Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

• @ayvalik10 komutan, 15224'e bir el daha at sen, çekelim 2 binlere falan. yeni sezona hazırlık kampımız var 🙂

• @ayvalik10, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@suat-gunay

kazanan.jpg

Benide 2. Sıraya yazsan olmazmı @ayvalik10

• @suat-gunay Naptın üstat bitirdin beni. 😢

• @ping-pong, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@melih-tokal, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@ozlemmm, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

kendime wordtest aldım, bir kelime ezberleme programı, çalışırken hiçbir sıkıntı yok, aynı kelimeyi farklı şekillerde 50 defa önüne getiriyor, tamam öğrendim diyorum, bugün bakıyorum sıfır, ben öğrenemeyecekmiyim bu ingilizceyi ya baya korkmaya başladım, ya öğrenemezsem ? İletişim işi yapıyorum kesin öğrenmem lazım 😞

Mütercim-Tercümanlık okuyan biri olarak söylüyorum, dil öğrenmek için ezber bence gereksiz bir zaman kaybı. Kendinize bir penpal edinin. Hatta translate uygulamaları yardımıyla konuşun. Zamanla oturacak ve geliştiğinizi göreceksiniz.

Melih bak uçağın kalkıyor. 😂

Vay Fevzi abiim 😃

• @b2cberrak, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

Arkadaşlar son zamanlarda çok fazla amerikan plakası görmeye başladım sokaklarda özellikle californiya plakası,insanların arabalarını amerikadan buraya getirmeleri kolaylaştımı eskiden sadece gurbetçiler arabalarıyla gelirdi.bir bilginiz varmı bu konuda nasıl getiriyorlar ,pahalı değilmi?

Zeytinburnu'nda California plakalı bir prius gördüm. Hani gerçekten Prius mu yani getire getire prius mu 🙂

• @madmizah Orlando de, CN senin 37

• Yurtdışına heveslendik. Savaşa denk geleceğiz. Umarım ortalık daha çok karışmaz.

• @suat-gunay, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@orlandogücü her yer Trabzon diyen kesin, Orlandogücü'nü destekleyenler ve içinde olanlar için de kesin.
    yok Houston, yok başka takım, GC'yi sizden uzaklaştırır, demedi demeyin 🙂 🙂

Suat hocam; ben hanımdan dolayı yarı karadenizli sayılırım (Giresun), oğlanların hepsi Trabzonsporlu, ayrıca dedem de hacıydı 🤣 🤣 🤣 .

Bize de Orlando kadrosundan düşük bi casenumber çıkmaz mı?

Ben mesleki olarak Houston'da neredeyse işi ayarlamış durumda olduğumdan Houston diyorum ama işin ucunda garanti case number vs varsa rota bi anda Orlando'ya döner tabii 😎 😎 😎

• Sanırım çok fazla insanın umudu kırılmış. DV2023 sohbet odasına 7-8 kişi geliyor muhabbet etmeye.

• ⭐⭐

@orlandogücü, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

Sanırım çok fazla insanın umudu kırılmış. DV2023 sohbet odasına 7-8 kişi geliyor muhabbet etmeye.

İstatistik bu yönde. Son mesaj yazan yüz kişiden sadece bir kişiye çıkacak bu çekiliş. Bana çıkmazsa forumdaki arkadaşlarıma çıksın diyorsunuz ama arkadaşlarınıza da çıkmıyor. Öyle bir çekiliş bu.

• @uzaysan, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@orlandogücü, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

Sanırım çok fazla insanın umudu kırılmış. DV2023 sohbet odasına 7-8 kişi geliyor muhabbet etmeye.

İstatistik bu yönde. Son mesaj yazan yüz kişiden sadece bir kişiye çıkacak bu çekiliş. Bana çıkmazsa forumdaki arkadaşlarıma çıksın diyorsunuz ama arkadaşlarınıza da çıkmıyor. Öyle bir çekiliş bu.

Uzun süre bekleyip çekilişin çıkmaması tabiki çok zor birşey. İnsan çabuk atlatamaz. Ama yinede umut etmek insanoğlunu ayakta tutan en önemli özellik. Umarım kimse umudunu kaybetmez

• Kendi adıma, hergün girip muhabbetinizi zevkle okuyorum. Heyecanınız güzel, Güzel ortam kurdunuz, halı saha maçınız olursa seyretmek isterim. Ancak o kadar uzun zamandır bu greencardla uğraşıyorumki, hiç çıkmayacak gibi geliyor artık. Ama rutin oldu katılmadan da edemiyorum 🙂 Muhtemelen ölene kadar katılıcam ama çıktığı zamanda
    " Bu seferde ben gelmiyorum, nasıl oluyormuş ha" diyeceğim 🙂
    Bu yüzden foruma yazacak enerjide olmuyor haliyle.

• @adgercu Benim içinde öyle genelde bana çıkacağı ile ilgili en ufak bir umudum yok ama hayat bir şekilde geçiyor. Bende çoğu zaman yazma enerjisini bulamıyorum. Hayat işte...

• ⭐⭐

Günaydın forum ailesi,
    Bugün günlerden California

cali1.jpg

Kaliforniya (CA), 424 bin km2’lik yüzölçümü ile Alaska ve Texas’ın ardından ABD’nin büyük üçüncü büyük eyaleti olmakla birlikte 39 milyonu geçen nüfusu ile de en kalabalık eyalet olma özelliğini taşır. Kaliforniya, 1850 yılında 31. eyalet olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne katılmıştır. Özellikle altının burada bulunmasının ardından nüfusun ani artış gösterdiği Kaliforniya’da, buna bağlı olarak hızlı bir gelişim yaşanmıştır.

cali5.png

William Todd tarafından tasarlanan Kaliforniya’nın eyalet bayrağı, 1911 yılında kabul edilmiştir. Beyaz zemin üzerinde, sol üstte kırmızı bir yıldızın yer aldığı bayrağın ortasında çimenlerin üzerine yürüyen bir boz ayı figürü bulunmaktadır. Yıldız ve ayının altında ise CaliforniaRepublic” yazısı bulunmaktadır. Bayrakta yer alan “yıldız” için Texas’ın “tek yıldız”ından esinlenilirken “boz ayı” da eyalette sıkça görülen ayıları temsil etmektedir. Californiya Eyalet Arması’nda, tanrıça Minerva ve onun kalkanının önünde bir boz ayı yer almaktadır. Ayrıca, Sierra Nevada ve San Francisco Bay manzaraları ile birlikte, madenci, bir demet buğday, gemiler; yukarıda da eyaletin mottosu ve 31 tane yıldız bulunmaktadır. Eyaletin resmi ağacı “Kaliforniya Çamı”dır (sekoya). 3000 yaşına kadar yaşadığı bilenen sekoyalar dünyanın en uzun (120-140 m) ağaçlarıdır. Sequoia National Park’ta bulunan bu dev ağaçlardan biri olan General Sherman, yaşayan en büyük ağaç (hacimsen anlamda) olarak bilinir. Ağırlığı 2000 tonun
    üzerinde olan sekoya, 85 metre uzunluğunda ve 24 metre genişliği ile denizlerin devi mavi balinanın 10 katı büyüklüğündedir. Kaliforniya, şarapları ve ev yapımı biralarıyla ünlüdür. Napa, Sonoma ve Mendocino Kuzey San Francisco’daki en önemli şarap bölgeleridir.
    “Altın Eyalet” adı önceden beri Kaliforniya ile özdeşleşmiş olmasına rağmen, 1968 yılında resmi olarak eyaletin takma adı haline gelmiştir. 1800’lerin ortasında altının Kaliforniya’da keşfedilmesi ve baharda eyaletin her yerinde görülen altın renkli Kaliforniya gelinciği de bu ismin yerleşmesine katkı sağladığı söylenmektedir. Eyaletin mottosu ise, yine altının keşfine atıf yapar nitelikte
    “Buldum!” anlamına gelen “Eureka”dır.
    Kaliforniya’nın yıllar içinde çok fazla göç alması sonucunda, toplam nüfus dahilinde yabancı kökenli kişilerin sayısı yüzde 26’ya kadar yükselmiştir. Bu, 50 eyalet arasındaki en yüksek orandır. Yabancı kökenli nüfusun neredeyse yarısını Latin Amerikalılar; üçte birini de Asyalılar oluşturmaktadır.
    cali3.png
    cali2.png
    Kaliforniya’nın başkenti Sacramento, yarım milyonluk nüfusuyla eyaletin en büyük 6. şehridir. SanFrancisco Bay ile Sierra Nevada dağları arasındaki CentralValley’in verimli ovalarının karşısında yer alan başkentin içinden iki de
    nehir geçer (American, Sacramento). 4 milyon nüfusuyla eyaletin ve New York’tan sonra ülkenin en büyük şehri olan LosAngeles, sunduğu imkanlarla eğlencenin başkentidir. Hollywood ile dünyaya açılan ve böylece dünyayı da
    buraya getirmeyi başarmıştır. Universal Studios Hollywood’da Stüdyo Turu yapıp gerçek film stüdyolarını gezmek, 1915 yılından beri buraya gelenlerin en
    gözde aktivitesidir. Eyaletin en güneyinde yer alan ve 1,3 milyon nüfusuyla ikinci en kalabalık şehri olan plajlarıyla ünü San Diego, Tijuana, Meksika ile sınır komşusudur. Balboa Park, Old Town, SeaWorld, San Diego Zoo burada
    görülmesi gereken yerler arasındadır. 1 milyonu geçen nüfusuyla, Silikon Vadisi’nin de merkezi olan SanJose, pek çok teknoloji şirketine ev sahipliği yapmaktadır. San Francisco’ya yakın olmasına rağmen oradan çok farklıdır.
    Tersane, un değirmeni ve atölyeleriyle eyaletin ilk imalat merkezi olan San Francisco, bugün Amerika’nın en büyük Chinatown’ı ile turistlerin sıkça ziyaret ettiği bir kuzey sahil kentidir. Orta-San Joaquin Valley’in yerleşim merkezi olan Fresno, SierraNevada dağlarındaki Yosemite, Sequoia ve
    KingsCanyon gibi milli parklara yakın bir konumdadır. San Francisco ile Los Angeles’ın ortasında bulunan Bakersfield, güneydeki SanJoaquinValley’in en büyük şehridir ve burada yağ üretimi yapılmaktadır. İspanya dışında, dünyadaki en kalabalık Bask nüfusu burada bulunur. Anaheim, tüm modern tema parklarının atası niteliği taşıyan Disneyland’a ev sahipliği yapmaktadır. Çölün içinde yer alan PalmSprings, golf, spa, kumarhaneler ve dünyaca ünlü Hava Tramvayı ile küçük ama görülmesi gereken bir yerdir. Toplam 8 tane
    adadan meydana gelen Santa Barbara Adaları, aliforniya’nın 32-97 km güneybatı açıklarında yer almaktadır. Farallon ada ve adacıklar grubu ise San
    Francisco Bay’in 48 km batı açıklarında bulunmaktadır.
    cali4.jpg
    Avrupalıların bugünkü Kaliforniya’nın bulunduğu bölgeye ilk gelişleri, Yeni Dünya’nın zenginliklerini aramak üzere yola çıktıkları Keşif Çağı’nda olmuştur. 1500’lerde ilk Avrupalı kaşifler bölgeye geldiklerinde, burada 300 bin kadar Yerli yaşamaktaydı. Kuzey Amerika’da hiçbir yerde Californiya’daki kadar çok Yerli dili ve kültürü çeşitliliği bulunmamıştır. Kuzeyde Wiyot, Central Valley’de
    Yokuts ve güneyde Diegueño başta olmak üzere 100’den fazla kabileye ayrılan bu Yerli topluluklarının nüfusu 19. yüzyıl sonlarına doğru yarıya düşmüştür.
    İspanyollardan ve Portekizlilerden oluşan ilk misyonerler Kaliforniya’ya 1700’lerde gelmeye başlamışlardır. Bu misyonerler 18. yüzyıl başlarına kadar San Francisco’dan San Diego’ya kadar olan okyanus kıyısı boyunca 21 misyon
    kurmuşlardır. Dini yayma görevinden fazlasının da icra edildiği bu misyonlarda Yerli topluluklarına ayakkabı, mum, sabun yapımı, at ve sığır bakıcılığı ile ekip biçme gibi el becerileri de öğretiliyordu. 1821 yılında yapılan ve Meksika Bağımsızlık Savaşı olarak da bilinen Meksika-Amerika Savaşı’nın ardından, Kaliforniya 25 sene boyunca Meksika
    yönetiminde kalmıştır. 1846 yılında bağımsız hale gelen Kaliforniya, California Republic (Kaliforniya Cumhuriyeti) adını almıştır. Bundan kısa bir süre sonra, 1848 yılında, Sierra Nevada dağlarında altının keşfedilmiştir. Bununla birlikte “Gold Rush” (Altına Hücum) ortaya çıkmış ve pek çok kişi zengin olma hayalleriyle batıya göç etmeye başlamıştır. Bunun sonucunda Kaliforniya’nın yerli
    olmayan nüfusu 2 yılda 15,000’den 300,000’in üzerine yükselmiştir. Bağımsızlığını sadece 4 sene sürdürebilmiş olan Kaliforniya, 9 Eylül 1850’de 31. eyalet olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne katılmıştır.

Yeryüzü çeşitliliği yönünden zengin olan Kaliforniya’da, buna paralel olarak iklim de çeşitlilik göstermektedir. Kıyılarda ortalama günlük sıcaklıklar 21°C civarlarında seyrettiği daha ılıman bir iklim görülürken dağlık alanlarda kışlar çok sert geçer; ayrıca eyalette dünyanın en sıcak yerleri olan çöllere de rastlanmaktadır. Kışın bile dondurucu soğukların pek yaşanmadığı Kaliforniya’da, yağmur daha çok eyaletin kuzey taraflarında yaygınken kar yağışının ise sadece dağlarda görülür. Kuzey Yarıküre’de kaydedilen en yüksek sıcaklık olan 56.6°C 1913 yılında Death Valley’de ölçülmüştür. Yaz aylarında sıcaklık 49°C civarlarına kadar çıkabilmektedir. Bunun aksine, dağlarda ise sıcaklık eksi derecelere düşmektedir. Eyaletin en büyük şehri olan Los Angeles’ta yıllık ortalama sıcaklık 18°C civarlarındayken Ocak ayı en düşük sıcaklık 9°C, Temmuz ayı en yüksek sıcaklık ise ortalama 27°C olarak görülmektedir.

• @orhancengizk Giresun'un neresinden?
    Ailelere, hele ki çocuklu ailelere sonsuz desteğimiz var lakin Orlando içi 🙂

• @uzaysan 802e71a0-b2da-45ae-9fad-f513c8b43831-image.png

Bir hüsran anı yaşamışım. Bu sene olacak inşallah.

• @adgercu öyle çıkmıcak şu bu yok. nitekim hepimiz farkındayız olasılığın ama maksat o zamana kadar eğlenmek. pozitif olun, hep birlikte gidiyoruz Orlando'ya, başka yolu yok

• Günaydın Gençler, Günaydın Orlandagücü...
    Öyle Calciler, Houstoncılar aklınızı çelmesin.

Soru: Küçük ev işlerinden anlayanınız var mı? Mobilya vs montaj, çivi çakma vs vs.

• @suat-gunay, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

Gümaydın Gençler, Günaydın Orlandagücü...
    Öyle Calciler, Houstoncılar aklınızı çelmesin.

Soru: Küçük ev işlerinden anlayanınız var mı? Mobilya vs montaj, çivi çakma vs vs.

Selamlar, 1 yıldır teras katımı kendim yapıyorum. Palet çaktırdım, hafta sonları makine ile zımpara çekip pürüzsüzleştirdim ve pürmüzleyerek (ahşap yakma) çatının iç montajını yaptım. Şimdi piknik masası tasarlıyorum ortasında mangal (kendin pişir kendin ye gibi). Malzemeler hazır, çizim bitince kes - çak işlemleri ile bitireceğim 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

82

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |