Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@waterman Ben de formu hazır doldurdum, bekliyorum (Aynı sebepten değil).

Ayrıca sayın @denizci10 'a da buradan teşekkür etmek istiyorum. Hem kendim hem de bir arkadaşım için çok soru sordum ve her seferinde içtenlikle cevap verdi. İyi ki bizimlesin ve bu ailenin bir parçasısın. Bir kez daha çok teşekkür ediyorum.

• Merhaba, Görüşme sonrası işe döndüğüm için ve yoğunluktan ancak yazabiliyorum.

Detaylardan önce sonucu yazayım hızlıca. Maalesef RET.

Detaylar şu şekilde:
    *Aracı Migros otoparkına park ettim. (7:30 randevusuna 6:30 da gitmeme rağmen park yakınlarda sıkıntı. Ama carrefour ve migros otoparklar açıktı oraya bıraktım. 5 dk yürüme mesafesi elçiliğe)
    *Dışarda sıraya alıp üst araması ve içeri geçiş (maskesiz almıyorlar, büyük çanta vb yasak ama cüzdana ve araç anahtarına ses etmiyorlar. Akıllı saatte yasak bu arada)
    *içeriye girişte bir güvenlikten daha geçip ilk bankoya gittim. Pasaport ve DS-160 ilk sayfasını aldı ve sadece "daha önce başvurun var mı?" diye sordu.
    *Sonrasında 5-6-7 bankolarda pasaport kontrol (resmi de istiyor ancak benimkini almadı, gerek yok dedi)
    *8-9 bankolar parmak izi (ilk sol 4 parmak, sonra sağ 4 parmak ve baş parmaklar birlikte - yönlendiriyorlar)
    *10-11-12 görüşme bankoları (ilk sıralardaydım ve 3. kişi olarak görüşmeye girdim. Daha bankoya giderken memuru görünce ahanda olmayacak bu iş dedim. Orta yaşlarının sonunda, cılız, kumral, gözlüklü biriydi. Direk negatifi aldım kadından)

Sorular şu şekildeydi (tam sırayı hatırlayamıyorum)
    +Neden gidiyorsun
    -Tatil için
    +Kaç gün kalacaksın
    -2 hafta
    +Daha önce yurtdışına çıktın mı?
    -Sadece Batum Gürcistan'a günlük ziyaretim. Kimlik kartımla
    +Ne iş yapıyorsun
    -Gıda mühendisiyim. Gıda güvenliği ve sosyal uygunluk denetçisiyim.
    +Ne kadardır bu işi yapıyorsun
    -Yaklaşık 9 yıl
    +Son işini neden değiştirdin (Sanırım bu soru benim için eleyici oldu çünkü hazır değildim, ve verdiğim cevaba ben olsam kendimi de elerdim 😃 )
    -Daha iyi... (duraksadım, keşke duraksamayıp net cevap verebilseydim - eğer ki daha iyi şartlar falan deseydim ne olurdu diye düşünüyorum saatlerdir)
    +para için mi
    -Evet, sayılır, o da var. Daha iyi teklif aldım.
    +Amerikada ziyaret edeceğim kişinin ismini söyledi ve kim olduğunu sordu (Formda yazılıydı)
    -Arkadaşım
    +Nereden tanıyorsun
    -Türkiyeye geldiğinde tanıştık
    +Nasıl tanıştınız
    -Ortak arkadaşımız var
    +Üzgünüm şuan için uygun değilsin, bu sadece bu seferlik bir red, tamamen red değil. Daha sonra tekrar deneyebilirsin.
    -Teşekkür ederim.

hiçbir evrağa bakmadı, pasaportu direk verdi ve çıktım.

Benim önümde yan tarafta 1 kişi mülakata girdi ve onun kısa sürdü. Sadece hostes olup birçok kez yurtdışına çıktığını, evli olduğunu ve eşiyle tatile gideceğini duydum.

Benden sonra birkaç kişi hemen çıktı; anladım ki benim ki baya uzun sürmüş.

En azından yakın zamanda yüklü masraf altına girmicem diye kendimi avutuyorum. Ama üzdü.

Hatırladığım detaylar olursa tekrar paylaşırım.

(Sanırım bir iki avrupa ziyareti yapacağım tekrar mülakata girmeden önce.)

• ⭐⭐⭐

@madmizah geçmiş olsun, ama sanki bir daha başvursanız onay vereceklermiş gibi konuşmuş, dediğiniz gibi Avrupa gezisi yapıp başvurmak elinizi biraz daha güçlendirebilir👍🏻

• @dytmelek Teşekkür ederim.

Ama kafama takılan diğer soru da amerikadaki arkadaşımın kız olması. "Bekar, yalnız seyahat edecek kişi ve yanına gideceği kişi bir kadın. Orda kalabilir belki" diye düşündü mü acaba. Acaba bunu mu dikkate aldı diye düşündüm.

Ama üzse de güzel tecrübeydi. Tekrarı yakında gelecek. Eğer mülakat tarihi yakın olursa tabii. Belli mi olur belki GC mülakatına giderim B1/B2 yerine (:

Pozitif kal, pozitif kal 🧘♂

• ⭐⭐⭐⭐

@Programmer estağfurullah sadece elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum.

• @Programmer Bu konuda ambargo doğru bir kelime mi olur bilmiyorum ama sizlere son 4 ay içerisindeki schengen başvurularımı ve nasıl bir profil ile başvurduğumu elimden geldiğince yazacağım.

İlk schengen başvurusu 19.07.22 Yunanistan.
    Profil yetim maaşı alan öğrenci ek belge olarak küçük arsa tapusu bir miktar dolar ve Türk lirası.
    Sonuç vize onaylandı 5 günlük tek giriş.

İkinci schengen başvurusu 24.10.22 Hollanda.
    Profil bir önceki Yunanistan başvurusu ile aynı tek farkı gösterilen para tutarları daha yüksek
    Sonuç vize reddedildi.

Üçüncü schengen başvurusu 29.11.22 Yunanistan.
    Profil vergi mükellefi sigortalı ve öğrenci ek belge araba ruhsatı ev ve arsa tapusu yüklü miktarda dolar euro ve Türk lirası
    Sonuç vize reddedildi.

Eklemek istediğim şirket sahibi durumu hali yerinde olan iki iş insanı ile birlikte reddedildik. Mevcut vize işlemlerinin normal olduğuna kesinlikle inanmıyorum normal olduğunu savunanların olan bitenlerden bihaber yaşadıkları çok açık.

• @madmizah sahsi gorusum is ile alakali soru biraz eleyici olmus. Sadece para icin cevabini alinca abdde daha iyi para var,kalabilir diye dusunmus olabilir.

Ortak arkadasin kiz olmasi da anlasmasi green card evliligi yapabilir diye dusunmesi anlamina geliyor bence.

Bekar erkeklerin vize almasi cok daha zor artik ne yazik ki. Ekonomi sagolsun.

Bence birkac avrupa gezisi yaparsaniz alabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐

@FiveHN kusura bakmaksanız ufak bir şey eklemek istiyorum. ABD'ye öğrenci olarak gidip gelmiş şimdilerde 2 tane çok büyük şirket sahibi bir çiftin danışmanlığını yaptım ve geçtiğimiz haftalarda ret aldılar. Dünyanın birçok ülkesine gitmişler ama ret aldılar. Sebebini ben biliyorum kendilerine de söyledim. Cevaplarında net olmamak. Yani vize almak evet zor ama doğru profil ve doğru mülakat ile bu imkansız değil. Her şey mükemmel olsa da ret alabilirler mi eve alabilirler ama yüzde 5 falandır. Yani demem o ki doğru profil ve doğru bir mülakat sorunu ortadan yüzde 95 kaldırır.

• @denizci10 Abi kesinlikle ABD gibi mülakat yapan ülkeler ile ilgili bir eleştiri yapmadım son mesajlarda schengen hakkında bir kaç mesaj gördükten sonra tecrübemi paylaşmak istedim. Ülkemize olan bağlarımızı kanıtlayacak onca belgeden sonra hala geri döneceğinize dair şüphelerimiz var ya da seyahatin amacını anlayamadık tarzında redleri gördükçe schengen için mevzunun artık başvuran kişiden çıktığını tamamiyle siyasi olduğuna inanıyorum.

• ⭐⭐⭐⭐

@FiveHN pardon ben abd için sandım kusura bakma. orası öyle vallahi tonla evrak istiyor schengen ülkeleri.

• ⭐⭐⭐

@denizci10, içinde söyledi: (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ

@FiveHN kusura bakmaksanız ufak bir şey eklemek istiyorum. ABD'ye öğrenci olarak gidip gelmiş şimdilerde 2 tane çok büyük şirket sahibi bir çiftin danışmanlığını yaptım ve geçtiğimiz haftalarda ret aldılar. Dünyanın birçok ülkesine gitmişler ama ret aldılar. Sebebini ben biliyorum kendilerine de söyledim. Cevaplarında net olmamak. Yani vize almak evet zor ama doğru profil ve doğru mülakat ile bu imkansız değil. Her şey mükemmel olsa da ret alabilirler mi eve alabilirler ama yüzde 5 falandır. Yani demem o ki doğru profil ve doğru bir mülakat sorunu ortadan yüzde 95 kaldırır.

Abi valla turistte başvurucam galiba bi vize danışmanlık ile görüştüm. Kanıtlı belgeli eski vize memuru. ABD’de yaşıyor adamda ABD vatandaşı zaten neyse %95 oranında kabul oranı sunuyor. Tek yaptığı şey 1 saat aralıksız olarak karsı tarafı mülakata hazırlıyor. Ücret kısmına gelince 475 dolar 🙄🙄 bu kısmı duyunca dedim hee yok kalsın yani istersen özelden gönderirim şirketin ismini sende bi bakarsın adamın biden ile fotoğrafları dış işlerinden ödülleri mi ne ararsn var maşallah

• ⭐⭐⭐

@madmizah, içinde söyledi: (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ

Merhaba, Görüşme sonrası işe döndüğüm için ve yoğunluktan ancak yazabiliyorum.

Detaylardan önce sonucu yazayım hızlıca. Maalesef RET.

Detaylar şu şekilde:
    *Aracı Migros otoparkına park ettim. (7:30 randevusuna 6:30 da gitmeme rağmen park yakınlarda sıkıntı. Ama carrefour ve migros otoparklar açıktı oraya bıraktım. 5 dk yürüme mesafesi elçiliğe)
    *Dışarda sıraya alıp üst araması ve içeri geçiş (maskesiz almıyorlar, büyük çanta vb yasak ama cüzdana ve araç anahtarına ses etmiyorlar. Akıllı saatte yasak bu arada)
    *içeriye girişte bir güvenlikten daha geçip ilk bankoya gittim. Pasaport ve DS-160 ilk sayfasını aldı ve sadece "daha önce başvurun var mı?" diye sordu.
    *Sonrasında 5-6-7 bankolarda pasaport kontrol (resmi de istiyor ancak benimkini almadı, gerek yok dedi)
    *8-9 bankolar parmak izi (ilk sol 4 parmak, sonra sağ 4 parmak ve baş parmaklar birlikte - yönlendiriyorlar)
    *10-11-12 görüşme bankoları (ilk sıralardaydım ve 3. kişi olarak görüşmeye girdim. Daha bankoya giderken memuru görünce ahanda olmayacak bu iş dedim. Orta yaşlarının sonunda, cılız, kumral, gözlüklü biriydi. Direk negatifi aldım kadından)

Sorular şu şekildeydi (tam sırayı hatırlayamıyorum)
    +Neden gidiyorsun
    -Tatil için
    +Kaç gün kalacaksın
    -2 hafta
    +Daha önce yurtdışına çıktın mı?
    -Sadece Batum Gürcistan'a günlük ziyaretim. Kimlik kartımla
    +Ne iş yapıyorsun
    -Gıda mühendisiyim. Gıda güvenliği ve sosyal uygunluk denetçisiyim.
    +Ne kadardır bu işi yapıyorsun
    -Yaklaşık 9 yıl
    +Son işini neden değiştirdin (Sanırım bu soru benim için eleyici oldu çünkü hazır değildim, ve verdiğim cevaba ben olsam kendimi de elerdim 😃 )
    -Daha iyi... (duraksadım, keşke duraksamayıp net cevap verebilseydim - eğer ki daha iyi şartlar falan deseydim ne olurdu diye düşünüyorum saatlerdir)
    +para için mi
    -Evet, sayılır, o da var. Daha iyi teklif aldım.
    +Amerikada ziyaret edeceğim kişinin ismini söyledi ve kim olduğunu sordu (Formda yazılıydı)
    -Arkadaşım
    +Nereden tanıyorsun
    -Türkiyeye geldiğinde tanıştık
    +Nasıl tanıştınız
    -Ortak arkadaşımız var
    +Üzgünüm şuan için uygun değilsin, bu sadece bu seferlik bir red, tamamen red değil. Daha sonra tekrar deneyebilirsin.
    -Teşekkür ederim.

hiçbir evrağa bakmadı, pasaportu direk verdi ve çıktım.

Benim önümde yan tarafta 1 kişi mülakata girdi ve onun kısa sürdü. Sadece hostes olup birçok kez yurtdışına çıktığını, evli olduğunu ve eşiyle tatile gideceğini duydum.

Benden sonra birkaç kişi hemen çıktı; anladım ki benim ki baya uzun sürmüş.

En azından yakın zamanda yüklü masraf altına girmicem diye kendimi avutuyorum. Ama üzdü.

Hatırladığım detaylar olursa tekrar paylaşırım.

(Sanırım bir iki avrupa ziyareti yapacağım tekrar mülakata girmeden önce.)

Cok üzüldüm baya da olumlu bi havada geçmiş aslında geçmiş olsun

• ⭐⭐⭐⭐

@waterman özelden atasan merak ettim gerçekten. 😂 😂

• @waterman kimse vize konusunda garanti veremez.

• ⭐⭐⭐

@charon, içinde söyledi: (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ

@waterman kimse vize konusunda garanti veremez.

şöyle garanti veriyorlar aslında, umutsuz vakaları yada alamayacakları düşündükleri profilleri direk kabul etmiyorlar ücret karşılığında bile olsa 🙂

• Daha once başvuru yapıp red alanların bir cogunda amerika vize başvurusu oncesi yurt disi cikisi yok. bence en onemli konulardan biri bu. ben hala görüşmeye gittiğimizde alicagimiz cevabın onceden belli olduguna inananlardanım. sonuçta form doldurup sisteme giriş yaptıkları zaman her turlu giriş cikis bilginize ulaşıyorlar. belki hangi firmada ne kadardır calistiginiz bile goruyorlardir bilemem. ben ilk amerika vizesine başvurduğumda esimin abisi amerikada yaşıyordu , amerika vatandasligi almisti , onu ziyarete gittiğimizi ve onun evinin adresini vermiştik diye hatırlıyorum. yani demem o ki belli başlı kriterler elbet var ve bu herkese gore değişkenlik gösterebilir. ama belli başlı kriterler var ki karsilanmamasi durumunda banka hesabiniz , kaç yıldır calistiginiz hiç bir onemi kalmıyor. olabildiğince net olmaya calisin. benim bi arkadaşım kendi başvuru yaptı red aldi, sonra gitti ets yanlış hatırlamıyorsam ordan bir tur satin aldi , onunla başvurup onay aldi. umarım herkes en kısa zamanda istediği başvurularda onay alır. selamlar.

• ⭐⭐⭐

@egesahinkaya bence karar tam olarak görüşme öncesinde belli değildir. Tabiki formda yazan bilgiler çok önemli ve mülakat yaparken hızlıca göz atıyorlar ama mülakatın da son belirleyici şey olduğunu düşünüyorum. Bütün kriterler formda uygun olsa bile mülakatta kendini doğru ifade edememek, net cevap verememek ya da özgüvenli durmamak red almaya sebep olabilir. Yani ne tek başına öncesinde karar veriyorlar ne de her şey mülakatta belli oluyor diye düşünüyorum.
    Dediğiniz gibi yurtdışı çıkışı büyük bir etken, bize mülakatta sorduğunda Almanya ve İtalya dedik başka yer diye sordu görevli, biz de çocuklarımız artık büyüdüler ve yeni yeni gezmeye fırsat bulduk dedik, yani 2 yeri bile az bulmuş olabiliyorlar.
    Ama şu da bir gerçek maalesef artık eskiden olduğu gibi kolay kolay onay vermiyorlar, adamlar da kendince haklı giden dönmüyor gibi bir durum var 😅

• ⭐⭐⭐

@madmizah Geçmiş olsun, sanırım tanıdık var dememek daha iyi bir seçenek olabilir. Ben yeni bir form doldurayım en iyisi.

• @Programmer Merhaba ben 16 ağustosta vize görüşmesine girmiştim ve kuzenimin orada yaşadığını belirtmeme rağmen herhangi olumsuz bir cevap almadım ve vizem onaylandı.

• ⭐⭐⭐

@celal-zümrüt Hayırlı olsun. Peki profilinizden biraz bahseder misiniz, rica etsem.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

90

40.8k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.0k

| | | |