Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@cenkbuker Yeni hayatınızda mutluluklar.Şans sizinle olsun.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cenkbuker tebrikler, görünüz aydın.
    abd'deki hayatınızda bol şans diliyorum..

• Bu ileti silindi!

• @cenkbuker Tebrikler yeni hayatınızda başarılar...

• Merhabalar, bizim de mulakat deneyimimiz soyle;

01/08 pazartesi sabah 09.15 randevusu icin 08.00 de elciligin kapisinda siraya girdik , iceriye girdigimizde saat 08.30 olmustu , burada once pasaportlarimiz alindi ve sira numarasi verildi , ilk numaramiz yandiginda 5 kisilik ailemiz icin 1650 $ odedik 2. kez numaramiz yandiginda evraklarimizi verdik , gorevli bayanin istedigi sirayla tabi, burada Amerika da gitmek istedigimiz adresi de verdik bayana.Mulakatta da turkce konusmak istedigimi soyledim . Sonra mulakat icin beklemeye basladik 5 no'lu bankodaki gorevlinin yaptigi mulakatlar hizli ilerliyordu , umarim dedimki bize de 5 numara denk gelir ve oyle oldu , mulakat icin numaramiz yandi , once yemin ettik , parmak izlerimizi verdik , sonra da sorulari cevapladik .

hic Amerika da bulundunuz mu?
    hic yurtdisinda yasadiniz mi?
    calisiyormusunuz ? ne is yapiyorsunuz?
    Amerika da nereye gideceksiniz?orda akrabaniz var mi?

ingilizce olarak da orda ne is yapacagimi sordu , sonrasinda da vizeniz onaylandi tebrikler dedi ve oradan sevincle ayrildik .

yesilkart forum ailesine , telegram grubundaki tum arkadaslara ozellikle de @gucarslan beye yardimlarindan dolayi tesekkur ederim .

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@nalantutar tebrikler, vizeniz hayırlı olsun.
    abd'deki hayatınızda mutluluklar dilerim.

• tesekkur ederim

• ⭐⭐⭐

@nalantutar Yeni hayatınızda mutluluklar.Şans sizinle olsun.

• Bu ileti silindi!

• Bu ileti silindi!

• 01 Ağustos 2022 Saat: 08.45 Mülakat Deneyimim

Büyükelçiliğe giriş ile ilgili şeyler aynı olduğu için sadece kendi tecrübemi ekleyeceğim. Bu tecrübe; 43 yaşında olan, anca 11. başvurusunda Greencard kazanmış ve yaklaşık 15 ay mülakata girmeyi beklemiş birinin tecrübesidir.

08.45 mülakatım için tam olarak 08.37’de içeri girmiş ve sıra numaramı almış oldum.

Bekleme süresince numaranız 3 kere ayrı ayrı yanıyor. İşlem sırası şu şekilde;

1. Yanışında;
    • Para ödemesi (330 Dolar nakit götürmüştüm),
    • Geçerli pasaportun teslimi,
    • Girişte aldığınız numaranın teslimi (bu numara her şeyiniz oluyor sakın unutmayın)
    1. Kere yandığında Evrakların teslimi;
    • En son mezun olduğum okulun diploması ve bir fotokopisi, (lise ve diğer üniversite diplomalarımı istemedi.) Transkriptleri ister misiniz dedim ona da gerek yok dedi ve almadı. Ama varsa siz yanınızda götürün.
    • 2 Adet fotoğraf
    • Unganlardan aldığımız sağlık raporu zarfı
    • Adli sicil kaydı
    • Nüfus kayıt örneği
    • Askerlik durum belgesi
    • Hesap dökümü. (Son 6 aylık hesap hareketleri gösteren kaşeli ve 2 farklı yetkili tarafından imzalanmış belgeleri imza sirküleri ile birlikte teslim ettim. Ayrıca mali kaynak olarak tapu ve bu taşınmazlara ait endeksa.com ’dan aldığım değerleme raporlarını vermek istedim ama 2 kere söyleyip ısrar etmeme rağmen hiç bakmadı. Gerek yok dedi ve teslim almadı. Tek olduğum için hesabımda gösterdiğim 10bin doları yeterli gördüğünü düşünüyorum. YTD
    • Yurtdışında aynı ülkede 1 seneden fazla yaşadığım için, Avustralya ’dan aldığım sabıkam olmadığını gösteren polis sertifikasının orijinalini verdim. Orijinal belgenin onlarda kalacağını ve geri vermeyeceğini belirtti. Bu belgeyi istemeyi unuttu ama ben hatırlatıp teslim ettim. Verilmesi zorunlu bir belgedir mutlaka hatırlatın.
    • Son olarak mülakatı İngilizce yapabilir misiniz diye sordu, Evet dedim. Evrakları alan kişi bunu bazı arkadaşlarımıza sormayı unuttu ama siz unutmayın istediğiniz dili belirtin karışmasın.

İstemediği belgeler ise;

• Başvuru yaptığım pasaportu görmek ister misiniz diye sordum. Gerek yok dedi ve bakmadı.
    • Ais kaydı çıktısına gerek yok dedi,
    • Ds 260 formu, Barkodlu sayfa, kazandı mektubu gibi belgeler istenmedi. (Zaten istiyoruz demiyorlar ama ben çıktılarını götürmüştüm.)
    1. Kere yandığında ise Mülakat sıranız geldi demek oluyor;

Öncelikle benim yaşadığım talihsiz durumu anlatmam gerekiyor. Benim sıra numaram 21’di. Takip ettiğim kadarı ile 20 numara dahil bana kadar sıra numarası ile mülakata çağırdılar ama sıra bana gelince benim numaramı atladı ve 30’a doğru yol almaya başladı. Ben numara olarak geride kalmış oldum. Ve bu bana bir sorun olduğunu düşündürdüğü için sıra tekrar bana gelene kadar büyük stres yaptım. Aradan geçen yaklaşık 40 dakika boyunca panik haliyle salonda volta atmaya başladım. Acaba belgelerde mi sorun çıktı, eksik mi var, AP’ye mi kalacağım diye evham yaparken neyse ki sonunda numaram yandı ve mülakata çağırıldım. Normalde çok rahat ve pozitif biriyimdir ama bu beni zorladı yalan yok. Demem o ki, sıranız geçerse benim gibi panik yapmayın. Elbet mülakata çağırılıyorsunuz. Sakince numaranızın yanmasını bekleyin benim gibi olmayın. Dosyanızın verildiği memurun çalışma hızı diğerleri ile aynı olmayabilir. Bankalarda ki numara sisteminin farklı çalışması gibi düşünebilirsiniz.

Mülakat anına gelirsek, bu tüm sürecin en kolay tarafıydı. Bunu baştan söylemem gerekiyor.

Numaram yandıktan sonra mülakatı gerçekleştirecek olan Amerikalı, sarışın, gözlüklü beyefendi ile selamlaştık ve yerime oturdum. Ben 1 numaralı gişede mülakat gerçekleştirdim o yüzden bu alanda yüksek bir sandalye bulunuyor. Diğer gişelerde ise mülakatınızı ayakta gerçekleştiriyorsunuz.

Görevli sadece İngilizce bildiğini, hiç Türkçe konuşmadığını ve eğer gerekirse tercüman çağırabileceğini söyledi. Gerek olmayacağını söyledim. Önce yemin ettirdi, sonra da parmak izlerimi verdim. Dolayısıyla mülakatımız başlamış oldu.

Sırasıyla görüşme şu şekilde gerçekleşti;

• Daha önce evlendiniz mi?
    • Aldığınız en yüksek eğitim nedir?
    • Hangi bölüm?
    • Nereye gitmeyi planlıyorsunuz?
    • Ne iş yapmayı düşünüyorsunuz?
    • Daha önce başka ülkede yaşadınız mı?
    • Ne kadar süre yaşadınız?
    • Bunun dışında başka yaşadığınız ülke var mı?
    • Başka ülkelerde 6 aydan fazla yaşadınız mı?
    • Yeterli paranız var mı?

Sonrasında Tebrikler dedi ve mülakatım olumlu şekilde sona erdi. Diplomamın aslını, hesap dökümünü ve vize ücretinin fişini teslim etti. 5 gün içinde evrakları göndereceklerini söyledi. Teşekkür ettim ve üzerimdeki 15 aylık yükü orada bırakıp hafiflemiş biri olarak tam 2 saat sonra oradan vize onayımı alarak ayrılmış oldum.

Not: Yurt dışı ile ilgili fazla ve detaylı soru sormasının sebebi; daha önce 3,5 yıl Avustralya’da yaşamış olmam ve 45 farklı ülkede bulunmuş olmamdan kaynaklanıyor. Cevap olarak sadece Avustralya’da yaşadığımı ve diğer ülkelerde ise seyahat amaçlı bulunduğumu söyledim. Bu açıklamayı yapınca bununla ilgili başka soru sormadı.

Not 2: Pazartesi sabah mülakatım gerçekleşti. Aynı gün akşamı ve salı gününün tamamında sistemde AP olarak gözüktü. Çarşamba sabah 48 saat sonra dosyam Issued oldu. Çarşamba akşam onaylandığına ve postaya verildiğine dair mail geldi. Sonrasında da PTT’den bilgilendirme SMS’i geldi.

Special thanks to: Öncelikle bu şahane ortamı sağlayan Big boss Uğur Beye,

Bu grup sayesinde tanıdığım Kerem, Volkan, Bahadır, Murat abi, Onur, Barış, Cenk, Faruk, Şafak ve Berke’ye

Özellikle Ankara’da 3 gün boyunca yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmeyen, mülakat anında beni yalnız bırakmayan, gerçek anlamda sırt sırta verdiğimiz, birbirimize sarılıp destek olduğumuz, iyi ki varlar dediğim Melike, İlgi, Orkun, Sefa, Yasemin, Ahmet Can ve Lais’e,

Yine Ankara’da buluşup yüz yüze tanışma fırsatı bulduğum Seren, Erdem, Ayberk ve Osman’a,

Bunun dışında, bu uzun süreç boyunca Telegramdan ve forumdan bilgi alışverişinde bulunduğum herkese sonsuz teşekkürler.

• @Onder Vizeniz hayırlı olsun, aynı sevinçleri her kazanan talihlinin yaşadığını görmek dileğiyle

• @tohma31 çok teşekkür ederim. darısı başınıza. bol şans ve bolca sabır diliyorum. yolunuz açık olsun.

• @Onder ne mutlu size. Vizeniz hayırlı uğurlu olsun. Yeni hayatınız sağlıkla bereketle ve bol şansla devam etsin 🙏🏻🍀

• @Onder 11 başvuru dile kolay, sabrınızın ve kararlılığınızın sonucunda böyle bir sonuç olmasına çok sevindim, tebrikler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@robbie merhaba, pasaportunuz onlar da mı kaldı, size geri mi verdi?
    bir de verdiği kağıtta hangi kutucuk işareti, idari işlem mi?

• Bu ileti silindi!

• Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@robbie peki herhangi bir eksik evrak durumunuz oldu mu?

bu arada lütfen mesajlarınızı tek iletide yazın, sürekli farklı iletiler gönderecek mesaj yazmanıza gerek yok.

• Bu ileti silindi!

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

120

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.0k

| | | |