedat için Turist vizesi yenileme başvurusu yapacağız eğer sonuç alabilirsek birlikte 24 ekimde gidip F2A sürecini orada başlatmış olacağız. Olmazsa da ben tek başıma giriş yapıp süreci başlatacağım mecburen.

• @bernat, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Süreçleri (Green Card sahiplerinin eş ve çocukları)

@Atılay-Yeşilada Ben 24 ekimde philadelphia’ya kesin giriş yapıyorum. Biletlerimizi almıştık, 30 eylül sonrası Sedat için Turist vizesi yenileme başvurusu yapacağız eğer sonuç alabilirsek birlikte 24 ekimde gidip F2A sürecini orada başlatmış olacağız. Olmazsa da ben tek başıma giriş yapıp süreci başlatacağım mecburen.

Süper. Ben de Ekim ayında giriş yapacağım Amerika'ya. Eşimin halihazırda bir turist vizesi olmadığı için ve bu süreçte F2A'ya daha başvurmamış olsak bile benim gcli olduğum önüne çıkabileceği için sanırım bizim turist vizesi denememiz biraz riskli oluyor. Oyüzden direkt girip süreci başlatmayı düşünüyorum.

• @Atılay-Yeşilada sürecin hiçbir aşaması kolay olmadı umarım bundan sonrası daha az sıkıntı ve stresle geçer. Kader ortaklığımızda irtibatta kalalım.

• @Atılay-Yeşilada rica ederim birbirimize yardım için buradayız birazda. Eminim sizde kendi deneyimlerinizle mutlaka başka arkadaşlara yol göstermiş olacaksınız.
    Arkadaşımızında söylediği gibi önce giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yapınca ancak green card basımi yapılır ve siz göçmen olmuş olursunuz.

• @ecom, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Süreçleri (Green Card sahiplerinin eş ve çocukları)

@Atılay-Yeşilada rica ederim birbirimize yardım için buradayız birazda. Eminim sizde kendi deneyimlerinizle mutlaka başka arkadaşlara yol göstermiş olacaksınız.
    Arkadaşımızında söylediği gibi önce giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yapınca ancak green card basımi yapılır ve siz göçmen olmuş olursunuz.

Tamamdır çok teşekkürler sonrasında da gerekli işlemlere vakit kaybetmeden başlarım. 🙏

• @Atılay-Yeşilada rica ederim kolaylıklar diliyorum.

• Merhaba bir sey soracağım ekim vize bülteni tam ekimin 1inde mi açıklanacak acaba? Diğer aylar bir ay önceden açıklanıyordu genelde ayın 2.haftasında daha açıklanmadı merak ettim.

• @Özge-Dengiz, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Süreçleri (Green Card sahiplerinin eş ve çocukları)

Merhaba bir sey soracağım ekim vize bülteni tam ekimin 1inde mi açıklanacak acaba? Diğer aylar bir ay önceden açıklanıyordu genelde ayın 2.haftasında daha açıklanmadı merak ettim.

Genelde ayın ortasında açıklanıyor vize bülteni. Ekim ayı için olacak olan vize bülteni de muhtemelen haftaya açıklanır diye düşünüyorum.

• Eylül bülteni 9 Ağustos'ta aciklanmisti. Umarım Ekim de önümüzdeki hafta aciklanir.

• Merhabalar arkadaşlar 130 formu gönderdikten sonra dosya alındı onayı 04 . 04 .2022 de geldi onun üzerinden 18 ay geçti halen uscis onayı gelmedi bu süre normalmi başka bir bildiri mesajı da gelmedi yada dosya onaylanma süresi ortalama ne kadar sürüyor bilgi verebilirmisiniz teşekkür ederim

• @49leon, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Süreçleri (Green Card sahiplerinin eş ve çocukları)

Merhabalar arkadaşlar 130 formu gönderdikten sonra dosya alındı onayı 04 . 04 .2022 de geldi onun üzerinden 18 ay geçti halen uscis onayı gelmedi bu süre normalmi başka bir bildiri mesajı da gelmedi yada dosya onaylanma süresi ortalama ne kadar sürüyor bilgi verebilirmisiniz teşekkür ederim

Bu süreler normal evet 2 seneden fazladır bekleyenler biliyorum. Onay alma süreniz dosyanizin bulunduğu servis centara görede değişir. Uscisin web sitesinden takip etmelisiniz güncel tarihleri. Bu yil f2a vize bülteninde gerileme olduğu için konsolosluk bir süredir randevu vermiyor. Buda her aşamayi iyice yavaslatti sanırım.

@49leon, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Süreçleri (Green Card sahiplerinin eş ve çocukları)

Merhabalar arkadaşlar 130 formu gönderdikten sonra dosya alındı onayı 04 . 04 .2022 de geldi onun üzerinden 18 ay geçti halen uscis onayı gelmedi bu süre normalmi başka bir bildiri mesajı da gelmedi yada dosya onaylanma süresi ortalama ne kadar sürüyor bilgi verebilirmisiniz teşekkür ederim

Bu süreler normal evet 2 seneden fazladır bekleyenler biliyorum. Onay alma süreniz dosyanizin bulunduğu servis centara görede değişir. Uscisin web sitesinden takip etmelisiniz güncel tarihleri. Bu yil f2a vize bülteninde gerileme olduğu için konsolosluk bir süredir randevu vermiyor. Buda her aşamayi iyice yavaslatti sanırım.

Biz şimdi F2A için başvuru yapsak I-130 ve I-130A formunu göndersek o süreçte ben eğer erken vatandaş olursam CR1 sürecine I-130 onayı olmadan da geçebiliyor muyuz? Bilginiz var mıdır?

• @Atılay-Yeşilada Vatandaş olduğunuz anda kategorinizi CR1 ile değiştirebilirsiniz diye biliyorum. Bu şekilde süreç hızlanmış olur.

• @Atılay-Yeşilada evet vatandaş olunca başvurup vize kategorilerinizi degistirebilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

68

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |