Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@ibrahim-sakallı, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

image.jpeg

Merhaba benim durumum böyle henüz bir zarf alamadım. USCIS Aramaya çalışıyorum ama robot bir türlü doğru yere yönlendirmiyor receipt number öğrenip durumumu kontrol edemiyorum yardımcı olur musunuz

cep telefonundan USCIS Emma Bot ile konustunuz mu acaba? belki bu sekilde birine ulasabilirsiniz, genelde bir gorevliye kisa surede erisebiliyorsunuz Emma uzerinden.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@rzknlmk, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Arkadaşlar merhaba. Ben Türkiye'de mecburi hizmetimi tamamladım. Fakat şu an sağlık bakanlığı adına kadrosu ile yandal asistanlığı yapmaktayken research için amerikaya geldim. J1 vizem mevcut. Bir yandan burda kalmak için olanakları da araştırıyorum ve tekrar asistanlık düşünüyorum. Bu süreçte EB-2 vizesine başvurmayı düşünüyorum bunun için de öncelikle j1 waive etmem gerek. Fakat asistanlığa girmeden sınavları geçip match olmam eylül 2024'ü bulacak. Öncesinde şubat 2024'te j1 vize sürem doluyor. Vizemi bulunduğum kliniğin sponsorluğunda tekrar uzatmayı planlıyorum. Kliniğim farklı bir vize ya da 2 yıl kuralı olmadan j1 verme imkanı var mı? Ya da şimdi j1 waive'e başvursam uzayınca tekrar başvurmak zoruda mıyım? Türkiyede çalışıyor gözükmem j1 waive için engel mi? Yardımlarınız için teşekkürler.

Gecisi ne zaman yapacaginizi bilmeden direkt waiver basvurusu yapmamalisiniz.

Yeni bir J1 icin veya statunuzu uzatmak icin waiver almaniz gerekmiyor. Diger statulere gecis yaparken waiver gerekiyor.

Yeni bir vize almadan, guncel bir DS-2019 formuyla ABD'deki J1 statunuzu devam ettirebilirsiniz. Gecis yapacaginiz zamana gore de waiver basvurusu yapip tum DS-2019'lari tek seferde waiver'a katmalisiniz. Eger su an alirsaniz, daha sonra yeni DS-2019'lar icin yeniden almaniz gerekecek. Specifik olarak kendi programinizin suresini de ogrenin isterseniz, cunku bazi arastirma programlarindaki J1'i sadece 24 aya kadar uzatabiliyorsunuz, bazilarini da 5 yila kadar... daha sonra bu sinira takilmayin.

Turkiye'ye borcunuz yoksa calisiyor gorunmenizin sorun yaratmamasi lazim.

• @researchescholar
    Merhabalar,

Ben YLSY bursiyeriyim ve Su an Abd'de masterimin son donemindeyim. Bende green card başvurusu icin J1 waiver a başvurmayı düşünüyorum fakat MEB'e yaklaşık $125000 tazminatım var.

Yukarida 3. maddede borcunuzun tamam ibaresi kullanmissiniz ama benim bildigim kadarıyla tabi oldugunuz kurumda en az iki yıl gorev yapmış olmanız ya da bu iki yıla tabi olan borcunuzu ödemeniz gerektiği. Benim gibi bursiyer olan ve benzer süreçlerden gecen ya da durumla ilgili bilgisi olan arkadaslar varsa ve yazabilirse çok sevinirim teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Vera-0, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@researchescholar
    Merhabalar,

Ben YLSY bursiyeriyim ve Su an Abd'de masterimin son donemindeyim. Bende green card başvurusu icin J1 waiver a başvurmayı düşünüyorum fakat MEB'e yaklaşık $125000 tazminatım var.

Yukarida 3. maddede borcunuzun tamam ibaresi kullanmissiniz ama benim bildigim kadarıyla tabi oldugunuz kurumda en az iki yıl gorev yapmış olmanız ya da bu iki yıla tabi olan borcunuzu ödemeniz gerektiği. Benim gibi bursiyer olan ve benzer süreçlerden gecen ya da durumla ilgili bilgisi olan arkadaslar varsa ve yazabilirse çok sevinirim teşekkürler.

Sayin @Vera-0 , bu tur sartlar kurumdan kuruma veya programdan programa degisebilir. Size tavsiyem direkt bu programin sartlari ile ilgili MEB'in J1 waiver ile ilgili birimine ulasip sormaniz. Hangi sartlari saglarsaniz "No Objection Statement" icin onay vereceklerini sorarsaniz, net bir cevap verebilmeleri lazim.

• Çok teşekkür ederim.Borcumun %20 sini ödemem gerekiyormuş.İlgilenen arkadaşlar varsa işlerine yarayabilir. Herkese kolay gelsin.

• Merhabalar, 3 Temmuzda Favorable Recommendation onayini Department of State'ten aldim fakat USCIS'i aradigimda herhangi bir bilgi olmadigini reciept numberin olusmadigini soylediler? Acaba reciept'in olusmasi icin bir zaman gecmesi mi gerekiyor? Simdiden cevabiniz ve yardimlariniz icin tesekkurler.

• @EfeNevada
    Efe selam surecin uzunlugu ne kadardi?
    Sanirim belgeleri subatin ilk haftasi sistemde gorunmus.Peki Nosun ne zaman sisteme gecti?
    Nostan sonra favorable olma durumun kac ay sursu tahmini?

• 6 ay kadar surdu sheette updateleyecegim tum surec sonuclaninca zaten onceki iletide yazdim 3 temmuzda sisteme gecti

• @EfeNevada Evet sanirim DOS'un FR'sinden sonra 1 hafta icinde USCIS'e gidiyor, 1 hafta sonra da USCIS FR'si geliyor. Yani toplamda 1.5-2 hafta surmustu. Eger 10'unda gelmezse USCIS receipt o zaman tekrar sorabilirsiniz.

• Cok tesekkurler @researchescholar Bilgilendirme yapacagim surec tamamlandiginda.

• @EfeNevada, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhabalar, 3 Temmuzda Favorable Recommendation onayini Department of State'ten aldim fakat USCIS'i aradigimda herhangi bir bilgi olmadigini reciept numberin olusmadigini soylediler? Acaba reciept'in olusmasi icin bir zaman gecmesi mi gerekiyor? Simdiden cevabiniz ve yardimlariniz icin tesekkurler.

USCIS a nasil bağlandınız hocam bir bende mi sıkıntı 1,5 ay oldu Recommendation dan sonra gelen giden yok reciept number olmadığı için robottan öteye geçemiyorum

• Herksese merhaba benim ufak bir sorum sizllere j1 vizem 1 mart 2024 tarihinde bitiyor ,grace periodle 1 nisan 2024 te son buluyor , 19 mayista evraklari gonderdim,6 haziranda NOS ,DOSA iletildi ,sizlere sorum sizce benim waiverim ocakta elimde olurmu ,fikirlerinizi almak isterim ?

Tessekkurler.

• Telefondan da baglandim uscis'in websitesinde emmadan da baglanip sordum ugrasinca baglaniyorsunuz ikisinde de biraz sinir bozucu telefonda baglanmak ama yapabilirsiniz

• Merhaba arkadaşlar Oğlum başvuru yapştı. Son durum aşağıdaki gibi görünüyor. Bu aşamada ne yapmak gerek. Yardımcı olabilirmisiniz rica etsem

j1.jpg

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@EfeNevada, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhabalar, 3 Temmuzda Favorable Recommendation onayini Department of State'ten aldim fakat USCIS'i aradigimda herhangi bir bilgi olmadigini reciept numberin olusmadigini soylediler? Acaba reciept'in olusmasi icin bir zaman gecmesi mi gerekiyor? Simdiden cevabiniz ve yardimlariniz icin tesekkurler.

Genelde birkac gunden fazlasi gerekiyor, ~2 hafta sure taniyin USCIS'e ve daha sonra ulasin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ibrahim-sakallı, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@EfeNevada, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

USCIS a nasil bağlandınız hocam bir bende mi sıkıntı 1,5 ay oldu Recommendation dan sonra gelen giden yok reciept number olmadığı için robottan öteye geçemiyorum

surecinizi cizelgeye aktarmayi unutmayin: https://bit.ly/j1waiverbasvurusu

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@EmirhanKurt, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Herksese merhaba benim ufak bir sorum sizllere j1 vizem 1 mart 2024 tarihinde bitiyor ,grace periodle 1 nisan 2024 te son buluyor , 19 mayista evraklari gonderdim,6 haziranda NOS ,DOSA iletildi ,sizlere sorum sizce benim waiverim ocakta elimde olurmu ,fikirlerinizi almak isterim ?

Tessekkurler.

evet, boyle bir ihtimal yuksek... surecinizi cizelgeye aktarmayi unutmayin: https://bit.ly/j1waiverbasvurusu

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Cemail-Türkseven, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba arkadaşlar Oğlum başvuru yapştı. Son durum aşağıdaki gibi görünüyor. Bu aşamada ne yapmak gerek. Yardımcı olabilirmisiniz rica etsem

j1.jpg

Gozunuz aydin, surecinizi cizelgeye aktarmayi unutmayin: https://bit.ly/j1waiverbasvurusu

Son bir asama kalmis, USCIS'in waiver'i onaylamasi... Oglunuz icin bir sonraki basvuru asamasi ne olacakti, hatirlatir misiniz?

• Merhaba EB-2 green card süreçlerinde işlerin uzama ihtimaline karşın ileri tarihli DS-2019 formu alınması önerilmektedir. Burada okuduğum bilgilere göre tüm DS-2019'lar için waiver alınması gerektiği yazıyor. Bildiğim kadarıyla 2 yıl kuralı vize alınınca vize memurunun işleme koyduğu bir durum. Vizesi alınmamış bir DS-2019 formu için waiver almak mantıklı görünmüyor. Waiver EB-2'de I-40'ı geçip I-485 başvurunda lazım olacak. İkince DS-2019'un tarihi ileri bir tarih olduğu için genelde bu başvurularda henüz bu aktif bile olmuyor. Bu süreçleri yaşayan yada bilen varsa açıklığa kavuşturursa sevinirim.

• @Yuksel-Celik hocam bilgileriniz biraz karışmış. İleri tarihli DS2019 formu demek, bitiş tarihi uzun bir form demektir. Elinize geçen her DS2019 formu, aslında geçerli ve muhtemelen de 2 yıl kuralından ari değildir. Eğer aldığınız ilk vize 2 yıl kuralına tabi ise, alacağınız tüm DS2019’lar için waiver alınmalı. Mesela waiver’ı yolladınız ve hemen sonra da kurumunuz DS2019 formunuzu uzatti ve yenisini cikti alip size verdi. O zaman alacaginiz waiver ile ne I485 yollayabilirsiniz ne de yeni bir statuye gecebilirsiniz. Cunku tum surecleriniz USCIS’ten doner. Su siralar en makulu, mumkunse bir yildan daha uzun sureye sahip bir DS2019 formunu alir almaz waiver yollamak gibi. Bu arada varsayalim ki waiver yetisti ama bu sefer de mevcut visa bulletin’den gelen filing date’lere takilinabilir. H1B gecisinde dert olmasa da greencard basvurusunda ciddi bir dar bogaz olacaga benziyor bu yeni tarihler. Kolay gelsin.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

73

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.1k

| | | |