Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Türkiyede olmaktan oldukça yorulmuş kararsız bir yazılımcı, hayaller amerika...

• Herkese selamlar. Foruma yeni üye olmuş biriyim. Burada göçmenlik ve Amerika konusunda oldukça tecrübeli arkadaş olduğunu farkettim ve affınıza sığınarak bu konuyu açarak içinde bulunduğum durum hakkında sizlerden fikir ve öneri almak istiyorum.

Ankarada yaşayan ve yazılım uzmanlığı konusunda oldukça bilgili ve tecbübeli biriyim. Evliyim 40 yaşındayım daha çocuğumuz yok. Ülkenin içinde bulunduğu durum itibariyle devlet kurumlarına ve özel şirketlere birçok proje yapmış olmama rağmen türkiye sınırları içinde temelde bizim gibi yazılımcıların uzun vadede önünü göremediğini meslektaşlarım bilecektir. Son 3 aydır maaşımı bile parça parça almaya başladım. Yani insan bu ülkede maalesef hayal kuramıyor. Bugün iş sahibiyken birkaç ay sonra kendini her an başka bir firma ile iş görüşmesinde bulabiliyorsun. Bu nedenle kafaya koydum hazır çocukta yokken ailem için daha umut vaat eden bir ülkede yaşamımı idame ettirmek istiyorum. Bu amaçla ingilizcemi ilerletmek için özel dersler bile almaya başladım. Bu konuda araştırma ve yeni yol arayışlarım oluyor. Sizce amerikaya nasıl gitmem daha mantıklı olacaktır?
    Şimdi herkes Greencardla başvur diyecektir ama bu yıl çıkmadı ve çıkmaması demek 1 yıl kaybettiriyor insana. Bu ülkede 1 yıllık bir belirsizlik artık çok fazla geliyor bana 😞 Ayrıca çıkacak olduğunu varsayalım, 1 yıl çekilişi bekle çıkarsa 6 ayda resmi işlemler derken yine amerikaya gitmek en erken 1.5 yıl sürüyor.
    H1-B vizesini düşünsek amerikadaki bir firmanın beni istemesi lazım ki bunu neden yapsın beni tanımıyor ki yakından görmediler. Zaten bu vizeninde mart gibi çekilişi oluyormuş. Bu vize türüde bana olmaz gibi geliyor.
    E1 E2 tüccar yatırımcı vizeleri var ama bunada maddi gücüm yok.
    Son yolda iltica etmek kalıyor. Kürt değilim etnik bir mazeretim olamaz ama din kosununda zaten dinle aram iyi olmadığı için (ben iyiliğin dürüstlüğün dinden değil insanın fıtratından ve karakterinden gelmesi gerektiğini savunuyorum ve öyle yaşıyorum çevreme karşı) ateist olduğumu söyleyip dini baskı görüyorum diyebilirim. Fakat iltica ederek amerikaya yerleşsem yazılım işini yapamam diye korkuyorum. Çünkü SSN çıkana kadar sağda solda serbest çalışmak gerekecek. Ardından sen zaten iltica etmişsin derlerse uzmanlaştığım bir işi yapamam korkusu beni korkutuyor. Sizden ricam bu tereddütlerim ve bilgisizliğim konusunda bana bir iki akıl verebilir misiniz.
    Ne yapmamı önerirsiniz?
    Eğer aranızda yazılımcı arkadaşlarda varsa onlar hangi yollardan geçtiler?

• ⭐⭐⭐

@kaptantr öncelikle foruma hosgeldiniz demek istiyorum..

Yasınız itibari ile eminim hayat tecrübeniz benden cok cok fazladır (22 yaşındayım).. Bu ülkede tutunamayanlar olarak en son aklımıza gelecek şeyin iltica olmasını savunan taraftayım. Bi aralar bende acaba başvurup böyle bişey mi yapsam diye cok cok düşündüm en sonunda akrabamın iltica sürecini görünce kesinlikle vazgeçtim.. Bu avukatlar vs sosyal medyada cok normal bir yol olarak gösterdikleri bu yolda insanların nelerini kaybettiğini bilseniz eminin sizde vazgeçersiniz..

Yazılımcı olarak ABD’de iş arayabilirsiniz , akademik kariyeriniz varsa veya buna güveniyorsanız EB2-NIW vizesini araştırabilirsiniz eğer alabilirseniz öğrenci vizesi ile ABD’ye gidebilirsiniz aslında ABD’ye gitmek için onlarca yol var önemli olan sizin akademik profilinizi ve maddi gücünüzün ne kadar olduğunu öğrenmek ve ona göre sizi yönlendirmek olur.

Ama şunu kesinlikle unutmayın ki bekleme süreleri sebebi ile en kötü ihtimalle turist vizesi alıp gidicem deseniz bile 1 yıl bekleme süresini göze almak zorundasınız. Çekilmez olduğunu biliyorum ve sizi gerçekten çok iyi anlayarak bunları yazıyorum ki her türlü yasal yolu denemeniz iş ilanlarına başvurmanız veya öğrenci vizesi ile gidip orda sisteme adapte olmanızı öneriyorum. ABD bitti demiyorum ama gerçekten ABD’de eski ABD değil ve YouTube videolarındaki kadar kolayda değil 🙂 bence çekiliş sonucunu bi bekleyin başvurduysanız başvurmadıysanız eğer farklı vize türleri ile girmeye çalışın. Ama iltica en son düşündüğünüz şey olsun..

• @waterman yorumların için çok teşekkür ederim. Anlaşılan amerikaya resmi gitmenin kısa bir yolu yok. Sabırla beklemek gerekiyor...

• @kaptantr ben sana Polonya ya da Yunanistan üzerinden schengen almanı öneririm.abd den daha kolay. Dini baskı var demene malesef inanmazlar.ben Belçika’da yaşıyorum ve burada Polonya üzerinden gelen birkaç Türk de var

• ⭐⭐⭐⭐⭐

daha önce açılan ve sürekli sohbet edilen sayfada yazarsanız çok daha sağlıklı bir işleyiş olur. Çünkü forumda açılmış bir başlık varken başka aynı başlık açılınca bu sefer insanlar nereye hangi başlığa yazıp oradan sohbet gidecek karışıyor. @crazycells müsait bir zamanda bu yazıları taşıyabilir misin

https://yesilkartforum.com/forum/topic/423/amerika-da-yazılım-geliştiricisi-olarak-i̇ş-aramak-ve-yapılabilecek-hazırlıklar?_=1674465320235

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ayvalik10, içinde söyledi: Türkiyede olmaktan oldukça yorulmuş kararsız bir yazılımcı, hayaller amerika...

daha önce açılan ve sürekli sohbet edilen sayfada yazarsanız çok daha sağlıklı bir işleyiş olur. Çünkü forumda açılmış bir başlık varken başka aynı başlık açılınca bu sefer insanlar nereye hangi başlığa yazıp oradan sohbet gidecek karışıyor. @crazycells müsait bir zamanda bu yazıları taşıyabilir misin

https://yesilkartforum.com/forum/topic/423/amerika-da-yazılım-geliştiricisi-olarak-i̇ş-aramak-ve-yapılabilecek-hazırlıklar?_=1674465320235

haklisiniz sayin @ayvalik10 , ama bu iki baslik arasinda biraz fark var. ABD'de bulunan veya yakin zamanda tasinacak olup yazilim isleriyle ilgilenenlerin basligi sizin de bahsettiginiz su baslik: https://yesilkartforum.com/forum/topic/423/amerika-da-yazılım-geliştiricisi-olarak-i̇ş-aramak-ve-yapılabilecek-hazırlıklar/

Ama bu acilan baslik ise ABD'ye henuz gelmemis ve gelmenin yolunu arayanlara yonelik...

Nasil ki ABD'de yasami ilgilendiren ama "Green Card ve Gocmenlik" kategorisinde acilan basliklara izin vermeyip, bunlari "ABD'de Yasam" bolumune tasiyorsak, "ABD'de Yasam" bolumunde de vize konularina cok izin vermemeye calisiyoruz. Egitim bolumunde acilan vize basliklarini da surekli "ogrenci vizesi" bolumune tasiyoruz. Oradaki basliklar ve konular mumkun oldugunca vizelerden bagimsiz olmali. Zaten bu vizeleri tartismak icin baska kategoriler mevcut.

Screen Shot 2023-01-23 at 13.07.30.png

• @waterman abd kesinlikle yasal giriş yapılmasıngereken bir ülke..zaten facebook gruplarında inanılmaz bir sekilde sınırdan geçenlerin işssiz evsiSiz yardım çığlıkları var..birine yardım etsen diğeri var..o kadar çokki çoğu da deport yemeyi bekliyor borçla geliyorlar üstelik..abd ilticaya red veriyor zaten.abd eski amerika değil bugun bostonda yasayan bir amerkalıyla konustıum iki çocuğuda cornell üniversitesinde okuyormuş..kendiside çocukları adına endişeliydi o bile çocuklarının rekabette zorlanacağını iş imkanının azaldığını söyledi..dolayısıyla tr kötü olanilir ama abdede rüyalar ülkesi değil artık..imkanınız varsa avrupa diyeceğim ama ondada hollanda almanya gibi değil balkanlara yakın yerlere bakmak daha mantıklı.abdede koç mezunu kuzeni
    M bilgisayar mühendisi olmasına ragmen hayal ettiğim gibi değil deyip istanbula dönüp avrupa baglantılı çalışmaya basladı..

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

97

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.2k

| | | |