Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Work and travel yaptıktan sonra change of status yaparsak bize work and travel yaparken verilen ssn numarasi vize statumuzu degistirdikten sonra hala kullanilabilir mi

• yok diye biliyorum. seneler once gidip ssn sahip olan simdi gittiginde tekrar calisabiliyor kullaniyor diye okuyorum.

• @vermaynen cevapladiginiz icin tesekkurler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hoopjab21, içinde söyledi: Wat ta verilen ssn numarasinin gecerlilik suresi var mi

Work and travel yaptıktan sonra change of status yaparsak bize work and travel yaparken verilen ssn numarasi vize statumuzu degistirdikten sonra hala kullanilabilir mi

Eger calisma izni veren bir vizeyse ayni SSN'yi kullanabilirsiniz. Ama turist vizesi, dil okulu vizesi gibi calisma izni vermeyen bir vizeyse o SSN'yi kullanamazsiniz.

Fakat calisma izniniz oldugu zaman ayni SSN'yi kullanabilirsiniz.

• Sevgili arkadaşlar,

ABD'ye girdiğim SAT sınavı ile lisans programı üzerinden gitmeyi düşünüyorum. Orada birkaç akrabam var fakat kendi ayaklarım üzerinde durabilmem çok önemli. Uber ya da Lyft gibi araba üzerinden yapılacak işlere başvurma şansım olur mu?

WAT vizesi ile gidip oradan aldığım SSN numarası ile öğretime başladıktan sonra Uber ya da Lyft'te çalışabilir miyim?

Bunlar dışında sizlerin önereceği alternatifler ne olur?

Teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dbx, içinde söyledi: WAT ile verilen SSN ve çalışma izninin geçerlilik süresi

Sevgili arkadaşlar,

ABD'ye girdiğim SAT sınavı ile lisans programı üzerinden gitmeyi düşünüyorum. Orada birkaç akrabam var fakat kendi ayaklarım üzerinde durabilmem çok önemli. Uber ya da Lyft gibi araba üzerinden yapılacak işlere başvurma şansım olur mu?

WAT vizesi ile gidip oradan aldığım SSN numarası ile öğretime başladıktan sonra Uber ya da Lyft'te çalışabilir miyim?

Bunlar dışında sizlerin önereceği alternatifler ne olur?

Teşekkür ederim.

Universitede okurken ayni zamanda haftada kisitli miktarda kampuste calisabilirsiniz, fakat WAT ile aldiginiz SSN'yi normalde izin almadan baska islerde calismak icin kullanamiyorsunuz.

Bazi durumlarda, beklenmeyen bir durumla karsilastiginizda USCIS'ten ilk yildan sonra kampus disinda da calismak icin izin alabiliyorsunuz.

Su basligi da incelemenizi tavsiye ederim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/3853/f-1-vizesi-ve-ead-çalışma-izni-hakkında

Calisma izni olmadan calisirsaniz, statunuzu ihlal etmis oluyorsunuz. Bu, tam olarak sizi kacak duruma dusuren bir durum degil, ama yakalanmaniz halinde ilerde ABD icinde yapacaginiz basvurulari etkileyebilecek bir durum.

• @crazycells

Cevabınız için teşekkür ederim. Peki okula gitmeden önce Work and Travel ile ABD'ye gidip SSN çıkarsam, okula başladığım dönemde bu SSN'i kullanmaya devam edebilir miyim? Yasal mıdır? Mümkün müdür?

İlginiz için teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells

Cevabınız için teşekkür ederim. Peki okula gitmeden önce Work and Travel ile ABD'ye gidip SSN çıkarsam, okula başladığım dönemde bu SSN'i kullanmaya devam edebilir miyim? Yasal mıdır? Mümkün müdür?

yasal degildir ama yaparsaniz criminal bir suc islemis olmuyorsunuz, sadece vize statunuzu ihlal etmis oluyorsunuz. Bu durumda daha sonra yapacaginiz uzatma veya yeni bir vize/statu alma basvurulariniz olumsuz etkilenebilir.

Trump, vize statusunu ihlal eden kisilerin kacak sayilacagi bir kural gecirdi; fakat gecen yil mahkeme bu karari kaldirip eski uygulamalara geri dondu. Su basliktan ilgili degisikligi okuyabilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/758/9-agustos-2018-itibariyle-baslayacak-f-j-ve-m-vizelerini-ilgilendiren-degisiklik

• @crazycells, içinde söyledi: WAT ile verilen SSN ve çalışma izninin geçerlilik süresi

@crazycells

yasal degildir ama yaparsaniz criminal bir suc islemis olmuyorsunuz, sadece vize statunuzu ihlal etmis oluyorsunuz. Bu durumda daha sonra yapacaginiz uzatma veya yeni bir vize/statu alma basvurulariniz olumsuz etkilenebilir.

Trump, vize statusunu ihlal eden kisilerin kacak sayilacagi bir kural gecirdi; fakat gecen yil mahkeme bu karari kaldirip eski uygulamalara geri dondu. Su basliktan ilgili degisikligi okuyabilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/758/9-agustos-2018-itibariyle-baslayacak-f-j-ve-m-vizelerini-ilgilendiren-degisiklik

Cevabınız için teşekkür ederim. Vize statüsünü ihlal ettiğim 100% olarak yakalanıyor mu peki?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: WAT ile verilen SSN ve çalışma izninin geçerlilik süresi

@crazycells

Cevabınız için teşekkür ederim. Vize statüsünü ihlal ettiğim 100% olarak yakalanıyor mu peki?

Hayir. Bunu bir cesaret verme olarak algilamayin lutfen, cunku hala yasal degil 🙂 ama bu tur arkadaslarin cogu yakalanmiyor 🙂 o nedenle ogrenci vizesiyle gidenler arasinda calistigini soyleyen cok kisi duyuyorsunuz zaten.

• Hocam 2 tane sorum var cevaplarsaniz cok memnun olurum

1- Wattan aldigim SSN ile calisirken yakalanma ihtimalim var mi ?

2- Ilerde Amerikali birisiyle evlenmek istedigimde wattan aldigim ssn ile izinsiz calistigim icin ( uber vs. ), green card veya vatandaslik almami engeller mi ?

uzun zamandir bu 2 soru kafamdaydi cevaplarsaniz cok makbule gecersiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@JEFF00, içinde söyledi: WAT ile verilen SSN ve çalışma izninin geçerlilik süresi

Hocam 2 tane sorum var cevaplarsaniz cok memnun olurum

2- Ilerde Amerikali birisiyle evlenmek istedigimde wattan aldigim ssn ile izinsiz calistigim icin ( uber vs. ), green card veya vatandaslik almami engeller mi ?

1. Boyle bir ihtimal her zaman var maalesef.

2. Eger ABD vatandasi ile evlenirseniz sorun olmaz ama diger sureclerde sorun olabilir. AOS yaparken yani ABD icinde Green Card alirken daha once izinsiz calismaniz sorun yaratir, fakat bazi durumlarda izinsiz calismis olsaniz da hala AOS surecine devam edip Green Card alabilirsiniz. ABD vatandasi ile evlilik de bu istisnai durumlardan biri...

Ayrintili bilgi icin su basligi inceleyebilirsiniz:

• cok sagolun hocam attiginiz basligida inceledim cevap icin tesekkur ederim

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   ayvalik10 ayvalik10 
  • Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   ayvalik10 ayvalik10 
  • Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   XMAN66 XMAN66 
  • Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   abrakadabra abrakadabra 

• 1-WAT programıyla gitmeden önce tanıdığımız biri yoksa kalma işlemini ve gösterilecek adresi nasıl belirleyebiliriz (hem ehliyet hem de kalmak için)?
    2-Diyelim ki change status yaptık onaylandı ve öğrenci gözüküyoruz wat programından kazandığımız 10-20k USD bir süre sonra bitecek yasal olarak çalışma izni çıkaramıyor muyuz?

• Work And Travel ile Amerikaya iniş yaptıktan yaklaşık 1 hafta kadar sonra SSN almak için ne yapmalıyım? SSN için gerekli olan SEVIS’i biz mi hallediyoruz wat firması mı aracı oluyor?
    2. Olarak SSN alırsam WAT programı sonrası change status yapıp F1 vizesine geçtiğimde SSN bulundurursam hem okuyup hem de yasal çalışmış mı oluyorum?

• Wat ile verilen Ssn’yi staj sonrası başka bir işletmede kullanmaya devam etmemiz durumundaki süreç tam nasıl işliyor?
    Bu şekilde yakalanmak durumunda
    Bunun cezası nedir peki tam olarak?

• Herkese merhaba

Ben Amerikaya Work And Travel ile geldim ve evlendim eşim Amerikan vatandaşı ve yakın zamanda evrak işlerini başlatacağız. Ancak şu an Amerika’da illegal bir şekilde kalıyorum herhangi bir vize değiştirme işlemi yapmadım. Las Vegas da kalıyorum ve Nevada eyaleti yasadışı göçmenlere DAC ( driver authorization card) veriyor ve ben onun aldım.

Benim sormak istediğim soru şu

Bana work and travel sürecinde bir SSN numarası verdiler şu an kullanmam yasal değil bunu da biliyorum ancak şu an work and travel sürecinde biriktirdiğim parayı harcıyorum ve bitmek üzere. SSN numaramı doordash de hesap açmak için ya da başka bir yerde işe girmek için kullansam ileride green card alma sürecimde bir problem çıkarır mı ?

Herkese teşekkürler

• @bekirozuysal, içinde söyledi: WAT ile verilen SSN ve çalışma izninin geçerlilik süresi

Herkese merhaba

Ben Amerikaya Work And Travel ile geldim ve evlendim eşim Amerikan vatandaşı ve yakın zamanda evrak işlerini başlatacağız. Ancak şu an Amerika’da illegal bir şekilde kalıyorum herhangi bir vize değiştirme işlemi yapmadım. Las Vegas da kalıyorum ve Nevada eyaleti yasadışı göçmenlere DAC ( driver authorization card) veriyor ve ben onun aldım.

Benim sormak istediğim soru şu

Bana work and travel sürecinde bir SSN numarası verdiler şu an kullanmam yasal değil bunu da biliyorum ancak şu an work and travel sürecinde biriktirdiğim parayı harcıyorum ve bitmek üzere. SSN numaramı doordash de hesap açmak için ya da başka bir yerde işe girmek için kullansam ileride green card alma sürecimde bir problem çıkarır mı ?

Herkese teşekkürler

Bildiğim ve araştırdığım kadarıyla normal süreçte sıkıntı çıkartıyor fakat evlilik gibi durumlarda göz ardı edilebiliyor/affedilebiliyor. Forumda kimse rahat rahat kullanabilirsin diyemez, forumda yasal olan konular hakkında bilgi verilir. Ama evlilik durumu istisna olduğu için, sonuçta adamların vatandaşı seninle hayat kurmak istediği için farklı durumlardan birisi.

• @JEFF00, içinde söyledi: WAT ile verilen SSN ve çalışma izninin geçerlilik süresi

Hocam 2 tane sorum var cevaplarsaniz cok memnun olurum

Merhabalar,

Bende 12 sene önce work and travel için gelmiştim ve SSN numarası almıştım. Şuan Amerika'dayız ve aynı SSN ile ehliyet, banka, power, internet vb. başvurularda bulundum. Bu tarz konularda işinizi kolaylaştırabiliyor fakat çalışma konusu belirttiğiniz gibi statü ihlaline girer.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@LEJERSEY, içinde söyledi: WAT ile verilen SSN ve çalışma izninin geçerlilik süresi

1-WAT programıyla gitmeden önce tanıdığımız biri yoksa kalma işlemini ve gösterilecek adresi nasıl belirleyebiliriz (hem ehliyet hem de kalmak için)?
    2-Diyelim ki change status yaptık onaylandı ve öğrenci gözüküyoruz wat programından kazandığımız 10-20k USD bir süre sonra bitecek yasal olarak çalışma izni çıkaramıyor muyuz?

1. Kiralayabilirsiniz veya sponsorunuzdan yardimci olmasini rica edebilirsiniz.

2. Eger yeteri kadar maddi birikiminiz yoksa COS basvurusu onaylanmayabilir, bilginize. Fakat sonrasinda beklenmeyen gelismeler olursa, durumunuza bagli olarak calisma izni vermeleri mumkun.

Benzer Başlıklar

• 19
  • 3
  • 2
  • 1
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

47

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |