Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Emre-Kurtulmuş Güzel dilekleriniz için teşekkür ederiz 🙂

• @uqursen Teşekkür ederiz 🙂

• @maximtk Teşekkür ederiz, sizlerin de bu anları yaşamanız dileğiyle... 🙏🏻

• @melihturkmn hayırlı olsun vizeniz tebrikler ABD hayatında başarılar dilerim 🙏

• @hope123 hayırlı olsun vizeniz tebrikler ABD hayatında başarılar dilerim mutluluklar 🙏

• @batuhant tebrikler hayırlı olsun vizeniz 🙏

• Yasaklı

@melihturkmn tebrik ederim. vizeniz hayırlı olsun.

• @melihturkmn vizeniz hayırlı olsun, tebrikler.

• @teamspirit vizeniz hayırlı olsun bol şans dilerim

• @melihturkmn insan tanımadığı insanlar için sevinebiliyor. hayırlı olsun vizeniz. güzel bir yaşam kurun inşallah...

• vizeniz hayırlı olsun ddarısı bekleyen tüm arkadaşlara

• Merhaba arkadaşlar, Asıl talihli olan eşim ile mülakattan bir ay önce evlendik bizim gibi bir süreç yaşayacak herkesin içine su serpmek için deneyimlerimizi sizinle paylaşmak isterim.

Unganlara 6 Haziran Salı günü gittik.Kan tahlili ve diğer istenen tetkikleri yaptırdık.Eşim ve beni farklı odalarda doktor hanım kontrol etti daha önce uyuşturucu kullandık mı, psikolojik sorunlarımız var mı bunu öğrenmek adına sorular sordu ve sonrasında 4 adet aşımızı olduk. Aşıdan korkan arkadaşlar için o an heyecandan hissedilmiyor, sonrasında da ağrı pek olmuyor.

Mülakat günümüz 9 Haziran Cuma günüydü. Konsolosluğun önünde araç içinde emanetçilik yapan beyefendilere çantamızı bıraktık, başta güvenememiştik ancak konsolosluğun karşısında bulunan eczane çok uzun zamandır böyle bir hizmet verdiklerini belirtti. Siz de oraya bırakabilirsiniz size numara verip eşyalarınızı emanete alıyorlar o numara ile çıkışta tekrar 50 TL karşılığında emanetlerinizi alıyorsunuz.

Daha sonrasında konsolosluğun önünde sıraya girdik pasaportlarımızı gişeden verdik, diğer tarafa geçip pasaportlarımızın kontrolünü bekledik. Eşimin pasaportunu verip geçirdiler benim beklememi söylediler 5 dk boyunca pasaportumun gelmesini bekledim o an 15 saat gibi geldi herkes pasaportunu alıp içeri girerken benim pasaportum bir türlü gelmedi, giriş kontrolde duran beyefendi gidip sordu ve sistemlerinde beni bulamadıklarını söyledi. Beni tekrardan ilk pasaport kontrol gişesine aldılar ve adımın çıkmadığını başka adım olup olmadığını sordular. 1 ay önce evlenmiştik ve DS260 formunu submit etmiştik ancak sistemde bekarken kullandığım soyadım gözüküyordu. Bir yerleri aradılar ve sonra geçişime izin verdiler. (Küçük çaplı bir kalp krizi yaşadık.)

İçeriye girdiğimizde kişi başı 330 USD ödedik ve sıra numaramızı aldık. Sıramız yandığında evraklarımızı kontrol ettirmek için gişeye geçtik. Burada gerçekten üslup sorunu olan bir kişiye denk geldik. Benim soyadı değişikliğim burada da sorun oldu aldığımız DS260 confirmation formunda doğru yazdığını göstermek istedi eşim ve kağıtlara dokunmayın diye bir tepki aldı sonrasında ben sormadan konuşmayın, beni duymuyor musun ,zarfı da istedim gibi azarlar tavırla konuştu. (kendi yanımızda getirdiğimiz evraklara dokunmamızı yasakladı anlayacağınız). O an mülakatta oluğumuzu düşündük, sadece evraklarımızın kontrol için gişede olduğumuzu unutmuşuz heyecandan dolayı. Tekrardan beklememizi söyledi ve gişeden ayrıldık. Bu esnada bu hanımefendinin sadece evrakları kontrol ettirme amaçlı alan Türk bir memur olduğunu idrak ettik ve içimiz çok rahatladı , tekrardan modumuzu düzelttik.
    Arkadaşlar lütfen sizi kimsenin demoralize etmesine izin vermeyin, normal şartlarda biri durduk yere bize bu şekilde davransa şikayet etmeyeceğim yer kalmazdı ancak hayallerimiz yolunda bazı şeyleri görmezden gelmemiz gerekiyor. Eminimki aynı muameleye farklı bir yerde kendisi de maruz kalacak.

Bizden sonra evraklarını kontrol için veren kişiler bir bir görüşmeye ve vizelerini almaya başladı. Onalar vizelerini aldıkça biz mutlu olduk bir yandan da heyecanlandık ve soyadı sorunumun devam ettiğini anladık. En sonunda numaramız yandı ve kırık Türkçesiyle sempatik yüzüyle bizi bir vize memuru karşıladı.
    B: Ben. E: Eşim. M: Memur

M: Günaydın
    E: Günaydın
    M: İsimleriniz
    E:Umut,Aslı
    M: Yaşlarınız
    E: 24,26
    M: En son mezun olduğunuz eğitim kurumu?
    E:Lise. 1 hafta sonra üniversiteden mezun olacağım.
    M: Nereye gideceksiniz? Orada ne yapacaksınız?
    E: Wisconsin e gideceğiz, burada akrabalarımız var ilk süreçte onlarda kalacağız ve bize arkadaşlarının restoranında iş ayarlayacaklar.
    M: Ne zaman evlendiniz?
    E: 1 ay önce.
    M:O maşallah( Kırık Türkçesiyle 🙂 )

Bu sırada gülüştük. Neden bu kadar geç evlendiniz tarzında bir soru bekliyorduk ancak gelmedi.
    İlişki dosyamıza baktı 3 senedir beraberdik bir sürü fotoğraf, her ay için 1 konuşma geçmişi, nişan ve nikah resimlerimiz, daha önce ailelerimizle beraber çekildiğimiz fotoğraflar hepsi mevcuttu ve bir kaçına baktı.

M: Eşinizin annesinin ve babasının adı? (Bana döndü ve artık sorular bana gelmeye başlamıştı)
    B: Az olan ingilizcemle düzgün bir cümle kurmaya çalışarak söyledim.
    M: Eşinizin en sevdiği film?
    B: Yüzüklerin efendisi. (Burada vaaoovv nice tarzı kendi sevdiğini gösteren ifadeler kullandı.)
    M: Vizeniz onaylandı.

Bu anı duyana kadar kafamızda bir ton soru ve düşünce vardı ancak gerçekten de en kolay kısmı mülakat süreciymiş. Yaklaşık 1 yıl 1 ay sonra mülakat günümüz geldi ve bu sürece kadar eşimin green card süreci riske girmesin,çekilişi öğrendikten sonra evlensek riske girer miyiz diye kendimizi yedik bitirdik. Ben öğrenci vizesine başvurdum bu şekilde gidip daha sonra evlilik sürecine girmeye karar verdik ve red aldım. Bu defa acaba red aldım üstüne çok kısa süre kala evlendik red yer miyiz diye düşünüp durduk. Forumdan güzel insanlar bana cevap verdi, eşime de telegram grubundan güzel cevaplar verdiler ve sonunda 1 ay içerisinde evlendik, durumumuzu güncelledik ve vize onayımızı aldık.

• Tebrikler @asligokceer yeni hayatınızda mutluluklar

• ⭐⭐

@asligokceer Çok tebrik ederim, hayırlı olsun👏

• Merhabalar, eşimle birlikte ilk kazandığımızı öğrendiğimiz zaman Mayıs 2022’idi ve en kısa sürede formu doldurmaya başlayarak işe koyulmuştuk. O zamanlar Ankara’yı bilmediğimiz için bizim 22K olan case numarasının normal şartlarda kabaca bir hesaplama ile 2023 Nisan/Mayıs aylarında gelmesi gerek diye düşünmüştük. Bu süre boyunca beklemeyi tercih ettik ama Şubat ayının sonları Mart ayının başlarına doğru artık eşimle bir aydınlanma yaşayarak sanırım bir sorun var ve Ankara bizi mülakata çağırmayacak gibisinden düşünmeye başladık. Hal böyle olunca bizler hemen araştırmaya başladık ve insanların dosya taşımayı denediğini öğrenmiş olduk. Mart ayında tüm Avrupa ülkeleri olmak üzere Amerika konsolosluklarına mail atmaya başladık. İlk başta Varşova’ya mail attık ve kendilerinin dosya taşımasını gerçekleştirebileceklerini ama eşimin Ukrayna doğumlu olmasından dolayı ilk başta Frankfurt’u denememiz gerektiğini, Ukrayna ile Frankfurt’un ilgilendiğini söylediler. Mailin sonunda da eğer Frankfurt kabul etmezse sizin dosyanızı taşıyabiliriz gibisinden bir cevap vermişlerdi. Eşimde bir yandan Varşova’nın nasıl çalıştığını araştırmaya başladı ve onlarında Ruslardan kaynaklı yoğunluktan dolayı yavaş çalıştıklarını ve bizi kabul etseler bile mülakatın gelip gelmeyeceğinden emin olmadığını söyledikten sonra Varşova’yı çok denemek istemedik. Normalde Varşova’nın söylediğine göre Frankfurt’un dosya taşımasını kabul etmesi gerekiyordu ama Frankfurt dosya taşımaya çok sıcak bakmadı ve bizi sürekli KCC ile iletişime geçirmeye çalıştı. Daha sonrasında eşim Kazakistan vatandaşı olduğu için Kazakistan’ı denedik ama onlarda Kazakistan vatandaşı olmanız bizim için bir önem arz etmiyor. Ukrayna doğumlu olduğunuz için Frankfurt ile iletişime geçmeniz gerek şeklinde bir geri dönüş yaptılar. Daha sonrasında Bükreş’e yazmıştık ve onlar bize yeterli kapasiteleri olmadığı bilgisini söylemişlerdi. Ardından Viyana’yı denemiştik ve onlarda Bükreş gibi kapasitelerinin dolu olduğunu ama herhangi bir boşluk olması durumunda dosyayı taşıyabileceklerini söylemişlerdi. Artık Avrupa ülkelerinden çok bir umudumuz kalmadığı için ve sürekli çevremde schengen vize reddi haberlerini duymamdan dolayı vizesiz gidilebilecek yerleri araştırmaya başladık. Bu sırada da green card ile ilgili daha detaylı bilgileri nereden edinebilirim diye araştırırken yeşilkart formu keşfettim. Hemen gerekli formu doldurarak Telegram grubuna girmeye çalıştım. Bir yandan da vizesiz gidilebilecek yerler arasından Hong Kong’a mail atmıştık ve bize 1 gün içerisinde geri dönüş yaparak dosya taşımayı kabul ettiğimizi teyit etmemizi istediler. Bu güzel haberi aldıktan sonra bizde hemen kabul ettik. Ama bize bu dönüşü yaptıktan sonra KCC ile konuştuk dosyanızı talep ettik tarzında herhangi bir bilgilendirme maili atmadıkları için biz biraz tedirgin olmaya başladık. Bu yüzden kapasitemiz dolu diyen Avrupa ülkeleri dışında diğer ülkelere dosya taşıma ile ilgili mail atmaya aralıklarla devam ediyorduk. Bu sırada bize kapasitemiz dolu diyen Bükreş geri dönüş yapmış olup boş slot olduğunu ve bizi Haziran ayı için mülakata çağırabileceklerini söylemişlerdi. Bunun üzerine hemen @gucarslan ’a durumu izah edip ne yapmamız gerektiğini sordum. Onun tavsiyesi üzerine Bükreş’i kabul ettikten sonra ne hikmetse 10 iş gününden fazla beklediğimiz Hong Kong da bize mülakat tarihiyle birlikte mail attı ve bu mailde 5 Haziran’da konsolosluk önünde görüşmeye hazır olmamız gerektiği yazıyordu. Daha sonrasında Bükreş mi Hong Kong mu diye düşünürken Hong Kong ile devam etmenin daha doğru olabileceğini düşündük. Bunun sebebi hem vizesiz olmasından dolayı hem de erken bir tarihe mülakat vermesinden dolayıydı. Daha sonrasında Bükreş’e güzel bir mail yazıp yardımları için teşekkür edip görüşmeyi Hong Kong’ta yapmaya karar verdiğimizi açıkladık. Ardından Hong Kong grubuna katılarak Hong Kong’ta mülakata girecek tüm arkadaşlarla nasıl yapmamız gerekiyor diye konuşmaya başladık. Edinilen tüm bilgilerden sonra uçak biletlerini, kalacağımız yerleri ayarladık ve mülakat günü konsolosluğun önünde beklemeye başladık. İlk başlarda küçük el çantasını kabul ettiklerini bildiğimiz için çantayla geldik ama Haziran ayından itibaren kurallar değişmiş sanırım o yüzden kabul edemediklerini söylediler. Bizde hemen konsolosluğun karşısında bulunan çiçekçiden rica ettik ve 60 HKD karşılığında kabul edeceklerini söylediler. Aynı gün mülakatımız olan @Oralardan-Goluvar bizlere çok yardımcı oldular. Neyse, gerekli güvenlik önlemlerinden geçtikten sonra en üst kata çıkıp bizden istenilen evrakları vermeye başladık. Evrakları verdikten sonra kişi başı 330$ olan ücreti (660$) ödeyip görüşmemizi yapacak vize memurunu beklemeye başladık. Vize memuru adımızı anons ettikten sonra ilk başta yemin edip daha sonrasında parmak izlerimizi taratarak görüşmeye başlamış olduk. Dosyamızı incelerken ilk aklına takılmış olan evlilik tarihini ve medeni durumunu sordu. Biz Mart 2021 dedikten sonra ilk green card başvurusunu ne zaman yaptığımızı sordu. Ekim 2021. Yani o zaman evliydiniz ama ilk başvuruyu yaparken bekar işaretlediniz dedi. Bizde Covid zamanında Türkiye'de evlendiğimiz için kendi ülkesine gidip evlendiğini beyan edemediğimizi. Beyan edemediğimiz için de kendi ülkesindeki bilgilerine göre ilk formu doldurduğumuzu söyledik. Görüşmeyi yapan hanımefendi 3-4 sefer arkaya gidip durumu patronuyla görüştü ama en sonunda yanlış bilgi olduğu için maalesef ret veriyorum dedi. Bu arada sağlık muayenesi olamadık çünkü muayene tarihi 7 Haziran’dı yani konsolosluktaki görüşmemizden sonraydı. Öyle olsa bile sağlık kontrolüne hazırlıklıydık. Gerek antikor testleri olsun gerekse akciğer grafı olsun yaptırıp gelmiştik. Ama süreç ret ile sonuçlanınca sağlık tarafına hazırlıklı olmak çok bir anlam ifade etmedi. Bu süreçte @gucarslan olmak üzere tüm admin arkadaşlarıma, yesilkart forum ve Hong kong gruplarında yardımcı olmaya çalışan her deneyimi en ince ayrıntısına kadar yazan arkadaşlara çok teşekkür ederim. Umarım bu süreçte daha fazla kişi hayallerine kavuşur ve bu üzüntülü durumu kimse yaşamaz.

• @Serap-2 Teşekkür ederim ☺

• @cebrailoz Teşekkürler, sizlere de aynı duyguları dilerim 🙏

• @Tuğberk-Önder Çok teşekkürler dostum. Zevkli insanlarız 😎
    Orada görüşmek dileğiyle !

• @buraak_saglam geçmiş olsun öncelikle hakkınız da hayırlısi olsun inşallah en kısa zamanda tekrardan kazanırsınız ve hayalinize kavuşursunuz 🙏🙏🙏

• ⭐⭐

@buraak_saglam Çok geçmiş olsun. Her şeyin başı sağlık. Hayat önünüze kim bilir neler çıkaracak.. Hakkınızda hayırlısı olsun

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

85

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |