Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari) içinde söyledi:

@aysngdk F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari) içinde söyledi:

@crazycells Merhaba green card sahibiyim fakat Türkiyede yaşıyorum, hakkımı kaybetmemek adına giriş çıkış yapıyorum ve yaptığımın yanlış olduğunun farkındayım.4 ay önce evlendim ve eşimin süreci için F2a için uğraşmam gerekiyor.Forumda okuduğum kadarı ile TR de yaşarken süreci başlatabiliyoruz ve 2 yıl sürecek bir yolculuk başlıyor.Size sorum şu olacak bu süreci Türkiyede yaşarken başlattığımızda en son hangi aşamaya kadar sıkıntısız ilerleyebiliriz ve sonrasında ne yapabilirim? ayrıca bu yıl ki green card çekilişine katıldı eşim. Çıkabilirmi ? diyelim ki çıktı eşinin green card sahibi olmasından dolayı diskalifiye olur mu? tecrübenize dayanarak bana fikir verebileceğinizi umuyorum teşekkürler

Hayirli olsun. Sanirim esinizle beraber yerlesme gibi bir planiniz var ? Bu surecte Green Card'inizin iptal olmayacagina emin olun dolayisiyla ya re-entry permit almalisiniz ya da ABD'ye giris-cikis yapmalisiniz.

Sureci hemen baslatabilirsiniz, mulakat zamanina kadar teorik olarak Turkiye'de kalabilirsiniz ama vizeyi almaniz icin esinize sponsor olabilmeniz lazim. Hem gelirinizin yetmesi gerekiyor hem de ABD'de "domicile" olmaniz gerekiyor (yani ABD'de yasayip, calisiyor olmaniz gerekiyor), eger bu sartlari saglamiyorsaniz size sponsor olacak birini bulmalisiniz. Son ana kadar bekleyip, bir is bulup konsoloslugu ABD'ye yerleseceginize ikna edebilirsiniz.

Size tavsiyem mulakat oncesi bir sure once ABD'ye yerlesip bir iste calismaya baslayip sonra esinize kendiniz sponsor olmaniz yonunde.

Eger esiniz cekilis talihlisi olursa hic sorun yasamadan Green Card alabilir, bir kez Green Card aldiktan sonra diger tum Green Card basvurulari otomatik olarak iptal olacak zaten.

F2A sürecini başlatırsam ödeyeceğim 535 dolar eşimin çekiliş sonucu green card talihlisi olması ile iptal olup boşa gitmiş olacak doğrumudur?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aysngdk F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari) içinde söyledi:

@crazycells F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari) içinde söyledi:

@crazycells Merhaba green card sahibiyim fakat Türkiyede yaşıyorum, hakkımı kaybetmemek adına giriş çıkış yapıyorum ve yaptığımın yanlış olduğunun farkındayım.4 ay önce evlendim ve eşimin süreci için F2a için uğraşmam gerekiyor.Forumda okuduğum kadarı ile TR de yaşarken süreci başlatabiliyoruz ve 2 yıl sürecek bir yolculuk başlıyor.Size sorum şu olacak bu süreci Türkiyede yaşarken başlattığımızda en son hangi aşamaya kadar sıkıntısız ilerleyebiliriz ve sonrasında ne yapabilirim? ayrıca bu yıl ki green card çekilişine katıldı eşim. Çıkabilirmi ? diyelim ki çıktı eşinin green card sahibi olmasından dolayı diskalifiye olur mu? tecrübenize dayanarak bana fikir verebileceğinizi umuyorum teşekkürler

Hayirli olsun. Sanirim esinizle beraber yerlesme gibi bir planiniz var ? Bu surecte Green Card'inizin iptal olmayacagina emin olun dolayisiyla ya re-entry permit almalisiniz ya da ABD'ye giris-cikis yapmalisiniz.

Sureci hemen baslatabilirsiniz, mulakat zamanina kadar teorik olarak Turkiye'de kalabilirsiniz ama vizeyi almaniz icin esinize sponsor olabilmeniz lazim. Hem gelirinizin yetmesi gerekiyor hem de ABD'de "domicile" olmaniz gerekiyor (yani ABD'de yasayip, calisiyor olmaniz gerekiyor), eger bu sartlari saglamiyorsaniz size sponsor olacak birini bulmalisiniz. Son ana kadar bekleyip, bir is bulup konsoloslugu ABD'ye yerleseceginize ikna edebilirsiniz.

Size tavsiyem mulakat oncesi bir sure once ABD'ye yerlesip bir iste calismaya baslayip sonra esinize kendiniz sponsor olmaniz yonunde.

Eger esiniz cekilis talihlisi olursa hic sorun yasamadan Green Card alabilir, bir kez Green Card aldiktan sonra diger tum Green Card basvurulari otomatik olarak iptal olacak zaten.

F2A sürecini başlatırsam ödeyeceğim 535 dolar eşimin çekiliş sonucu green card talihlisi olması ile iptal olup boşa gitmiş olacak doğrumudur?

Dediginiz durumda bosa gitmis olur ama cekilisten secilme ihtimali oldukca dusuk (~%1), F2A'nin gerceklesme ihtimali ise belgeler tam oldugu surece %100.

• Şuan eşimiz bizim için başvurduğunda tam olarak nekadar sürede kart elimize geçmiş oluyor ve rahatlıkla giriş çıkış yapıp çalışma iznine sahip oluyoruz yani green card sahibi oluyoruz ? Teşekkürler.

• @seda-carmikli henuz Eylul 2016 dan once
    Basvuranlarin dosyasi isleniyor. 25-28 ay demek yanlis olmaz sanirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@seda-carmikli F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari) içinde söyledi:

Şuan eşimiz bizim için başvurduğunda tam olarak nekadar sürede kart elimize geçmiş oluyor ve rahatlıkla giriş çıkış yapıp çalışma iznine sahip oluyoruz yani green card sahibi oluyoruz ? Teşekkürler.

sayin @green01 'nin dedigi gibi su an 2 yil once basvuru yapanlarin sureci basliyor ve surecin de bitmesi zaman aliyor, dolayisiyla bastan sona 2.5-3 yil gibi dusunebilirsiniz.

• Teşekkürler. 3 yıl ülkemize gidemiyoruz anlaşılan..

• Aralık ayı için randevusu verilenler 8 Ekim 2016 ya kadar olanlar görünüyor. Bekleme süresi bu sene içinde 1 sene 11 ay'dan 2 sene 2 ay'a çıkmış gibi görünüyor ve her geçen gün de artıyor malesef

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@seda-carmikli F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari) içinde söyledi:

Teşekkürler. 3 yıl ülkemize gidemiyoruz anlaşılan..

Yorumunuzu anlayamadim maalesef.

Eger ABD'de evlenip basvuru yaparsaniz, bu basvuru ABD'de size bir statu saglamayacak, bilginize. Yani eger ABD kalmak icin bir vizeniz ya da statunuz yoksa, ABD'den cikis yapmak zorundasiniz.

• ⭐⭐ Yasaklı

pedere dv 2019cıktı. benım yasım 30. Benı kac senede amerikaya getirebilir. On sene diye biliyorum??

• @calibraturbo F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari) içinde söyledi:

pedere dv 2019cıktı. benım yasım 30. Benı kac senede amerikaya getirebilir. On sene diye biliyorum??

Merhaba, sanırım 7-8 sene sürüyor

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@calibraturbo F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari) içinde söyledi:

Bilgi icin su konunun ilk iletisini okuyabilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/75/family-sponsored-green-card-aile-sponsorluguyla-green-card-almak

• ⭐⭐ Yasaklı

Selam crazycells. burada binlerce kişiye can hırac yetişip cevap veriyorsun. İşin gücün rastgitsin . Redur47 cevabınız için tesekkurler. Bende 7 8 sene biliyordum
    FAKAT:
    Benim pozisyonum crazycell in paylaştıgı Linkte F2B veya F1 oluyor. Yeni giden birisinin vatandas olması 5 sene alacagından benim durumum F2b oluyor yanliş degilsem Evli falan degilim şükür.
    Statüm 21 yaş üstü evlenmemiş çocugu olmak
    F1 - 08 Mart 2012 -amerikan vatandasının basvuracagı viza türü?
    F2B - 22 Mart 2014- green card sahibinin basvuracagı viza türü?
    Processing time a bakarsak green cardlının american vatandasına göre önceligi mi var?

6 ay sonra babam kartı eline geçirse 4 sene+ 6ay sonra ben kapagı atarım sonucu mu ortaya cıkıyor.

Tavsiyeleriniz icinSagolun.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@calibraturbo tesekkurler.

Evet, F2B olarak basvuruyu yapacaksaniz, babaniz Green Card'i alir almaz sizin icin basvuru yapabilir. Fakat vize alana kadar evlenmemeniz gerekiyor. Eger bu surecte babaniz vatandas olursa kategoriniz F1 olarak guncellenecek (eger evlenirseniz F3).

Daha once aktarmistim foruma bu guncellemeyi, normalde sureleri birbirine benziyor ama F2B'de 2,5 yillik bir artis oldu gectigimiz aylarda, bu ilerde biraz gecikme yasayabilecegi anlamina geliyor. Bu zamanlamalar her ay ya da her yil degisebilir, artabilir, azalabilir; o nedenle statik dusunmeyin. Yani siz su anki zamani degil bundan 4-5 yil sonraki zamani kiyaslamalisiniz. Eger size sira geldiginde F2B sureci hala daha kisa suruyorsa, babaniz siz Green Card almadan vatandaslik surecini baslatmasin.

@crazycells F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari) içinde söyledi:

F2B basvurusu sirasini bekleyip 22 Mart 2014'ten once basvurusunu yapmis Green Card sahiplerinin cocuklari islemlere baslayabilirler. Bu ayki bultende 2 yil 4 ayliklik bir artis oldu. Eger ABD'deyseniz I-485 formu doldurmaniz, eger ABD disindaysaniz IV fee odeyerek DS260 doldurmaniz gerekiyor.

• ⭐⭐ Yasaklı

Amerika degil Ütopia vatandası bile olsam evlenmeyi düşünmüyorum. Maksimum kaç cocuk için basvurulabilinir sınırı varmı. Bir kardesim var doktor onu da kapsar mı? Sagolun.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@calibraturbo F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari) içinde söyledi:

Amerika degil Ütopia vatandası bile olsam evlenmeyi düşünmüyorum. Maksimum kaç cocuk için basvurulabilinir sınırı varmı. Bir kardesim var doktor onu da kapsar mı? Sagolun.

herkes icin ayri bir I-130 doldurup, herkese ayri ayri basvuru yapacak. Bir siniri yok. Sizin dosyanizla kardesinizin dosyasi birbirinden ayri iki dosya olarak islenecek.

• Selam Arkadaslar 2016 Mayis ayinda California ya Greencard kazanarak giris yaptim ve muhendis olarak calisiyorum ve kabaca 3,5 yil sonra vatandaslik islemine başvurabileceğim.

Nisan 2018 yilinda 1 yillik J1 vizesiyle giris yapmis(aupair), California da yasayan kiz arkadasim var.

Biz evlenme karari aldik , dolayisiyla onun da yakin zamanda greencard alabilmesi ya da greencard process suresince california da beraber kalabilmemiz icin ,

1- F2A yolu ile hangi adimlara, ne zaman baslamamiz gerekir ?
    2-2019 yilbasinda CA de evlilik islemini gerceklestirip (F2A) ile onun islemlerine baslasak onu vize status beklerken ne olacak(yaklasik 2 yil )
    3-J1 vizesini koruyarak nisan 2019a kadar devam edip nisan ayinda J1 i de 1 yil daha uzatma imkanimiz var .(gerekli olmasi durumunda).Dolayisiyla evlilik islemini Nisan 2019 da yapip 1 yil calisma (j1) aldiktan sonra mi greencard islemlerine baslamak mantikli olur ?

Cok Tesekkurler Simdiden...

• Selam,
    Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar tabii ki yardımcı olacaktır , benim sizden ricam mühendis olarak "özel değilse" oraya yerleşme, iş bulma sürecinizden ve Kaliforniya'da yaşam tecrübelerinizden bahsetmeniz mümkün müdür.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gman F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari) içinde söyledi:

Selam Arkadaslar 2016 Mayis ayinda California ya Greencard kazanarak giris yaptim ve muhendis olarak calisiyorum ve kabaca 3,5 yil sonra vatandaslik islemine başvurabileceğim.

Nisan 2018 yilinda 1 yillik J1 vizesiyle giris yapmis(aupair), California da yasayan kiz arkadasim var.

Biz evlenme karari aldik , dolayisiyla onun da yakin zamanda greencard alabilmesi ya da greencard process suresince california da beraber kalabilmemiz icin ,

1- F2A yolu ile hangi adimlara, ne zaman baslamamiz gerekir ?
    2-2019 yilbasinda CA de evlilik islemini gerceklestirip (F2A) ile onun islemlerine baslasak onu vize status beklerken ne olacak(yaklasik 2 yil )
    3-J1 vizesini koruyarak nisan 2019a kadar devam edip nisan ayinda J1 i de 1 yil daha uzatma imkanimiz var .(gerekli olmasi durumunda).Dolayisiyla evlilik islemini Nisan 2019 da yapip 1 yil calisma (j1) aldiktan sonra mi greencard islemlerine baslamak mantikli olur ?

Cok Tesekkurler Simdiden...

Simdiden hayirli olsun.

1. Once evlenmeniz gerekiyor, resmen evlendikten sonra F2A surecine baslayabilirsiniz.

2. F2A surecine baslamak maalesef esinize bir statu kazandirmayacak, once siranin kendisine gelmesi gerekiyor, eger bu surecte bir statusu varsa ABD'de kalabilir, eger statusu yoksa ABD'den cikis yapmasi gerekiyor, yoksa sirasi geldiginde AOS surecine baslayamaz. AOS surecine basladiktan sonra birkac hafta icinde I-485 formunun alindigina dair bilgi gelecek, ancak o durumdan sonra statusunu kaybetmesi bir sorun yaratmayacak.

3. Eger evlenirse, J1'i yenilemede ya da uzatmakta sorun yasayabilir. Cunku J1 olusumu geregince gocmenlige ters bir vize. Ayrica J1 genelde 2 yil kurali ile geliyor, eger Green Card almak istiyorsa J1 iki yil kuralini da waive etmesi lazim.
      Evlenme ve F2A surecine J1'i yeniledikten sonra baslamaniz esinizin ABD'de kalis suresini uzatabilir.

waiver ile ilgili su konuyu inceleyebilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/82/green-card-ve-j1-visa-2-years-rule-waiver

• Tesekkurler Crazycells,
    O zaman Nisan-Mayis ayinda J1(auparde waiver or 2 yil kurali yok ) i uzatip evlensek ve derhal F2A surecine baslasak, J1 bitiminde amerikadan ayrilmadan tekrar F1(yuksek lisans ya da Dil okulu seceneklerimiz var ) e status degisikligi yapabilirmiyiz ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gman F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari) içinde söyledi:

Tesekkurler Crazycells,
    O zaman Nisan-Mayis ayinda J1(auparde waiver or 2 yil kurali yok ) i uzatip evlensek ve derhal F2A surecine baslasak, J1 bitiminde amerikadan ayrilmadan tekrar F1(yuksek lisans ya da Dil okulu seceneklerimiz var ) e status degisikligi yapabilirmiyiz ?

Green Cardli biriyle evlenmis oldugu icin statu degisimini kabul etmeyebilirler. Tabii ki deneyebilirsiniz sansinizi. Ama gocmen olmak isteyen birinin ABD'de gocmen olmayan statulerle kalmasi icin kolay bir yol yok maalesef, genelde en kolay yontem bir egitim programina kaydolup 3-4 yil boyunca verilen vizeyle kalmak oluyor.

Hem vizeyi, hem de DS2019'u kontrol edin, ikisinde de iki yil kuraliyla ilgili bilgi yoksa o durumda waiver'a gerek yok.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

105

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |