Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Herkese merhaba,

Bu postu hem J1 waiver basvuru sureci hakkinda bir soru sormak, hem de basvuru surecini baslatmak isteyen arkadaslar icin guncellenmis J-1 waiver belgelerini belirtmek icin yaziyorum.

Daha onceki postlardan okudugum kadariyla herkes DOS ve Turkish embassy'e gonderilecek belgelerin ayni anda gonderilmesinin daha iyi olacagini soylemis. Ben bana elcilikten tarafindan gonderilen PDF'te okuduguma gore elcilige gonderilecek belgelerin basvurunun ABD Disisleri Bakanligi'nda isleme alindigindan emin olana kadar gonderilmemesi gerektigini cikardim, cunku 5. maddede basvurunun DOS'tan alindigini gosteren ekran goruntusu istiyorlar. Fakat DOS basvuru ellerine gecse de bu web sayfasinin guncellenmesinin 4-5 haftayi bulabilecegini yazmis. Su anda "check the status" diyip case number'imi yazdigimda belgelerimi DOS'a daha yeni gonderdigim icin "Currently, there is no information regarding the status of your case" uyarisini goruyorum. Bu durumda web sitesinden basvurumu gorene kadar belgeleri Turkish embassy'e gondermemem daha mi iyi olur acaba? Yakin zamanda basvurmus ve bu konuda bilgisi olan var mi?

Buyukelcilikten gelen maildeki PDF'te yazan yeni kurallar soyledir: (07.04.2022)

Sozkonusu kuralu kaldirtmak (waive) icin Turk ve ABD makamlarina basvurulmasi gerekmektedir. Basvurular ortalama 4-6 hafta surmektedir.

Basvuru sekli: J1 vize degisikligi icin oncelikle basvurulmasi gereken makam ABD Disisleri Bakanligi'dir. (US Department of State Waiver Review Division). Buyukelciligimize muracaat etmeden once, basvuru belgelerinizin ve odemenizin oncelikle ABD Disisleri Bakanligi'nda isleme alindigindan emin olmalisiniz. Basvurunuz ABD Disisleri Bakanligi'nin sistemine yuklendikten sonra, Buyukelciligimize gondermeniz gereken belgeler asagida sunulmaktadir:

1. 1 adet Turkce dilekce. Dilekcenizi parantez icinde yer alan sorulara cevap vererek olusturmaniz gerekmektedir. (son mezun oldugunuz universite, fakulte, bolum ve ogrenim yillariniz, harhangi bir resmi veya ozel kurulustan kredi veya burs alip almadiginiz, ABD'ya gelis tarihiniz, ABD ve Turkiye irtibat adresiniz, e-mail adresiniz ve telefon numaralarinizin yazilmasi gerekmektedir.)
    2. 1 adet Nufus cuzdani onlu-arkali fotokopisi
    3. KYK veya MEB veya TUBITAK'a borcunuz var ve tamamini yakin bir zamanda odedi iseniz, odeme belgelerinizin orneklerini de ekleyiniz. Borcunuzun tamamini odemeden basvuru yapmaniz halinde red cevabi verileceginden isleminiz tamamlanamayacaktir.
    4. 1 adet ABD Disisleri Bakanligindan alacaginiz "Third Party Barcode Page" sayfasi
    5. 1 adet https://j1visawaierrecommendation.state.gov web sayfasindan temin edeceginiz, basvurunuzun ABD Disisleri Bakanliginca isleme alindigini gosterir ekran goruntusunun ornegi. Bu sayfanin eksik olmasi halinde isleminiz T.C. makamlari ile sonuclanmis olsa dahi, onay yaziniz ABD Disisleri Bakanligi'ndaki dosyanizi bulamayacagindan, tarafinizdan teyid alinincaya kadar yazisma yapilamayacaktir.
    6. Islem ucreti: $31 (Odemeyi "Turkish Embassy" adina "Money Order" olarak gonderiniz. Kisisel cek veya nakit gondermeyiniz.)

• @researchescholar, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Herkese merhaba,

Bu postu hem J1 waiver basvuru sureci hakkinda bir soru sormak, hem de basvuru surecini baslatmak isteyen arkadaslar icin guncellenmis J-1 waiver belgelerini belirtmek icin yaziyorum.

Daha onceki postlardan okudugum kadariyla herkes DOS ve Turkish embassy'e gonderilecek belgelerin ayni anda gonderilmesinin daha iyi olacagini soylemis. Ben bana elcilikten tarafindan gonderilen PDF'te okuduguma gore elcilige gonderilecek belgelerin basvurunun ABD Disisleri Bakanligi'nda isleme alindigindan emin olana kadar gonderilmemesi gerektigini cikardim, cunku 5. maddede basvurunun DOS'tan alindigini gosteren ekran goruntusu istiyorlar. Fakat DOS basvuru ellerine gecse de bu web sayfasinin guncellenmesinin 4-5 haftayi bulabilecegini yazmis. Su anda "check the status" diyip case number'imi yazdigimda belgelerimi DOS'a daha yeni gonderdigim icin "Currently, there is no information regarding the status of your case" uyarisini goruyorum. Bu durumda web sitesinden basvurumu gorene kadar belgeleri Turkish embassy'e gondermemem daha mi iyi olur acaba? Yakin zamanda basvurmus ve bu konuda bilgisi olan var mi?

Buyukelcilikten gelen maildeki PDF'te yazan yeni kurallar soyledir: (07.04.2022)

Sozkonusu kuralu kaldirtmak (waive) icin Turk ve ABD makamlarina basvurulmasi gerekmektedir. Basvurular ortalama 4-6 hafta surmektedir.

Basvuru sekli: J1 vize degisikligi icin oncelikle basvurulmasi gereken makam ABD Disisleri Bakanligi'dir. (US Department of State Waiver Review Division). Buyukelciligimize muracaat etmeden once, basvuru belgelerinizin ve odemenizin oncelikle ABD Disisleri Bakanligi'nda isleme alindigindan emin olmalisiniz. Basvurunuz ABD Disisleri Bakanligi'nin sistemine yuklendikten sonra, Buyukelciligimize gondermeniz gereken belgeler asagida sunulmaktadir:

1. 1 adet Turkce dilekce. Dilekcenizi parantez icinde yer alan sorulara cevap vererek olusturmaniz gerekmektedir. (son mezun oldugunuz universite, fakulte, bolum ve ogrenim yillariniz, harhangi bir resmi veya ozel kurulustan kredi veya burs alip almadiginiz, ABD'ya gelis tarihiniz, ABD ve Turkiye irtibat adresiniz, e-mail adresiniz ve telefon numaralarinizin yazilmasi gerekmektedir.)
    2. 1 adet Nufus cuzdani onlu-arkali fotokopisi
    3. KYK veya MEB veya TUBITAK'a borcunuz var ve tamamini yakin bir zamanda odedi iseniz, odeme belgelerinizin orneklerini de ekleyiniz. Borcunuzun tamamini odemeden basvuru yapmaniz halinde red cevabi verileceginden isleminiz tamamlanamayacaktir.
    4. 1 adet ABD Disisleri Bakanligindan alacaginiz "Third Party Barcode Page" sayfasi
    5. 1 adet https://j1visawaierrecommendation.state.gov web sayfasindan temin edeceginiz, basvurunuzun ABD Disisleri Bakanliginca isleme alindigini gosterir ekran goruntusunun ornegi. Bu sayfanin eksik olmasi halinde isleminiz T.C. makamlari ile sonuclanmis olsa dahi, onay yaziniz ABD Disisleri Bakanligi'ndaki dosyanizi bulamayacagindan, tarafinizdan teyid alinincaya kadar yazisma yapilamayacaktir.
    6. Islem ucreti: $31 (Odemeyi "Turkish Embassy" adina "Money Order" olarak gonderiniz. Kisisel cek veya nakit gondermeyiniz.)

Selamlar,

Yakin zamanda esim ve ben basvuru yaptık. Belgeleri iki tarafa da ayni anda gönderdim, 30 eylülde ellerine ulasti. 6 Ekimde bizim belgeler (NOS haricinde) j1waiver sitesinde goruldu. Buyukelcilik de 13 Ekimde belgeyi hazirlayip DOS'a gönderdi, bir ornegini de bana yolladilar. Burada ilginc bir detay var, buyukelciligin yolladigi PDF'de NOS mektubunun ekleri arasinda benim j1waiver sitesinde yer alan sayfanin resmi var 🙂 Yani tahmin ettiginiz gibi muhtemelen once kontrol ediyorlar belgeler sistemde gorunuyor mu diye. Bizim sansimiza buyukelcilik NOS'u gonderene kadar, DOS belgeleri sisteme yukledi. Yuklenmemis olsaydı, belki NOS'u gondermek icin beklerlerdi, emin degilim.

Bu arada ben KYK borcunu odememistim, vergi dairesine gitmişti, oradakini de bir kerede kapattim yakin zamanda. Herhangi bir odeme belgesi vs eklemedim dilekçeye, bir sikinti da olmadı. Hatta bekledigimden daha hizli geldi 🙂

Umarim sizinki de hizlica hallolur.

• @yecow Cok tesekkurler cevap icin! Buyukelcilik bu konuyu sordugum mailime donus yapti, sizin dediginiz gibi belgeleri ayni anda gondermemde bir sakinca olmayacagini soyledi.

Sizin islemler cok hizli ilerlemis! Burada yazilan bekleme surelerini gorunce biraz gozum korktu acaba 3-4 ay mi surecek diye. Insallah benim dosyam da sizinki kadar hizli hazir olur. Arada girip kontrol edecegim yine de belgeler yuklenmis mi diye. Peki DOS karari cikti mi acaba size 13 Ekim sonrasi? Yoksa hala bekliyor musunuz?

• Merhabalar, bir sorum olacak waiver'a basvurmadan once 90 gun kuralina uymamiz lazim mi bununla alakali bilgisi olan biri var midir acaba? Cunku net bir bilgi bulamadim bununla alakali.

• @EfeNevada Bir avukat ve sponsor okulumla konusmamdan anladigim 90 day rule waiver basvurusu icin gecerli degil, sadece green card basvurusu icin gecerli. Benim de son girisimin uzerinden sadece 1 ay gecti ama ben basvurdum waiver icin.

• Cok tesekkurler bilgi icin ben de o sekilde duydum ama farkli yonde bir bilgisi olan varsa ve paylasabilirse sevinirim.

• @researchescholar

Selamlar, evet dosya kayit islemi NOS vs hizli ilerledi cok sukur 🙂 Fakat DOS karariyla ilgili gelisme yok, sikintili olan da burasi sanirim. Gelir gelmez bilgi veririm mutlaka. Bol sans!

• Merhaba,

J1 waiver cevabini son zamanlarda alan olduysa ne kadar surede cevap aldilad acaba? J1’in sitesinde processing time 12-16 hafta diyor. Ama sonrasinda immigration office final answer’i ne kadar sure sonra gonderiyor son zamanlarda tecrube etmis birileri cevap verirse sevinirim. NOS 13 Ekimde diger belgeler 6 Ekimde sisteme girildi ne kadar surede dosyam cevaplanir?

• @eylo Belgeleriniz DOS'un eline ne zaman gecti acaba? Benim belgelerim St Louis, Missouri'deki P.O. Box'a 28 Ekim'de ulasmis gorunuyor fakat case numberi sorguladigimda hala kayidim cikmiyor. Belki de cok erken ama ortalama ne zaman gormem gerekir merak ettim, Turk buyukelciligi hizli davraniyor gibi gorunuyor.

• Bu ileti silindi!

• @researchescholar 30 Eylulde ellerine ulasti. 6 Ekimde de sistemde goruldu, tahminim haftaya sizinki de gorulur.

• @eylo Eşim ve ben de belgeleri waiver başvurusu yaptık. İnanır mısınız tarihlerimiz birebir aynı 🙂 13 Ekim NOS, 6 Ekim diğer belgeler. Süre konusunda inanılmaz farklılık var. Umarım çok sürmez. Bir değişiklik olursa iletişimde kalalım 👍

• @yecow umarim ikimizde en kisa zamanda olumlu sonuclari aliriz. Mart basinda programim bitiyor oncesinde greencard basvurusunu yapmam gerekiyor. Sizin programiniz ne zaman bitiyor

• @eylo Umarım. Biz bi üniversitede araştırma yapıyoruz. Green Card durumunu hesap ederek DS-2019 extension başvurusunda bulunduk. Normalde Ağustosta bitiyordu, 2024’e kadar uzattılar. Böyle bir imkanınız varsa bence yapın favorable recommendation gelmeden.

• @mustafahitit Selam,
    Eger yukarida belirttiginiz tarihten sonra ABD'de kalmadiysaniz (baska bir deyisle 2 Yil kuralini yerine getirdiyseniz), ayrica waiver almaniza gerek yok. Ancak bahsettiginiz tarih olan 29/01/2020 sonrasinda ABD'de kalmaya devam ettiyseniz (mesela J2 statude), o zaman 2 yil ulkenizde kalmaniza iliskin yukumlulugu yerine getirmediginiz icin waiver almaniz gerekir. Bahsettiginiz tarihten itibaren TR'ye dondunuz mu?

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   tufank tufank 

• Merhaba ;
    Şu an waiwer işlemlerini yürütüyorum. Kısa ama önemli bir sorum olacak. Ben de 2 tane Ds-2019 formu bulunmakta. Biri extension. Kayıt yaparken ve gonderırken hangisini kullanmam gerekiyor. Waiwerım Agustosa kadar yetişir mi sizce?

• @crazycells Merhaba ben amerika vatandasiyla evlenecegim ve green card basvurusu yapacagim ama iki yil kuralini kaldirmadim bu onumde bir engel olur mu calisma ve oturum kagidimin gelmesine

• @crazycells suan vizem yok hala amerikadayim iki yil kaldırma kuralini hala yapabilirmiyim

• Merhaba, Amerika da j-1 exchange yılım bittikten sonra Türkiye ye geri döndüm ve şimdi Amerika'daki arkadaşlarımı ve tanıdıklarımı ziyaret etmek istiyorum. İnternette soruma cevap aradım ama net bir cevap bulamadım. Sorum şu ki 2 yıl home residency kuralım devam ediyor. Başvuracağım vize B2 göçmenlik statüsünde olmadığı, turistik amaçlı olduğu için bu şartlarda vize alabilir miyim? Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yecow, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells Selamlar. Amerikada arastirma "research" yapan bir tip doktoruyum. Crazycells bana inanilmaz yardimci oldu. Ben de onun soylediklerinin uzerine ekleyeyim yol gostermesi icin.

Eger tip doktoru olarak ECFMG sertifikasi aldiktan sonra asistanlik programina J1 ile yerleşirseniz bu bildigim kadariyla physician J1 olarak gecer ve waiver NOS ile yapilamaz, "underserved area" olarak tabir edilen yerlerde 3 yil calismaniz gerekir waiver yapabilmek icin. (Bunun istisnasina samimi bir doktor arkadasimda sahit oldum. Bazi universiteler bir sekilde bunu waive ederek H1'a gecirebiliyor ama cok istisnai bir durum sanırım).

Eger reserch icin J1 alırsanız, NOS ile waiver yapabilirsiniz ki esim ve ben su anda bu islemi yapiyoruz GC icin. Umarim bir sikinti olmaz ama sotun yasarsak olursa bu mesaji guncellerim.

bilgilendirme icin tesekkurler, surecinizde bol sanslar.

Evet, dediginiz gibi, J1 programinda ABD'ye tip egitimi icin gelen doktorlarin bu bilgileri ogrendikten sonra, geri donup kendi ulkelerinde uygulamalarini istiyorlar, o nedenle tip doktorlarinin waiver almasina izin vermiyorlar. ama tip egitimi icin degil de, sadece arastirma yapmaya gelmis bir doktorsaniz o durumda J1 waiver almanizda bir sakinca olmuyor.

Yani onemli olan, ABD'ye J1 ile tip egitimi icin gelmemis olmak.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

95

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |