Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells Yasam Masrafi Kiyaslamalari ABD vs. Turkiye içinde söyledi:

@ehehehe tamamdir 🙂 yapacagim...

ayrica grafikler icin elinize saglik, ozellikle de "Real GDP growth- Annual percent change" grafigi... Turkiye surekli artidan eksiye, eksiden artiya gecmis, cok zik-zakli bir ekonomik gecmisi var 🙂

Teşekkür ederim. Alexander Hamilton , Friedrich List değerlerinin bilinmesi gereken önemli insanlar.

alt metni

konu hakkındaki son paylaşımları görünce Özgür Beyin twitine de istinaden bir şeyler paylaşmak istemiştim. ABD gibi doğrudan vergileri toplayamayıp dolaylı vergilere yüklenmemiz , Her gelişimini tamamlamış ülke gibi hizmet sektöründe ABD %80 lere dayanmışken bizim hala %50 ler de kalmamız vs. ne yazik ki tamamlayamadım. 🙂

Tekrar düşününce çokta gerek yokmuş aslında , Sayın @newman 'ın dediği gibi market hesabı yapıyoruz ki bana göre daha makul. TL bugün daha değerli olsa farklı şeyler konuşurduk.

• TÜRKİYE yi çok fazla yerden yere vurmayalım arkadaşlar güzel ülkemizin okadar artısı varki saymakla bitmez lakin en onemli yapı tası olan adalet ve eşitlik olmadığı için bugun boyle inşallah yarın adalet ve eşitlik çözülürse herşey çok başka olacak inş. amerika süt liman bir yer değil yaşam hem kolay hem zor.

• @bahadır-kaplan Yasam Masrafi Kiyaslamalari ABD vs. Turkiye içinde söyledi:

TÜRKİYE yi çok fazla yerden yere vurmayalım arkadaşlar güzel ülkemizin okadar artısı varki saymakla bitmez lakin en onemli yapı tası olan adalet ve eşitlik olmadığı için bugun boyle inşallah yarın adalet ve eşitlik çözülürse herşey çok başka olacak inş. amerika süt liman bir yer değil yaşam hem kolay hem zor.

Nedir o kadar çok artısı olan konu acaba bu konuyla bağlantılı olarak?Yazarsanız bizde bilelim.Belki umut olur bizler için.

• @bahadır-kaplan Türkiye'nin artılarını şöyle sıralayabilirim.
    Örneğin asgari ücretli bir çalışan kira faturalar çıktıktan sonra kalan yaklaşık 600 tl ile 20 kg et, haftalık; 2 kg yumurta, 2 kg peynir, 1 kez sinema,
    Asfhjkşişkslfşg şaka şaka. 1 gram artısını göremiyorum.

• @hasnotbeen Yasam Masrafi Kiyaslamalari ABD vs. Turkiye içinde söyledi:

@bahadır-kaplan Türkiye'nin artılarını şöyle sıralayabilirim.
    Örneğin asgari ücretli bir çalışan kira faturalar çıktıktan sonra kalan yaklaşık 600 tl ile 20 kg et, haftalık; 2 kg yumurta, 2 kg peynir, 1 kez sinema,
    Asfhjkşişkslfşg şaka şaka. 1 gram artısını göremiyorum.

Artısı şöyle: orman kanunlarının geçerli olduğu bir ortamda sürekli maddi manevi sopa yediğimiz için süper sarkastik bir espri anlayışına sahip oluyoruz. Akliniza sağlık @Bahadır-Kaplan bey kardeşim. Keza @FreeWoRLD un ispanak esrpisi de efsane.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ehehehe evet, ben de ayni yere takildim... ABD ve Turkiye vergi konusunda birbirine cok ters bir yontem izliyormus... acaba gelir vergisi yerine, urunlerden yuksek vergi toplamanin ardinda nasil bir mantik yatiyor? Ikisi de kullanildigina gore iki durum icin de avantajlar ve dezavantajlar soz konusudur sanirim... Ekonomist arkadaslar belki bizi aydinlatabilir...

@ehehehe evet, ben de ayni yere takildim... ABD ve Turkiye vergi konusunda birbirine cok ters bir yontem izliyormus... acaba gelir vergisi yerine, urunlerden yuksek vergi toplamanin ardinda nasil bir mantik yatiyor? Ikisi de kullanildigina gore iki durum icin de avantajlar ve dezavantajlar soz konusudur sanirim... Ekonomist arkadaslar belki bizi aydinlatabilir...

Cok basit sevgili @crazycells otorite maasli calisanlarin disindaki mukelleflerden dogru duzgun vergi toplama basiretine sahip olmadigi icin dolayli vergilerle (satis vergisi-yani KDV, OTV, fahis duzeyde kopru otoyol ucretleri ve benzeri harclar) kompanse etmeye calisiyor.

Yani bir tuccar kolayca her turlu vergiyi kacirabilir ama yakit alirken dolayli vergiyi odemekten kacinamaz. Boylece kurunun yaninda yas da yanmis olur. Vergisini duzgun odeyen adam da otoritenin basiretsizligi yuzunden toplayamadigi vergiyi dolayli vergi olarak oder tekrar tekrar ve soguslenir.

Kuzey Avrupa ulkelerinde de var, hatta bazilarinda daha fazla satis vergisi var ancak bu ulkeler topladiklari bu vergileri vatandaslarina hizmet-refah olarak geri dondururken bizde hizmet ve refahtan baska her turlu seye donusmektedir.

Onyuzbinince kez secilen bagimsiz Vermont senatoru Bernie Sanders ABD'de vergileri arttiralim saglik hizmetini ve diger sosyal hizmetleri ucretsiz yapalim diyerek kuzey avrupa modelini ornekliyor. Guzel adam. Tabi cumhuriyetciler bu fikire kafayi yiyor ve uykulari kaciyor hehe.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sadriabi cok mantikli 🙂
    aciklamasi da oldukca basitmis, akla da cok uygun. Boyle konularda aklima hep Kanada'daki metro olayi geliyor, metro bilet giseleri ve kapilar bozulunca Kanadalilar gecip gitmek yerine biletin karsiligi olan nakiti kapiya birakip metroya biniyorlar...
    Bu tabii refah seviyesi ve ahlakli yoneticilerin getirisi, ortadoguda ikisi de eksik...

https://www.reddit.com/r/pics/comments/1psut6/honest_canadian_commuters_the_workers_were/

alt metni

@sadriabi cok mantikli 🙂
    aciklamasi da oldukca basitmis, akla da cok uygun. Boyle konularda aklima hep Kanada'daki metro olayi geliyor, metro bilet giseleri ve kapilar bozulunca Kanadalilar gecip gitmek yerine biletin karsiligi olan nakiti kapiya birakip metroya biniyorlar...
    Bu tabii refah seviyesi ve ahlakli yoneticilerin getirisi, ortadoguda ikisi de eksik...

https://www.reddit.com/r/pics/comments/1psut6/honest_canadian_commuters_the_workers_were/

alt metni

Tabi bu kanadalilarin hepsi salak. Hicbiri turkler kadar pratik zekali degil. (Sarkazm!)

Cok guzel bir paylasim tesekkur ederim. Bu tur paylasimlarla karsilasinca insanliga dair umutlarim yeseriyor.

• @sadriabi Bu konuda haklısınız.2017 bütçe gelirinin %6.84 ü kurumlar vergisiyken %8.46 sı kdv %20.21 i ötv 'den geliyor.

Büyük firmaların kazandıkları yanında ödedikleri vergi hiç bir şey.Kendimde muhasebeci olduğumdan bunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Vergiler direk olarak vatandaşın sırtında.Şirket sahipleri (küçük ölçekli olanları ayıralım) bu konuda çok rahatlar.He onlarada sorsanız sgk'dı maaştı vergiydi bir sürü yük var sırtlarında.

• ben demisimki adalet ve esitlik gelince guzel olacak ama arkadaslar gercekten ulkenize karsi hic yapici degilsiniz cok uzucu bi durum akp chp mhp hic bir partiyi desteklemiyorum ulkemi seviyorum hem elestiriyorum hemde ovuyorum.

• Devletin(hükümetin) aşırı ve sorumsuzca harcamaları yuzunden ülkede hayat zor ve pahalı , yoksa bilgisayar teknolojisi sayesinde geçmişe göre yuzlerce kat daha fazla vergi toplanıyor ve tahsil ediliyor ama bunun ne gundelik hayata ne vatandaşa zerre kadar faydası yok.
    Dünyanın diğer tarafında ise Kanada başbakanı Devlet konutunu vergi veren vatandaşa karşı sorumluluğum var diyerek onarıma almıyor.
    Nerde insanca yaşanabildiğine varın siz karar verin!

• Bu ileti silindi!

• üstekki postu okuyunca ufkum 2 değil 4 değil tam 12 kat genişledi bende ivy league den hogwarts a başvurdum.umarım seneye şampiyonlar liginde de görürüz.

• @metert Yasam Masrafi Kiyaslamalari ABD vs. Turkiye içinde söyledi:

üstekki postu okuyunca ufkum 2 değil 4 değil tam 12 kat genişledi bende ivy league den hogwarts a başvurdum.umarım seneye şampiyonlar liginde de görürüz.

Merhabalar. Ben de bir süredir hogwarts’a başvuru şartlarını araştırıyorum ama tam olarak ayrıntılı bilgilere ulaşamadım. Başvuru şartları nelerdir? Türkiyedeki diplomanın denkliği var mı? Hogwartstan mezun olduktan sonra ABD’de H1B vizesi ile mi kalmam gerekiyor yoksa başka yolları da var mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim 😞

• Bu ileti silindi!

• Bu ileti silindi!

• Bu ileti silindi!

• Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐⭐

Bu ileti silindi!

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

111

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |