Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Delaware'de apartment rental opsiyonlari. 2 veya 3 odalilar $2.5k'den basliyorlar.

• @MySea Abi Delaware pahalı bir eyalet mi yoksa bu evler genel olarak yeni yapılmış veya konumlarından dolayı mı bu fiyatlardan başlıyorlar ?
    ABD'de de kiralarda genel bir artış söz konusu olduğunu biliyorum fakat 2.5-3k gibi kiralar apartmanlar için bir tık pahalı geldi gözüme.

• @hope123 Malesef 2021 ile birlikte kiralar ve ev fiyatlari cok yukseldi.

Son iki gundur paylastiklarim yeni yapilan yerler. Ama eskilerin de kiralari yukselmis durumda. 1 odalilar artik $1250-1300 den basliyor. Daha ucuz yerler de var ama konum ve guvenlik olarak cok uygun yerler degiller.

https://www.apartments.com/de/

• dostlar selam , delaware radarımda bir eyalet ben vergi kdv suç oranı yaşam pahalılığı gibi konuları kriter alıyorum , orada yaşan vatandaşlarımıza sormak isterim , ne kadar vergi kesintisi yapılıyor ? Delaware 'e direk uçuş yok philadelphia ya iniş yaptıktan sonra eyalete nasıl gidilir ? room mate yaygınmıdır ? güvenli yerler nasıl bulunur ? kdv sıfır olduğu için gerçekten ucuzmu ? ehliyet sınavında araç bulmak zorunluluğu varmı ? yani bazı eyaletlerde aracı kendin getirmek zorundaymışsın şimdiden teşekkürler

• @Sadullah-Baçin

15 yildir Delaware'de yasayan birisi olarak kisaca cevaplar vereyim.

Philly'den Delaware'e Amtrack tren ile, taxi/uber/lyft ile veya Greyhound otobus ile gidilebilir. Hepsi de havaalaninda bulunabilir.

Roommate icin asagidaki veya benzer websitelerini inceleyebilirsiniz. Newark'da University of Delaware campusleri var ve ozellikle downtown bolgesi tipik bir universite bolgesi. Genelde ogrenciler roommate seklinde kalacak yer buluyorlar.

Guvenli yerler genel anlamiyla Wilmington sehri downtown bolgesi haricindeki hemen hemen heryer. Ayni sekilde bir bolge de Dover sehrinde var.

Sales (satis) vergisi yok. O yuzden, cevredeki diger eyaletlere gore alisveris daha ucuzdur. Emlak vergileri daha dusuktur.

Ehliyet sinavinda kendi aracinizi temin etmeniz gerekiyor. Baska turlu surus testine giremezsiniz. Bir arkadasinizin araci da olabiliyor. Veya kiralik arac da olabilir.

Delaware de eyalet income (gelir) vergisi vardir. Asagidaki cizelge sanirim guncel olmali.

de tax rates.PNG

• @MySea harikasınız üstad , işiniz rast gelsin herşey gönlünüzce olsun saygılar sevgiler

• Delaware de yasayan bir arkadasin Youtube kanali:

• Newark, Delaware de bu yaz acilan yeni bir Turk restauranti.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea ALLAH hayırlı işler bol müşteriler versin ancak urfa kebap yok ondan urfalılar gitmez oraya

• @ayvalik10 Orasini bilemem. Ben gecenlerde isyerinde arkadaslari ogle yemegi icin goturdum, hepsi cok memnun kaldilar. Yemekler cok iyiydi. Ayrica buraya gore oldukca ekonomikti. 7 kisi yemekler, soft icecekler ve tatli dahil $125 geldi.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea sitesinde zaten fiyat listesi var çok güzel bir şey en azından ne yiyeceğini ne kadar tutar bilirsin.

• @MySea Merhaba, Delaware de ehliyet sınavı için Türkçe girilebiliyor mu? Proof of address kaç tane istiyor acaba?

• @ramsen18 Bildigim kadariyla Turkce test yok. Address proof iki adet gerekiyor.

• @MySea Teşekkür ederim, peki bir soru daha sorabilir mym? GC kazandık ve ekimde ayında eşimle birlikte ocean citye geldik. new castle veya dover a yerleşme düşüncemiz var. Sebep olarak year round olması, verginin sıfır olması, düzenimiz oturduğu zamanda şirket kurma fikrimizin olması. 15 yıllık tecrübelerinize dayanarak soruyorum peki siz tavsiye eder misiniz? Önerileriniz neler olur?

• @ramsen18 Bu konuda kesin birsey soylemek zor. Ocean City ve hemen kuzeyindeki Bethany Beach ve daha kuzeyde Rehoboth Beach yaz aylarinda oldukca kalabalik tatil yerleri.

Dover sehri Delaware'in baskenti. Cok buyuk bir sehir degil. Dover Air Force ussu var orada. Onun haricinde cok fazla bir ozelligi yok. Ben eskiden is icin bir sure Dover'a gidis gelis yapmistim. Ama hic orada yasamadim.

Delaware de iki tane New Castle ismi var. Birisi kuzeyindeki New Castle county digeri ise yine kuzeydeki bu county deki New Castle kasabasi. Kasaba hakkinda cok bilgim yok. Zaten toplamda birkac kez sadece icinden araba ile gectim. County olan New Castle ise eyaletin en kalabalik county'si. Zaten Delaware de nufus kuzeyde daha yogundur. O yuzden kuzeyde ev ve kira fiyatlari da daha yuksektir.

Ne is yapmak istediginizi bilmiyorum ama ev ve kira fiyatlari Dover ve daha guneylerde, kuzeye gore daha uygun olabilir. Onun haricinde Delaware kucuk bir eyalet oldugu icin, kuzey ve guney arasinda yasam bakimindan cok buyuk farklar bence yok.

• @MySea Zamanınızı ayırıp bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.

• 2022'den 2023'e nufus artis oraninda 6. Eyalet olmus Delaware.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

119

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |