Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

@semavi çok tatlısınız ben tüm arkadaşlarıma haber yolluyorum... Houston'a giden... şampuan işi falan yapıyorlardı sık sık gidiyorlardı pandemı öncesinde, haber edicem onlara bakalım napıyolar, olumlu bir dönüş olursa siz haber vericem

• @debbieLA77 Tesekkurler... Umarim birisi cikar 🙂 Elbette kimseye israrci olmak istemiyorum. Insanlarin stresleri oluyor gelirken, birde bunu yuk etmek istemiyorum. Ama bu konuda rahat olan bir arkadas olursa ve yardimci olan olursa elbette makbule gecer...

• Merhabalar, uzun zamandır kedimi Amerika’ya nasıl getireceğimi araştırıyorum ve internette çok sağlıklı bilgi yok.
    1 aydır New Jersey’deyim kendim gelirken kedimi getiremedim. Geçici kiraladığım evin sahibi pet kabul etmedi, pet pansiyonları aşırı pahalıydı, bir türk buldum 1 aylığına 500 dolara bakarım dedi siz ev tutana kadar ama bilet alacağım zaman tutarı 800 lere çıkartıp, kedim kaç gün kalırsa kalsın tutarın hepsini alırım dedi. Tutarsız, güven vermeyen konuşmalar ve geldikten sonra da isteyebileceği farklı talepleri göz önüne alarak getiremedim. Velhasıl kedimi İstanbul’da bırakıp geldim, uçuş gönüllüsü ile evimi tuttuktan sonra getirmek daha mantıklı geldi. Evimi geldikten 10 gün sonra tuttum, uçuş gönüllüsü buldum. Ocak sonu bir gönüllü kedim ile gelecek. Bu süreçte yaptıklarımı bilgi amaçlı paylaşmak ve sizlerinde benzer deneyimleri var ise cevap yazmanızı isterim.
    Öncelikle benim kedim 11 yaşında ve 8.5 kg bu yüzden bagajda gelecek. Bu konu beni endişelendiriyor. Kabinde olmasını tercih ederdim. Bagajda kedi getiren var ise deneyimlerini merak ediyorum. Onlar köpekler kadar dayanıklı değil. Thy personeli, Amerika’ya sahiplendirme yapanlar, konsolosluk, kendi kedisi ile uçan bazı kişilerle konuştum, olumsuz yorum olmadı.
    Öncelikle uçuş öncesi;
    Veterinerime kedimi götürüp çip taktırdım, kuduz aşısı yaptırdım(minimum 1 ay maksimum 1 yıl geçerli olması işin gereken şart), iç dış parazit(3 aylık olmalı maksimum), seyahat edebilir diye karnesine tarih, imza+kaşe bastırdım. Pasaportuna fotoğrafını yapıştırdım.
    Gönüllünün adı pasaporta ikinci sahip olarak yazılacak
    Uçuşa 48 saat kala tarım ormandan alınacak izin için bir yakınıma tüm işlemleri kapsayan, süresiz geçerli olan bir vekaletname bıraktım. Onunla birlikte kedimi, karnesini alıp izni çıkartmaya gidecek
    Thy bagajı için taşıma çantası seçerken; IATA standartlarına uygun lateral kilitli, suluklu çanta. Üstüne kedinin sizin kimlik ve iletişim bilgilerini içeren etiket, kediye göğüs tasması takılmalı(istanbul gümrükte taşıma çantasından çıkartıp kontrol ediyor), küçük bir poşette mama çanta üstüne yapıştırılmalı
    Havaalanında yakınım götürüp, kedinin bilet ücretini ödeyip, gönüllü ile cheking yaptıracak. Bu arada gönüllünün çok daha önce biletine kediyi kaydettirmek için thy arayıp bagaja kedi için rezervasyon yaptırması gerekli. (Önemli)
    Umarım kızım sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde Newark havaalanına iner.
    Son durum bu şekilde. Eksik yaptığım bir şey yada benzer deneyiminiz var ise yazarsanız sevinirim

• ⭐⭐

@Eda-dağıdır o nedir ya bir aylığına 500 dolara bakarım nedir kim o türk konuşma onunla bir daha küçücük hayvan ya kedi ben bakardım bedavaya bu nasıl bir şey gözümüzü para bürümüş bizim cümlenin orasında takıldım kusara bakmayın gerisini okumadım bile... türklerle görüşmemek gerek amerikada bu nedir ya... bizim buradan tanıştığım hiç kimse yapmaz bunu... bu formda böyle biri yok bence... varsa da gitsin ya... hani yardımlaşma yani insanlık... 500 dolar nedir ya aylık geçim kaynağına çevirmiş herif

• @Sefa-Altay merhaba
    CDC dog permit başvurusunu nasıl ve nereye veriyoruz? Biz şuan titre testini bekliyoruz. Geldikten sonra ne yapmam gerekir?

• @Sefa-Altay cdc permit online dolduruluyor sanırım değil mi? Ya da mail atmamız mı gerekiyor?

• @m339 titre testi sonucu geldikten hemen sonra cdc permit için başvuru yapabiliriz değil mi? Titre testi geldikten sonra üç ay bekleme gibi bir durum yok değil mi?

• @debbieLA77 fırsatçılık yapan birisi, tabiki görüşmüyorum. forumdan değil ve sözde hayvansever biri LOL

• ⭐⭐

@Eda-dağıdır allah iyi insanlarla karşılaştırsın... hayvanın psikolojisini de bezer bunlar:(

• Gectigimiz hafta Turkiyeden ABD ye muhabbet kusunu getiren bir arkadasimin kusunu, influenza sebebi ile 30 gun karantinaya aldilar. Yaklasik maliyeti 1500 USD olacak.

• @hectorLeyla titre testinden yani geldikten sonra ancak 45.gün itibariyle spkabiliyorsunuz. 1.5 ay titre testi tarihi ile beklemeniz gerekecek yani, o süreçte cdc onayı için gönderirsiniz, bende hepsi var, pasaporta resim çekemedim diye hala cdc başvurusu yapmadım inanılır gibi değil. Cdc onayı da 6 hafta içinde geliyor

• ⭐⭐

çok alakasız bir soru çocukların pasaportuna fotolarını koymamız gerekiyor mu çıkış yaparken... bir de biri sırayla green kart çıktıktan sonra patili çocuğu için neler yaptığını sıralayabiliri mi?
    1- çip takıldı
    2- titre testi
    3- kuduz aşısı
    4- pasaporta foto
    5- kargo ebatlarına uygun bir kafes
    vs gibi

bir de arkadaşlar buradan amerikaya French buldog götüren bir çift vardı kargo da gitti sanırım... çocuk şimdi nasıl? uçuşları nasıl geçti... kaç saat sonra tam olarak kavuştular patili çocuklarıyla, uçuşları ne kadar sürdü...aktarmalı mı aktarmasız mı daha iyi vs vs ...

• ⭐⭐⭐

@debbieLA77 bunlardan bağımsız olarak bir kaç tavsiyem olacak, taşıma kutusu içerisine yumuşak bir alan ayarla çocuğun parçalamayacağı hatta tüm iç çevresine yumuşak bir kaplama yapmanda fayda olacaktır, uçak türbülansa vs. girerse tutunamayacağı için sağa sola çarpması kaçınılmaz olacaktır. Eğer çok yaşlı değil ve sakinleştirici veya uyutucu ilaçları kaldırabilecek bir bünyesi var ise vermenizde fayda olacaktır, sadece gürültüye kalsa stres yaşayacaktır, uçak ambarı yukarısı kadar ses yalıtımlı değil.

• ⭐⭐

@tolgasatir ya bunları düşününce delircek gibi oluyorum aslında çok doğru söylüyorsun her ihtimali düşünmek gerek... izin verirlerdi öyle kaplamaya falan... yaşlı değil ama sakinleştirici ile de çok üşüyorlar öle ölenlerde var... zaten bizden hiç ayrı kalmadı öyle bir durumda yüm ihtimalleri düşünüyorum bende napıyım... bir kız vardı kargoda gitti köpekleri aktarmalı uçtular hatta ne oldu acaba merak ettim onları onlardan ses çıkmadı mesajlarını da bulamıyorum 😞

• @debbieLA77 merhaba biz turistiz, henüz gitmedik, gidersek 1 ay kadar kalıcam diye de köpeğim de gelecek sırayla süreç şöyle

Numarası 9 ile başlayan çip taktırıp pasaport çıkartmak
    Kuduz aşısı yaptırmak ki çip bilgisine de işlensin
    Kuduz aşısı dan sonra 1 ay kadar beklemeniz gerek ki, titre testi gereken sonucu versin, hemen aşı sonrası test alınmıyor
    Titre testi vermek
    Titre testi genelde 1 ayda geliyor
    Titre testi sonrası cdc için form doldurmak, ancak burada bir form dosyası var, o dosyası veteriner dolduruyor, titre testi, o görüntü, hayvanın resimli pasaportu, sizin pasaportunu, gideceğiniz adres gibi bilgiler cdc formuna yazılıyor
    Cdc formu onayı 6 haftada geliyor, zaten diyelim titre çıktı, 45 günden önce sokamazsınız amerikaya
    Gitmeden 2 gün önce de ilçe tarım hayvan yerinden onay alıyorsunuz

Uçak biletini cdc onayı olmadan alamazsınız
    Tüm bu süreç eğer köpeğiniz varsa oluyor, ortalama 5 ay önceden işleme başlamak gerekiyor yani, cdc onayı da gelince 3 ay geçerli

Ayrıca amerikaya 16 havalanı dan birinden girmeniz gerek, çünkü karantina olabilir, diğerleri sokmuyor
    Köpeğiniz içeri girince 10 gün aynı adreste kalmak zorunda, otel de olsa 10 gün ayıtamazsınız
    10 gün bitiminde yeniden kuduz aşısı yapılacak
    Umarım yeterli olnuştur

• @hectorLeyla Adımarabacı'nın belirttiği üzere beklemez lazım.

• Merhaba
    tüm evraklarımızı izinlerimizi alıp abd ye geldiğiniz 2 ay oldu bir kaç ay sonrada dönüş yapacağım
    Tr ye dönerken hangi işlemleri yapıyoruz bilen var mı elimdeki evraklar yeterli oluyor mu yakın zamanda tr ye evcil hayvanınj götüren varsa bilgi verirse çok sevinirim

• @emre-c-kara, içinde söyledi: Amerika'ya Evcil Hayvan Götürmek

@MySea abi bende de cane corso var, anladığım kadarıyla ben köpeğimi taşımayı kabul edecek bir firma bulursam ABD de sınırdan almama gibi bir yasak vs yok, inşaallah böyledir bir şekilde getirtirim oğlumu ama hiç bir şekilde ülkeye almazlarsa da bunu netleştirmem lazım

@MySea abi bu konuda bilgine ihtiyacım var

• ⭐⭐

@Adımarabacı ya ben şimdi gördüm çok değerli bilgilerini çok teşekkür ederim...

• Yasak 31 Temmuz 2023'e kadar uzatıldı.

CDC yeni yapılacak başvurularda aşağıdaki formun veterineriniz tarafından doldurulmasını şart koşuyor.

Biz başvurumuzu 29 Aralık'ta yapmıştık, daha olumlu-olumsuz bir yanıt alamadık. Hala beklemedeyiz, umarım eksik evrak-bilgi vs nedeniyle olumsuz bir yanıt almayız.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

139

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.7k

| | | |