Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Stiff Bir firsat cikar eminim hayatta neler neler oluyor... bol sanslar

• nasılsınız millet herkese iyi geceler be iyi pazarlar eylülde akar buralar

• @emocan, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

Selam arkadaşlar $100 da kalmış gibiyiz... @kartalveat senin artış biraz havada kaldı galiba. 😃
    Arkadaşların dediği gibi bu sene başvuruda artışın yüksek olacağı belli Türkiye den. Herkes için bol şans.

Milletin eli zayıf herhalde ,blöf yaptım elimde patladı😁

En azından "pasaport şartı kaldırılmasaydı bari "ye kadar düştük.
    Şansızlık oranımızı dahada çok artırdı bu karar.

• @Programmer Hocam size niye mulakat vermediler anlamadim? Case no oldukca iyi rakamlarda. DS260 Haziran basinda gondermissiniz. Mali yilin sonu geliyor neredeyse. Sorun nedir biliyormusunuz?

Kusura bakmayin, DV vizelerini cok takipte degilim eger daha once bu durumlar aciklandiysa ama sasirdim dogrusu!!

• yeni başvuru tarihleri belli oldu mu?

• @arbalet sayilir

• herkes pasaport şartı kaldırılacak diye beklerken ABD ters köşe yapıp birde maddi durum şartı koyarsa herkes ofsayta düşer.. 🙂 belki beni tefe koyarlar ama keşke şartları sıkılaştırsalar iyice. tek umudum başıboş başvuruların engellenmesi. şans olarak fakir zengin orta durumlu aynı olsun onda hemfikirim. ama kardeşim başvuruya para şartı konsun 200- 300- 500 dolar gibi neyse artık hesabını yapsınlar hem ABD kazansın hemde gitmekte karar veremeyen kişiler başvurmasın. parası olmayan ne yapacak gibi yazılar yazarak kimse kendini acındırmasın kardeşim. 1 yıl var biriktirilir. kimse bahane üretmesin. günde 2 paket sigara içen adamlar. acıtasyon yapıyor.

• @MySea Ankara yeterince mülakat dağıtmadı. Dağıtılan mülakatlar düzensiz oldu. 26K mülakat alırken 2K alamadı. Kazananların yarısından azı mülakat aldı.

Bu arada pasaport kuralının bir faydası yok. Pasaport kuralı pandemi ile birleşince insanlar yenileyemedi bir tek o dönem faydası oldu.

Türkiye için konuşuyorum, pasaport dediğiniz şey ulaşımı kolay. Öğrenciye bedava, ortalık yeşil pasaportlu kaynıyor vs. Başvuracak kişi her türlü alır o pasaportu.

Çıkan kişiye çıkıyor gerçekten. Geçtiğimiz yıllarda pasaport kuralı varken çıkmayana yine çıkmadı. Pasaport kuralı yokken dv vizesini kazanan kazandı. Yani şansınız ile alakalı tamamen bence.

Boşa başvuru hak yeme vs. söz konusu değil. Bir kişi gitmezse yerine başkası gidiyor. Kazananların hepsi mülakata çağrılmıyor zaten.

• Ben şuna inanıyorum.ne şart koyulursa koyulsun pasaport para vs. Eğer kaderinde varsa 100milyon kişide başvursa çıkacaksa sana yine çıkar ama yoksa 55001 kişide başvursa o çıkmayacak kişide sen olursun.onun için çok takmamak lazım.nasibinde varsa hiçbişey engel olamaz

• @bef_of_amerika keske

• green card kazandık işlemleri geçtik ve pasaportumuza 6 aylık vize basıldı amerikada 6 ay bulunduk green card elimize geçti ama türkiyeye dönüp 1 veya 2 yıl sonra amerikada hayat kurmak istiyoruz. Böyle bir hakkımız varmı

• ⭐⭐⭐

@mehmet090 geri girişte sorun yaratıyorlar bu gibi durumlarda sizden istedikleri en az 6 ay amerikada bulunmanız. Eğer sunabileceğiniz nedenler varsa amerikadan çıkmadan önce başvuruda bulunuyorsunuz. işleyişini ve detaylarını forumda aratarak bulabilirsiniz

• @Emre-Kurtulmuş teşekkür ederim

• @datanist teşekkürler

• @Stiff Hocam yazdıklarınızı okurken inanın gerçekten çok üzüldüm numaranız da düşük bir CN'mış aslında. Galiba bu süreçteki en büyük üzüntü veren noktalardan biri de yetkili kişilerle iletişim kuramamak. Dv-2022 tablosundan baktığım zaman Eylül'ün son 16 gününe mülakat dağıtılmamış sonucuna vardım acaba bu son 16 gün içinde mülakat dağıtılma ihtimali olabilir mi? Bir bilginiz var mı? Ayriyetten bir işe yarar mı inanın bilmiyorum ama ABD'nin Türkiye'de ki Fahri konsoloslarıyla hiç iletişime geçmeye çalıştınız mı ? Belki yetkili kişilerle sorunların çözümü için bir diyalog yolu açılabilmesine vesile olabilir. Fahri konsoloslar ücretsiz bu işi yaptığı ve atanacakları ülkenin vatandaşları içinden seçildiği için Türkçe iletişime geçebilirsiniz bence. Şimdiden yolunuz açık olsun.

• @Nkah Merhaba, yorumunuz için çok teşekkür ederim. İnanın bu tarz yorumlar bana ve benim gibi arkada kalanlara çok büyük moral oluyor. Bu anlatabildiğim yüzü. Bir de anlatmadığım, bildiğim ama anlatmak istemediğim konular var. Şu an psikolojik olarak zor süreçten geçiyoruz. Beni rahatlatan ise sizin gibi düşünüp yorum yazanlar ve benimle aynı hisleri yaşayan arkadaşlarım oluyor. Onlar için de elbette çok üzülüyorum. Zaten bir yerde kader arkadaşı oluyorsunuz. Ama böyle bir konuda, bu hisleri yaşayan tek insan olmamak duygusal anlamda iyi hissetirmese de; biraz daha az kötü hissettiriyor. Sadece gece başınızı yastığa koyduğunuzda yalnızsınız. Gece 4'te tuvalete kalksam aklımda bu konu oluyor. Aylardır böyle maalesef.

Maalesef Ankara için kimseyle iletişim kuramadık. Dilekçe yazıp posta ile de gönderdim. Bakın bugün Uruguay'a mail yazın, size cevap dönüyorlar. Kuveyt'e yazın, dönüyorlar. Ha kapasite az, iş yükü az derseniz eyvallah ama Ankara'da iş yükü çoksa da buna göre çalışan sayısı vardır diye düşünüyorum. Bir tweet yazmak bu kadar zor olmamalıydı. Nisan-Mayıs'ta bize süreçle ilgili bir tweet yazılsa, zaten bir çoğumuz dosya taşımayı araştırmaya daha erken başlayacaktık. ABD'de yaşayan yetkililerle iletişime geçmeyi deneyenler oldu. Göçmen kökenli senatörlere yazanlar, sosyal medya üzerinden sesini duyurmaya çalışan arkadaşlar oldu. ABD'nin tamamen kendi politikası olduğundan bir dönüş beklemedik açıkçası. Tek temennimiz dikkat çekebilmekti. Jeff Flake gelir gelmez 300 küsür mülakat dağıtıldı, devamı gelmedi. Benim iyi bir işim var. Odaklanması zor olsa da birkaç ay üzülüp, hayata devam edeceğim. Ama benden çok daha kötü durumda olan arkadaşlarım var. 20'li yaşların başında olup burada kendine gelecek göremeyen, tek amacı ABD'de hayat kurmak olan kardeşlerim var. Kendisini düşünmeyip çocuğunun geleceğini düşünen arkadaşlarım var.

Elbette üzgünüm, bakın bu konuda yazdıkça yazarım 🙂 Aylardır içimiz şişti zaten biriktirmekten. Derdim ajitasyon da değil, gerçekler bunlar. Vicdanım ise çok rahat. Pişmanlıklarım var ama süreçte kimsenin hakkına girmedim ve çıkara dayalı olmayan iyi arkadaşlıklar kurduğumu düşünüyorum. Olumsuz yorum yapmayayım ama DV2023'e de başlangıç için oldukça az mülakat geldiğini düşünüyorum.

Sorunuzu atlamışım. Ankara bugüne kadar hep bir sefer mülakat dağıttı. Ayın bir haftasına dağıtıp, kalan 3-4 haftaya vermediği de oldu. Sadece geçen ay 96 dağıttı, peşinden bir 20 daha verdi. Ama Eylül için devam ederler demek hayalcilik olur. Zaten kota da fazlasıyla aşılmış durumda. Olan Türk talihlilere oldu ne yazık ki.

• ⭐⭐⭐

Az önce bende postlarınızı okudum gerçekten çok üzüldüm. Kendinizi asla bırakmayın 2024 belki de sizin gitmeniz gereken yıldır diye düşünün. Evet umutsuzluğa aşırı derecede kapışabiliyoruz yaşadıklarınız hiç ama hiç kolay değil. Umarım sizin ve mülakat alamayan herkes için 2024 cok iyi bir yıl olur… @Stiff

• @waterman desteğiniz ve güzel dilekleriniz için çok teşekkürler. Umarım 2024'te beraber gideriz. Ben kendi duygularımı yazıya dökmeyi severim. Anlatma işinden bu süreçte biraz uzaklaştım. Sadece benim değil, mülakat alamayan birçok arkadaşımın duygu ve düşünceleri olduğuna emin olabilirsiniz.

• @Stiff, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@Nkah Merhaba, yorumunuz için çok teşekkür ederim. İnanın bu tarz yorumlar bana ve benim gibi arkada kalanlara çok büyük moral oluyor. Bu anlatabildiğim yüzü. Bir de anlatmadığım, bildiğim ama anlatmak istemediğim konular var. Şu an psikolojik olarak zor süreçten geçiyoruz. Beni rahatlatan ise sizin gibi düşünüp yorum yazanlar ve benimle aynı hisleri yaşayan arkadaşlarım oluyor. Onlar için de elbette çok üzülüyorum. Zaten bir yerde kader arkadaşı oluyorsunuz. Ama böyle bir konuda, bu hisleri yaşayan tek insan olmamak duygusal anlamda iyi hissetirmese de; biraz daha az kötü hissettiriyor. Sadece gece başınızı yastığa koyduğunuzda yalnızsınız. Gece 4'te tuvalete kalksam aklımda bu konu oluyor. Aylardır böyle maalesef.

Maalesef Ankara için kimseyle iletişim kuramadık. Dilekçe yazıp posta ile de gönderdim. Bakın bugün Uruguay'a mail yazın, size cevap dönüyorlar. Kuveyt'e yazın, dönüyorlar. Ha kapasite az, iş yükü az derseniz eyvallah ama Ankara'da iş yükü çoksa da buna göre çalışan sayısı vardır diye düşünüyorum. Bir tweet yazmak bu kadar zor olmamalıydı. Nisan-Mayıs'ta bize süreçle ilgili bir tweet yazılsa, zaten bir çoğumuz dosya taşımayı araştırmaya daha erken başlayacaktık. ABD'de yaşayan yetkililerle iletişime geçmeyi deneyenler oldu. Göçmen kökenli senatörlere yazanlar, sosyal medya üzerinden sesini duyurmaya çalışan arkadaşlar oldu. ABD'nin tamamen kendi politikası olduğundan bir dönüş beklemedik açıkçası. Tek temennimiz dikkat çekebilmekti. Jeff Flake gelir gelmez 300 küsür mülakat dağıtıldı, devamı gelmedi. Benim iyi bir işim var. Odaklanması zor olsa da birkaç ay üzülüp, hayata devam edeceğim. Ama benden çok daha kötü durumda olan arkadaşlarım var. 20'li yaşların başında olup burada kendine gelecek göremeyen, tek amacı ABD'de hayat kurmak olan kardeşlerim var. Kendisini düşünmeyip çocuğunun geleceğini düşünen arkadaşlarım var.

Elbette üzgünüm, bakın bu konuda yazdıkça yazarım 🙂 Aylardır içimiz şişti zaten biriktirmekten. Derdim ajitasyon da değil, gerçekler bunlar. Vicdanım ise çok rahat. Pişmanlıklarım var ama süreçte kimsenin hakkına girmedim ve çıkara dayalı olmayan iyi arkadaşlıklar kurduğumu düşünüyorum. Olumsuz yorum yapmayayım ama DV2023'e de başlangıç için oldukça az mülakat geldiğini düşünüyorum.

Sorunuzu atlamışım. Ankara bugüne kadar hep bir sefer mülakat dağıttı. Ayın bir haftasına dağıtıp, kalan 3-4 haftaya vermediği de oldu. Sadece geçen ay 96 dağıttı, peşinden bir 20 daha verdi. Ama Eylül için devam ederler demek hayalcilik olur. Zaten kota da fazlasıyla aşılmış durumda. Olan Türk talihlilere oldu ne yazık ki.

herkes çekilişe katılım ile alakalı pasaport şartı, para ödemesi vs. kısmında yorumlar yapıyor ama bir de başka bir kanayan yara hatta çok daha vurucu ve yıpratıcı bir yara var ki kazanıp mülakat tarihi alamamak. yani sadece çekilişi kazanma ile bu işin bitmeyeceğini ve yine de muallakta kalabileceğini bilmek de ayrı bir saçmalık. amerikan hükümeti her çekilişi kazanana mülakat tarihi de verme yükümlülüğünü garanti altına alması gerekiyor. "evet sen çekilişi kazandın ve mülakat tarihi alacaksın" garantisi. istisnai ve olağanüstü durumlar dışında bunun garanti edilmesi, hak kazanmış kişilerin en doğal hakkı olmalı. eğer bu garanti sağlanamıyorsa, ortada çarpık ve mantıksız bir durum olduğu çok açık.

daha önce de başka bir konu altında söylemiştim. amerika sanıyorum 1992 yılında başlattığı (tarih yanlışsa düzeltin lütfen) özellikle çekiliş ile verdiği green card hakkı günümüz ve çağın gerektiği normlara uygun şekilde kesinlikle bir düzenlemeye ihtiyaç duyduğu çok açıktır. 1992'den bu yana 30 yıl geçmiş, dünya değişiyor, fikirler, düzenler değişiyor. komple her alanda bir değişim söz konusuyken zamanın getirdiği değişimlere ve ihtiyaçlara uygun bir güncellemenin getirilmesi gerekli. fakat ve sanki green card çekilişi zamanla yozlaşmış ve gereken önem, değer verilmiyormuş hissi mevcut. bu amerikan yakasında "olsa da olur olmasa da olur" lakayıtlığı görelebiliyor. ya bu işi doğru düzgün yapmaları, ya da kaldırın kardeşim madem çekilişi de insanlar "öylesine basvurdum ama gitmeyeceğim" psikopatlarını ve çekilişi kazandığı halde kendini mülakat alıp gidemeyecekmiş gibi hisseden ve bunu bizzat hem deneyimleyip hem de çevresinde şahit olduğu olumsuzlukları yaşamaktan vazgeçsin.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

116

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |