Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@gucarslan, içinde söyledi: Mülakatsız B1/B2 Turist Vizesi Yenileme

aslında bu iletiyi B1/B2 başlığında yazmıştım ancak; ayrı bir başlık oluşturulduğu için tekrardan burada yayınlamak istiyorum;

posta yoluyla mülakatsız B1/B2 vizesi yenilemek

1,5 yıl önce biten ve DV süreci devam ederken yenilemediğim B1/B2 vizem için 5 kasım'de sistem üzerinden DS160 formunu doldurdum. burada önemli konu, daha önce göçmenlik başvurusu yapıp yapmadığınız sorusu. ben "evet" cevabı verip gerekli açıklama kısmına ingilizce olarak "mali yıl bittiği için sürecimi tamamlayamadım" şeklinde açıklama yaptım.

sonrasında AIS sisteminden gerekli bilgileri doldurdum.

⚠

çıkan ekranda 48 ay içinde biten vizemi yenilemek istiyorum seçeneğini seçtim.
    AIS kaydının son sayfasında size 10 soruluk bir anket çıkıyor. bu sorularda en son ne zaman vize aldığınız, vizenizin ne zaman bittiği vb. sorular soruluyor. bunlara verdiğiniz cevaplara bianen sistem size zaten ilgili gereksinimleri sağlıyorsanız gerekli evrakları posta yoluyla göndermenizi istiyor.

📤 5 kasım cuma günü;

• DS160 - Confirmation Page
    • eski vizenizin olduğu ve vizenizin basılacağı pasaport
    • 1 adet fotoğraf
    • evli iseniz evlilik cüzdanınız ilk üç sayfası ve varsa eşinizin abd vizesinin taranmış çıktısı
    • ais kaydı sırasında verilen bir sayfalık geri gönderi evrağını
    • PTT ofisinden istanbul konsolosluğu'na gönderdim.

📥 9 kasım salı günü;

CEAC sisteminden vizemin basıldığı bilgisini görüntüledim.
    aynı gün PTT'den mesaj aldım, 1 gün sonra da vize basılı pasaportumu şubeden teslim aldım.

işlem bu kadar basit.
    deneyimin ilgilenen kişiler için faydalı olması dileğiyle.

her ne kadar mülakatsız olmasa da, sürecin başlangıcı öyle olduğu için burada da bu deneyimim sonrası eşimin deneyiminden de bahsetmek istiyorum;

eşimin de süresi biten B1/B2 vizesini, mülakatsız yenilemek istedik ancak; evlilik sonrası soyisim değişikliği sebebiyle mülakat almamızı istedi sistem. biz de öyle yaptık...

buradaki deneyimimde de ifade ettiğim gibi, @Rushvisasnow sayesinde mülakatımızı istediğimiz tarihe aldık ve mülakata gittik.

eşim DV2021'de asıl talihliydi ve bunu DS160'da belirttik.
    mülakata sadece DS160 confirmation page, benim güncel vizem ve ne olur ne olmaz diye banka dökümlerimizi almıştık..

mülakat sadece 1dk sürdü ve eşime sadece "ne zaman tekrar abd'ye gitmek istiyorsunuz?" şeklinde bir soru yönetip "vizenizi onaylıyorum, tebrikler" diyerek görüşmeyi sonlandırmış.

kısaca;

📤 18 mayıs konsolosluk görüşmesi

📥 22 mayıs CEAC'da issued ve PTT'den mesaj

✌ 23 mayıs PTT'den pasaportu teslimi

• @gucarslan tebrik ederim, iyi tatiller

• ⭐⭐

@gucarslan Hayırlı olsun Uğur bey, çok kolay olmuş. Güzel günlerde kullamanız dileğiyle...

• herkese merhaba, 2013 yılında aldığım ve bu yıl ekim ayında bitecek vizem için yenileme başvurusu yapmıştım. evlilik sonrası soyadı değişikliğim olduğu için evlilik cüzdanı fotokopisi ve yeni kimliğimin de fotokopisini ekleyerek evraklarımı gönderdim. ptt sitesinde 24 mayısta teslim edildi göründü. CEAC üzerinden kontrol etmeye başladım, 25 mayıs application received, 26 mayıs ise issued oldu. sanırım bu aşamadan sonra pasaportumu beklemem dışında bir sorun kalmadı. yenilemek isteyen herkesin kolaylıkla halletmesini dilerim.

• Herkese merhabalar . Oncelikle @gucarslan in katkilari ( bilgi deneyim ve gorusleri icin ) birkac yildir faydalanmaktayiz esim ve ben .

Daha once almis oldugum B1/B1 vizemin suresi dolmustu ve DS-260 ( DV cekilisinden oturu ) doldurmus ( tedbiren bircok sepepten oturu vs. ) ve saglik muayenesi tahlilerin oldugu rapor ve CD gecerlilik suresi 6 ay dolmadan B1/B2 vizemi yeniletmedim ! Belki bir red olmaya veya mulakata cagrilma etkisi olabilir diye riske atmadim bekledim ve 6 ay bittikten sonra basvurdum sorunsuz yeniledim.

Gelelim bu surecteki ufak bir aksilige 🙂 . Evraklar bilindigi uzere PTT ile gonderiliyor. Fotograf fiziksel olanin bir kopyasini evraklara eklemeyi unutmustum ve aksami fark ettim ertesi sabahi PTT ile fotografimi konsolosluga yollatim. Konfirmasyon Sayfasi tekrardan ciktisini ekledim ve Ingilizce dilekce yazdim beraber ele alinmasini talep etmistim. O surecte red filan olacagini dusunmustum stres oldu ! ... PTT takibinden dagitimda detayini gorunce hemen Istanbul daki Baskonslosluga gittim.

Giriste genc erkek gorevli beni iceri almadan disardan " musterih olmami ve red olmayacagini ayrica evrak talep edilecegini " soyledi ve yinede bir sekilde iletmek isterseniz hazir ufak bir kagitta [email protected] bilgisini verdi ben de hemen benzer bir dilekce misali bir eposta yolladim. Geri donus ertesi gunu sabahi oldu yogunluktan surecten basheden otomatik bir cevap gelmisti. Aradan birkac gun gecti normalde eksik evraklar icin bir tur bildirim filan olacakti gerek kalmadi yani fotografim ayrica gitmesi ellerine gecmis ve beraber isleme almislar . Yenileme tamamlandi teslimini aldim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@n-cavit, içinde söyledi: Mülakatsız B1/B2 Turist Vizesi Yenileme

herkese merhaba, 2013 yılında aldığım ve bu yıl ekim ayında bitecek vizem için yenileme başvurusu yapmıştım. evlilik sonrası soyadı değişikliğim olduğu için evlilik cüzdanı fotokopisi ve yeni kimliğimin de fotokopisini ekleyerek evraklarımı gönderdim. ptt sitesinde 24 mayısta teslim edildi göründü. CEAC üzerinden kontrol etmeye başladım, 25 mayıs application received, 26 mayıs ise issued oldu. sanırım bu aşamadan sonra pasaportumu beklemem dışında bir sorun kalmadı. yenilemek isteyen herkesin kolaylıkla halletmesini dilerim.

tebrikler, simdiden iyi yolculuklar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Megadeth, içinde söyledi: Mülakatsız B1/B2 Turist Vizesi Yenileme

Merhaba herkese tekrar.Ben posta yoluyle 27 mart tarihinde eski ve yeni pasaportumu ABD konsolsluğuna göndermiştim.5Nisan tarihinde CEAC sisteminde approved oldu. Ve dün Issued durumuna geçti ve PTT'den mesaj geldi.Bugün de eski ve yeni pasaportum teslim edildi ve 10 yıllık yeni ABD vizemi aldım.Eski pasaportumdaki ABD vizeme(bitiş tarihi eylül 2023 idi) ''cancelled without prejuidice'' kaşesi basmışlar.Herkese kolaylıklar dilerim.

tebrikler ve iyi yolculuklar.

CWOP ibaresinin size olumlu veya olumsuz bir etkisi olmayacak.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aey, içinde söyledi: Mülakatsız B1/B2 Turist Vizesi Yenileme

İnşallah öyledir, mülakat için de pasaport hariç evrak istememişler
    Turuncu kağıt göndermişler Vize görüşmesinden muaf olarak başvuru yapma hakkından yararlanamazsınız lütfen randevu alın yazıyor.

bu illaki dosyanizda bir sorun oldugu anlamina gelmiyor, bu islem tamamen konsolosun inisiyatifine bagli. mulakatta bol sanslar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

bir de henüz bitmemiş bir vizeyi yenilemek için başvurmak ile bitmiş bir vizeyi yenilemeyi talep etmek arasında konsolosluğun bakış açısını etkileyen bir fark olur mu? benim vizem ekim ayında bitecek şimdiden mi başvurmak daha iyi olur yoksa vize bitince mi diye düşünüyorum. henüz vizem varken başvurursam "zaten şu an vizesi var göçmek istese kalkar giderdi, demekki niyeti dönmemek değil" gibi bir iyi niyet göstergesi olur mu acaba.

Eger yapmayi planladiginiz ABD seyahati icin vize suresi yeterli degilse (sadece ilk giris tarihinin uyusmasi yeterli) o durumda yenilemelisiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gucarslan tebrikler, iyi yolculuklar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Erdal78 tebrikler, iyi yolculuklar.

• @crazycells Mülakata girdim ve reddedildi. 214/b yazan sarı kağıtla uğurladılar...

• Merhaba bende kısaca hikayemden bahsetmek isterim.

2010 F1 (3 Ay)
    2012 F1 (9 Ay)
    2013 B1/B2 vizesi sahibiyim. (3 Giriş-çıkış)

Temmuz ayında bitecek Turist vizem için posta yoluyla yenilemek için başvuruda bulundum. Refused 221g turuncu kağıt ile evime pasaportum geri gönderildi. Yüzyüze görüşme için randevu almam istendi. İlk başta Mart 2024 tarihine randevu alabildim. 1 hafta sonunda 6 Haziran olacak şekildi güncelledim.

Görüşmeye çağrılma sebebim evlilik sandım fakat değilmiş.

Herkesin 2-5 dk süren vize görüşmesinde benim 15 dk sürdü.

Eşim daha önce vize mülakatında green card a başvurduk dediği için sorgulama uzun sürdü. Sorular aşağıdaki gibi;

Ne için Amerika ya gitmek istiyorsunuz?
    -Her zaman ki gibi tatil
    Nereye gitceksiniz?
    -California
    Daha önce GC ye başvurdunuz mu?
    -Hayır
    Şu an doğru söylemiyorsunuz ben ekranda başvurduğunuzu görüyorum.
    -Ben başvurmadım
    Ben ekran da görüyorum(Ekranı çevirdi ve fotoğrafım var)
    -Ben ekranda göremedim ve başvurmadım dedim kendisine tekrar.
    Eşimin adını söyleyip bu sizin eşiniz değil mi dedi
    -Evet benim eşim.
    Eşiniz GC başvurduğunuzu söylemiş
    -Ben başvurmadım. Eşim Başvurmuş olabilir.
    Bu sene mi başvurdunuz?
    -Ekranda yazıyor olması gerekir. Ben başvurmadım dedim.
    Kısa bir süre içeri gitti. Ve Geldi.
    Siz göçmen olarak mı gitmek istiyorsunuz?

• Ben göçmen olarak gitmek istemiyorum. Turist olarak gitmek istiyorum.
      O zaman neden GC başvurdunuz dedi. Dv Lottery e başvurmuşsunuz dedi.
      -Bu lottery sadece bir şans değil mi Eşimde şansını denemek istemiş olabilir. Yasal bir başvuru yok ortada dedim.
      Yine içeri gitti ve daha önce eşime red veren kişi geldi aralarında konuşup gittiler.
      Ne iş yapıyorsunuz diye sordu?
    • Söyledim(Özel sektör çalışanıyım)
      Daha önce F1 ile gitmişsiniz ingilizce konuşmak istiyorum dedi.
    • Tabi ki dedim. Seviyem intermadiate diye belirttim. Sonra alttaki sorularla ingilizce devam ettik.
      Eşimin ne iş yaptığını sordu?
      Ailemin ne iş yaptığını sordu?
      Ne kadar kalacağımı sordu?
      Kimin ile gideceğimi sordu?( Ds160 da tek yazdığımı annemin sağlık problemi olduğunu iyileşirse birlite gideceğimizi söyledim)
      O zaman tek mi gideceksin dedi?
      Tek de gitmicem şu an gitmek istemiyorum Ucuz bilet bulursam giderim.
      Ben sadece vizemi yenilemek istedim dedim.
      İçeri gitti tekrar.........
      Geldi.
      Son olarak ne iş yaptığımı sordu. Tekrar açıkladım tamam tamam bunu sormuştum dedi.
      Kısa bir pc işlemi eski pasaportumu uzattı ve vizemi onayladığını söyledi.

Herkese Bol Şanslar.

• SELAM UZUN ZAMANDIR YAPMADIK

B1 VİZEMİ YENİLEMEK İSTEDİM AMA BAKTIM OLACAK GİBİ DEĞİL ÇÖZEMEDİM VALLLAHİ :///

İSİM SOY İSİM GİRİYORUM ONUDA KABUL ETMIYOR

DS160 FORMUNU DOLDURMAK İSTEDİM YAPAMADIM

BİR KAÇ GÜN UĞRAŞIRIM YAPAMAZSAM

YARDIMA AÇIĞIM ARKADAŞLAR.

• kabul etmıyor anlamadım

SELÇUK YILDIRIM

yazıyorum

![alt metni](Ekran Resmi 2023-07-01 22.04.44.png görsel url)

• Turkçe karakter kullanmama izin vermiyor ama pasaportta ne yazıyorsa onu yazıyorum !!!!!

• ⭐⭐⭐⭐

@serkanist Merhaba. Türkçe karakterler kullanmadan isminizi soy isminizi yazabilirsiniz. Bir de yazdığınız yerler siz büyük de yazsanız küçük de yazsanız büyük harfle yazar bundan dolayı Caps Lock açık olarak Türkçe karakterler kullanmadan yazarsanız sorun yaşamazsınız.

• DENİYORUM
    BİR KAÇ VİDEOYA BAKTIM YARIN SABAH ERKENDEN DENEYECEĞİM BUNU

UMARIM OLUR GECE GECE CANIMI SIKTI :((

CAPS LOCK AÇIK EVE TÜRKÇE KULLANMADAN TAMAM .

YARIN SABAH BAKALIM

TEŞEKKÜRLER 🙂

• @crazycells, içinde söyledi: Mülakatsız B1/B2 Turist Vizesi Yenileme

bir de henüz bitmemiş bir vizeyi yenilemek için başvurmak ile bitmiş bir vizeyi yenilemeyi talep etmek arasında konsolosluğun bakış açısını etkileyen bir fark olur mu? benim vizem ekim ayında bitecek şimdiden mi başvurmak daha iyi olur yoksa vize bitince mi diye düşünüyorum. henüz vizem varken başvurursam "zaten şu an vizesi var göçmek istese kalkar giderdi, demekki niyeti dönmemek değil" gibi bir iyi niyet göstergesi olur mu acaba.

Eger yapmayi planladiginiz ABD seyahati icin vize suresi yeterli degilse (sadece ilk giris tarihinin uyusmasi yeterli) o durumda yenilemelisiniz.

aslında buda benim aklımada vizem bitmedi 11 mayıs 2024 bitiyor ama ben şimdiden yeniletmek istiyorum sorun olurmu --- ??? aklımdaki sorular.

bu arada pasaportun süresifr bitmiş durumda. tamam vizem var geçerli ama !!

• arkadaslar vize yenilemek icin vizenin suresinin kesin bitmesimi gerekiyor, yoksa 6 ay icinde biten vizelerde online olarak mulakatsiz yenilenebiliyormu?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

101

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.1k

| | | |