Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@Şahin-Akçal, içinde söyledi: Ücretsiz DV2023 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green card başvuru formunu doldururken pasaport numaramın sonuna fazladan bir sıfır yazmışım sonra fark ettim bu hata sorun olur mu? Çok teşekkür ederim.

hayir, eger tek hata buysa ve en onemlisi yeni bir basvuru yapmadiysaniz o durumda sorun olmaz. Bundan cok daha ciddi hatalarda bile Ankara ABD konsoloslugu'nun toleransli oldugunu gorduk.

• eşimle birlikte bende, başvuru yapmak istiyorum detaylı yol haritası varmı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@advertseo, içinde söyledi: Ücretsiz DV2023 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

eşimle birlikte bende, başvuru yapmak istiyorum detaylı yol haritası varmı?

ilk iletiyi inceleyebilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/post/234894

• Ben de başvuru yapmak istiyorum, süreç hakkında tam bilgiye nasıl ulaşırım acaba ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aiden green kart başvuru için her yılın eylül ayında ekim -kasım ayları arasında başvuru tarihleri açıklanır. Sizler bu tarihleri kapsayan bir pasaport bir de güncel bir resim çektirmeniz gerekiyor. Artık eylül ayını beklemeniz gerekiyor.

• arkdaşlar yeşil pasaport ile green carda başvurabilirmiyim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ertuğrul-bağbancı başvurmayın çünkü yeşil pasaport süreli ve de gideceğiniz yer için izin alıyorsunuz. Ondan dolayı sıkıntı yaşamamanız için direk bordo umumi pasaport ile başvurunuzu yapın. Kaldı ki yeşil pasaport 5 yıllıktır.

• ⭐⭐⭐

@ertuğrul-bağbancı, içinde söyledi: Ücretsiz DV2023 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

arkdaşlar yeşil pasaport ile green carda başvurabilirmiyim

Evet başvurabilirsiniz, biz de yeşil pasaportumuzla başvuru yaptık.

• ⭐⭐⭐

@ayvalik10, içinde söyledi: Ücretsiz DV2023 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

@ertuğrul-bağbancı başvurmayın çünkü yeşil pasaport süreli ve de gideceğiniz yer için izin alıyorsunuz. Ondan dolayı sıkıntı yaşamamanız için direk bordo umumi pasaport ile başvurunuzu yapın. Kaldı ki yeşil pasaport 5 yıllıktır.

Bence sizin bahsettiğiniz başka bir konu çünkü yeşil pasaportta gidecek yer bildirmek gerekmiyor. Devlet memurlarına belirli bir hizmet süresinden sonra verilebiliyor. Ayrıca pasaport harcından muaf olduğu için çok avantajlıdır o yüzden 5 yıl olmasının bence bir sakıncası yok. Lütfen emin olmadan yanlış bilgi vermeyelim 🙏🏻

• arkadas gri pasaport ile yesil pasaportu karistirmis

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dytmelek eşim öğretmen yeşil pasaportumuz var ondan dolayı yurtdışına gideceğiniz zaman milli eğitimden izin alıyorsunuz ondan bu kadar kesin konuşuyorum. Birkerecikte bana laf yetiştirmeseniz olmaz dimi aşağıdaki yazıyı okuyun

Çalışan memurların yurtdışına giderken 2022 itibarıyla güncel olarak izin alması gerekliliği var.

@CEKU karıştırmadım ben ne yazdığımı biliyorum

• ⭐⭐⭐

@ayvalik10, içinde söyledi: Ücretsiz DV2023 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

@dytmelek eşim öğretmen yeşil pasaportumuz var ondan dolayı yurtdışına gideceğiniz zaman milli eğitimden izin alıyorsunuz ondan bu kadar kesin konuşuyorum. Birkerecikte bana laf yetiştirmeseniz olmaz dimi aşağıdaki yazıyı okuyun

Çalışan memurların yurtdışına giderken 2022 itibarıyla güncel olarak izin alması gerekliliği var.

@CEKU karıştırmadım ben ne yazdığımı biliyorum

Memur olarak yurtdışına giderken çalıştığınız kurumdan izin almak başka birşey, sizin dediğiniz görevli olarak pasaport çıkarmak daha farklı birşey. Bence siz önce yazdığınız yorumu tekrar okuyun. @Ertuğrul-Bağbancı yeşil pasaportla greencard başvurusu yapabilir miyim diye sormuş. Yazdığınız yorumda ücretsiz yeşil pasaport çıkarıp başvuru yapabilecek kişiye kolay bir şekilde 'başvurmayın' demişsiniz ve buradaki hatanızı kibar bir dille düzeltmeye çalışınca 'laf yetiştirmiş' mi oluyoruz?
    Siz sürekli bu grupta bir aile olduğumuzdan bahsederken ufacık bir uyarıyı bu şekilde kaba bir şekilde cevaplarsanız üzgünüm samimiyetinizi sorgularım.
    Kusura bakmayın ama sizin bu kaba dilinizi kabul etmiyorum ve başka cevap vermek istemiyorum. Saygılar.

• Bilindiği üzere devlet memuru olarak çalışanların hizmet sürelerine göre yıllık izin hakları bulunmaktadır.Memurlar yıllık izinlerini yurt içinde geçirebilecekleri gibi yurt dışında da geçirmeleri mümkündür.Devlet memurları kanununa göre daha önceki düzenlemelerde memurların ikamet mecburiyeti bulunmaktaydı.Bu nedenle devlet memuru olarak çalışanlar izinlerini memuriyet mahalli dışında geçirmek istediklerinde bu durumu izin kağıtlarında bildirerek almış oldukları izinde bu durum içinde onay almaktaydılar.İlgili düzenleme Devlet Memurları Kanununun İkamet Mecburiyeti başlıklı Ek 20. maddesinde düzenlenmişti. 2011 yılında 6111 sayılı kanun ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yapılan düzenleme ile Ek 20. madde yürürlükten kaldırılmıştır. İlgili düzenlemeden sonra devlet memurlardan yıllık iznini yurt dışında geçirmek isteyenlerin herhangi bir onay almasına gerek kalmamıştır.Bu nedenle yıllık iznini yurt dışında geçirmek isteyen memurlar kurumundan veya amirin ayrıca bir izin almasına gerek yoktur. Konuya ilişkin olarak Devlet Personel Başkanlığınca verilen 09.05.2013 tarih ve 6643 sayılı görüşte de "yıllık iznini yurt dışında geçirmek isteyen memurların kurumlarından ayrıca bir izin almalarına gerek olmadığı, ancak kamu kurum ve kuruluşlarının kendi iç mevzuatları gereğince hizmetlerin aksamaması ve sürekliliğin sağlanması açısından personele istenildiğinde ulaşılabilmesine imkan sağlayacak şekilde iznin geçirileceği yere ilişkin bilgiler ile iletişim bilgilerinin izin talebinde bulunulurken belirtilmesinin uygun olacağı" bildirilmiştir.

Memurun yurtdışına çıkarken amirinden izin almasına gerek yoktur. Bu durum sahip olduğu HUSUSİ (halk arasındaki tabirle YEŞİL) pasaportla alakalı bir durum değildir. Bu durum 2011 yılından önce kişinin memur olamasından kaynaklı bir durumdu ama bu zorunluluk 2011 yılında kaldırılmıştır. Kaldı ki şu an HUSUSİ PASAPORT sadece memurlara değil iş insanlarına ve avukatlarada veriliyor. Eğer yurt dışına çıkarken pasaporttan dolayı izin alma zorunluluğu olsaydı bu saydığım meslek gruplarınında izin alması gerekirdi.

Ek bilgi: Soru: Geçtiğimiz yıl kamu çalışanlarına Covid sebebiyle yurtdışı yasağı konmuştu. O yasak hala devam ediyor mu? Gideceğim ülke yalnızca pcr testi talep ediyor ancak ülkeden çıkamama durumum olur mu?

Cevap: 13 Mart 2020 tarihli ve 31067 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2020/2 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamu hizmetlerinin yürütülmesinde herhangi bir soruna sebebiyet vermemek amacıyla tüm kamu görevlilerinin, görevlerine istinaden veya şahsi sebeplerle yurt dışına çıkışları durdurulmuş, zorunlu ve ivedi durumlarda yurt dışına çıkacak kamu görevlileri için Cumhurbaşkanlığı bağlı, ilgili ve ilişkili kamu kurum ve kuruluşlarında üst yönetici; bakanlıklar ile bağlı, ilgili ve ilişkili kamu kurum ve kuruluşlarında bakan; mahalli idarelerde (bağlı kuruluşları ile mahalli idare birlikleri dahil) validen izin alınacağı hükme bağlanmıştı.

Ancak, 29 Mayıs 2020 tarihli ve 31139 sayılı Mükerrer Resmi Gazetede yayımlanan 2020/8 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile yukarıda bahsi geçen 2020/2 sayılı Genelge 1 Haziran 2020 tarihi itibarıyla yürürlükten kaldırılmış, bu kapsamda kamu görevlilerinin izne tabi olmaksızın yurtdışına çıkışları serbest hale getirilmiştir.

Sonuç olarak 1 Haziran 2020 tarihinden bu yana Covid-19 salgınına bağlı olarak kamu personelinin yurtdışına çıkışına bir engel bulunmamakta olup, gidilecek ülke tarafından Covid-19 kapsamında istenecek koşulların sağlanması yeterlidir.

• ⭐⭐⭐

@birisi Ben yurtdışına giderken hala kurumdan izin alındığını ya da kuruma bilgi verildiğini düşünüyordum. Bilgileri güncellenmiş oldum çok teşekkür ederim 🙏🏻

Bunların dışında zaten soru yeşil pasaportla greencard başvurusu yapılıp yapılamayacağıydı. Karışıklık olmasın diye yeniden belirteyim, yeşil kartla greencard başvurusu yapmaya engel herhangi bir durum yoktur aksine ekonomik olarak daha avantajlıdır🙂 iyi günler

• Şunu belirteyim her ne kadar resmiyette böyle olsada yurt dışına çıkma hususunda amirinize en azından sözlü olarak bile olsa bilgi vermekte fayda var (zorunluluk değil, bilgi vermek amaçlı).
    iyi günler dilerim

• @ertuğrul-bağbancı Yeşil pasaport veya bordo farketmez. Yeterki son kulanma tarihi geçmemiş hangisi olursa olsun olur. Hele yeşil pasaportunuz varsa birde masraf yapıp bordo pasaport almaya ne gerek var. Ben de yeşil pasaport ile başvurdum. Ve süresi bittiği için yine yeşil pasaportla yeniledim. Yeter ki talihli olun. Elinizde de bir pasaport olsun. iyi şanslar.

• Selamlar, bu başlığı açmak için biraz geç oldu farkındayım fakat emin olmak istedim.
    İki yıllık ön lisans mezunuyum.
    Başvuru rehberlerinde izlediğim ve okuduğum kadarıyla "university" seçin demişlerdi. Orada vocational school olarak geçiyor sanırım.
    Bir sorun olursa oraya gittiğinizde düzeltirler, problem çıkmaz diye okumuştum.

Bu durum sıkıntı çıkartır mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ertuğrul-Bağbancı, içinde söyledi: Ücretsiz DV2023 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

arkdaşlar yeşil pasaport ile green carda başvurabilirmiyim

basvurabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tirpitz, içinde söyledi: Ücretsiz DV2023 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Selamlar, bu başlığı açmak için biraz geç oldu farkındayım fakat emin olmak istedim.
    İki yıllık ön lisans mezunuyum.
    Başvuru rehberlerinde izlediğim ve okuduğum kadarıyla "university" seçin demişlerdi. Orada vocational school olarak geçiyor sanırım.
    Bir sorun olursa oraya gittiğinizde düzeltirler, problem çıkmaz diye okumuştum.

Bu durum sıkıntı çıkartır mı?

vocational school uygundur.

• 2024 başvuru için pasoport gerecekmi

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

91

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |