Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhabalar, Oğlum IR5 başvurusu yaptı benim için geçtiğimiz Şubat ayında. Oğluma 13 haneli Receipt Number ım geldi. Yani NOA1 letter geldi. Benim durumunda olan bir bayanın kızı da da Amerikan vatandaşı ve bayanın kızı da annesine green card müraacatı yapmış. Bayanın Agustos da konsoloslukta mülakatı var. Konsolosluk kendisine bu maili atmış.

• Court Record(s) (Original and English translation with copy), If any applicant has been arrested, charged, convicted, or imprisoned in any country.
    • Police Certificate (Original and English translation with copy), If any applicant has lived in any other foreign country for more than 12 months, where a police certificate is available (check link) OR was arrested for any reason, regardless of how long they lived there. Police certificates for Turkey must include the archive records check (Arsiv kayitli Adli Sicil Kaydi), but do not need to be translated. For Fiancée (K1) visa applicants, any applicant who has lived in any foreign country more than 6 months, where a police certificate is available (check link) OR was arrested for any reason, regardless of how long they lived there.
    • Prior marriage documents (Original and English translation with copy), Marriage Certificate, Divorce Certificate and/or Death Certificate regarding your prior spouse(s), If applicable.
      Copy of co-sponsor’s U.S. passport or green card, Please bring the U.S. passport or green card copy of your sponsor(s) and/or household member(s), if you have a co-sponsor other than your petitioner.
    • I-134, Affidavit of Support (Original), If you are a Diversity or Fiancée Visa applicant and you have a sponsor, then you should use I-134 Affidavit of Support form.
    • I-864, Affidavit of Support (Photocopy), Not required for the Employment Based visa categories.
    • Medical exam, All immigrant visa applicants are required to undergo a medical examination by a panel physician designated by the consular section. The validity of the medical exam will determine the visa validity, which will be the last day to enter the United States.
    • PTT registration receipt, Each passport holder applying for a visa must register their passport pickup location with Turkish Post (PTT) before coming to the Embassy by using the provided link or calling +90-850 390 2884 (or 703-520-2490 from inside the United States). Failure to register your appointment at this web site will delay your entry at the Embassy gate on the day of your interview.
    • Previous passport with valid U.S. nonimmigrant visa (Original), If applicable.
    • Color photograph, 2 x 2 inches (51 x 51 mm) in size, printed on photo-quality paper, two per applicant.

Details for each applicant
    Applicant 1: XXX XXX

Documents and/or Actions Required:

• 1040 Individual Income Tax returns and W2 forms, or IRS tax transcript (Photocopy), From petitioner and co-sponsor, if any.
    • I-864, Affidavit of Support (Photocopy), From your petitioner and a co-sponsor, if you have one.
    • Police Certificate, Turkey (Original), Required for all Turkish citizens or residents of Turkey. Must include archive records check (Arsiv kayitli Adli Sicil Kaydi).
    • Birth Certificate, Turkey (Original), Nüfus kayit örnegi (Please note that all actions (divorce(s), marriage(s) and death(s)) must be listed on your NKO).
    • U.S Police Certificate.
      Sincerely,

Immigrant Visa Unit
    U.S. Embassy Ankara

Important Notice

You should not make permanent financial commitments, such as selling your house, car or property, resigning from your job or making non-refundable flight or other travel arrangements until you have received your immigrant visa.

Sorum Şu: Bu Bayan arkadaş da police certificate bulamamış Amerikadan. Kendisi daha önce 7 yıl yaşamış Amerika da. Şimdi ben de aynı yollardan geçicem. Nedir bu Police Certificate? Nasıl alabiliriz? Yoksa bu bahsettikleri şey: FBI Clerance mi? Burdan parmak izlerimi alıp FBİ mı göndermem lazım electonic mail ile? Hiç bir fikrim yok. Yani benden İdentity History Summer Checks- FBI record mı istiyorlar? Bende Amerikada 3 yıl yaşadım. Eski eşim Amerikalı idi. Dada önce evlilikten dolayı temporary green cardım vardı fakat oğlumla 1998 yılında Türkiye ye döndüm. Lütfen, bana yardım edermisiniz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

IR5 Gocmen Vizesi Basvuru Sureci

IR5 vizesi, ABD vatandaslarinin anne veya babalari icin basvuru yapmasi gereken gocmenlik yoludur. Anne veya babaya sponsor olabilmek icin ABD vatandasinin en az 21 yasinda olmasi gerekir. Diger IR vizeleri gibi, IR5'in de yillik bir kotasi yoktur, o nedenle surece baslamak icin uzun yillar beklemenize gerek yoktur.

IR5 vize surecinin olumlu sonuclanabilmesi icin ABD vatandasinin anne ve babasina sponsor olabilmesi gerekmektedir, sponsorluk hakkinda ayrintili bilgiye su konudan ulasabilirsiniz.

Gocmenlik vize surecinin takibinin daha iyi yapilabilmesi ve tum kullanicilarin mulakat tarihlerini alana kadar daha bilincli hareket edebilmeleri icin lutfen gecmis ve gelecek tum IR-5 surecindeki arkadaslar su cizelgeyi doldursunlar: bit.ly/IR5BasvuruTakibi

IR5 icin su asamalari takip etmelisiniz:

1. I-130 ve USCIS onayi

ABD vatandasinin anne ve/veya babasina Green Card surecini baslatmasi icin ilk olarak I-130 formunu doldurmali. Bu formu doldurmak icin su sayfadan yararlanmalisiniz:

Ayrica bu form hakkindaki sorularinizi su konuda da sorabilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/422/i-130-formu-ile-ilgili-sorular

Konudaki ornek es icin basvuru yapana ait ama tamamen ayni bilgiler sizin icin de gecerli, o nedenle I-130 formu hakkindaki ayrintilar icin yukaridaki forum konusunu takip etmelisiniz. Ayrica su USCIS sayfasinda hem I-130 formunu hem de formu doldurmak icin gereken bilgileri bulabilirsiniz. Ayrica online bildirim alabilmek icin G-1145 formunu da doldurup gonderebilirsiniz. (Ayni sayfada bulabilirsiniz)

I-130 formunu gonderirken formlari imzalamayi unutmamalisiniz. Ayrica form doldurma ucretini olan $535'i da formla beraber (check ya da money order seklinde) gondermelisiniz. USCIS'e gondereceginiz pakette sunlar olmali:

• Form I-130 - ABD Vatandasi cocuk tarafindan doldurulup imzalanacak
    • online bilgilendirilme amacli opsiyonel olarak Form G-1145
      (bu formlar hakkindaki sorularinizi su konuda sorabilirsiniz: https://yesilkartforum.com/forum/topic/422/i-130-formu-ile-ilgili-sorular)
    • $535 form ucreti (check ya da money order)
      (guncel form ucretleri icin su sayfayi kontrol edebilirsiniz: https://www.uscis.gov/forms/our-fees )
    • ABD vatandasi olan cocugun (basvuran) vatandaslik belgeleri (dogum belgesi, pasaport biyografi sayfasinin ya da naturalization belgesinin fotokopisi)
    • GC alacak anne ve/veya babanin pasaport biyografi sayfasinin fotokopisi
    • ABD vatandasinin ve anne/babasinin arasindaki aile iliskileri gosteren resmi belgeler
      (Bunlar su tur belgeler olabilir; annenin ve cocugun isimlerini acikca gosteren dogum belgeleri, babanin ve cocugun isimlerini acikca gosteren dogum belgeleri, anne ve babanin evlendigini gosteren belgeler de ek olarak gonderilebilir. Eger anne veya babaniz daha once evlendilerse, onceki evliliklerinin resmi olarak bittigini gosteren belgeler).

Bu surecte ilk olarak USCIS'ten belgelerinizin alindigina dair NOA (Notice of Action) 1 mektubunu (genelde ilk birkac hafta icinde), daha sonra da dosyanizin onaylanip NVC'ye gonderildigine dair NOA-2 mektubunu (6-8 ay sonra) alacaksiniz.

2. NVC (Department of State) Bildirimi

NVC’den size bildirim geldiyse su adresteki 6 asamayi takip etmelisiniz: https://nvc.state.gov

Bu 6 asama soyle:

1. Bir temsilci secme

Bu temsilci, sizin vize sureciniz konusunda bilgilendirilecek kisi olmali. Eger bir avukatla islemleri hallediyorsaniz avukatinizi temsilci olarak secebilirsiniz. Fakat kendinizi, bir aile uyenizi ya da arkadasinizi da temsilci olarak secebilirsiniz. Eger kendinizi secmiyorsaniz, guvenilir bir kisi sectiginize emin olun!

Temsilcinizi su internet sayfasindan: https://ceac.state.gov/IV/Login.aspx
    DS261 formu doldurarak secmelisiniz. Bu sitedeki forma girmeniz icin gereken bilgiler size NVC tarafindan gonderilen mektupta yer aliyor.

(DS261 formunu doldurduktan sonra, NVC’e bilgileri islemesi icin 3 hafta sure verip sonrasinda diger asamalara gecebilirsiniz)

1. Ucretleri odemek:

Yine https://ceac.state.gov/IV/Login.aspx adresine kendi bilgilerinizle girip,

• Gocmenlik vize basvuru islemleri (Immigrant Visa Application Processing Fee)
    • mali destek taahudu (Affidavit of Support Fee)

icin ucret odemeniz gerekmektedir.

Bu ucretleri online olarak https://ceac.state.gov/IV/Login.aspx adresinden ayri ayri odemelisiniz. Bu ucretleri odemek icin bir ABD bankasindan hesap numarasina ve routing number’a ihtiyaciniz olacak. Ayrica ucretleri odemek icin NVC’nin gonderdigi mektuptaki NVC dosya numarasina (NVC Case number) ve Invoice ID (Fatura numarasi) da ihtiyaciniz var.

Bu ucretleri odedikten sonra NVC’e 1 hafta sure verip, bir sonraki asamaya gecmelisiniz. (NVC odemelerinizi alana kadar, DS260 formunu dolduramazsiniz!)

1. DS260 formu doldurmak

Bu adresten https://ceac.state.gov/iv/ DS260 formunu doldurmalisiniz. DS260 formunun turkcesi icin su paketi kullanabilirsiniz: yesilkartforum.com/cekilis

Ayrica youtube kanalimizdaki su video'dan yararlanabilirsiniz:

DS260 formunu doldurmak icin, NVC’den gonderilen mektupta (Welcome Letter) yer alan NVC Dosya numarasina (NVC Case Number), Beneficiary ID Numarasi ve Invoice ID Numarasina ihtiyaciniz olacak. Green Card alacak herkes bir DS260 formu doldurmali.

1. Mali dokumanlari toplamak (NVC’ye gonderilecek)

DS260 formunu doldurduktan sonra, finansal olarak aile uyenizi destekleyebileceginizi gostermeniz gerekmektedir. Bu nedenle I-864 sponsorluk formunu doldurmalisiniz. Bu formla beraber gelir duzeyinizi ve ABD’deki resmi statunuzu ve ABD’de yasadiginizi gosteren belgeleri de toplamalisiniz.
    Bu konudaki ayrintilar icin su sayfayi inceleyebilirsiniz. Ayrica bu konudaki sorulariniz icin su forum konusunu kullanabilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/255/sponsorluk-islemleri-ve-yapilmasi-gerekenler-i-134-ve-i-864

1. Durumunuzu belgeleyen yardimci dokumanlari toplamak (NVC’ye gonderilecek)

NVC'ye gondermek icin;

• Dogum belgesi (vukuatli nufus kayit ornegi)
    • Olum, evlilik, bosanma ya da evlatlik edinme ile ilgili belgeler
    • Polis belgesi (arsiv kayitli adli sicil kaydi)
    • Eger askerliginizi yaptiysaniz e-devletten, askerliginiz tecilliyse bir askerlik subesinden gerekli evraklari alabilirsiniz.
    • pasaport ve diger seyahat belgelerinin fotokopileri

gibi belgeleri toplamalisiniz. Eger gonderdiginiz belgelerin dili ingilizce degilse, yeminli tercumana cevirisini yaptirip gondermelisiniz. Onemli belgelerin sadece fotokopilerini NVC’ye gondermelisiniz, orjinallerini ise mulakatinizda yaninizda bulundurmalisiniz.

Bu dokumanlarin listesine su sayfadan ulasabilirsiniz...

Eger Turkiye disinda bir ulkeden belge alacaksaniz, bu belgelerin listesini ve nasil alinacagini yine ayni sitede ilgili ulkenin sayfasina giderek ogrenebilirsiniz.

1. Belgeleri NVC'ye gondermek

4uncu ve 5inci asamadaki belgeleri topladiktan sonra tek bir paket hazirlayip bu paketi NVC’ye gondermelisiniz. Eger tum gerekli belgeleri NVC'ye gondermezseniz dosyanizin islenmesi ertelenir. Her eksik belgede NVC sizi bilgilendirip eksik belgeyi gondermenizi ister.

Onemli belgelerin (ya da cikarilmasi cok zor olan belgelerin) sadece fotokopilerini NVC’ye gonderin. Belgelerin orjinallerini konsolosluktaki mulakata gostermelisiniz.

Eger online processing yapabileceginize dair bir mektup aldiysaniz bu dokumanlarin taranmis halini CEAC’a upload edebilirsiniz. Eger boyle bir posta almadiysaniz durumunuza gore email ya da posta yoluyla belgeleri gonderebilirsiniz.

NVC’nin adresi:
    National Visa Center
    Attn: DR
    31 Rochester Ave. Suite 100
    Portsmouth, NH 03801-2914

Bu konuda daha ayrintili bilgi icin su sayfayi inceleyebilirsiniz...

Bu asamalari bitirdikten sonra, NVC sizin sectiginiz konsoloslukta bir mulakat gunu belirleyip sizi bu konuda bilgilendirecek.

Bu surecte NVC’ye ulasmaniz gerekiyorsa, su sayfadan iletisim bilgilerini bulabilirsiniz:

3. ABD Konsoloslugunda mulakat

NVC tum belgeleri ve ucretleri aldiktan sonra ve dosyanizin tam olduguna kanaat getirdiginde, size sectiginiz konsoloslukta bir mulakat tarihi belirleyecek ve sizi 1-1.5 ay oncesinde bilgilendirecek. NVC'den mulakat tarihini almaniz ilgili konsoloslugun yogunluguna gore 3-4 ayi bulabilir.

Mulakatiniza Turkiye’de giriyorsaniz, su sayfadan konsoloslugun istedigi belgeleri ogrenebilirsiniz ve mulakat tarihiniz belirlendiginde belgeleri toplamaya baslayabilirsiniz: https://tr.usembassy.gov/wp-content/uploads/sites/91/Immigrant-Visa-Instructions-TR.pdf

Zaten belgelerin cogu NVC'ye gonderdiginiz belgeler oldugundan elinizde olmasi lazim. Turkiye’deki gocmen vize basvurulari sadece Ankara Konsoloslugu'nda yapilmaktadir. O nedenle gocmen vize alabilmek icin Ankara’ya gitmeniz gerekmektedir.

Lutfen siz de surecinize dair butun ayrintilari ve bilgileri bu konuya aktarmayi unutmayin. Forum, uyelerinin bilgileri paylasmasina dayanarak varligini surdurmektedir. Forumda diger forum kullanicilarinin bilgi ve deneyimlerini okuyup bunlardan yararlandiginizi, ve sizin de bilgi ve deneyimlerinizden diger forum kullanicilarinin yararlanacagini unutmayin lutfen!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cavedo
    Sayin @cavedo , Ankara konsoloslugunun gocmen vize basvurulari icin resmi yonergesine suradan ulasabilirsiniz:

Size mulakat icin gerekli dokumanlar bu yonergede yaziyor ama bunlar arasinda ABD'den bir polis belgesi gerektigi yazmiyor. Hatta tam tersi, ABD'den polis belgesi almak oldukca zor ve ugrastirici oldugu icin bu belgeyi istemiyorlar. Ozellikle gocmen vizeleri icin de bu belgeye gerek yok o nedenle bir yanlis anlasilma veya bir yanlis email durumu olmus olabilir. Fakat telaslanacak bir durum yok. Bu belge olmadan da mulakata gidebilirsiniz, eger illaki bu belgenin gerektigini dusunurlerse sizden zaten isterler ve belgeyi gondermeniz icin size sure verirler.

Eger ABD disinda baska bir ulkede 1 yildan fazla yasadiysaniz o ulkenin polis kayitlarini istiyor olabilirler. Zaten Ankara ABD konsoloslugunun resmi yonergesini gonderdim, onu takip etmeniz yeterli. Simdilik o kismi yok sayip diger belgeleri hazirlayin ve mulakata goturun... IR5 vizeleri sinirsiz oldugundan bir kisitlamaniz olmayacak.

Israrla ABD'den polis belgesi isteyen diger ulkeler icin soyle bir yol var:

Soruyu cevaplamak adina ayrintili sekilde yaziyorum, dediginiz gibi FBI'dan "identity history summary check" alinabilir. Ayrintili bilgi icin su forum konusunu inceleyebilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/1443/abd-den-adli-sicil-kaydi-almak

Sizin almaniza gerek yok aslinda ama almaniz gerekseydi su siteleri takip etmeliydiniz:

online form doldurduktan sonra ve onay aldiktan sonra parmak izlerinizi FD 258 formunda FBI'daki "FBI Criminal Justice Information Services Division"a gondermeniz lazim. Ayrintili bilgi icin bu posttaki butun siteleri inceleyebilirsiniz.

https://www.fbi.gov/services/cjis/fingerprints-and-other-biometrics/recording-legible-fingerprints

• Çok teşekkür ederim cevabınız için. Benim oğlum şubat ayında müraacat etti. Daha sonra ben sizin bu siteye üye oldum. Ben bu siteye üye olana kadar oğlumun Amerikadaki adresine hiç bir mektup gelmedi. Bu site sonra bana NOA1 mektubun bana gelmiş olması gerektiğini söyledi fakat oğluma henüz gelmemişti. Daha sonra oğlum immigration office sini arayıp Receipt number'ı ona telefonda verdiler. Mektup da ise, Sadece receipt number yazıyor ve şöyle diyor: notice that describes how we will process your case. Please follow the instructions in the notice. If you do not receive your receipt notice by March 25, 2018, please call the USCIS Contact Center at 1-800-375-5283. If you move, go to www.uscis.gov/addresschange to give us your new mailing address. Anlamadığım şey, instructions için herhangi bir açıklama yapmıyor. Yapması gerekmezmiydi ? Cevaplarınız için çok teşekkürler.

• @crazycells Çok teşekkür ederim cevabınız için. Benim oğlum şubat ayında müraacat etti. Daha sonra ben sizin bu siteye üye oldum. Ben bu siteye üye olana kadar oğlumun Amerikadaki adresine hiç bir mektup gelmedi. Bu site sonra bana NOA1 mektubun bana gelmiş olması gerektiğini söyledi fakat oğluma henüz gelmemişti. Daha sonra oğlum immigration office sini arayıp Receipt number'ı ona telefonda verdiler. Mektup da ise, Sadece receipt number yazıyor ve şöyle diyor: notice that describes how we will process your case. Please follow the instructions in the notice. If you do not receive your receipt notice by March 25, 2018, please call the USCIS Contact Center at 1-800-375-5283. If you move, go to www.uscis.gov/addresschange to give us your new mailing address. Anlamadığım şey, instructions için herhangi bir açıklama yapmıyor. Yapması gerekmezmiydi ? Cevaplarınız için çok teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cavedo IR5 Vize Sureci (ABD Vatandaslarinin anne ve babasi) içinde söyledi:

@crazycells Çok teşekkür ederim cevabınız için. Benim oğlum şubat ayında müraacat etti. Daha sonra ben sizin bu siteye üye oldum. Ben bu siteye üye olana kadar oğlumun Amerikadaki adresine hiç bir mektup gelmedi. Bu site sonra bana NOA1 mektubun bana gelmiş olması gerektiğini söyledi fakat oğluma henüz gelmemişti. Daha sonra oğlum immigration office sini arayıp Receipt number'ı ona telefonda verdiler. Mektup da ise, Sadece receipt number yazıyor ve şöyle diyor: notice that describes how we will process your case. Please follow the instructions in the notice. If you do not receive your receipt notice by March 25, 2018, please call the USCIS Contact Center at 1-800-375-5283. If you move, go to www.uscis.gov/addresschange to give us your new mailing address. Anlamadığım şey, instructions için herhangi bir açıklama yapmıyor. Yapması gerekmezmiydi ? Cevaplarınız için çok teşekkürler.

Evet, genelde o receipt number ilk mektupla geliyor, acaba oglunuza bu konuda hicbir email ya da posta gelmedi mi? Bu ilginc bir durum, ama receipt number elinizde oldugu icin su an icin sorun yok.

Su siteden receipt number ile statunuzu kontrol eder misiniz?

• Hayır gelmedi. Ben zaten receipt number'ıma giriyorum ve açıklamada bu yazıyor. On February 29 2018, we received your Form I-130, Petition for Alien Relative, Receipt Number xxx, and sent you the receipt notice that describes how we will process your case. Please follow the instructions in the notice. If you do not receive your receipt notice by March 28, 2018, please call the USCIS Contact Center at 1-800-375-5283. If you move, go to www.uscis.gov/addresschange to give us your new mailing address. Sizce bu normal midir? Sonra oğlum tekrar arıyor ve diyorlar ki receipt number'a girip takip edin. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim sizlere.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Hayır gelmedi. Ben zaten receipt number'ıma giriyorum ve açıklamada bu yazıyor. On February 29 2018, we received your Form I-130, Petition for Alien Relative, Receipt Number xxx, and sent you the receipt notice that describes how we will process your case. Please follow the instructions in the notice. If you do not receive your receipt notice by March 28, 2018, please call the USCIS Contact Center at 1-800-375-5283. If you move, go to www.uscis.gov/addresschange to give us your new mailing address. Sizce bu normal midir? Sonra oğlum tekrar arıyor ve diyorlar ki receipt number'a girip takip edin. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim sizlere.

Tamamdir, su an her sey yolunda o halde.

NOA1 , siz basvuruyu yaptiktan sonra 1 ay icinde size gelmis oluyor ve basvurunun alindigini belirtiyor.

NOA2 , basvurunuzun incelenip, dilekcenizin onaylandigini ve size bir vize verilecegini belirtiyor. NOA2, NOA1'den sonra 6 ay kadar surebilir, eger 6-7 ay bekleyip hala USCIS'den haber almazsaniz 1-800-375-5283 telefon numarasindan USCIS Contact Center'i aramalisiniz.

Mart ayinda size NOA1 gonderilmis, o nedenle Eylul ortasina kadar bekleyin. Eger Eylul'e kadar size bildirim gelmezse USCIS'i arayin.

Bir sonraki asama, NVC'ye gerekli ucretleri odeyip, gerekli formlari doldurmak olacak.

Ben birkac gune 2. entry'i guncelleyecegim, oradan sureci takip edebilirsiniz.

Bu arada eger oglunuz G1145 formunu da doldurmussa bildirim email ya da telefona mesaj seklinde de gonderilmis olabilir. Eger doldurmadiysa posta ile haber gelmesi lazim. Size tavsiyem oglunuz I-130 formuna yazdigi posta adresini bir daha gozden gecirsin veya gecmiste gelen postalari atmadiysa bir daha baksin. Postayi gozden kacirmis veya atmis olabilir, veya yanlis bir adres yazmis olabilir. O nedenle bir onceki posta kendisine ulasmamis olabilir.

• Merhaba, Ben bilgisayarımdan USCIS Case Status sayfasına girip case number ımı yazıp durumuma bakmak istedim dün açılıyordu fakat bugün yani şimdi denedim sayfaya ulaşılmıyor diyor. Neden acaba? Amerika ve Türkiye arasındaki ekonomik kriz olabilir mi?

• @crazycells Merhaba, daha önceki mesajınızda, birkac gune 2. entry'i guncelleyecegim, oradan sureci takip edebilirsiniz demiştiniz ben göremiyorum. Güncellediniz mi? Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhaba, Ben bilgisayarımdan USCIS Case Status sayfasına girip case number ımı yazıp durumuma bakmak istedim dün açılıyordu fakat bugün yani şimdi denedim sayfaya ulaşılmıyor diyor. Neden acaba? Amerika ve Türkiye arasındaki ekonomik kriz olabilir mi?

Hergun girmenize gerek yok, haftada bir kontrol etmeniz yeterli olacaktir. Arada site bakima giriyor, oyle denk gelmistir, daha sonra tekrar deneyebilirsiniz.

ABD-TR arasindaki kriz bu surecleri etkileyecek kadar kotu degil henuz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Merhaba, daha önceki mesajınızda, birkac gune 2. entry'i guncelleyecegim, oradan sureci takip edebilirsiniz demiştiniz ben göremiyorum. Güncellediniz mi? Teşekkürler.

Henuz firsat bulamadim maalesef, ilk firsatta guncelleyecegim.

• @crazycells teşekkürler cevaplarınız için. Ben sizlere bir şey danışıcam ve birazda endişeliyim. Ben ilk Amerika ya 1993 yılında gittim. 1994 yılı Aralık ayında Amerikalı eşimle Amerika da evlendim. Evlilikden dolayı temporary greencard ımı aldım. Eşimle Türkiye ye geldim 1996 yılında ve 1997 yılında oğlumu Türkiye de doğurdum. Oğlum babasından dolayı Amerikan vatandaşı. Türk vatandaşlığı da var. Oğlum Şu an CA eyaletinde hem okuyor hem çalışıyor. 21 yaşında. Ben evlenmeden önce öğrenciydim Amerika da ve oda arkadaşlarımla Mall' e gittik Avm'ye gap mağazasına gittik ve ne olduğunu anlamadan arkadaşımın bana verdiği T-shirtle çıkış yapınca yakalandım. Tutuklandım. Sonra aynı gün $500 kefaletle serbest kaldım. Mahkeme oldu. Hapis cezası vermedi hakim bana sadece sosyal hizmetlerde çalıştım 1 ay. Bu olay 1994 ekim ayında oldu. 1996 yılında bu dava yani shoplifthing davası dissmissed oldu. 2006 yılında da VA eyaletinde bu dava tamamen mahkemeden silinmiş. Bu talihsiz olay benim ingilizcemin iyi olmadığı zamana dek gelmişti ve hiç bir şey anlamadım. Bir anda kendimi, mahkeme yüzü görmeyen ben kendimi bir anda hakim karşısında gördüm. Tabii ki bu olaydan sonra benim temporary green cardım geldi. Ben de criminal record yok. Ama başımdan böyle bir olay geçti. Parmak izlerim alında bu hırsızlık olayından sonra. 2. bir olay ise, Ben oğlumu Türkiye de doğurdum. Amerika ya tekrar oğlum 4,5 aylık iken döndüm. Ben çalışan bir bayandım. Ben çalışırken bebeğe babaanne bakıyordu. Ben Türk kayınvade Amerikalı ve bebeğe bakış tarzlarımız çok farklı idi. Bebek yüzünden çok büyük kavga çıkınca, eşim ile de tartışma çıktı ve sonuçta çok kötü bir boşanmayla sonuçlandı. Boşanmadan ziyade Amerikalı aile, bebeğimi 9 aylık iken elimden aldı ve bir sürü mahkemeler yani olayın kısası: Kızım olmadan asla Amerikan -İran filmi var. Aynı öyle bir hayat yaşattılar bana . Amerikan mahkemesi 4 gün annede 3 gün babada bir hafta, diğer hafta 3 gün annede 4 gün babada kalmak şartıyla. Fakat ben daha fazla dayanamayıp kalıcı green kartımın gelmesine 2 gün kalana bebeğimi alıp, Amerikadan ayrıldım. O bebek için ömrümü verdim ve bu yaşa kadar getirmeyi başardım tek başıma. Oğlum burada Atatürk üniversitesi tıp fakültesi ing tıpı kazandı. Burada okumak istemedi tıpı şimdi orda okuyor. Ben bebeğimi alıp geldikten sonra karşı taraf bana dava açıyor bebeği kaçırdım diye. Biz 2009 yılında avukat tutuyoruz ve davamı savcı tamamen düşürüyor. Sanki suç işlememişim yani sanki çocuğumu haklı olarak getirmişim sayılıyor.Zaten 2011 yılında benim davam düşmeden oğlumu babasına Amerika ya yolluyorum. Baba ancak 5 ay bakabiliyor ve bana geri gönderiyor. Çocuğunu istemiyor. Benim davam da 2012 yılında düşüyor. Elimde Amerikanın mahkeme kararı var. Ama bu 1994 yılında başımdan geçen hırsızlık olayının düştüğüne dair court record yok ama FBI mektubunda diyor ki: dava 1996 yılında düşmüştür. VA eyaletinde 10 yıldan sonra 2006 yılında tamamen kaldırılmıştır diyor. Elimde bu yazı var. 2014 senesine ait. Ben daha önce parmak izlerimi alıp FBI'a gönderdim ve onlarda bana mektup gönderdiler. Ayrıca, benim bu hırzılık felony idi ama daha sonra misdemeanor'a çevrildi hakim tarafından. Çünkü hakim benim yapmadığımı anladı. Diğer arkadaşların yaptığı ortaya çıktı. Şimdi ben görüşme ye gittiğim zaman FBI'nın mektuplarını ve çocuk kaçırma davasının düştüğüne dair mahkeme kararını götürücem. Sizce FBI'nın mektupları olur mu? Çünkü mahkemeden silinmiş bu hırsızlık davası. Gerçekten sizden de çok utandım bu olayı anlatınca. Türkiye de hiç bir suç işlemedim. Sicil kaydım temiz. Amerika da da sabıkam yok ama böyle olaylara karıştım. Oğlum FBI'a mektup yazdı ve dün gönderdi 2018 yılına ait olmasını istiyoruz diye. Gerçi değişen bir durum olmayacak maksat konsolosluk 2018 tarihli görsün diye. Ben zaten 1998 yılında oğlumla Türkiye ye giriş yaptım ve bir daha girmedim. Şimdi de oğlum green carda başvurdu benim için. Ayrıca, benim gibi başka bir bayan arkadaşın da kızı Amerikan vatandaşı onun da kızı onun için başvurmuş. Bugün o bayanın Ankara da medical test için randevusu vardı. Doktor muayene sırasında birden bayana Amerika da herhangi bir suç işledin mi diye sormuş. Bu beni çok ürperrti. Doktor neden soruyor ki? Ben anlamış değilim. İnanın çok korkuyorum. Utanıyorum. Başımdan geçen olaydan dolayı. Çok özür dilerim mesajım çok uzun oldu. Sizlere rahatsızlık verdiysem özür dilerim. Cevabınızı bekliyorum. Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cavedo yok estagfurullah Banu Hanim, utanmanizi gerektirecek bir durum yok.

NVC, size surece baslayacaginizi haber verdigi zaman DS260 formunu doldurmanizi isteyecek. Bu formda Criminal bolumunde "Have you ever been arrested?" sorusu var. O soruya evet deyip bu misdemeanor davasindan bahsetmemiz lazim.

Bir de Miscellaneous kisminda "Have you withheld US citizen child outside of US?" sorusu var, buraya da uygun bir cevap vermemiz lazim.

Iki durumda da hakim sizi hakli bulmus, konsolos icin de onemli olan bu zaten. Konsoloslar karar verirken hakimlerin kararini da oldukca ciddiye aliyorlar. Ben bu US citizen child konusunda bir arastirma yapayim, acaba basvurularda sorunlara neden oluyor mu diye. Biraz ugrastirabilir bizi bu durum ama sonucta hakim sizin icin olumlu karar verdiginden herhalde anlayisli davranirlar.

Ama sizin bence yapmaniz gereken dediginiz gibi bu bilgilerin oldugu FBI dokumanini almak (ki aslinda bu dokumanlara konsolosluk da ulasabiliyor diye tahmin ediyorum) ama yine de hicbir bilgi saklamadiginizi gostermek icin sizin de bu belgeyi almaniz iyi olur bence de.

Doktorun sorusu farkli bir amac tasiyor. Misal birini oldurmus olsaydiniz vs. o durumda acaba akli dengesi yerinde mi, psikolojik problemler yasiyor mu, baskalarina zarar verebilir mi... bu tur konularda fikir sahibi olmak icin soruyor o sorulari. Sizin yaptiklarinizda bence telaslanmanizi gerektirecek bir durum yok. Fakat bu bilgileri de oldugu sekilde aktarin doktora.

• @crazycells Çok teşekkür ederim cevabınız ve ilgilendiğiniz için. Tamam ben sizden haber beklicem çocuk kaçırma ile ilgili araştırmanız için. Hatta FBI'nın mektubunda hiç çocuk kaçırma olayı bahsedilmemiş. Ben buna şaşırdım. Çünkü, oğlumu 1998 yılında Türkiye'ye getiriyorum ve dava 2012 yılında düşüyor. Yani Dismissed with prejudice.Ben Türkiyede iken savcı davayı düşürüyor. Davanın prejudice ile düşmesi karşı taraf asla bana böyle bir dava açamaz anlamındaymış avukatım öyle söyledi bana. Tekrar teşekkür ederim. Sizden haber bekliyorum..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cavedo rica ederim, ikinci post'u simdi inceleyebilirsiniz.

• @crazycells Merhaba, cevabınızı şimdi gördüm. İkinci post'u şimdi inceleyebilirsiniz diye yazmışsınız. Nereye girip görmem lazım? Göremedim..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Merhaba, cevabınızı şimdi gördüm. İkinci post'u şimdi inceleyebilirsiniz diye yazmışsınız. Nereye girip görmem lazım? Göremedim..

Bu konunun ikinci iletisinden bahsediyorum, sureci bastan sona yazdim.

• @crazycells Günaydın. Evet, okudum. Çok sağolun. Size bir şey daha danışmak istiyorum. Dün bir bayan arkadaş da benim gibi. IR5 kategorisinde. Dün kendisinin Ankara'da görüşmesi vardı. Fakat red cevabı aldı. Elindeki evraklara bile bakmamışlar. Sadece kendisine size kim bakacak mali yönden diye soru sormuşlar. Bayan da kızım bakacak demiş. Eline bir kağıt vermişler ve kağıtta geçici olarak vizesiniz red olmuştur. Konsolosluk kendisine 3 hafta sonra mail atacakmış. Benim çok moralim bozuldu. Ben hiç tahmin etmiyordum bayanın böyle bir durumla karşılaşacağını.. İster istemez ben bu sefer kendim içinde olumsuz düşünmeye başladım. Böyle durumların olması normal mi sizce? Ayrıca, benim oğlum yıllık geliri sponsor için tam uygun değil ama arkadaşı benim için sponsor oldu. Yıllık geliri $52.000 Ama bu kişi bizim akrabamız falan değil. Meksikalı bir Amerikan vatandaşı. Yıllardır orda yaşamış kişi. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Sizden cevap bekliyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Günaydın. Evet, okudum. Çok sağolun. Size bir şey daha danışmak istiyorum. Dün bir bayan arkadaş da benim gibi. IR5 kategorisinde. Dün kendisinin Ankara'da görüşmesi vardı. Fakat red cevabı aldı. Elindeki evraklara bile bakmamışlar. Sadece kendisine size kim bakacak mali yönden diye soru sormuşlar. Bayan da kızım bakacak demiş. Eline bir kağıt vermişler ve kağıtta geçici olarak vizesiniz red olmuştur. Konsolosluk kendisine 3 hafta sonra mail atacakmış. Benim çok moralim bozuldu. Ben hiç tahmin etmiyordum bayanın böyle bir durumla karşılaşacağını.. İster istemez ben bu sefer kendim içinde olumsuz düşünmeye başladım. Böyle durumların olması normal mi sizce? Ayrıca, benim oğlum yıllık geliri sponsor için tam uygun değil ama arkadaşı benim için sponsor oldu. Yıllık geliri $52.000 Ama bu kişi bizim akrabamız falan değil. Meksikalı bir Amerikan vatandaşı. Yıllardır orda yaşamış kişi. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Sizden cevap bekliyorum.

bahsettiginiz kisi idari isleme kalmis (221(g) yaziyor olmali aldigi formda), korkulacak bir durum yok. Butun vize basvurusu yapan kisilerin "background check"ten clearance almasi yani aklanmasi gerekiyor. Bu kontroller cogunlukla mulakat gununden once bitiyor o nedenle islemler -ozellikle gocmen vize sahipleri icin- hizli bitiyor. Idari islemi bitmemis kisilere "gecici red" belgesi veriliyor, cunku clearance almadan vize almasi imkansiz. Eger kendisine verdikleri kagidin rengini belirtirseniz hangi form olduguna bakabilirim, o renklerin hepsi farkli anlama geliyor cunku.

Idari islemler hakkinda ayrintili bilgi icin su konuya bakabilirsiniz: https://yesilkartforum.com/forum/topic/240/dv2018-administrative-process-ap-durumu-i̇dari-i̇şlem

Sevgili @orhanvegs -sagolsun- internetteki en kapsamli turkce idari islem sureci kaynagini olusturdu bu konuda.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

83

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |