Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

Selam Arkadaşlar,

DV2023 konusunda bahsetmiştim, şirketimizin merkezi Avusturya ve merkez ile bir iş görüşmesi yapacağız demiştim.
    O görüşmeyi Mayıs ayında yaptık ve iyi geçmemesine rağmen olumlu dönüş aldım ve 2. aşama için beni Avusturya'ya davet ettiler.

Buraya kadar her şey normal, ancak şu an ekşisözlük'te de trend topic olan "shcengen vizesi" ile ilgili sorunlar başlayacak, anlatıyorum 🙂
    Karşı taraf görüşme için belirlediği tarih aralığını iletti bana ve en hızlı yol turist olarak vize almaktı.
    Ben de aynı şekilde tüm evrakları tamamlayarak (hesapta para gösterme dahil) turist vizesi başvurusu yaptım.

Buraya kadar da her şey normal, ancak turist vizem reddedildi (bu arada eski 2 tane pasaportum ve her ikisinde de önceki ABD vizelerim mevcut).
    Sebep olarak ise, turist olarak orada bulunacağıma inanmamaları ve geri dönmeme ihtimalimin çok yüksek olmasını gösterdiler (evli ve çocuklu olup, onların benimle gelmeyecek olmasına rağmen).

Şimdi davet mektubu ile ticari başvuru yapacağım tekrar ama yine olacağını sanmıyorum.
    Bunu araştırırken ekşi'deki ilgili başlığa rastladım bugün ve trend topic olmuş shcengen vizesi.
    İnanılmaz yüksek oranlarda red veriyolarlar Türkiye'den yapılan başvurulara.

Sanırım artık diğer Orta Doğu ülkeleri sınıfında görüyorlar bizi.
    Buna en büyük etken de ülkemize dolan ne idüğü belirsiz binlerce yasal/yasal olmayan göçmen.
    Çünkü çok kolay şekilde Türk pasaportuna sahip olabiliyor bu kişiler ve aynı bizler gibi Türk pasaportu ile Schengen'e başvurup, yasal yollarla gidip bir daha geri dönmüyorlar.

Ülkemizdeki durum gerçekten çok vahimmiş bunu yaşayarak gördüm şu an arkadaşlar.
    Hatta ekşi'de biri yazmış, aynı benim durumumda ve daha da ilerisi hatta iş teklifi almış kabul etmiş çalışma vizesine başvurmuş ve bu kadar şeye rağmen red almış ve çalışma vizesi çıkmamış.

Artık ülkeden gitmeye de izin yok sanırım 🙂
    Uzun oldu biraz ama yaşadığım deneyimi aktarmak istedim sizlere de.

Hepinize iyi forumlar dilerim.

• ⭐⭐⭐

Yazdıklarınıza çok üzüldüm Türk pasaportunun ne kadar değersiz bi hale geldiğinin göstergesi. @abrakadabra

• @abrakadabra, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

Selam Arkadaşlar,

DV2023 konusunda bahsetmiştim, şirketimizin merkezi Avusturya ve merkez ile bir iş görüşmesi yapacağız demiştim.
    O görüşmeyi Mayıs ayında yaptık ve iyi geçmemesine rağmen olumlu dönüş aldım ve 2. aşama için beni Avusturya'ya davet ettiler.

Buraya kadar her şey normal, ancak şu an ekşisözlük'te de trend topic olan "shcengen vizesi" ile ilgili sorunlar başlayacak, anlatıyorum 🙂
    Karşı taraf görüşme için belirlediği tarih aralığını iletti bana ve en hızlı yol turist olarak vize almaktı.
    Ben de aynı şekilde tüm evrakları tamamlayarak (hesapta para gösterme dahil) turist vizesi başvurusu yaptım.

Buraya kadar da her şey normal, ancak turist vizem reddedildi (bu arada eski 2 tane pasaportum ve her ikisinde de önceki ABD vizelerim mevcut).
    Sebep olarak ise, turist olarak orada bulunacağıma inanmamaları ve geri dönmeme ihtimalimin çok yüksek olmasını gösterdiler (evli ve çocuklu olup, onların benimle gelmeyecek olmasına rağmen).

Şimdi davet mektubu ile ticari başvuru yapacağım tekrar ama yine olacağını sanmıyorum.
    Bunu araştırırken ekşi'deki ilgili başlığa rastladım bugün ve trend topic olmuş shcengen vizesi.

Buna en büyük etken de ülkemize dolan ne idüğü belirsiz binlerce yasal/yasal olmayan göçmen.
    Çünkü çok kolay şekilde Türk pasaportuna sahip olabiliyor bu kişiler ve aynı bizler gibi Türk pasaportu ile Schengen'e başvurup, yasal yollarla gidip bir daha geri dönmüyorlar.

Ülkemizdeki durum gerçekten çok vahimmiş bunu yaşayarak gördüm şu an arkadaşlar.
    Hatta ekşi'de biri yazmış, aynı benim durumumda ve daha da ilerisi hatta iş teklifi almış kabul etmiş çalışma vizesine başvurmuş ve bu kadar şeye rağmen red almış ve çalışma vizesi çıkmamış.

Sizin adınıza çok üzüldüm bugün Türkiye nin vizesiz girebildiği ülkelere baktım bir kere daha üzüldüm şaka gibi Venezuella dediğimiz ülke Almanya ya vize almadan gidebiliyor ama biz şurada Yunanistan, Bulgaristan a gitmek için vize almamız gerekiyor çok ama çok üzücü bir olay. Türk milleti gibi bir milleti bu hale düşürdüler üzücü çok üzücü bir durum her geçen günde daha kötüye gidiyoruz şahsi düşüncem bu yönde.

• @waterman, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

Yazdıklarınıza çok üzüldüm Türk pasaportunun ne kadar değersiz bi hale geldiğinin göstergesi. @abrakadabra

maalesef ki sadece Türk pasaportu değil Türk lirası da aynı durumda bazıları göz göre göre haberde söylüyor biz değersizleştirdik diye üzülüyorum çok üzülüyorum. Umarım en kısa zamanda bu yanlıştan dönerler.

• ⭐⭐

@abrakadabra Çok üzüldüm gerçekten denizi geçip derede boğulmak olmak sizinki ancak bunda da bir hayır vardır diye düşünmek psikolojik olarak bizi rahatlatacak en büyük etken. Belki daha iyi bir seçenek çıkacak karşınıza yaşamadan bilemeyiz. Siz gene de çok üzülmeyin 🙂

• ⭐⭐

@sytahmt, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@abrakadabra Çok üzüldüm gerçekten denizi geçip derede boğulmak olmak sizinki ancak bunda da bir hayır vardır diye düşünmek psikolojik olarak bizi rahatlatacak en büyük etken. Belki daha iyi bir seçenek çıkacak karşınıza yaşamadan bilemeyiz. Siz gene de çok üzülmeyin 🙂

En başından beri çok olur gözüyle bakmadığım için pek üzüldüğüm söylenemez zaten 🙂
    Ama ülkenin ve vatandaşımızın düştüğü bu duruma üzülmedim diyemem.

• ⭐⭐

@waterman, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

Maalesef şu an durum böyle.
    Pasaportumuz pek bir anlam ifade etmiyor Avrupa ülkelerine.

• ⭐⭐

@abrakadabra ona maalesef üzülmeyen bir kişi var geri kalan herkes üzülüyor

• ⭐⭐

@yenihayaletadam, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@abrakadabra, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

Selam Arkadaşlar,

Sizin adınıza çok üzüldüm bugün Türkiye nin vizesiz girebildiği ülkelere baktım bir kere daha üzüldüm şaka gibi Venezuella dediğimiz ülke Almanya ya vize almadan gidebiliyor ama biz şurada Yunanistan, Bulgaristan a gitmek için vize almamız gerekiyor çok ama çok üzücü bir olay. Türk milleti gibi bir milleti bu hale düşürdüler üzücü çok üzücü bir durum her geçen günde daha kötüye gidiyoruz şahsi düşüncem bu yönde.

Her gün daha da kötüye gittiğimiz konusuna katılıyorum.
    Ancak, bu gidişatın ne zaman düzeleceğini hesaplayamamak çok daha kötü aslında.

• ⭐⭐⭐

@sytahmt çocuğa her bakışınızda ona iyi bi eğitim imkanı sunabilmek hırsıyla düştüğümğz gibi kalkarız evelallah ahmet bey haklısınız katılıyorum düşüncenize. Bekardım yanlızdım istanbul üstüme üstüme geliyodu motivasyonu kaybetmiştim ailemin yanına döndüm eşim ozaman olsaydı dur yahu nereye hedeflerimiz var demesi silkeler kendine getirirdi belkide bu benzer bir örnek olabilir

• ⭐⭐⭐

@justozkan inşallah alırsınız geçen senelerden tanıdık simaların bu yıl somut adımlar atması vallahi beni çok mutlu ediyor 🙏🏼

• ⭐⭐

@ahsenaydgdu Aynen öyle Ahsen Hanım zaten çocuk olmasa muhtemelen başvuru bile yapmazdım TR standartlarına göre iyi bi yaşantım var ama onun burada hayata 5-0 geride başlamasını istemiyorum. Sırf onun için gitmek istiyorum. Buradaki her şeyden vazgeçeceğim orada 0'dan bi hayat kuracağım, hiç bilmediğim bir kültürde hiç bilmediğim meslekleri yapacağım ama günün sonunda eve geldiğimde oğlumun ileride iyi bir hayatı olacağını bileceğim. Benim en büyük motivasyonum bu. Ha oldu da ben hiç bir şekilde gidemedim illaki Liseyi ya da Üniversiteyi yurt dışında okutacağım.

• @uzaysan, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@justozkan, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@uzaysan, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@justozkan, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@uzaysan irlandanın neresine gidiceksiniz dublin mi ?

Evet Dublin.

Bende cork şehrinde dil okuluna kayıt yaptım, 2 ay içinde vizeye başvuracağım vizeyi alırsam dublin' de kahve içeriz hocam.

Tabi neden olmasın. Ama duyduğuma göre dil okulu vizeleri baya uzun sürüyormuş. Sitesinde 6 ay bekleme süresi gösteriyor. Ve 6 ay sonunda onaylanmasi da garanti değil anladığım kadarıyla. O kadar bekleyiş sonrası ret yeme ihtimali var. Eğer daha sürecinizin basindaysaniz bana özelden mesaj atın. Dil okuluna gidecekler için bir telegram grubu var sizinle paylasabilirim. Orada bu süreci birinci elden yaşayanlardan tavsiye alabilirsiniz.

vize süresinden haberim var hocam,7k euro parayı 6 ay bekletiyorum hesapta, red yiyenlerin çoğu yalandan para göstermeyle alakalı yediler. Bir arkadaşım şuan irlanda da beni tek korkutan şey orada ki ev konusu kiralık oda bulmak bile eziyet.

• @justozkan annemin yurtdışı egitim firması var. Dediğiniz gibi aynen bankadaki paranızın en az 7000 Euro ve 6 aylık geçmişi olması lazım. Vize verme süreleri malesef dil okulu için gidenlerde 6 ayı buluyor. Yüksek lisans, lisans gibi gideceklerde bu süre daha aza düşüyor. Dublinin merkezi lokasyonlarinda kiralık oda ev sorunu yaşanıyor. İs konusun da sıkıntı yaşanmıyor.

• Norveç vatandaşları Türkiyeye pasaportsuz kimliksiz ülkemize girebiliyor Türklere vizeeeee uygulamasına devam ya ben kafayı yiyecem sonunda kendi ülkemizde 5 inci sınıf insan muhallemesi görülüyoruzz .vallahi bıktım yeminle bıktım

• ⭐⭐

Al benden de o kadar 😃

• @abrakadabra YUH! sinirlendim aksamleyin YUH! diyecek cumle yok. adina cok uzuldum abi

• NEW YORK

alt metni

Resmi adı "State of New York" idir. Kodu NY . 26 Temmuz 1788'de kurulmuştur.
    141 bin 299 kilometrekare alana sahiptir. Nüfusu 19,453,561'dir. Nüfus olarak ABD'nin en kalabalık dördüncü eyaletidir. En geniş şehri New York City, başkenti ise Albany'dir. Kuzeyden Kanada ile komşudur. Doğudan Vermont, Massachusetts ve Connecticut eyaletleri ile komşudur. ve Güneyinde ise okyanus vardır. Güneyden ve Batıdan Pensilvanya ile komşudur. Britanya İmparatorluğu'nun hakimiyeti var iken Kuzey Amerika'nın doğu kıyısında bulunan ve sonradan Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk 13 eyaletini oluşturan orjinal 13 koloniden bir tanesidir. Amerika'daki en büyük şehir olan ve ülkenin finans, kültür, ulaşım ve üretim merkezi olan New York şehri buradadır. Nüfusun %40'ından fazlası Katolik, %30'u Protestan %5'i Yahudi, %3,5'i Müslüman ve %1'i Budisttir. %13 ise herhangi bir dine mensup değildir. Lakabı "The Empire State" idir. Eyaletin şarkısı "I Love New York" idir.

BAYRAK:

alt metni

NEW YORK HAKKINDA FUN FACTS

1. İlk Amerikan satranç turnuvası 1843'te bu eyallette yapılmıştır.
    2. Vali Thomas E. Dewey Otobanı olarak bilinen 641 millik ulaşım ağı, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en uzun paralı yoldur.
    3. Manhattan'daki Fashion Institute of Technology, Kozmetik ve Parfüm Pazarlamasında Anadal ile Fen Bilimleri Lisans Derecesi sunan dünyadaki tek okuldur.
    4. New York City'de 722 mil metro hattı var.
    5. Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk başkenti New York şehriydi.
    6. 3D filmlerin ücretli bir izleyici önünde ilk sunumu 10 Haziran 1915'te Manhattan'daki Astor Tiyatrosu'nda gerçekleşti.
    7. Genesee Nehri, güneyden kuzeye akan dünyadaki birkaç nehirden biridir.
    8. New York'un Oneida'daki en büyük gölü 79.8 mil karedir.
    9. New York'un en yüksek şelalesi 215 metrelik Taughannock'tur.
    10. Adirondack Park, Yellowstone, Yosemite, Grand Canyon, Glacier ve Olimpiyat Parklarının toplamından daha büyüktür.
    11. New York, arabalarda plaka gerektiren ilk eyaletti.
    12. New York Eyaleti, 58 yabani orkide türüne ev sahipliği yapmaktadır.
    13. New York'ta 70.000 milden fazla nehir ve akarsu var.
    14. İlk insanlar MÖ 10.000 civarında New York'a geldi.
    15. "Özgürlük Heykeli" New York'tadır. Heykel, Amerika Birleşik Devletleri'nin ve fırsat, demokrasi ve özgürlük ideallerinin bir sembolüdür. Fransa'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne hediyedir.
    16. Özgürlük Anıtı'nın tepesindeki yedi çivi dünyanın yedi okyanusunu ve yedi kıtasını temsil eder ve evrensel özgürlük kavramını işaret eder. 1886'da şimdiye kadar yapılmış en yüksek demir yapıydı.
    17. Tuvalet kağıdı Joseph Gayetty tarafından New York'ta icat edilmiştir.

• bugun ankara sozlesmeni ayt sinavimda sordular. gocmenlikle ilgilenmesem haberim olmazdi 😃

• Merhaba Arkadaşlar Türk vatandaşıyım. Kore'de 1-2 yıl yaşayıp çalışacağım. Koreden greencard'a başvursam. Kore'de yaşadığım için Olumlu sonuçlanırsa sıkıntı çıkarmı?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

89

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |