Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@goyro666 o hislerin arasında ben için ne düşüncen var 😂😂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@lord, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

Merhabalar Sn. @crazycells , KKTC doğumlu Türk vatandaşı olan biri (sadece seyahatte orada doğmuş, vatandaşlık bağı bulunmuyor) "Country of Eligibility for the DV Program" kısmını "yes" olarak mı bırakmalı yoksa "no" seçip "Turkey" olarak mı değiştirmeli? Diyelim ki "yes" olarak bıraktı kazanma şansı artar mı ve mülakat Ankara'da mı gerçekleşecektir? Normalde KKTC tanınmadığı için "No" seçip "Turkey" seçmesi daha mı makul çünkü "Cyprus" uygun ülke lakin kastedilen güney kesimi değil mi?

sayin @lord , ABD o topraklari Cyprus olarak gordugu icin eger KKTC'de dogduysaniz, direkt dogum ulkesi ve cekilise uygunluk ulkesi olarak Kibris'i (Cyprus) secebilirsiniz.

Mulakatin Ankara'da gerceklesmesi farkli bir durum, okudugunuz ulke bolumune Turkey yazarsaniz, dosyaniz Ankara'ya gider.

• Boyun bölgesinde gölge var birşey olur mu

• ⭐⭐

@goyro666 bana çıkacak ise sana da çıkacak yok öyle beni yalnız bırakmak 😃 iyi dileklerin ve düşüncelerin için teşekkürler. hakkımız da hayırlısı.

• @waterman valla ben istiyorum ki bizlere ciksin hep zaten 😃 inss hepimize cikar biran önce gideriz 🛣 evrene her gün pozitif enerji gönderiyorum elbet dönüsü olacak 😹

• ⭐⭐⭐

@goyro666 valla ben ufaktan yurtdısı seyahatlerine başladım. Umarım en ucuz yöntem olan çekiliş çıkar tabi. Önümüzde ki ay Gürcistan’a giriş çıkış yapıcam 😅 sonrasında Balkanlar sonrasında schengen sonrasında ABD diyerekten başladık bi yola. Tek sorun kur dalgalanması dolar Euro 18-20 seviyelerindeyken herhalde sokakta kalıcam 😂 bi şekilde ABD’ye girdikten sonrası hallolur diye düşünüyorum

• @goyro666, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@caner o yil bu yil olur umarim 🤙🏼 🙂

hep beraber işallah o sene bu sene

• @waterman valla en iyisi ins hayallerine kavusursun. Ben de zaten bu yil gc olmazsa kendim bi gidip napabilirim bakicam artik kismet

• Yasaklı

@goyro666, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@Ping-PONG hahahahh sakaysa komik degilse daha komik 😃

Ciddiysem komik olan ne anlamadım?

Ekonomiden veya içinde bulunduğumuz manevi problemlerden bahsetmiyoruz burada. Döviz alım gücünden bahsetiyoruz. Rakamlar gerçek ben de gayet olanı söyledim. Şaka yapmıyorum. Komik olduğumu da düşünmüyorum.

1/5 bir kayıp var ortada. 2,72 den 18.60 oldu arada 15.90 fark var durumu yaratarak döviz alım gücü kaybı oranını abartmak komik bence. % olarak bakmak lazım olaya.

Yılbaşında asgari ücrete 35% zam gelirde dolar sadece 20-21 seviyesini görür 10% yükselirse döviz alım gücünüz neredeyse 2015 e denk gelir.

Maddeye ulaşımla dövize ulaşım birbirinden ayrı değerlendirilmeli içinde bulunduğumuz ortamda.

Sanki 2015 te 1000$ ayırıyordunuz kenara da bugün 100$ ı zor ayırıyormuşsunuz gibi bir hava yaratmanıza gerek yok.

Düşünmeden yazdıysanız sorun yok. Matematik eksikliğindense yorumunu anlamadan komik bulmanıza yok algı yapıyorsanızda ben size gülüyorum. Komik 🫠

• ⭐⭐⭐

@Ping-PONG Bunu tartışma çıkarmak veya konuyu hararetlendirmek icin söylemiyorum ama suan ki dolar kuru ile bırak ABD’ye gitmeyi burdan yozgata zor geçersin. Sanarsın alım gücümüz inanılmaz yüksekte kenara birikim yapacakmışız. Pehh diyip geçerim ben buna.

2015 yılında almış olduğun bi evi şuanki fiyatıyla kıyaslayalım o zaman.

2015 yılında: 95 bin TL ev fiyatı / 10 yıllık ödeme Faiz oranı: 1.10n= 1505 TL aylık taksit.
    Evin suan ki değeri: 1 milyon lira

2022 yılında: 1 milyon TL ev fiyatı / 10 yıllık ödeme
    Faiz oranı: 0.99 (ilk evi olacağını hesaplayarak) = 16.500 TL devlet bankasından çıkan kredi aylık ödemesi.

Evin gelecek yıllarda ki tahmini fiyatı 5 milyon lira.

Senin hesaba gelicek olursak ben o zaman ev alma planlarımı Aralık ayından sonraya bırakayım ne de olsa 2015 yılındaki döviz alım gücüne geri döneceğiz. O zaman ödemelerimi daha kolay yaparım. (!)

• Başvurumu yaptım. Bu sefer çıksın!

• ⭐⭐

İyi geceler. Greencard için fotoğrafta toka taksak sorun olur mu? Saçlar illa açık mı olması gerekiyor?

• Hepinize kucak dolusu selamlar.

Herşeyin hayırlısı ya hak dedik , yeniden denedik... 🗝

• Bu ileti silindi!

• @waterman sen 2015 ile 2022 yili arasinda fark görmeyen birine basit ekonomi dersi de versen anlamaz, inanmis 😃

• @Atlantis00 sorun olmaz , yüzünüzü kapatacak sekilde saciniz acik olmamasi gerekiyor

• @Ping-PONG selam, maalesef surec o kadar basit degil... gelirimi arttirdim, kendimi ekonomik buhrandan korudum gibi bir durum çok gercekci degil. Mussadenizle bir kac basit örnek vermek istiyorum mutfak alisverisini karistirmadan;
    Ben 2013te 2400 tl ile ise basladim. Maasimla, 1355 dolar alabiliyormusum o zaman.
    2022 itibari ile 14.800 tl maaş alıyorum. Maaşım 795 dolar yapıyor. Yani maaşim 6 kat artmasına rağmen kur karşısında neredeyse yarı yarıya değer kaybetmis.
    Ayrıca ilk ise basladığımda 2+1 doğalgazlı vs. Evi, 400 tl'ye tutmuştum. Şu an aynı ayardaki eve 4.000 tl veriyorum. Yani o zaman maaşımın 6 da 1'i kiraya gidiyormuş, şu an 3.5'te 1'i.
    Isınmaya baktığinizda da durun ayni, diğer şeylere baktığınızda da... örnekler çok arttırılabilir... ki maaşı benimki kadar katlanarak yükselmeyen gruplar da var, onlar bu durumu çok daha derinden hissediyorlar....

• Yasaklı

@goyro666, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@Ping-PONG hahahahhahahha cahil cahil konusma ya söyledigi sey mantikli gibi bide sacma sapan sayilarla süslemis . 200 tl al ve markete git senin seviyene göre anca bu

Terbiyesizlik yapma.
    Üslubuna dikkat et.
    Cahilin kim olduğu algı seviyesinden belli.

• Yasaklı

@academicus, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@Ping-PONG selam, maalesef surec o kadar basit degil... gelirimi arttirdim, kendimi ekonomik buhrandan korudum gibi bir durum çok gercekci degil. Mussadenizle bir kac basit örnek vermek istiyorum mutfak alisverisini karistirmadan;
    Ben 2013te 2400 tl ile ise basladim. Maasimla, 1355 dolar alabiliyormusum o zaman.
    2022 itibari ile 14.800 tl maaş alıyorum. Maaşım 795 dolar yapıyor. Yani maaşim 6 kat artmasına rağmen kur karşısında neredeyse yarı yarıya değer kaybetmis.
    Ayrıca ilk ise basladığımda 2+1 doğalgazlı vs. Evi, 400 tl'ye tutmuştum. Şu an aynı ayardaki eve 4.000 tl veriyorum. Yani o zaman maaşımın 6 da 1'i kiraya gidiyormuş, şu an 3.5'te 1'i.
    Isınmaya baktığinizda da durun ayni, diğer şeylere baktığınızda da... örnekler çok arttırılabilir... ki maaşı benimki kadar katlanarak yükselmeyen gruplar da var, onlar bu durumu çok daha derinden hissediyorlar....

Çok haklısınız. Ben de zaten aynı şeyi söylüyorum.
    Ekonomik/alım gücü kıyaslaması değil benim savunduğum zaten. O konuda hemfikiriz.
    Döviz alım gücünün sanki 8-10 kat düşmesi söz konusuymuş gibi konuşulmasından bahsetiyorum sadece.

Emlak balonu veya enflasyon başka döviz alım gücü bambaşka değerlendirilmesi gereken şeyler.

Yazımıntekrar okursanız ne demek istediğimi anlayacağınızdan hiç şüphem yok. Arkadaş üslubu ile anlatmak istediğim şeyi de ötekileştirmiş saolsun. 🙃

Benzer Başlıklar

• 682
  • 7674
  • 13225
  • 906
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

69

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.3k

| | | |